Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4207

I C 1136/22

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie

Data orzeczenia: 2023-07-06

Data publikacji: 2023-10-04

trafność 13%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

(...)hotelu i na rzecz przewoźnika lotniczego (odpowiedź na pismo k. 31-31v). (...)Oprócz miejsc zwolnionych przez H. Z. i E. Z. były jeszcze wolne miejsca na tę konkretną imprezę. (...) sp. z o.o. w W. , dokonując rezerwacji u przewoźnika lotniczego, opłaca cały samolot, bez znaczenia, ile faktycznie poleci pasażerów. (...)W ramach punktu 31 preambuły do wskazanego aktu prawnego zaznaczono prawo podróżnych do rozwiązania umowy o(...)(...)Niewątpliwie pozwany nie miał prawa zatrzymać części opłaty, którą powodowie uiścili, czyli nie miał prawa do zatrzymania również dochodzonej pozwem kwoty po 500 euro.
Czytaj więcej»

I Ns 884/16

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Kwidzynie

Data orzeczenia: 2018-07-30

Data publikacji: 2021-03-19

trafność 14%

Istotność:

Teza orzeczenia: Organ dokonujący rozgraniczenia ma obowiązek stosować kryteria w kolejności określonej ustawą. Przepis art. 153 kc określa kryteria rozgraniczenia, a także kolejność w jakiej powinny być stosowane.
W 1976 r. na podstawie zdjęć lotniczych została założona mapa zasadnicza w skali 1 : 5000. (...)Wnioskodawcy domagali się ustalenia w jakich granicach przysługuje im prawo własności działki nr (...) . (...)Wskazano także, że w 1976 r. na podstawie zdjęć lotniczych została założona mapa zasadnicza w skali 1 : 5000. (...)Wobec tego prawo własności małżonków S. , a także granica działki nr (...) , nie rozciąga się na ten budynek.
Czytaj więcej»

I C 4908/15

zarządzenie, uzasadnienie

Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie

Data orzeczenia: 2016-07-27

Data publikacji: 2016-09-13

trafność 38%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

(...)sposób, że do celów stosowania prawa do odszkodowania, pasażerów opóźnionych lotów należy traktować tak jak pasażerów odwołanych lotów oraz, że mogą oni powoływać się na prawo do odszkodowania przewidziane w art.(...)po pierwotnie przewidzianej przez przewoźnika lotniczego godzinie przylotu. (...)Odnosząc się do zarzutu pozwanego, stwierdzić należy, że opóźnienie w przylocie lub jego odwołanie nie kreuje po stronie pasażerów prawa do odszkodowania, jeżeli przewoźnik lotniczy jest w stanie dowieść, że(...)poza zakresem skutecznej kontroli przewoźnika lotniczego. (...)(...)należy, że strajk pracowników linii lotniczych D. L. niewątpliwie był okolicznością nadzwyczajną i stanowił w stosunku do tego przewoźnika lotniczego zdarzenie o charakterze zewnętrznym, na które nie miał wpływu i któremu nie mógł zapobiec. (...)Zgodnie z zasadą odpowiedzialności za wynik procesu wyrażoną w art. 98 § 1 k.p.c. strona przegrywająca sprawę obowiązana jest zwrócić przeciwnikowi na jego żądanie koszty niezbędne do celowego dochodzenia praw i celowej obrony.
Czytaj więcej»

I C 3693/17

uzasadnienie

Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie

Data orzeczenia: 2022-01-08

Data publikacji: 2022-04-19

trafność 23%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Uchwałą numer nr 76/11 Sejmiku Województwa (...) z dnia 20 czerwca 2011 r. został utworzony obszar ograniczonego użytkowania dla portu lotniczego im F. C. w W. . (...)Powódka wywodzi swoje roszczenie odszkodowawcze z art. 129 ust. 2 w zw. z art. 136 ust. 2 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 roku - Prawo ochrony środowiska. (...)Zgodnie z ust. 4 tego przepisu z roszczeniem, o którym mowa w art. 2 można wystąpić w okresie 2 lat od dnia wejścia w życie rozporządzenia lub aktu prawa miejscowego powodującego ograniczenie sposobu korzystania z nieruchomości. (...)Po pierwsze z treści powołanego przepisu jasno wynika, że odpowiedzialność odszkodowawcza przedsiębiorcy zarządzającego portem lotniczym dotyczy szkód powstałych jedynie w tych nieruchomościach, które zostały objęte ograniczeniami użytkowania na podstawie wyżej powołanej uchwały.
Czytaj więcej»

I Ns 200/22

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Kwidzynie

Data orzeczenia: 2022-10-06

Data publikacji: 2023-10-24

trafność 21%

Istotność:

W uzasadnieniu podniósł, że jest to kolejny wniosek o stwierdzenie zasiedzenia z powołaniem się na jakieś bliżej nieokreślone zdjęcia lotnicze. (...)Podniósł, że wnioskodawcy wnieśli o zmianę prawomocnego postanowienia powołując się na te same rzekome zdjęcia lotnicze i Sąd Okręgowy w Gdańsku postanowieniem z dnia 19 października 2021 r. w sprawie XVI 396/21 oddalił ten wniosek. (...)(...)nieruchomości przez wnioskodawcę), stronie przysługuje prawo wyboru złożenia wniosku o zmianę prawomocnego postanowienia sądu albo wystąpienie z ponownym wnioskiem o stwierdzenie zasiedzenia. (...)Tymczasem w niniejszej sprawie z uzasadnienia wniosku nie wynika, aby archiwalne zdjęcia lotnicze związane były z jakąkolwiek nową okolicznością.
Czytaj więcej»

X GC 28/17

zarządzenie, uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Łodzi

Data orzeczenia: 2018-01-10

Data publikacji: 2018-07-19

trafność 8%

Istotność:

Sąd Okręgowy ustalił następujący stan faktyczny: Pozwany (...) im. (...) Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w Ł. zajmuje się przede wszystkim transportem lotniczym (dowód: wypis z KRS-u pozwanego k. 6-16 akt). (...)Pozwany postanowił zorganizować akcję reklamową na temat działalności lotniska, mającą na celu rozpropagowanie informacji na temat połączeń lotniczych z (...) . (...)Jednakże według doktryny reguła ta nie obejmuje szczególnie specjalistycznych, a przy tym obszernych i rzadko stosowanych gałęzi prawa krajowego, zasad doświadczenia życiowego, prawa zwyczajowego oraz treści prawa obcego, które w danym wypadku(...)(...)Prawo cywilne – część ogólna, pod red.
Czytaj więcej»

V W 901/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie

Data orzeczenia: 2017-11-21

Data publikacji: 2017-12-18

trafność 13%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: Ukaranie
Art. 56 ust. 2 tej ustawy stanowi natomiast, że w przypadku podróżnych w transporcie lotniczym i morskim zwolnienie, o którym mowa w ust. 1 , stosuje się do importu towarów, których wartość nie przekracza kwoty wyrażone w złotych odpowiadającej równowartości 430 euro. (...)Z powyższych przepisów wynika m.in. to, że od obowiązku uiszczenia podatku celnego i podatku VAT zwolniona jest osoba, która podróżując drogą lotniczą z państwa trzeciego przywozi na(...)(...)Można było zatem wymagać od niego zachowania zgodnego z prawem. (...)Prawo o adwokaturze oraz na podstawie §17 ust. 2 pkt 2 w zw. z §20 Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 22 października 2015 r. w sprawie ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej przez adwokata z urzędu.
Czytaj więcej»

VII P 579/13

uzasadnienie

Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie

Data orzeczenia: 2014-01-07

Data publikacji: 2014-12-19

trafność 12%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: określenie trybu rozwiązania stosunku pracy oznacza wskazanie, w następstwie jakich oświadczeń woli nastąpiło rozwiązanie tego stosunku. Jeżeli rozwiązano umowę o pracę na podstawie ustawy o grupowych zwolnieniach, informacja o tym powinna być umieszczona w świadectwie
Sąd Rejonowy ustalił następujący stan faktyczny: (...) sp. z o.o. świadczył usługi handlingowe w polskich portach lotniczych m.in. w (...) im. (...) w W. . (...)(...)warunki wynagradzania zgodne z przepisami prawa pracy lub obowiązującym regulaminem wynagradzania – jeżeli zostanie w spółce wprowadzony (wypowiedzenie-dział B akta osobowe). (...)W razie nieuwzględnienia wniosku pracownikowi przysługuje, w ciągu 7 dni od zawiadomienia o odmowie sprostowania świadectwa pracy, prawo wystąpienia z żądaniem jego sprostowania do sądu pracy.
Czytaj więcej»

VII P 616/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie

Data orzeczenia: 2016-04-12

Data publikacji: 2017-11-23

trafność 21%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: Zgodnie jednak w utrwalonym w orzecznictwie poglądem, w przypadku, gdy pracodawca nie wskazuje przyczyny odwołania pracownika równoznacznego z wypowiedzeniem umowy o pracę, a z okoliczności sprawy nie wynika, by przyczyny rozwiązania stosunku pracy dotyczyły osoby pracownika lub nie ustalono w ogóle o jakie przyczyny chodzi, na pracodawcę (...)
Decyzją z dnia 2 kwietnia 2014r. powód został uznany za osobę bezrobotną z prawem do zasiłku (decyzja- k 109). (...)Jak wynika z ustalonego stanu faktycznego zarówno przyznanie takiej karty jak i jej odebranie jest suwerennym prawem portu lotniczego, od którego nie ma odwołania. (...)Brak jest dowodów nie tylko na to, by powód dopuścił kradzieży, ale także na to, czy w jakikolwiek sposób przyczynił się do odebrania mu karty identyfikacyjnej przez port lotniczy. (...)Nie zostało też wykazane, czy wątpliwości jakie powziął port lotniczy wobec powoda były w ogóle uzasadnione.
Czytaj więcej»

VIII Ua 81/23

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Łodzi

Data orzeczenia: 2023-12-28

Data publikacji: 2024-02-28

trafność 5%

Istotność:

Macierzystą jednostką wnioskodawcy był 7 dywizjon lotniczy (...) N. . (...)Z kolei, decyzją z dnia 08 maja 2017r odmówiono wnioskodawcy prawa do wojskowej renty inwalidzkiej. (...)W ocenie Sądu Okręgowego, Sąd Rejonowy dokonał analizy zebranych dowodów nie naruszając zasady ich swobodnej oceny i prawidłowo zastosował przywołane przepisy prawa materialnego. (...)Wydanie decyzji w sprawie prawa do odszkodowania możliwe jest dopiero po zbadaniu i dokonaniu oceny całokształtu sprawy na podstawie wszystkich zebranych dowodów (§ 21 ust.1).
Czytaj więcej»