Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
11081

I AGa 153/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Lublinie

Data orzeczenia: 2021-04-01

Data publikacji: 2021-06-10

trafność 12%

Istotność:

Sąd I instancji ustalił, że strony w dniu 12 czerwca 2017 roku zawarły umowę o wykonanie przez powoda na rzecz pozwanego rozdzielnic elektrycznych w obiektach budowlanych wznoszonych w W. przy ulicy (...) za wynagrodzeniem 193.700,40 złotych brutto. (...)(...)zleceniem w zakresie montażu rozdzielnic elektrycznych. (...)Rzeczywiście bowiem bezspornym w sprawie jest to, że powód wykonał w całości umowę dotyczącą dostarczenia i zamontowania rozdzielnic elektrycznych w obiekcie położonym w W.(...)(...)Nadto powód wystawił w dniu 7 września 2017 roku „zamówienie nr (...) na potrzeby: inwestycja: wymiana instalacji elektrycznych w budynku wielorodzinnym ul. (...)(...)
Czytaj więcej»

I ACa 127/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Białymstoku

Data orzeczenia: 2014-05-30

Data publikacji: 2014-07-08

trafność 25%

Istotność:

Instalacja wodna zasilającą poidła dla zwierząt nie posiadała połączeń wyrównawczych ani uziemień, zaś stanowiska dla bydła nie posiadały siatki ekwipotencjalnej. (...)Na wstępie wskazał, że nie mógł być uwzględniony zarzut pozwanej, iż przyczyną powstania szkody był zły stan techniczny obory i znajdującej się w niej instalacji odbiorczej. (...)(...)wyłącznie po stronie odbiorcy energii elektrycznej (właściciela obory - zięcia powodów), który nie zapewnił zabezpieczenia instalacji elektrycznej zapobiegającego porażeniu zwierząt prądem (m.in.(...)(...)Ewentualne wadliwości instalacji mogą więc być co najwyżej podstawą roszczeń zwrotnych pozwanej wobec właściciela budynku, w którym przechowywane były zwierzęta powodów.
Czytaj więcej»

I ACa 50/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Krakowie

Data orzeczenia: 2018-10-30

Data publikacji: 2019-02-22

trafność 12%

Istotność:

Powodowie uiścili zadatek, jak również całość ceny wynikającej z umowy, a nadto ponieśli dodatkowy koszt zmiany projektu dotyczącego instalacji elektrycznej oraz koszt zakupu materiałów budowlanych. (...)Powodowie uiścili w lipcu 2010 r. i marcu 2011 r. na rzecz pozwanej kwotę 1 384,85 zł na którą składały się koszty prac w ramach zlecenia dot. zmiany projektu instalacji elektrycznej, wykonania projektu, instalacji elektrycznej oraz koszt zakupu materiałów budowlanych. (...)Powodowie ponieśli koszty zaprojektowania i wykonania instalacji w lokalu, który w momencie spełnienia świadczenia pieniężnego był własnością pozwanej i na jej konto, a więc to ona jest osobą bezpodstawnie wzbogaconą.
Czytaj więcej»

I ACa 333/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Krakowie

Data orzeczenia: 2016-08-12

Data publikacji: 2016-10-04

trafność 12%

Istotność:

Instalacja elektryczna z licznikami i włącznikami znajdowała się w pomieszczeniach zajmowanych przez powoda i jego żonę, podobnie jak piec do ogrzewania całej nieruchomości. (...)W związku z powyższym pozwana, zmuszona okolicznościami, będąca wówczas w ciąży, w dniu 18 października 2012 roku zawarła umowę o dostarczanie energii elektrycznej, w której podpisała się za swojego ojca. (...)K. M. za posłużenie się podrobionym oświadczeniem o zmianie właściciela na dostawę energii elektrycznej została skazana prawomocnym wyrokiem z dnia 24 kwietnia 2013 roku Sądu Rejonowego w O. wydanym w sprawie sygn. akt II K 250/13 na karę grzywny. (...)Z. P. złośliwie wyłączał córce i zięciowi prąd, mimo iż partycypowali oni w kosztach energii elektrycznej.
Czytaj więcej»

I AGa 70/19

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Rzeszowie

Data orzeczenia: 2019-11-21

Data publikacji: 2021-02-01

trafność 6%

Istotność:

Teza orzeczenia: Odpowiedzialność wykonawcy (członka konsorcjum) wobec inwestora nie ogranicza się do odpowiedzialności za wykonanie umowy rozumianej wyłącznie jako realizacja przedmiotu umowy tj. wykonanie prac będących przedmiotem zamówienia. Odpowiedzialność kontraktowa obejmuje wywiązanie się przez obie strony umowy ze wszystkich jej postanowień, w tym (...)
Na podstawie ww. umowy powód ogłosił przetarg nieograniczony na zadanie pn. „Przebudowa i modernizacja budynku szkoły zawodowej wraz z zagospodarowaniem obejmującym budowę parkingu, przyłączy elektrycznego wraz ze stacją transformatorową, wodociągowego,(...)(...)Na zasadach określonych w ww. umowie w/w wykonawca zlecił podwykonawcy wykonanie robót szczegółowo określonych w § 1 tej umowy, tj. wykonanie całej instalacji elektrycznej na inwestycji za uzgodnionym wynagrodzeniem w kwocie 908.000,00 zł netto.
Czytaj więcej»

I ACa 511/21

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Lublinie

Data orzeczenia: 2022-05-24

Data publikacji: 2022-08-11

trafność 8%

Istotność:

Teza orzeczenia: „W procesie o ochronę dób osobistych w pierwszej kolejności trzeba dokonać oceny czy i jakie dobro zostało naruszone, kolejno — w przypadku pozytywnej odpowiedzi na tak postawione pytanie — trzeba ustalić, czy pomimo naruszenia tych dóbr, nie zachodzi podstawa do wyłączenia odpowiedzialności pozwanego ze względu na brak bezprawności. Art. 12 (...)
(...)(...) planowanej przez (...) budowy instalacji fotowoltaicznej na terenie (...) w D. . (...)Podano, że firma żony tego przedsiębiorcy wygrywała przetargi w (...) (zajmowała się m.in. instalacjami elektrycznymi i telekomunikacyjnymi oraz automatyką), przy czym pracownicy spółki mieli potwierdzić, że faktycznie roboty wykonywał ten przedsiębiorca. (...)Odnośnie inwestycji w D. przytoczono wypowiedź F. J. , wedle którego prezes M. wiedział kto będzie wykonawcą tych instalacji i robót. (...)Z ustaleń Sądu Okręgowego wynika również, że firma (...) wykonywała projekt budowlany, dokumentację wstępną (projektową), konieczną do wykonania inwestycji dla zadania: budowa instalacji fotowoltaicznej, rekultywacja, budowa drogi.
Czytaj więcej»

I ACa 425/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Lublinie

Data orzeczenia: 2017-01-17

Data publikacji: 2017-02-13

trafność 10%

Istotność:

(...)do doprowadzania lub odprowadzania energii elektrycznej (umowa aportowego zbycia przedsiębiorstwa z 30 czerwca 2007 r. k. 254 ) Postanowieniem z dnia 6 sierpnia 2008 r. (...)Wprawdzie nie daje to dostatecznych podstaw do przyjęcia, że dokumenty obejmowały również grunty należące do powódki, ale daje powody do przypuszczenia, że stawianie wielkich instalacji energetycznych, na rozległych przestrzeniach, w(...)(...)Niewątpliwie przedsiębiorca posiada nieruchomość w zakresie służebności przesyłu od chwili wejścia na grunt w celu wybudowania urządzenia służącego do przesyłania energii elektrycznej. (...)Sąd podziela też pogląd, że dostarczanie przez państwowe przedsiębiorstwa energetyczne energii elektrycznej oraz budowa i konserwacja urządzeń do tego służących było wykonywane w ramach działalności gospodarczej państwa, a więc w ramach dominium, a nie w ramach władczych uprawnień.
Czytaj więcej»

I ACa 463/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Białymstoku

Data orzeczenia: 2015-12-21

Data publikacji: 2016-01-18

trafność 13%

Istotność:

(...)(1) - biegłej z zakresu instalacji sanitarnych i gazowych i K. B. - biegłego z zakresu instalacji elektrycznych. (...)Fakt niewykonania instalacji gazowej wewnętrznej jest bezsprzeczny. Biegła wyjaśniła, że prawidłowe wykonanie instalacji c.o. nie mogło nastąpić bez odbiorników ciepła i instalacji ciepłej wody użytkowej, począwszy od jej źródła, czyli podgrzewaczy. (...)Należy jednak zauważyć, że biegły ustalając udział poszczególnych elementów w robotach w toku przyjął omyłkowo, że pozwany wykonał w 100 % instalację gazową, podczas, gdy instalacja gazowa nie została faktycznie wykonana (protokół zdawczo – odbiorczy, opinia biegłej G. K. , okoliczność bezsporna).
Czytaj więcej»

I ACa 442/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Białymstoku

Data orzeczenia: 2015-09-30

Data publikacji: 2015-10-15

trafność 10%

Istotność:

Wskutek tego zdarzenia całkowitemu zniszczeniu uległ dach budynku, ściany, sufit, wkład kominkowy, instalacja elektryczna, wyposażenie lokalu. (...)Powódki wyremontowały spalony lokal i zakupiły wyposażenie, w tym nowy wkład kominkowy, naprawiły także uszkodzony monitoring i częściowo wymieniły instalację elektryczną. (...)Teza pozwanego znajduje też odzwierciedlenie w opinii biegłego G. F. oraz dołączonej do niej dokumentacji fotograficznej, w której uwidocznione są niewielkie prześwity między instalacją kominka i zachowaną, nadpaloną konstrukcją więźby dachowej.
Czytaj więcej»

III AUa 268/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny we Wrocławiu

Data orzeczenia: 2015-08-26

Data publikacji: 2015-11-06

trafność 18%

Istotność:

(...)wykonanie przez zainteresowanego: ceramiki sanitarnej, instalacji wodno–kanalizacyjnej w remontowanych toaletach, konstrukcji ścian warstwowych pomieszczeń, ścian z płyt warstwowych w konstrukcji antresoli oraz instalacji elektrycznych i malowania ścian.
Czytaj więcej»