Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
11081

V ACa 170/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Katowicach

Data orzeczenia: 2015-10-06

Data publikacji: 2015-11-17

trafność 13%

Istotność:

Nie kwestionowała, że na nieruchomościach będących w wieczystym użytkowaniu powódki posadowione są urządzenia służące do dystrybucji energii elektrycznej w rozumieniu art.49 § 1(...)(...)(...)podano bliższych danych identyfikujących tę instalację. (...)W wyniku dalszych czynności, także ustalonych przez Sąd Okręgowy, właścicielem wskazanej w pozwie sieci energetycznej (a zatem urządzenia niewątpliwie służącego do dystrybucji energii elektrycznej) została pozwana. (...)(...)w świetle zgromadzonych dowodów tożsamość instalacji przebiegającej nad nieruchomościami użytkowanymi przez powódkę oraz opisanymi w decyzjach i innych aktach administracyjnych oraz dokumentacji technicznej jest niewątpliwa.
Czytaj więcej»

I C 358/21

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Olsztynie

Data orzeczenia: 2021-12-08

Data publikacji: 2022-04-07

trafność 18%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Natomiast zasadą wynikającą tak z art. 29 ust. 1, jak i z art. 30 ust. 1 oraz art. 31 ust. 1 tej ustawy jest, że odpady mogą być spalane tylko w instalacjach lub urządzeniach przeznaczonych do tego celu. Zasada ta a contrario wprowadza zakaz spalania odpadów poza specjalistycznymi instalacjami, którymi dysponują tylko profesjonalne podmioty zajmujące się utylizacją odpadów. (...)Pierwszy wyjątek zakłada, że spalanie odpadów w instalacjach lub urządzeniach jest niemożliwe ze względów bezpieczeństwa. Wtedy na spalanie poza instalacjami lub urządzeniami może decyzją administracyjną zezwolić właściwy ze względu na miejsce spalania marszałek województwa lub (...) Dyrektor Ochrony Środowiska ( (...) ).
Czytaj więcej»

II Ca 91/21

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Kielcach

Data orzeczenia: 2021-03-02

Data publikacji: 2021-04-20

trafność 18%

Istotność:

Zacząć trzeba od opinii J. J. , biegłego sądowego z zakresu inżynierii sanitarnej – systemów urządzeń i instalacji wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych (k.89-105),(...)z należącej do pozwanego przedsiębiorstwa instalacji wodociągowej. (...)Innymi słowy tak założony wyciek, byłby jedynie następstwem destrukcji instalacji wodociągowej wywołanej przyczyną zewnętrzną – względem funkcjonowania – ruchu pozwanego Przedsiębiorstwa. (...)Płynąca z siłą grawitacji, czy tłoczona pompami (napędzanymi energią elektryczną) woda może o tym świadczyć. Nie oznacza to jednak, że każdy wyciek wody z instalacji może, co do zasady stanowić o szkodzie przez ruch przedsiębiorstwa wprawianego w ruch za pomocą sił przyrody.
Czytaj więcej»

V ACa 714/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Gdańsku

Data orzeczenia: 2020-10-12

Data publikacji: 2020-12-15

trafność 8%

Istotność:

Fakt, iż powód nie może korzystać z działek nr (...) na przestrzeni zajętej przez instalację gazową i w strefie ochronnej nie budzi wątpliwości, a odmienne twierdzenia pozwanego w tym zakresie nie mogą się ostać. (...)Takimi urządzeniami są więc mosty, tunele, sieci i instalacje techniczne, wieże i wolno stojące maszty, budowle ziemne, zbiorniki, grobowce murowane, itp. (...)Warunek ten dotyczy tak budowli, jak i urządzeń i instalacji, które stanowią jeden obiekt budowlany jako budowla. (...)W efekcie zasadne jest przyjęcie, że urządzenia techniczne stosowane do wytwarzania, przetwarzania, przesyłania, magazynowania, dystrybucji oraz użytkowania energii elektrycznej stanowią urządzenia infrastruktury technicznej.
Czytaj więcej»

I ACa 176/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny we Wrocławiu

Data orzeczenia: 2014-04-04

Data publikacji: 2015-03-12

trafność 9%

Istotność:

Teza orzeczenia: Miarkowanie zachowku mające swoje uzasadnienie w wielu podstawach usprawiedliwiających zastosowanie art. 5 k.c., powinno być na tyle znaczne, aby podkreślić funkcję tej instytucji prawa cywilnego polegającej m.in. na przestrzeganiu zasady, że prawo powinno czynić to co dobre i słuszne; co należy niewątpliwie uznać za determinanty decyzji (...)
Wymieniono wtedy m.in. instalację elektryczną i sanitarną, zamontowano nowe okna, położono płytki w łazience i wc, odnowiono podłogi i na nowo zorganizowano kuchnię.
Czytaj więcej»

VII AGa 704/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2021-06-25

Data publikacji: 2022-02-25

trafność 24%

Istotność:

Teza orzeczenia: W rozumieniu art. 2352 § 1 pkt 3 k.p.c. dowód nieprzydatny do wykazania danego faktu to dowód, którego przeprowadzenie nie wykaże faktu bezpośrednio istotnego dla rozstrzygnięcia sprawy (art. 227 k.p.c.) albo nie wykaże faktu pośredniego, jako elementu domniemania faktycznego (art. 231 k.p.c.).
(...)danego kontrahenta – wytwórcę energii elektrycznej z (...) w związku z wytwarzaniem tej energii w instalacji wskazanej w umowie, a kontrahenta do sprzedaży całości tych praw powodowi. (...)(...)nabywania praw majątkowych dotyczących energii elektrycznej wytwarzanej „na (...) ” (art. 3 (...) ), przy czym przez (...) należy rozumieć instalację o mocy całkowitej 6 MW(...)będzie wytwarzać ok. (...) energii elektrycznej rocznie. (...)(...)wiedzę w przedmiocie wytwarzania energii elektrycznej z instalacji wykorzystujących siłę wiatru na okoliczność ilości energii elektrycznej, która mogła być wytworzona na(...)sądowego w zakresie funkcjonowania energii elektrycznej i praw majątkowych na okoliczność(...)(...)Zarówno pojęcie przesyłu energii elektrycznej, jak i dystrybucji energii elektrycznej nie obejmuje natomiast dostaw.
Czytaj więcej»

I C 120/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Kole

Data orzeczenia: 2020-09-08

Data publikacji: 2021-06-10

trafność 24%

Istotność:

Dowód: kopia umowy kompleksowej z 8.10.2010 – k.55-56, kopia oświadczenia o stanie instalacji elektrycznej – k.57-58, kopia oświadczenia „umowa(...)(...)Odpowiadając na pierwsze pytanie biegły sądowy w dziedzinie instalacji elektroenergetycznych, taryf i opłat za energię elektryczną oraz rozliczania kosztów robót elektrycznych inż. (...)Nie powinno ulegać wątpliwości, że instalacje odbiorcze nie są obwodami zamkniętymi i umożliwiają swobodne podłączenie do nich urządzeń elektrycznych, w tym tych o dużej mocy. (...)Jeżeli chodzi o drugi akapit biegły wskazał, że w pełni zgadza się z oceną pozwanej, że odbiorca może w każdym momencie dociążać swoją instalację elektryczną innymi odbiornikami elektrycznymi niż te, które zastał w trakcie wizji lokalnej.
Czytaj więcej»

II C 1386/13

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Łodzi

Data orzeczenia: 2014-10-21

Data publikacji: 2014-11-14

trafność 14%

Istotność:

Instalacja grzewcza pracowała w sposób prawidłowy. (...)Nie ogrzewa wszystkich pomieszczeń, korzysta z grzejnika elektrycznego, dogrzewa się piekarnikiem przy pieczeniu oraz jeżdżąc na rowerze stacjonarnym. (...)Instalacja grzewcza jest więc urządzeniem nie służącym wyłącznie do użytku właścicieli lokali. (...)Składnikiem tzw. współwłasności przymusowej są elementy instalacji znajdujące się poza każdym z lokali i elementy znajdujące się w wydzielonych lokalach.
Czytaj więcej»

II Ca 489/21

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Poznaniu

Data orzeczenia: 2021-07-30

Data publikacji: 2021-09-20

trafność 5%

Istotność:

(...)lub urządzeń wodociągowych, kanalizacyjnych, ciepłowniczych, elektrycznych, gazowych i telekomunikacyjnych. (...)Poza tym rozebranie krawężnika jako dokonanie rozbiórki instalacji budowalnych znajdujących się na terenie oddanym w wieczyste użytkowanie Sąd odwoławczy przyjął jako związane z nakładem koniecznym ( tak : Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 30 stycznia 2014r.
Czytaj więcej»

II C 519/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Łodzi

Data orzeczenia: 2015-02-12

Data publikacji: 2015-03-11

trafność 21%

Istotność:

Należałoby dokonać odkrywek, odkopywania instalacji i to w różnych miejscach , na kilku odcinkach. (...)Po trzecie, art. 49 § 1 k.c. nie dotyczy urządzeń stanowiących instalację wewnętrzną odbiorcy . Urządzenia instalacji wewnętrznej pozostają częściami składowymi nieruchomości. Z kolei elementem łączącym instalację wewnętrzną z instalacją zewnętrzną przedsiębiorstwa jest przyłącze.
Czytaj więcej»