Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4436

IV K 311/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie

Data orzeczenia: 2017-07-24

Data publikacji: 2017-11-24

trafność 20%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: jak w sentencji
Sygn. akt IV K 311/17 UZASADNIENIE Sąd ustalił następujący stan faktyczny: M. S. w S. kupił od nieustalonego mężczyzny, za kwotę 2000 EUR, podrobione na wzór oryginalnych - włoski dowód osobisty i włoskie prawo jazdy, wystawione na nazwisko M. C. . (...)W dniu 1 października 2016 r. w lotniczym przejściu granicznym W. M. S.(...)do 10.02.2025 r. oraz włoskie prawo jazdy nr: (...) wydane na dane (...) , ur. (...) Zamierzonego celu nie osiągnął, gdyż został ujęty przez funkcjonariuszy S. G. . (...)(...)włoskiego dowodu osobistego oraz włoskiego prawa jazdy – oba podrobione dokumenty na nazwisko innej osoby już podczas kontroli przyznał, że kupił podrobione dokumenty. (...)(...)konsekwencjami karnymi swojego niezgodnego z prawem postępowania.
Czytaj więcej»

XIII Ga 1081/23

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Łodzi

Data orzeczenia: 2024-07-05

Data publikacji: 2024-07-12

trafność 7%

Istotność:

Merytoryczny charakter orzekania Sądu II instancji polega więc na tym, że ma on obowiązek poczynić własne ustalenia i ocenić je samodzielnie z punktu widzenia prawa materialnego, a więc dokonać subsumcji. (...)Nie budzi przy tym wątpliwości, że prawo stron do sądu i do obrony oznacza potrzebę takiego pouczenia, a zatem Sąd I instancji był zobowiązany do takiego pouczenia, którego nie dokonał. (...)Obowiązek ten stanowi realizację prawa strony do przewidywalności rozstrzygnięcia i umożliwienia wszechstronnego zbadania okoliczności sprawy i służy zagwarantowaniu rzeczywistej realizacji prawa do sprawiedliwego rozpoznania sprawy (por.(...)(...)Obowiązek naprawienia szkody powstaje jedynie w razie takiego działania lub zaniechania (zaniedbania), które nosi znamiona naruszenia obowiązków (zakazów i nakazów) określonych w przepisach prawa.
Czytaj więcej»

I C 584/17

uzasadnienie

Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie

Data orzeczenia: 2017-05-13

Data publikacji: 2017-07-27

trafność 35%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Wyjaśniła, że w dniu 27 czerwca 2015 r. odbył podróż z portu lotniczego na K. (Grecja) do portu lotniczego w K. połączeniem realizowanym przez pozwanego. (...)Wskazywana przez powodów kolizja między normami zakodowanymi w treści art. 775 k.c. i art. 205 ust. 1 ustawy Prawo lotnicze (Dz.U.2016.605 -j.t.). (...)Zdaniem Sądu tak właśnie należy postrzegać relacje między przepisami art. 775 k.c. i art. 205 ust. 1 Prawa lotniczego . (...)W zakresie regulacji prawnej przewozu lotniczego, w tym w zakresie stosunków cywilnoprawnych związanych z przewozem lotniczym, dominują regulacje zawarte w aktach prawa międzynarodowego oraz wspólnotowego.
Czytaj więcej»

I C 661/12

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy we Wrocławiu

Data orzeczenia: 2015-01-30

Data publikacji: 2015-10-19

trafność 7%

Istotność:

Pełnomocnik pozwanej podniósł, iż P. C. nie mógł dotrzeć na rozprawę z uwagi na pobyt za granicą i niemożność zakupu biletu lotniczego. (...)Pozwany (...) sp. z o.o. uzyskał tym samym korzyść majątkową nabywając prawo podmiotowe w postaci akcji (...) S.A. Korzyścią majątkową w rozumieniu art. 527 kc jest bowiem nabycie przez osobę trzecią prawa majątkowego przedstawiającego pewną wartość, przy czym drugorzędne znaczenie ma cena nabycia. (...)Komornik dokonał zajęcia tego prawa, jednakże nie mogło ono odnieść skutku. (...)Samo uzyskanie przez dłużnika prawa do świadczenia wzajemnego nie usuwa stanu pokrzywdzenia wierzyciela (por. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 01.12.2006 r., I CSK 360/06).
Czytaj więcej»

I C 1493/12

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy we Wrocławiu

Data orzeczenia: 2014-10-23

Data publikacji: 2014-11-28

trafność 28%

Istotność:

Z uprawnień tych może skorzystać jedynie właściciel albo użytkownik wieczysty legitymujący się takim prawem w dacie uchwalenia lub zmiany planu miejscowego”. (...)W planie tym działka nr (...) położona była na terenie oznaczonym symbolem (...) - teren portu lotniczego z przeznaczeniem podstawowym jako komunikacja lotnicza z urządzeniami towarzyszącymi obiektom budowlanym(...)zagospodarowania przestrzennego dla nowego portu lotniczego we W. (Dz. (...)Na terenie o którym mowa w ust. 1 jako przeznaczenie podstawowe, wraz z urządzeniami towarzyszącymi obiektom budowlanym, ustala się komunikacje lotniczą. (...)Natomiast, skoro dotyczy prawa żądania od gminy odszkodowania, to ma zastosowanie również art. 37 ust. 3 ustawy, który nie pozostawia wątpliwości od jakiej daty można takie roszczenie zgłaszać.
Czytaj więcej»

I C 1423/12

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy we Wrocławiu

Data orzeczenia: 2014-01-29

Data publikacji: 2014-03-31

trafność 9%

Istotność:

Powód podniósł, że dopiero po podpisaniu umowy darowizny zorientował się, że nie zawiera ona postanowień dotyczących prawa dożywotniego użytkowania przez niego pokoju w tym lokalu. (...)Następnie K. N. zatelefonował do pozwanego i wręczył telefon powodowi W rozmowie telefonicznej z powodem pozwany stwierdził, iż jeżeli ten nie wyprowadzi się z lokalu, to poświęci 1000zł na zakup biletu lotniczego i sam zmusi powoda do opuszczenia mieszkania. (...)Zasadność takiego powództwa podlegałaby ocenie na podstawie przepisów ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego lokatorem ( art. 2 ust. 1 powołanej). (...)Nie bez znaczenia jest i ta okoliczność, iż rozpoznając żądanie eksmisji z lokalu uprzednio darowanego pozwanemu przez powoda, sąd rozważałby zapewne zasadność takiego powództwa w kontekście nadużycia prawa podmiotowego ( art. 5 kc ).
Czytaj więcej»

II K 928/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Wołominie

Data orzeczenia: 2017-11-22

Data publikacji: 2018-01-11

trafność 8%

Istotność:

W okolicznościach niniejszej sprawy stwierdzić należy, że A. D. swoim zachowaniem naruszył zasady ruchu drogowego wskazane w art. 3 ust. 1, art. 25 ust. 1 i art. 45 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku - Prawo o ruchu drogowym . (...)Oskarżony naruszył także określoną w art. 45 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku - Prawo o ruchu drogowym zasadę, która bezwzględnie zabrania kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości. (...)Sąd wziął przy tym pod uwagę, że - jak wynika z dokumentacji medycznej - pokrzywdzony w stanie początkowo określonym jako ciężki został przetransportowany pogotowiem lotniczym do Szpitala (...) na ul. (...) w W. , gdzie przebywał na oddziale intensywnej terapii w stanie śpiączki farmakologicznej. (...)Na niekorzyść oskarżonego Sąd uwzględnił znaczny stopień nietrzeźwości, który prawie trzykrotnie przewyższał dopuszczalny przez ustawodawcę limit.
Czytaj więcej»

I Ns 113/22

zarządzenie, postanowienie, uzasadnienie

Sąd Rejonowy w Wąbrzeźnie

Data orzeczenia: 2023-09-29

Data publikacji: 2024-10-30

trafność 16%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: Dla możliwości skutecznego zasiedzenia służebności drogi koniecznej nie ma znaczenia, jaki podmiot wykonał trwałe urządzenie na drodze: właściciel nieruchomości korzystającej ze służebności, czy osoba trzecia.
Z kolei (...) SA w W. (k.53-55) i (...) w B. (k.134-136) byli przeciwni ustanowieniu służebności drogi koniecznej na działce nr (...) jako rozwiązaniu sprzecznemu z prawem. (...)Sąd stoi bowiem na stanowisku, że przy ustanawianiu służebności drogi koniecznej Sąd nie jest związany ani przepisami ustawy o drogach publicznych, ani przepisami ustawy Prawo o ruchu drogowym . (...)Droga o takim przebiegu jest widoczna na zdjęciach lotniczych od (...) (k.1092-1097). (...)Z kolei, decyzja Wojewody (...) z (...) (...) stwierdziła nabycie z mocy prawa przez (...) z dniem (...) prawa użytkowania wieczystego na 99 lat(...)różnym podmiotom przysługują dwa różne prawa (własność i użytkowanie wieczyste).
Czytaj więcej»

IV Ca 489/24

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2025-01-16

Data publikacji: 2025-02-18

trafność 11%

Istotność:

To oznacza, że kupujący, mając oczywiście prawo zbadania nabytej rzeczy, nie jest obciążony prawnym obowiązkiem czujności ani szczególnego badania rzeczy. (...)Ponadto powód wniósł o przeprowadzenie dowodów z dwóch archiwalnych zdjęć lotniczych z 4 maja 2022r. i 3 października 2023r. potwierdzających inne usytuowanie przyczepy, dwóch zdjęć przedstawiających stodołę M. C. z przechowywaną w niej przyczepą oraz oświadczenia M. C. z 4 lipca 2024r. (...)Sąd II instancji co do zasady podziela pogląd Sądu I instancji, iż powód ma prawo do odszkodowania. (...)Jeśli natomiast idzie o przedstawione archiwalne zdjęcia lotnicze, wyjaśnili, że dopiero po wydaniu wyroku przez Sąd I instancji uzyskali wiedzę, że istnieje tego rodzaju narzędzie weryfikacji twierdzeń powoda.
Czytaj więcej»

II W 653/20

uzasadnienie

Sąd Rejonowy w Legionowie

Data orzeczenia: 2021-09-06

Data publikacji: 2021-11-08

trafność 14%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Z uwagi , iż obwiniony odmówił przyjęcia mandatu karnego kredytowanego , został poproszony przez funkcjonariusza Policji M. Ś. o okazanie prawa jazdy . (...)Następnie wyjął z kieszeni telefon komórkowy , a po chwili prawo jazdy. (...)Z uwagi na powyższe , świadek poprosił go o okazanie prawa jazdy . (...)Następnie wyjął z kieszeni telefon komórkowy , a po chwili prawo jazdy.
Czytaj więcej»