Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4199

I C 159/12

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Lublinie

Data orzeczenia: 2014-08-29

Data publikacji: 2014-11-04

trafność 10%

Orzeczenie nieprawomocne

W dacie zawierania umowy sprzedaży, mocą której J. P. nabył prawo własności działki nr (...) , na działce tej znajdowała się już sieć energetyczna, która przechodziła również przez działkę o nr (...) . (...)Ponadto decyzja ta została wydana na wniosek (...) (...) Oddziału (...) o ''ograniczenie praw rzeczowych na rzecz Państwa na budowę linii energetycznej''. (...)W tym miejscu należy wskazać, że w dobrej wierze jest taki posiadacz samoistny, który ma uzasadnione okolicznościami przekonanie, że służy mu prawo własności, które faktycznie wykonuje. (...)W tych okolicznościach posiadacz miał usprawiedliwione podstawy do przekonania, że przysługuje mu takie prawo do władania nieruchomością jakie wykonuje, tj. prawo do władania nią w zakresie przysługującej mu ustawowo służebności przesyłu.
Czytaj więcej»

I ACa 467/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2015-03-18

Data publikacji: 2015-05-13

trafność 5%

W trzecim piśmie z tej daty Ministerstwo Skarbu zostało poinformowane, że partnerzy w zakresie spedycji lotniczej wypowiedzieli umowy łączące ich ze spółką. (...)Nie powoduje to jednak utraty prawa do domagania się zapłaty tej kwoty, wpływa natomiast na określenie terminu jej wymagalności. (...)Nadto zmniejszenie kary umownej kształtuje prawo podmiotowe wierzyciela, przepis art. 5 k.c. chroni zaś przed nadużyciem prawa podmiotowego, nie może natomiast kształtować tego prawa. (...)Nie jest zatem wykluczone uznanie dochodzenia roszczenia o zapłatę kary umownej za nadużycie prawa na podstawie art. 5 k.c.
Czytaj więcej»

III U 618/13

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Przemyślu

Data orzeczenia: 2014-01-22

Data publikacji: 2014-02-04

trafność 9%

Orzeczenie nieprawomocne

Decyzją z dnia 25 lutego 2013 r., znak: (...) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w R. odmówił wnioskodawcy J. K. prawa do emerytury. (...)Namierzały cele lotnicze, obliczały kąty wyprzedzenia i niszczyły. (...)Wiek emerytalny, o którym mowa w ust. 1, rodzaje prac lub stanowisk oraz warunki, na podstawie których osobom wymienionym w ust. 2 i 3 przysługuje prawo do emerytury, ustala się na podstawie przepisów dotychczasowych (ust. 4 art. 32). (...)Mając powyższe na uwadze, na podstawie art. 477 14 § 2 k.p.c. w związku z powołanymi wyżej przepisami prawa orzeczono, jak w sentencji wyroku.
Czytaj więcej»

I ACa 428/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2017-05-31

Data publikacji: 2017-09-09

trafność 15%

Rokroczny wzrost ruchu lotniczego na lotnisku im. (...)Podobnie Sąd Okręgowy ocenił złożoną przez pozwanego dokument pt. „Analiza rynku gruntów zabudowanych budynkami mieszkalnymi w obszarze ograniczonego użytkowania wokół portu lotniczego imienia F. C. w W. oraz w bezpośrednim sąsiedztwie nieruchomości przy ul. (...) ”. (...)Hałas nie jest sam w sobie ograniczeniem wynikającym z wejścia w życie aktu prawa lokalnego ustawiającego ograniczenia (w nim wskazane), ponieważ, jak wskazuje dalej Sąd Okręgowy, w żaden sposób nie może wpływać na realizację prawa własności. (...)Nieskorzystanie z przyznanego uprawnienia nie może uzasadniać formułowania zarzutów naruszenia praw powodów do równego traktowania, ochrony własności czy też zasady zaufania do państwa i prawa do sądu.
Czytaj więcej»

II Ca 413/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Lublinie

Data orzeczenia: 2013-09-05

Data publikacji: 2013-12-03

trafność 24%

Sąd wskazał, że pozwany został zwolniony ze służby kandydackiej z uwagi na niezaliczenie praktyk lotniczych, na które został skierowany w dniu 28 lutego 2011 roku. (...)Sąd uznał, że w tej sytuacji powód nadużył swojego prawa podmiotowego. (...)Przepis art. 5 k.c. stanowi, że nie można czynić ze swego prawa użytku, który by był sprzeczny ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem tego prawa lub z zasadami współżycia społecznego. Takie działanie lub zaniechanie uprawnionego nie jest uważane za wykonywanie prawa i nie korzysta z ochrony.
Czytaj więcej»

I ACa 514/19

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2019-12-17

Data publikacji: 2020-04-16

trafność 32%

Prawo Lotnicze (Dz. (...)Prawo lotnicze (Dz. (...)Wskazane przez Prezesa Urzędu (...) przesłanki zawieszenia wynikały natomiast z ustaleń poczynionych w postępowaniu karnym, zatem podstawą do zastosowania środka w postaci możliwości zawieszenia uprawnień z licencji lotniczej powinien stanowić art.100 ust. 2 Prawa lotniczego . (...)Ponadto z treści art. 100 ust. 2 Prawa lotniczego (Dz.
Czytaj więcej»

I ACa 516/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2021-03-24

Data publikacji: 2021-06-10

trafność 6%

Prawo użytkowania wieczystego ustanowione w oparciu o ww. decyzję nie zostało ujawnione w księdze wieczystej. (...)Do majątku założycielskiego fundacji Klub wniósł prawo użytkowania wieczystego działki numer (...) . (...)Wysokość obiektów kubaturowych wymagała potwierdzenia przez władze lotnicze. (...)Według rozważań Sądu Okręgowego zobowiązanie do świadczenia wynika z samego prawa – relacji prawnej istniejącej między stronami.
Czytaj więcej»

IV K 85/16

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Lublinie

Data orzeczenia: 2016-09-30

Data publikacji: 2016-12-09

trafność 8%

Orzeczenie nieprawomocne

Po chwili na miejscu zdarzenia pojawiło się pogotowie lotnicze. (...)Oskarżony godził w niezmiernie ważne chronione prawem dobro, jakim jest życie człowieka. (...)Postrzegany był przez pryzmat nadużywania alkoholu, popadania w kolizje z prawem oraz łączony był ze środowiskiem zdemoralizowanym. (...)Wobec powyższego i na podstawie powołanych przepisów prawa orzeczono jak w części dyspozytywnej wyroku.
Czytaj więcej»

I ACa 818/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Krakowie

Data orzeczenia: 2019-07-05

Data publikacji: 2019-12-10

trafność 15%

Strona pozwana Międzynarodowy Port Lotniczy im. (...) spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w B. wniosła o oddalenie powództwa i zasądzenie kosztów procesu. (...)Prawo ochrony środowiska ( t.j. (...)Prawo budowlane i przepisami wykonawczymi. (...)Prawo ochrony środowiska .
Czytaj więcej»

I ACa 693/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2019-04-12

Data publikacji: 2019-05-23

trafność 16%

Zasięg oddziaływania hałasu lotniczego dla lotniska został obliczony w oparciu o pomiary wykonane za pomocą systemu monitoringu hałasu na terenie lotniska, punktowe pomiary kontrolne oraz obliczenia empiryczne. (...)Źródłem roszczenia jest tu zatem wejście w życie prawa miejscowego, które ogranicza prawa właścicielskie w obrębie OOU. I tak, jak prawo własności ma swoją wartość rynkową, tak też jego ograniczenia znajdują odzwierciedlenie w spadku tej rynkowej wartości. (...)(...)a właściciel ma takie same prawa i obowiązki, jakie miał i w taki sam sposób jak dotychczas korzysta ze swojego prawa. (...)Stąd hałas lotniczy także przed 04 sierpnia 2011 r. z całą pewnością był odczuwalny w otoczeniu nieruchomości powoda, również w dacie zakupu przez niego przedmiotowego lokalu.
Czytaj więcej»