Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4436

VI ACa 916/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2017-05-18

Data publikacji: 2017-09-04

trafność 23%

Istotność:

Teza orzeczenia: Negatywną przesłanką, która skutkuje uznaniem powództwa w całości za niezasadne, jest upływ terminu zawitego do dochodzenia roszczeń, wynikającego z art. 129 ust. 4 Poś. W przeciwieństwie do terminu przedawnienia, upływ terminu zawitego sąd rozpoznający sprawę jest zobowiązany wziąć pod uwagę z urzędu.
Przyczyną takich wahań mogą być również zmiany wynikające z aktów prawa miejscowego, takie jak przyjęcie nowego(...)dla położonego w okolicy portu lotniczego i jego urządzenie w nowych warunkach organizacyjnych, w tym jego powiększenie oraz podzielenie na nowe strefy. (...)Korzystanie z sił przyrody służy w tym przypadku jedynie ułatwieniu funkcjonowania portu lotniczego, a nie decyduje w ogóle o możliwości korzystania z niego. (...)Stawianie znaku równości między przewoźnikiem a zarządcą infrastruktury portu lotniczego jest nieuzasadnione i wynika z niezrozumienia specyfiki działalności portów lotniczych. Co więcej na terenie portu lotniczego nie działa zwykle jeden, lecz wiele przewoźników lotniczych, którzy wykorzystują siły przyrody.
Czytaj więcej»

VI ACa 929/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2014-02-25

Data publikacji: 2014-07-17

trafność 8%

Istotność:

W apelacji odniesione zostały następujące zarzuty: 1 naruszenie prawa materialnego tj.: a art. 446(...)(...)Przy określaniu wysokości tego rodzaju świadczeń nie mogą stanowić punktu odniesienia kwoty zadośćuczynień przyznane członkom rodzin, których najbliżsi zginęli w katastrofach lotniczych w S. i M. .
Czytaj więcej»

VII Kz 643/16

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Częstochowie

Data orzeczenia: 2017-01-05

Data publikacji: 2017-01-11

trafność 16%

Istotność:

Teza orzeczenia: Należny jest także świadkowi zwrot kosztów poniesionych przez świadka w związku z koniecznością zmianą terminu powrotu z Polski do stałego miejsca zamieszkania za granicą, o ile jest to faktycznie racjonalnie i celowo poniesiony przez świadka wydatek, zapewniający stawiennictwo świadka na wyznaczoną rozprawę. Nie ma podstaw do przyjęcia, że (...)
Sąd Rejonowy w zaskarżonym postanowieniu co do zasady nie zakwestionował prawa do żądania przez świadka zwrotu kosztów w podróży do Sądu. (...)(...)z tytułu podróży służbowej przyznające prawo do ustalenia należności nie tylko z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (§1pkt.1) ale i poza granicami kraju(§1pkt.2 rozporządzenia). (...)(...)USA (tj. koszt przebukowania biletu lotniczego) stwierdzić należy, iż ten właśnie wydatek świadka stanowi racjonalnie i celowo poniesiony przez niego koszt stawiennictwa do Sądu, który podlega zwrotowi.
Czytaj więcej»

III Ca 149/17

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Łodzi

Data orzeczenia: 2017-05-18

Data publikacji: 2017-06-19

trafność 10%

Istotność:

Jednocześnie Sąd Rejonowy nie znalazł podstaw, by uznać zgłoszenie zarzutu przedawnienia przez pozwanego za nadużycie prawa podmiotowego w rozumieniu art. 5 k.c. (...)Na podstawie wskazanych norm uznano powoda za przewoźnika z konsekwencjami wynikającymi z przepisów prawa regulujących odpowiedzialność tego podmiotu. (...)Prawo przewozowe (tekst jedn. (...)Zgodnie z art. 1 ust. 1 wskazanej ustawy reguluje ona przewóz osób i rzeczy, wykonywany odpłatnie na podstawie umowy, przez uprawnionych do tego przewoźników, z wyjątkiem transportu morskiego, lotniczego i konnego.
Czytaj więcej»

VI ACa 780/19

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2020-09-18

Data publikacji: 2021-08-31

trafność 8%

Istotność:

Z mocy samego prawa na przedmiotowej nieruchomości powstało dożywocie na rzecz B. K. i jej córki S. W. . Treść dożywocia stanowiło prawo zamieszkiwania w istniejącym domu, składającym się z pokoju wraz z kuchnią oraz połową zabudowań gospodarczych. (...)Zakupu biletów lotniczych dokonali z własnych środków. (...)Obowiązek płacenia czynszu spoczywał jednak na właścicielu lokalu, a nie osobie uprawnionej wedle prawa służebności.
Czytaj więcej»

XII C 2365/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Poznaniu

Data orzeczenia: 2016-06-30

Data publikacji: 2016-09-01

trafność 17%

Istotność:

Od 2008 roku szkolenie lotnicze odbywało się intensywnie, jednak łączne liczba lotów, w stosunku do tych wykonywanych do 2003r., jest mniejsza. (...)Budynek mieszkalny powodów wymaga dodatkowych nakładów w związku z istnieniem w strefie „I” ponadnormatywnego poziomu hałasu lotniczego. Miarodajny poziom dźwięku A hałasu lotniczego wynosi powyżej 60 dB i przewyższa wartości zawarte w polskich normach. (...)Nr 68, poz. 449) - stają się aktami prawa miejscowego.
Czytaj więcej»

VI Ua 68/21

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Bydgoszczy

Data orzeczenia: 2022-08-23

Data publikacji: 2022-09-30

trafność 20%

Istotność:

Ponadto lekarz wystawił zaświadczenie o zdolności odbycia podróży lotniczej przyszłej matki, a zatem z całą pewnością nie dostrzegł on przeciwwskazań do podróży, a sama podróż nie niosła za sobą negatywnych skutków dla matki czy dziecka. (...)Przed podróżą konsultowała się z lekarzem prowadzącym, który nie widział przeciwwskazań do wyjazdu, a ponadto wystawił zaświadczenie o zdolności do odbycia podróży lotniczej. (...)Ponadto podróże lotnicze są zdecydowanie bezpieczniejsze, niż podróże samochodowe chociażby ze względu na ilość wypadków lotniczych oraz czas trwania podróży. (...)Zarówno lekarz prowadzący ciążę odwołującej (zdecydowanie najlepiej zorientowany w sprawie stanu jej zdrowia), a także biegły sądowy wskazywali na to, iż odbycie podróży lotniczej i wyjazd wakacyjny nie stanowią żadnego zagrożenia dla ciąży odwołującej.
Czytaj więcej»

III Ca 1763/17

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Łodzi

Data orzeczenia: 2018-02-21

Data publikacji: 2018-08-09

trafność 12%

Istotność:

Ewidencja gruntów wsi N. została opracowana na podstawie fotomapy, tj. zdjęcia lotniczego w skali 1:5000 oraz tzw. zarysu pomiarowego, na którym zmierzono wzajemne szerokości działek według stanu posiadania, zarejestrowanego w latach 60-tych ubiegłego wieku. Uwłaszczenia dokonywano w oparciu o ewidencję gruntów, dla której istotny był stan posiadania, sprawdzany poprzez pomiar szerokości działek i uczytelnienia zdjęcia lotniczego. (...)Stan posiadania, odtworzony na zarysach, tj. fotomapie lotniczej, rejestrowany był w dwóch konkretnych punktach, a nie na całości działki. (...)Rozgraniczenie w istocie sprowadza się do ustalenia dokąd sięga prawo własności każdego z właścicieli sąsiadujących ze sobą nieruchomości gruntowych.
Czytaj więcej»

I Ca 466/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Tarnowie

Data orzeczenia: 2014-03-27

Data publikacji: 2014-04-28

trafność 8%

Istotność:

Wyrazili w związku z tym pogląd, że strona pozwana nienależycie wykonała umowę, a po ich stronie doszło do istotnej szkody, w szczególności naruszone zostało ich prawo do wypoczynku, a także ich godność i zdrowie. (...)Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 19 listopada 2010 r. (III CZP 79/10, OSNC 2011/4/41, Lex Nr 612168) stwierdził, że prawo do spokojnego wypoczynku nie jest(...)(...)Jak słusznie stwierdził Sąd Rejonowy, trudno uznać, aby wskazany wyżej podmiot był „osobą trzecią” w rozumieniu powołanego przepisu, skoro brał on pośrednio udział w realizacji objętego umową transportu lotniczego. (...)Konsument ma prawo do uzyskania odszkodowania za uszczerbek niemajątkowy poniesiony na skutek nienależytego wykonania zobowiązania (por. wyrok SA w Warszawie z dnia 29 kwietnia 2013 r., VI ACa 1357/12, Lex nr 1372486).
Czytaj więcej»

IV P 74/19

zarządzenie, wyrok, uzasadnienie

Sąd Rejonowy w Inowrocławiu

Data orzeczenia: 2020-03-02

Data publikacji: 2021-02-15

trafność 7%

Istotność:

Uchwała ta w świetle art. 40 ustawy o samorządzie gminnym stanowi akt prawa miejscowego i w związku z powyższym M. Ś. była zobowiązana do utworzenia w strukturze organizacyjnej (...) stanowiska zastępcy dyrektora, a następnie powołania go w uzgodnieniu z Prezydentem Miasta I. . (...)(...)wobec dyrektora czynności z zakresu prawa pracy oraz jest jego zwierzchnikiem służbowym, zatem powódka była zobowiązana wystąpić o udzielenie jej urlopu wypoczynkowego do Prezydenta Miasta I. . (...)(...)zawierało pouczenie o przysługującym powódce prawie odwołania do Sądu pracy. (...)Przyjęta przez A. S. formuła telefonicznego, mailowego czy sms-owego informowania organizatora przez dyrektora (...) o planowanym urlopie czy innej nieobecności była wystarczająca i w gruncie rzeczy bardziej podyktowana względami grzecznościowymi niż wymogami prawa pracy.
Czytaj więcej»