Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4240

I ACa 37/19

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Krakowie

Data orzeczenia: 2020-10-06

Data publikacji: 2021-02-18

trafność 12%

Istotność:

Prawo ochrony środowiska (Dz. (...)Prawo budowlane i przepisami wykonawczymi. (...)Ponadto w wyniku podjętych przez stronę pozwaną działań i spadkiem operacji lotniczych, uciążliwość lotniska z uwagi na generowany przez ruch lotniczy poziom hałasu uległ zmniejszeniu, co winno mieć wpływ na wartość dochodzonego odszkodowania. (...)Trafnie też zastosował przepisy prawa materialnego.
Czytaj więcej»

II K 324/16

wyrok

Sąd Rejonowy w Puławach

Data orzeczenia: 2020-03-13

Data publikacji: 2020-06-25

trafność 7%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

(...)przez ratowników medycznych, medyczny transport lotniczy pokrzywdzonego do (...) Szpitala (...)(...)(...)Jednocześnie Sąd uznał, że określenie długości okresu próby na 3 lata jest adekwatnym i koniecznym z punktu widzenia zrozumienia przez oskarżonego konieczności przestrzegania prawa, a nadto z punktu widzenia potwierdzenia trafności postawionej wobec niego pozytywnej prognozy kryminologicznej. (...)Orzekając w tym zakresie Sąd zastosował przepisy prawa cywilnego, w szczególności art. 445 § 1 k.p.c. w zw. z art. 444 k.p.c. (...)INNE ZAGADNIENIA W tym miejscu sąd może odnieść się do innych kwestii mających znaczenie dla rozstrzygnięcia, a niewyjaśnionych w innych częściach uzasadnienia, w tym do wyjaśnienia, dlaczego nie zastosował określonej instytucji prawa karnego, zwłaszcza w przypadku wnioskowania(...)
Czytaj więcej»

I ACa 1581/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Krakowie

Data orzeczenia: 2014-02-20

Data publikacji: 2014-12-02

trafność 8%

Istotność:

Dostawca miał prawo kontroli jakości usługi zaś brak uwag z jego strony oznaczał prawidłowe jej wykonanie. (...)Powód miałby przecież prawo do zapoznania się z przedłożonym materiałem i ewentualnie mógł podnieść zarzuty co do niego. (...)Także zarzut nadużycia prawa nie znalazł uzasadnionych podstaw. (...)Tymczasem w orzecznictwie wskazuje się, że uzasadniony może być nawet zwrot kosztów podróży pełnomocnika korzystającego z transportu lotniczego (postanowienie SN z dnia 20.04/2011, I CZ 22/11).
Czytaj więcej»

I ACa 206/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Katowicach

Data orzeczenia: 2018-10-09

Data publikacji: 2018-11-21

trafność 20%

Istotność:

Dochodzona kwota 10.819 zł to równowartość: 2573,21 euro za 4 bilety lotnicze z T. do W. i 175 euro za przejazd busem 4 osób z W. do P. . (...)Te ustalenia rzutują na ocenę zaskarżonego wyroku z punktu widzenia prawa materialnego. (...)Powód miał prawo oczekiwać, że, tak jak przed wylotem z P. , biuro (...) potwierdzi godzinę wylotu z T. . (...)To nie przewoźnik lotniczy bowiem, którego w świetle tych konwencji wyłączenie lub ograniczenie odpowiedzialności mogłoby dotyczyć, był pozwanym w sprawie zakończonej oddaleniem powództwa, który to wyrok został uznany za niezgodny z prawem.
Czytaj więcej»

I ACa 984/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Krakowie

Data orzeczenia: 2017-11-22

Data publikacji: 2018-07-27

trafność 36%

Istotność:

Teza orzeczenia: Przepis art. 120 par. 1 kp wyłącza odpowiedzialność odszkodowawczą nieumyślnego sprawcy zdarzenia szkodzącego, spowodowanego przy wykonywaniu obowiązków pracowniczych, niezależnie od rodzaju wywołanego nim uszczerbku.
Dotyczy to także uregulowanych w prawie lotniczym kwestii odpowiedzialności za szkody spowodowane ruchem statków powietrznych. Dowódca statku lotniczego odpowiada za własny czyn zawiniony na podstawie art. 415 k.c. , solidarnie na podstawie art. 73 ust. 7 prawa lotniczego z podmiotem eksploatującym statek powietrzny, który , na podstawie art. 72 ust.1 prawa lotniczego w związku z art. 436(...)(...)Zgodnie z art. 90 ust. 1 tego prawa -obowiązującego w dacie wypadku lotniczego- roszczenia z tytułu szkody o której mowa w art. 72 prawa lotniczego przedawniają się z upływem 3 lat od daty zdarzenia, które tę szkodą spowodowało. (...)(...)po wejściu w życie nowego prawa lotniczego z 2002 r do nieprzedawnionych(...)powstałych na podstawie obowiązującego poprzednio prawa, stosuje się przepisy nowej ustawy(...)wobec ich braku w nowym prawie lotniczym , aż do upływu terminu(...)według art. 90 ust. 1 prawa lotniczego z 1962 .
Czytaj więcej»

I ACa 1250/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Krakowie

Data orzeczenia: 2015-12-17

Data publikacji: 2016-04-13

trafność 7%

Istotność:

Odwołując się do treści art. 129 ust. 2 oraz art. 136 ust. 3 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska (Dz. (...)Fakt wprowadzenia strefy ograniczonego użytkowania ze względu na spodziewany poziom hałasu lotniczego bez wątpienia powoduje, że właściciele(...)w konsekwencji powoduje zawężenie granic prawa własności wskazanych podmiotów. (...)W pierwszej kolejności odnieść się należy do zarzutów dotyczących naruszenia prawa procesowego gdyż tylko prawidłowo ustalony stan faktyczny daje możliwość dokonania oceny poprawności zastosowania prawa materialnego. (...)Przepis art. 162 k.p.c. przewiduje bowiem prekluzję zarzutów dotyczących niektórych naruszeń prawa procesowego.
Czytaj więcej»

I AGa 56/21

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Szczecinie

Data orzeczenia: 2022-03-24

Data publikacji: 2022-11-17

trafność 23%

Istotność:

Jednocześnie podstawy prawnej swoich roszczeń upatrywała w art. 65 ust. 1 prawa przewozowego oraz w art. 80 ust. 1 pkt 1 prawa przewozowego . (...)Między stronami nie było sporu co do tego, że przewóz w ustalonym stanie faktycznym był w rzeczywistości dokonywany nie tylko jako przewóz drogowy pojazdem w rozumieniu art. 1 ust. 2 prawa przewozowego , ale także drogą lotniczą. (...)(...)przewozu kombinowanego, dokonywanego częściowo drogą lotniczą i częściowo innymi rodzajami przewozu, postanowienia niniejszej Konwencji stosuje się, z zastrzeżeniem art. 18 ust. 4, tylko do przewozu lotniczego, pod warunkiem że przewóz lotniczy wchodzi w zakres warunków ustanowionych w art. 1. (...)Tym niemniej dostrzec trzeba, że art. 38 ust. 1 dotyczy wyłącznie sytuacji, w której przewóz na odcinku innym niż lotniczy jest wykonywany w wypełnieniu umowy przewozu lotniczego, w celu załadowania, dostawy lub przeładunku.
Czytaj więcej»

I ACa 841/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Szczecinie

Data orzeczenia: 2017-12-22

Data publikacji: 2018-05-29

trafność 9%

Istotność:

Zgodnie bowiem z art. 398 20 k.p.c. sąd, któremu sprawa została przekazana, związany jest wykładnią prawa dokonaną w tej sprawie przez Sąd Najwyższy. (...)Wykładnia ta dokonywana jest w procesie stosowania prawa, a zatem wyrażone w jej ramach wskazania, co do skutków prawnych, jakie w danym stanie faktycznym, mające w sprawie zastosowanie przepisy prawa wywołują, są dla Sądu właściwego(...)(...)Sąd Najwyższy potwierdził również, że w wyniku tego zdarzenia doszło do naruszenia dóbr osobistych powoda w postaci prawa do wolności, godności osobistej i czci. (...)(...)spełnia funkcję porządkującą, obligując stosujący prawo sąd do prawidłowej i pełnej rekonstrukcji stanu faktycznego i jego subsumcji do miarodajnej normy prawa materialnego, w następstwie czego dochodzi do jej konkretyzacji w sentencji wyroku.
Czytaj więcej»

I AGa 129/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Białymstoku

Data orzeczenia: 2018-10-18

Data publikacji: 2021-03-17

trafność 15%

Istotność:

(...)rozwoju połączeń oraz prognozy ruchu lotniczego lotniska regionalnego w S. . (...)Ponadto przedmiot zamówienia wykonany miał być zgodne z zasadami, warunkami technicznymi, przepisami prawa oraz z regułami obowiązującymi przy realizacji opracowania tego rodzaju (§ 1 umowy). (...)(...)i zasadami, warunkami technicznymi, przepisami prawa, a także regułami obowiązującymi przy realizacji opracowania tego rodzaju oraz wykonania analizy potencjału rynkowego, strategii rozwoju połączeń i prognozy ruchu lotniczego lotniska regionalnego w S. . (...)(...)widzenia wymogów opisanych przez przepisy prawa formalnego.
Czytaj więcej»

I ACa 742/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Krakowie

Data orzeczenia: 2017-11-07

Data publikacji: 2018-06-20

trafność 9%

Istotność:

Prawo użytkowania wieczystego podlega bowiem ochronie takiej, jak prawo własności, co wynika z ukształtowania treści prawa użytkowania wieczystego ( art. 233 k.c. ) analogicznie jak treści prawa własności ( art. 140 k.c.(...)i użytkownik wieczysty wykonują swe prawo „z wyłączeniem innych osób”. (...)Kolejno Sąd Okręgowy zauważył, że prawo użytkowania wieczystego przysługiwało także w 1/2 części L. B. . (...)Sąd miał na uwadze, że powódka dochodziła praw, które wynikają z przysługującego jej użytkowania wieczystego nieruchomości. (...)Zawarty w apelacji zarzut błędnego ustalenia, że strony łączyła umowa użyczenia dotyczy w istocie prawa materialnego i jest bezzasadny.
Czytaj więcej»