Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
7703

III AUa 264/21

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Szczecinie

Data orzeczenia: 2022-03-10

Data publikacji: 2022-06-24

trafność 7%

Istotność:

Jako zastępca szefa wykonywał wszystkie prace związane z funkcjonariuszami, w tym m.in.: starał się o mieszkania dla funkcjonariuszy, organizował prace społeczne milicjantów przy porządkowaniu lasów, sadzeniu drzew, zajmował się honorowym krwiodawstwem funkcjonariuszy, dbał o ich wizerunek. (...)Do zadań ubezpieczonego należało m.in.: szkolenia funkcjonariuszy, mające na celu podniesienie jakości ich pracy i poprawę ich wizerunku, starania o pozyskanie mieszkań służbowych(...)
Czytaj więcej»

II AKa 29/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Gdańsku

Data orzeczenia: 2018-03-08

Data publikacji: 2020-12-22

trafność 7%

Istotność:

Teza orzeczenia: tezy: 1. (…) skoro bezspornym było, że skutki w postaci uszczerbku na wizerunku wnioskodawcy były następstwem prowadzonego przeciwko niemu postępowania karnego, to z logicznego punktu widzenia, były one również następstwem stosowanego tymczasowego aresztowania, będącego jednym z elementów tegoż postępowania. Co więcej, to niewątpliwie fakt (...)
Sąd odwoławczy aprobuje w tej mierze stanowisko Sądu Okręgowego, a jednocześnie wyraża zapatrywanie, iż skoro bezspornym było, że skutki w postaci uszczerbku na wizerunku wnioskodawcy były następstwem prowadzonego przeciwko(...)(...)(...)aresztu w sferze zdrowia i wizerunku wnioskodawcy, ale i faktem, że areszt miał niewątpliwie charakter „wydobywczy”, a więc był stosowany nie z faktycznej procesowej potrzeby, lecz dla pozyskania dowodu z przyznania się lub pomówienia.
Czytaj więcej»

II Ca 1056/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Lublinie

Data orzeczenia: 2018-03-08

Data publikacji: 2018-05-24

trafność 6%

Istotność:

Doświadczenie życiowe wskazuje, że używanie uszkodzonego pojazdu w tego rodzaju działalności jaką wykonuje powód negatywnie wpływa na wizerunek korporacji, a w bezpośredniej relacji(...)
Czytaj więcej»

I ACa 860/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Katowicach

Data orzeczenia: 2018-03-02

Data publikacji: 2020-08-14

trafność 23%

Istotność:

Tak szeroko pojmowany wizerunek osoby fizycznej prowadzi w istocie do utożsamienia tego pojęcia z rozpoznawalnością danej osoby, wizerunek oznacza tymczasem wytwór materialny, który za pomocą środków plastycznych przedstawia podobiznę osoby fizycznej. (...)Skoro nie doszło do naruszenia godności, dobrego imienia i wizerunku powoda, powództwo nie zasługiwało na uwzględnienie. (...)Podjęcie nieudolnej próby zanonimizowania jego wizerunku nie może być w tym przypadku uznane za okoliczność wyłączającą bezprawność i tym samym podmiot za to odpowiedzialny ekskulpującą. (...)Podanie takiej informacji do publicznej wiadomości niewątpliwie naruszyło dobra osobiste powoda, konkretnie zaś jego dobre imię i jego wizerunek, które chronione są prawem.
Czytaj więcej»

III APa 2/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Szczecinie

Data orzeczenia: 2018-06-13

Data publikacji: 2018-08-29

trafność 9%

Istotność:

Teza orzeczenia: Mając na względzie jednoznaczne ustalenia w zakresie wszystkich wskazanych okoliczności pracodawca dokona wyboru jednej spośród siedmiu sankcji wskazanych w art. 232 pamiętając przy tym, że wydalenie ze służby jest sankcją najsurowszą. Sankcja ta, jako kwalifikowana wymaga zatem kwalifikowanej formy przewinienia dyscyplinarnego, którego (...)
Pozostawienie powoda w służbie godziłoby w wizerunek Służby Więziennej oraz jej dobre imię. (...)(...)sprawozdaniu, jak również godziłoby w wizerunek służby i jej dobre imię. (...)Sąd Apelacyjny podkreśla, że dobre imię Służby Więziennej i jej społeczny wizerunek to są dobra niezwykle istotne, ponieważ budują autorytet społeczny Służby.
Czytaj więcej»

II AKa 218/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Gdańsku

Data orzeczenia: 2018-12-28

Data publikacji: 2019-12-09

trafność 6%

Istotność:

Teza orzeczenia: ,,Mowa nienawiści" nie może zastępować rzeczowej krytyki, a wolność wyrażania swoich poglądów nie oznacza wolności znieważania.
UZASADNIENIE A. K. została oskarżona o to, że: w dniu 20 maja 2016 roku działając publicznie za pośrednictwem ogólnodostępnego portalu społecznościowego (...) , umieszczając pod wizerunkiem posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej(...)
Czytaj więcej»

III AUa 393/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Szczecinie

Data orzeczenia: 2018-12-14

Data publikacji: 2019-08-22

trafność 6%

Istotność:

Do zakresu obowiązków ubezpieczonej na ww. stanowisku pracy należało: dbanie o wizerunek firmy przed kontrahentami; zarządzanie przedsiębiorstwem w sposób efektywnie ekonomiczny oraz zgodnie z zasadami obowiązującego prawa; wykonywanie czynności lekarza medycyny.
Czytaj więcej»

VI P 126/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Białymstoku

Data orzeczenia: 2015-11-16

Data publikacji: 2015-12-04

trafność 8%

Istotność:

Teza orzeczenia: (…) przy ocenie wagi naruszonych obowiązków pracowniczych nie jest istotna szkoda, jaką poniósł pracodawca. Ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych zachodzi jedynie wówczas, gdy mamy do czynienia z winą umyślną lub winą nieumyślną w postaci rażącego niedbalstwa. O stopniu i rodzaju winy nie decyduje więc wysokość szkody lub (...)
O decyzji zaważyła jednak utrata wizerunku przez Pogotowie (...) i postawa M. G. po ujawnieniu, że utrzymuje on kontakty z (...) s. c.
Czytaj więcej»

II Ka 565/22

wyrok

Sąd Okręgowy w Siedlcach

Data orzeczenia: 2022-10-17

Data publikacji: 2022-11-04

trafność 6%

Istotność:

Także w orzecznictwie wskazuje się, iż walor dowodowy okazania bezpośredniego jest nieporównywalnie wyższy niż okazania wizerunku z uwagi na bardziej dynamiczny(...)
Czytaj więcej»

VI P 347/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Białymstoku

Data orzeczenia: 2017-04-27

Data publikacji: 2017-05-15

trafność 6%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: (…)W pierwszej kolejności przypomnieć należy, iż w okresie objętym sporem kryteria oceny nauczyciela były wymienione w § 2 ust. 8 Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 grudnia 2012 r. Obejmowały one poprawność merytoryczną i metodyczną prowadzonych zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych; prawidłowość realizacji (...)
Ponadto, stwarzała sytuacje konfliktowe, pisała skargi na pozostałych pracowników, publicznie podważała decyzje kadrowe, co negatywnie wpływało na wizerunek placówki.
Czytaj więcej»