Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4436

VI ACa 1337/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2015-09-22

Data publikacji: 2016-01-25

trafność 9%

Istotność:

W sytuacji, gdy wykonawca gwarancji w ww. terminie nie dostarczy, zamawiający do czasu przedstawienia gwarancji lub upływu okresu, na jaki gwarancja miała obowiązywać, ma prawo zatrzymać z należnych wykonawcy płatności 10% ceny netto. (...)Brak było jednocześnie w takiej sytuacji jakichkolwiek podstaw do przyjęcia, iż korzystanie z tego zarzutu jest nadużyciem prawa podmiotowego w rozumieniu art. 5 kc. (...)W konsekwencji brak jest podstaw , by przyjąć , że pozwani , korzystając z zarzutu przedawnienia, nadużyli swojego prawa podmiotowego w rozumieniu art. 5 kc. (...)Prawo zamówień publicznych oraz pkt.3.2.3 umowy joint venture z dnia 11.11.2002 r./k-773 odwrót/, który tę kwestię precyzuje expressis verbis.
Czytaj więcej»

VI Ua 68/21

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Bydgoszczy

Data orzeczenia: 2022-08-23

Data publikacji: 2022-09-30

trafność 20%

Istotność:

Ponadto lekarz wystawił zaświadczenie o zdolności odbycia podróży lotniczej przyszłej matki, a zatem z całą pewnością nie dostrzegł on przeciwwskazań do podróży, a sama podróż nie niosła za sobą negatywnych skutków dla matki czy dziecka. (...)Przed podróżą konsultowała się z lekarzem prowadzącym, który nie widział przeciwwskazań do wyjazdu, a ponadto wystawił zaświadczenie o zdolności do odbycia podróży lotniczej. (...)Ponadto podróże lotnicze są zdecydowanie bezpieczniejsze, niż podróże samochodowe chociażby ze względu na ilość wypadków lotniczych oraz czas trwania podróży. (...)Zarówno lekarz prowadzący ciążę odwołującej (zdecydowanie najlepiej zorientowany w sprawie stanu jej zdrowia), a także biegły sądowy wskazywali na to, iż odbycie podróży lotniczej i wyjazd wakacyjny nie stanowią żadnego zagrożenia dla ciąży odwołującej.
Czytaj więcej»

VI ACa 170/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2019-06-27

Data publikacji: 2020-06-15

trafność 6%

Istotność:

Teza orzeczenia: Niewątpliwie rodzaj uszkodzenia ciała czy rozstroju zdrowia, jak również ich nieodwracalny charakter polegający zwłaszcza na kalectwie, stanowią tylko jeden z czynników wpływających na ustalenie rozmiaru doznanej szkody niemajątkowej. Pozostałymi, równie istotnymi czynnikami są bowiem również: długotrwałość i przebieg procesu leczenia, (...)
W trakcie pobytu poszkodowanej założono wyciąg za czaszkę oraz wdrożono leczenie farmakologiczne oraz wykonano badanie RTG i TK. Pacjentka została wysłana transportem lotniczym do Szpitala (...) . (...)(...)a skutki tego obrażenia spowodowały prawie całkowite zesztywnienie stąd też ustalenie stałego uszczerbku na zdrowiu w wymiarze znacznym, 35%.
Czytaj więcej»

VI ACa 239/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2017-05-19

Data publikacji: 2017-07-25

trafność 23%

Istotność:

(...)o treści: „Organizator zastrzega sobie prawo do odwołania imprezy z przyczyn(...)uczestników (15 osób przy imprezach lotniczych) oraz ze względu na bezpieczeństwo uczestników imprezy lotniczej, przy czym odwołanie z powodu(...)(...)W przedmiotowej sprawie powód stosował postanowienie o treści: „Organizator zastrzega sobie prawo do odwołania imprezy z przyczyn(...)uczestników (15 osób przy imprezach lotniczych) oraz ze względu na bezpieczeństwo uczestników imprezy lotniczej, przy czym odwołanie z powodu(...)(...)W takich wypadkach klientowi nie przysługuje prawo dochodzenia odszkodowania za niewykonanie umowy". (...)Klauzula wymieniona w pkt I.2 decyzji, stosowana w pkt. 4 ust. 6 o.w.u miała następującą treść: „Organizator zastrzega sobie prawo do odwołania imprezy z przyczyn(...)os ó b przy imprezach lotniczych) oraz ze względu na bezpieczeństwo uczestnik ó w imprezy lotniczej, przy czym odwołanie z powodu(...)
Czytaj więcej»

VI ACa 99/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2014-11-26

Data publikacji: 2015-05-05

trafność 7%

Istotność:

(...)udział w wysokości 50% w prawie własności budynku mieszkalnego przy ul.(...)) w W. wraz z prawami do gruntu, na którym budynek(...)której A. M. (1) przysługuje prawo do użytkowania pierwszego piętra w(...)od strony drogi gospodarczej z prawem dojścia (§ 7 umowy). (...)Podwórko kamienicy wyłożone wtedy było częściowo dużymi płytami betonowymi, tzw. płytami lotniczymi, a częściowo starą kostką brukową. (...)Dowód ten nie jest objęty domniemaniem prawnym, które musi wynikać z przepisu prawa. (...)Wobec uznania za bezzasadne zarzutów naruszenia prawa procesowego przy ocenie darowizny udziału(...)zarzuty naruszenia przez Sąd Okręgowy prawa materialnego.
Czytaj więcej»

III Ca 149/17

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Łodzi

Data orzeczenia: 2017-05-18

Data publikacji: 2017-06-19

trafność 10%

Istotność:

Jednocześnie Sąd Rejonowy nie znalazł podstaw, by uznać zgłoszenie zarzutu przedawnienia przez pozwanego za nadużycie prawa podmiotowego w rozumieniu art. 5 k.c. (...)Na podstawie wskazanych norm uznano powoda za przewoźnika z konsekwencjami wynikającymi z przepisów prawa regulujących odpowiedzialność tego podmiotu. (...)Prawo przewozowe (tekst jedn. (...)Zgodnie z art. 1 ust. 1 wskazanej ustawy reguluje ona przewóz osób i rzeczy, wykonywany odpłatnie na podstawie umowy, przez uprawnionych do tego przewoźników, z wyjątkiem transportu morskiego, lotniczego i konnego.
Czytaj więcej»

VII Kz 643/16

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Częstochowie

Data orzeczenia: 2017-01-05

Data publikacji: 2017-01-11

trafność 16%

Istotność:

Teza orzeczenia: Należny jest także świadkowi zwrot kosztów poniesionych przez świadka w związku z koniecznością zmianą terminu powrotu z Polski do stałego miejsca zamieszkania za granicą, o ile jest to faktycznie racjonalnie i celowo poniesiony przez świadka wydatek, zapewniający stawiennictwo świadka na wyznaczoną rozprawę. Nie ma podstaw do przyjęcia, że (...)
Sąd Rejonowy w zaskarżonym postanowieniu co do zasady nie zakwestionował prawa do żądania przez świadka zwrotu kosztów w podróży do Sądu. (...)(...)z tytułu podróży służbowej przyznające prawo do ustalenia należności nie tylko z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (§1pkt.1) ale i poza granicami kraju(§1pkt.2 rozporządzenia). (...)(...)USA (tj. koszt przebukowania biletu lotniczego) stwierdzić należy, iż ten właśnie wydatek świadka stanowi racjonalnie i celowo poniesiony przez niego koszt stawiennictwa do Sądu, który podlega zwrotowi.
Czytaj więcej»

VI ACa 431/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2015-01-20

Data publikacji: 2015-08-15

trafność 18%

Istotność:

Teza orzeczenia: Przepisy ustawy prawo energetyczne zawierają uregulowania ograniczające swobodę prowadzenia działalności gospodarczej w szczególności przez wymóg uzyskania koncesji na prowadzenie działalności w zakresie obrotu paliwami ciekłymi, zaś sam fakt zagrożeń związanych z prowadzeniem takiej działalności i konieczność spełnienia wymagań określających (...)
W punkcie pierwszym koncesji został określony zakres działalności, jaka przedsiębiorca może wykonywać jako obrót na stacjach paliw benzynami silnikowymi innymi niż benzyny lotnicze, olejami napędowymi, gazem płynnym do napędzania pojazdów mechanicznych. W punkcie 2.3.3. koncesji przedsiębiorca został zobowiązany do przestrzegania przepisów ustawy prawo wodne , a w szczególności do posiadania wymaganych pozwoleń wodnoprawnych. (...)Sąd Okręgowy wskazał też, że zgodnie z art. 37 ust. 1 pkt 6 ustawy prawo energetyczne koncesja powinna zawierać zabezpieczenie ochrony środowiska w trakcie oraz po zaprzestaniu koncesjonowanej działalności. (...)Zgodnie z art. 56 ust. 1 pkt 12 ustawy prawo energetyczne karze pieniężnej podlega ten, kto nie przestrzega obowiązków wynikających z koncesji.
Czytaj więcej»

III Ca 80/15

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Łodzi

Data orzeczenia: 2015-05-22

Data publikacji: 2015-09-07

trafność 10%

Istotność:

Podkreślić też należy, że przepis art. 395 § 1 zd. 1 k.c. określający istotne elementy kontraktowego prawa odstąpienia ma charakter iuris cogentis, stąd też nie jest dopuszczalne wyłączenie przez strony oznaczenia terminu (tak w Systemie Prawa Prywatnego, Prawo zobowiązań - część ogólna, tom 5 pod. (...)Brak jednego z koniecznych elementów umownego zastrzeżenia prawa odstąpienia, tj. wskazania terminu, w ciągu którego można skorzystać z prawa odstąpienia, powoduje nieważność zastrzeżenia prawa odstąpienia - art. 58 § 3 k.c. co słusznie zresztą zauważył Sąd Rejonowy w swoim uzasadnieniu. (...)Tzw. klauzula legis commissoriae z art. 492 k.c. jest szczególnym rodzajem umownego prawa odstąpienia. (...)Ponadto z innych przyczyn niż to podnosił apelant doszło do naruszenia art. 492 k.c. , ponieważ przepis ten nie zawiera ustawowego prawa odstąpienia od umowy bez wymogu wyznaczenia terminu w jakim prawo odstąpienia powinno być wykonane.
Czytaj więcej»

VI Ka 445/22

wyrok

Sąd Okręgowy w Jeleniej Górze

Data orzeczenia: 2022-10-18

Data publikacji: 2024-11-05

trafność 25%

Istotność:

Wszak oskarżeni wniosek swój skierowali do odpowiednich organów celem inicjacji prawem przewidzianych działań. Trudno też nie dostrzec, że przedstawiona w uzasadnieniu wniosku forma, w jakiej oskarżeni opisali domniemywane nadużywanie przez J. R. (1) alkoholu i prowadzenie pod jego wpływem operacji lotniczych także nie wskazuje na chociażby ewentualny zamiar zniesławienia pokrzywdzonego. (...)Z kolei najprostszą a zarazem zgodną z prawem weryfikacją tych okoliczności jest poddanie osoby, jakiej rzecz dotyczy specjalistycznym badaniom. Z kolei bez wątpienia w dniu 12 września 2018r. doszło z udziałem oskarżyciela do incydentu lotniczego, jaki podlegał wyjaśnieniu.
Czytaj więcej»