Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4436

XXVII Ca 208/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2017-06-14

Data publikacji: 2019-06-07

trafność 17%

Nie kwestionując tu prymatu aktów prawa międzynarodowego nad aktami prawa krajowego, ocenić należy, czy wobec braku tego rodzaju uregulowań w rozporządzeniu, możliwym jest stosownie w tym zakresie przepisów wewnętrznych państwa członkowskiego. (...)Powyższe rozważania prowadzą do wniosku, iż dla oceny skuteczności podniesionego przez pozwaną Spółkę zarzutu przedawnienia roszczenia koniecznym jest jego ocena na tle przepisów prawa krajowego. (...)Tym samym, na uwzględnienie zasługiwały również zarzuty apelacyjne sprowadzające się do naruszenia przez Sąd Rejonowy prawa materialnego dotyczącego przedawnienia się roszczeń z tytułu opóźnionego lotu. (...)Nie uszło przy tym uwadze Sądu Okręgowego, iż w odpowiedzi na apelację powodowie podnieśli zarzut nadużycia prawa podmiotowego w związku z podniesionym przez pozwanego zarzutem przedawnienia.
Czytaj więcej»

XXVII Ca 228/19

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2019-04-10

Data publikacji: 2019-07-01

trafność 24%

Jest wyrazem prawa powoda do dysponowania przedmiotem procesu oraz przejawem odwołalności czynności procesowych. (...)Niewątpliwie roszczenie odszkodowawcze poprzednika prawnego powoda jest wierzytelnością, która stanowi prawo majątkowe. (...)Organizator w ramach zawartej umowy zapewniał także przewóz lotniczy liniami (...) Sp. z o.o. na trasie C. - P. w dniu 18 czerwca 2017 roku. (...)Zarzuty naruszenia prawa materialnego w tym przedmiocie zostały omówione powyżej.
Czytaj więcej»

XXVII Ca 163/22

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2023-03-29

Data publikacji: 2023-07-25

trafność 31%

Sąd Okręgowy ograniczył uzasadnienie wyroku do wyjaśnienia jego podstawy prawnej z przytoczeniem przepisów prawa. (...)Odnosząc się natomiast do zarzutu naruszenia przepisu prawa materialnego, tj. art. 5 ust. 3 rozporządzenia nr 261/04, także i ten zarzut nie zasługiwał na uwzględnienie. (...)(...)normalnego wykonywania działalności danego przewoźnika lotniczego i nie pozwala na skuteczne nad nim panowanie ze względu na jego charakter lub źródło. (...)na które powołuje się przewoźnik lotniczy będący stroną postępowania przed sądem krajowym, są następstwem zdarzeń, które nie wpisują się w ramy normalnego wykonywania działalności danego przewoźnika lotniczego i nie pozwalają mu na skuteczne nad nimi panowanie.
Czytaj więcej»

XXVII Ca 216/19

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2019-04-05

Data publikacji: 2019-07-01

trafność 17%

Wierzytelność jako prawo podmiotowe co do zasady może być przedmiotem przelewu, niezależnie od źródeł jej powstania ( art. 509 k.c. ). (...)Niewątpliwie roszczenie odszkodowawcze powodów jest wierzytelnością stanowiącą prawo majątkowe. (...)Taki mieszany charakter roszczeń w prawie wspólnotowym przy odpowiedzialności kontraktowej nie jest odosobniony i stosowany jest również w porządku krajowym. (...)Podkreślić należy, że warunkiem skutecznej cesji wierzytelności jest istnienie tego prawa.
Czytaj więcej»

XXVII Ca 184/22

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2022-11-24

Data publikacji: 2023-04-04

trafność 23%

(...)prawnej wyroku z przytoczeniem przepisów prawa. (...)Prawo lotnicze ). (...)Z tych też przyczyn Sąd I instancji trafnie uznał, że skuteczne wniesienie pozwu w niniejszej sprawie nastąpiło w dniu 29 września 2020 r., a więc z uchybieniem rocznemu terminowi przedawnienia o którym mowa w art. 205c ust. 7 ustawy Prawo lotnicze . (...)Powyższe nie ma jednak zasadniczego wpływu na prawa i obowiązki strony powodowej, w przeciwieństwie do skutków procesowych opisanych w Kodeksie postępowania cywilnego oraz innych przepisach ustaw mających zastosowanie w niniejszej sprawie.
Czytaj więcej»

XXVII Ca 302/19

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2019-05-14

Data publikacji: 2019-07-01

trafność 22%

(...)bądź nienależytego wykonania umowy przewozu lotniczego (uchwała SN z dnia 7 lutego 2014 r., sygn. akt III CZP 113/13). (...)(...)prawnej wyroku z przytoczeniem przepisów prawa, gdyż sąd odwoławczy nie przeprowadził postępowania dowodowego. (...)Wskazane świadczenie nosi zarówno cechy odszkodowania, jak i zadośćuczynienia, wymykając się konstrukcjom znanym w prawie cywilnym. (...)Tworzy on wyłącznie uprawnienie dla przewoźnika lotniczego.
Czytaj więcej»

XXVII Ca 303/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2017-03-20

Data publikacji: 2019-06-07

trafność 20%

Nie kwestionując tu prymatu aktów prawa międzynarodowego nad aktami prawa krajowego, ocenić należy, czy wobec braku tego rodzaju uregulowań w rozporządzeniu, możliwym jest stosownie w tym zakresie przepisów wewnętrznych państwa członkowskiego. (...)Powyższe rozważania prowadzą do wniosku, iż dla oceny skuteczności podniesionego przez pozwaną Spółkę zarzutu przedawnienia roszczenia koniecznym jest jego ocena na tle przepisów prawa krajowego. (...)Niewątpliwe też – na co słusznie zwraca uwagę apelujący – umowa przewozu osób nie została uregulowana w przepisach ustawy z dnia 3 lipca 2002 r. – Prawo lotnicze (t. jedn. (...)Tym samym nie sposób twierdzić, iż wprowadzenie do obrotu ustawy – Prawo lotnicze jakkolwiek wykluczyło możliwość stosowania do oceny umowy przewozu osób uregulowań zawartych w Kodeksie cywilnym .
Czytaj więcej»

XXVII Ca 411/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2018-04-04

Data publikacji: 2019-06-07

trafność 12%

Powyższy wyrok w części oddalającej powództwo oraz w zakresie kosztów procesu zaskarżyła powódka zarzucając mu naruszenie prawa materialnego, tj. art. 117§2 zd.(...)świadczenia głównego przez pozwaną; naruszenie prawa procesowego, tj. art. 233 §.(...)(...)Z uwagi, że niniejsza sprawa podlega rozpoznaniu według przepisów o postępowaniu uproszczonym stosownie do art. 505 13 § 2 k.p.c. ograniczono uzasadnienie wyroku do wyjaśnienia jego podstawy prawnej z przytoczeniem przepisów prawa. (...)Prawo lotnicze oraz art. 778 k.c. i art. 118 k.c. (...)Tym samym, na uwzględnienie nie zasługiwały zarzuty apelacyjne sprowadzające się do naruszenia przez Sąd Rejonowy prawa materialnego dotyczącego przedawnienia się roszczenia z tytułu opóźnionego lotu.
Czytaj więcej»

XXVII Ca 456/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2017-04-26

Data publikacji: 2019-06-07

trafność 13%

Danie dłużnikowi prawa wyboru chroni go przed ryzykiem kursowym. Sąd Rejonowy wskazał, że stosownie do art. 358 k.c. prawo wyboru spełnienia świadczenia, którego zwrot zastrzeżono w walucie obcej, należy do dłużnika. (...)Zwłoka dłużnika nie przyznaje wierzycielowi prawa wyboru waluty, a jedynie dnia, według którego miałby zostać przeliczony kurs waluty obcej. (...)W takiej sytuacji wierzycielowi przysługuje prawo wyboru kursu waluty, według którego dokonane jest przeliczenie zgodnie z art. 358 § 3 k.c.
Czytaj więcej»

XXVII Ca 464/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2018-04-19

Data publikacji: 2019-06-28

trafność 35%

SSO Ada Sędrowska Sygn. akt XXVII Ca 464/18 UZASADNIENIE Niniejsza sprawa rozpoznana została zgodnie z przepisów o postępowaniu uproszczonym, wobec czego stosownie do art. 505 13 § 2 k.p.c. uzasadnienie wyroku ograniczono do wyjaśnienia jego podstawy prawnej z przytoczeniem przepisów prawa. (...)Przechodząc do zarzutów naruszenia prawa materialnego tj. art. 5 ust(...)(...)Jak wskazał Trybunał dla ustalenia czy zderzenie samolotu z ptakiem stanowi nadzwyczajną okoliczność, konieczne jest dokonania oceny, czy przewoźnik lotniczy rzeczywiście podjął środki prewencyjne niezbędne(...)zarządzających lotniskami czy właściwych kontrolerów lotniczych. (...)Zgodzić należy się z Trybunałem, że cel, jakim jest zagwarantowanie wysokiego poziomu ochrony pasażerów lotniczych, który jest realizowany za pomocą(...)że nie należy zachęcać przewoźników lotniczych do rezygnacji z podejmowania środków,(...)
Czytaj więcej»