Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
3933

I AGa 38/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Białymstoku

Data orzeczenia: 2018-02-21

Data publikacji: 2018-07-12

trafność 12%

W dniu 31 sierpnia 2012 r. strony zawarły umowę nr (...) o wykonanie robót budowlanych w postaci instalacji odgromowej i połączeń wyrównawczych na osiedlu mieszkaniowym (...) przy ul. (...) w W. . (...)Zażądała też przedstawienia do dnia 18 grudnia 2013 r. dokumentacji powykonawczej wraz z niezbędnymi badaniami i pomiarami instalacji elektrycznych. (...)Wstępnie zaznaczył, że strony łączyła umowa o roboty budowlane, a zatem zgodnie z art. 647 k.c. wykonawca (powódka) zobowiązana była do oddania obiektu, wykonanego zgodnie z projektem i z zasadami wiedzy technicznej, zaś pozwana do odebrania obiektu i zapłaty umówionego wynagrodzenia. (...)Wyjaśnił też, że idea porozumienia z 18 stycznia 2014 r. była taka, aby Wykonawca mógł wywiązać się z wszystkich obowiązków umownych i żeby doszło do zakończenia prac elektrycznych na całej inwestycji.
Czytaj więcej»

I ACa 364/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Gdańsku

Data orzeczenia: 2013-10-23

Data publikacji: 2014-07-21

trafność 17%

Pierwszej oceny dostarczonej przez powoda dokumentacji projektowej (dokumentacji technicznej węzła cieplnego, dokumentacji instalacji c.o., instalacji wodno – kanalizacyjnej, wentylacji, elektrycznej, drogowej) pozwana dokonała dopiero w(...)(...)Dotychczasowy projekt istniejącego budynku, uzyskany od pozwanej, był bowiem niekompletny, nie zawierał projektu konstrukcji i architektury. (...)Powódka wskazała także, iż wymagania obowiązującej normy ochrony cieplnej budynku powodują konieczność dodatkowego ocieplenia stropodachu i ścian zewnętrznych w celu zamknięcia bilansu cieplnego i zakończenia projektu instalacji c.o. w budynku. (...)W podobny sposób prace dotyczące instalacji elektrycznej wyłączono z umowy stron, a ich wykonanie pozwana zleciła bezpośrednio (...) s.c. w G. .
Czytaj więcej»

II AKa 40/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Szczecinie

Data orzeczenia: 2018-04-18

Data publikacji: 2018-12-31

trafność 13%

(...)(...) , było jedynie przygotowanie instalacji pod urządzenia (...) , czego(...)w którym zastąpiono pojęcia „przygotowanie instalacji urządzenia (...) i „instalacja urządzenia (...) ’, pojęciem „przygotowanie instalacji urządzenia (...) , ale takie stanowisko nie wytrzymywało krytyki. (...)(...)(...)Uważna bowiem lektura uzasadnienia zaskarżonego wyroku w zakresie wątku związanego z firmą (...) jednoznacznie wskazuje, że Sąd I instancji dokładnie rozróżniał przygotowanie instalacji elektrycznej i informatycznej pod montaż urządzenia (...) od samego montażu tej maszyny. (...)Po prostu kończono całą inwestycję, rozliczano projekt, a tym samym „zgrywano” wszelkie szczegóły.
Czytaj więcej»

I ACa 710/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Krakowie

Data orzeczenia: 2018-12-05

Data publikacji: 2019-08-22

trafność 14%

Zamienny projekt zaś został zatwierdzony decyzją nr (...) z dnia 15 grudnia 2008 r., która stała się ostateczna w dniu 8 stycznia 2009 r. (...)Rozstrzygnięcie wydał Sąd w oparciu o następująco ustalony stan faktyczny: Powódka prowadzi działalność gospodarczą pod firmą Centrum (...) od dnia 1.03.2001 roku głownie w zakresie sprzedaży detalicznej artykułów sportowych, wykonywania instalacji elektrycznych i sygnalizacyjnych. (...)W dniu 11 września 2009 roku powódka zawarła umowę najmu z (...) na lokal użytkowy nr (...) wraz z instalacjami o łącznej pow. 148,48 mkw. (...)Zmiany do projektu budowalnego wprowadzone w projekcie zmiennym w 2008 roku z uwagi na utrzymanie podstawowych rozwiązań konstrukcyjno-materiałowych nie stanowiłoby podstawy do wstrzymania robót budowlanych.
Czytaj więcej»

I ACa 197/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Białymstoku

Data orzeczenia: 2015-06-24

Data publikacji: 2015-07-20

trafność 16%

W załączeniu przesłał uwagi branżowych inspektorów nadzoru inwestorskiego do projektu budowlanego. (...)Starosta Powiatowy w O. wydał decyzję o zatwierdzeniu projektu budowlanego i udzieleniu pozwolenie na przebudowę dwóch budynków (...) w O. – istniejącego budynku szpitala i budynku świetlicy letniej wraz z instalacjami. (...)Do wykonanych robót zaliczono m.in. instalacje elektryczne w piwnicy, na parterze i I piętrze, uzupełnienie sufitów w piwnicy, instalacje służące dostarczaniu gazów medycznych. (...)Następnie w wyniku postępowania przetargowego wyłaniany jest wykonawca zamówienia, który sporządza projekt budowlany, uzyskuje pozwolenie na budowę, a późnej realizuje roboty według wykonanego przez siebie projektu.
Czytaj więcej»

I ACa 116/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Białymstoku

Data orzeczenia: 2016-06-08

Data publikacji: 2016-07-14

trafność 18%

Szczegółowy przedmiot umowy został opisany w § 2 ust.1 umowy i obejmował w szczególności: budowę budynku parterowego świetlicy, budowę budynku hydroforni, wykonanie instalacji elektrycznych, wodno-kanalizacyjnych i centralnego ogrzewania, wykonanie zagospodarowania terenu. (...)Wtedy też okazało się, że decyzja zatwierdzająca projekt prac geologicznych wydana była na wniosek pozwanej (inwestora) w dniu 10 lutego 2011 r. i była nieważna. (...)(...)świetlicy, budowę budynku hydroforni, wykonał instalację elektryczną, wodno-kanalizacyjną i centralnego ogrzewania, wykonał prace związane z zagospodarowaniem terenu. (...)Nielogicznym byłoby uznanie, że kara umowna dotyczy jedynie zwłoki w zakończeniu robót budowlanych obejmujących jedynie budowę budynku parterowego świetlicy, budowę budynku hydroforni, wykonanie instalacji elektrycznych, wodno-kanalizacyjnych i centralnego ogrzewania, wykonanie(...)
Czytaj więcej»

I ACa 173/12

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Szczecinie

Data orzeczenia: 2013-03-21

Data publikacji: 2013-08-06

trafność 7%

R. P. opracowanie inwentaryzacji oraz projektu budowlanego przebudowy istniejącego budynku mieszkalnego. (...)Pozwana wnioskiem z 11 stycznia 2007 roku zwróciła się do Starostwa Powiatowego o wydanie pozwolenia na budowę, załączając do wniosku projekt przebudowy autorstwa inż. (...)Załącznik podpisany przez pozwaną nie zawierał wszystkich prac wyszczególnionych w projekcie. Zakres prowadzonych przez pozwaną prac, po zgłoszeniu robót, nie został udokumentowany (brak dokumentacji powykonawczej pomimo wykonywania nowych odcinków instalacji branżowych) a ich wykonanie nie zostało potwierdzone przez osoby posiadające odpowiednie uprawnienia.
Czytaj więcej»

I ACa 402/12

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Rzeszowie

Data orzeczenia: 2012-12-20

Data publikacji: 2013-01-29

trafność 32%

Materiały zamawiał bezpośrednio u powoda B. K. (1) , który wykonywał roboty związane z instalacją elektryczną. (...)Dostarczone przez powoda na podstawie złożonego zamówienia elementy instalacji oświetleniowej – oprawy oświetleniowe i szafa sterownicza - zostały zakwestionowane przez inspektora nadzoru, jako nie odpowiadające elementom wskazanym w projekcie. (...)(...)sposób dokonał zamówienia spornych elementów instalacji elektrycznej. Z zeznań wymienionych osób wynika, że tylko B. K. (1) , który montował dostarczone elementy był fachowcem w branży elektrycznej.
Czytaj więcej»

I ACa 133/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Szczecinie

Data orzeczenia: 2013-04-23

Data publikacji: 2013-10-17

trafność 25%

W dniu 28 lipca 2008 pozwana złożyła oświadczenie o przeprowadzeniu próby szczelności instalacji gazowej i wykonaniu instalacji gazowej przez powódkę zgodnie z projektem, warunkami pozwolenia na budowę oraz obowiązującymi przepisami. (...)Ostateczne przesądzenie tego, czy to powódka odpowiada za wadliwe funkcjonowanie instalacji, uzależnione było od oceny, czy naruszyła ona bezwzględnie obowiązujący przepis art. 651 k.c. , w zakresie obowiązku sprawdzenia projektu i weryfikacji. (...)Specyfika niniejszej sprawy polega na tym, że przedmiot umowy w zakresie dotyczącym wykonania instalacji wody lodowej był wysoce specjalistyczny, realizowany według projektu wykonanego przez podmiot posiadający w tym zakresie niezbędną wiedzę i doświadczenie. (...)Następnie wykonała roboty tzw. przebudowy, modernizacji w oparciu o wcześniejsze ustalenia stron, a prace te pozwoliły doprowadzić do działania instalacji – po uprzedniej zmianie projektu (vide: opinia biegłego na k. 500).
Czytaj więcej»

I ACa 134/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Szczecinie

Data orzeczenia: 2013-05-22

Data publikacji: 2013-12-18

trafność 10%

Po spełnieniu tych wymogów Starosta Powiatu (...) dokonał, stosowną decyzją, zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielił powodom pozwolenia na budowę tej sieci wodociągowej. (...)Przebieg sieci został przedstawiony na mapie określanej jako projekt techniczny. (...)Strona powodowa jest na etapie realizacji projektu budowy osiedla domów jednorodzinnych. (...)W apelacji wskazano, że strona powodowa jest na etapie realizacji projektu budowy osiedla domów jednorodzinnych.
Czytaj więcej»