Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4436

VIII Ca 492/13

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Toruniu

Data orzeczenia: 2013-11-20

Data publikacji: 2013-12-18

trafność 15%

W dniu 6 lipca 2010 r. strony zawarły przed Sądem Rejonowym w Toruniu ugodę, zgodnie z którą uczestnik miał prawo realizować swoje kontakty z mał. Ł. C. w następujący sposób: 1 uczestnik miał prawo kontaktować się z mał. (...)Na kwotę tę składają się koszt biletu lotniczego (1483,23 zł) i koszt dojazdu na lotnisko z miejsca zamieszkania małoletniego- E. do lotniska w G. dla jednej osoby w dwie strony 288,34 zł. (...)Małoletni Ł. podróżuje liniami lotniczymi W. , gdyż tylko tymi liniami może podróżować samodzielnie dziecko od 14 roku życia.
Czytaj więcej»

VII Pa 88/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy Warszawa-Praga w Warszawie

Data orzeczenia: 2016-08-31

Data publikacji: 2017-01-18

trafność 7%

Pracodawcy M. R. wykupili mu bilet lotniczy na trasie S. W. i w dniu 29 października 2013 r. wrócił on do Polski. (...)Przyczyną rozwiązania umowy o pracę było „naruszenie praw pracownika przez W. G. wobec osoby powoda”. (...)Pozwani w apelacji skarżąc częściowo wyrok Sądu Rejonowego wskazali na naruszenie przepisów prawa procesowego, tj. art. 233 § 1 k.p.c. i 230 k.p.c. oraz przepisów prawa materialnego, tj. art. 6 k.c. (...)Zdaniem Sądu Okręgowego powód w sposób odpowiedni udowodnił, że przysługuje mu prawo do ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.
Czytaj więcej»

VII U 614/19

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy Warszawa-Praga w Warszawie

Data orzeczenia: 2020-10-06

Data publikacji: 2021-11-17

trafność 15%

Świadczyła więc pracę jedynie przez 15 dni, a zatrudniający ją płatnik poniósł bardzo duże koszty w związku ze szkoleniem oraz wydatki związane z zakupem biletów lotniczych do Francji. (...)O tym jednak, czy dany stosunek prawny łączący dwa podmioty może być uznany za stosunek pracy, rozstrzygają przepisy prawa pracy. (...)Pojęcie obejścia prawa i pozorności są sobie znaczeniowo bliskie i niejednokrotnie pokrywają się. (...)Z. Radwański (w:) System prawa prywatnego , t. 2, 2002, s. 240 i n.; M. Safjan (w:) K. Pietrzykowski, Komentarz , t.
Czytaj więcej»

XI C 251/19

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy Wrocław Fabryczna we Wrocławiu

Data orzeczenia: 2019-09-04

Data publikacji: 2021-05-17

trafność 22%

Orzeczenie nieprawomocne

Sąd jest związany uznaniem powództwa chyba, że uznanie jest sprzeczne z prawem lub zasadami współżycia społecznego albo zmierza do obejścia prawa. (...)Sąd nie stwierdził, aby było ono sprzeczne z prawem, zasadami współżycia społecznego lub zmierzało do obejścia prawa. (...)Nie przekonuje przy tym argument o prowadzeniu działalności gospodarczej przez podmioty zajmujące się profesjonalnie dochodzeniem roszczeń odszkodowawczych od przewoźników lotniczych. (...)(...)3 lipca 2002 r. - Prawo lotnicze był dłuższy).
Czytaj więcej»

VII U 1081/23

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy Warszawa-Praga w Warszawie

Data orzeczenia: 2024-12-18

Data publikacji: 2025-01-28

trafność 18%

Orzeczenie nieprawomocne

Sąd Okręgowy ustalił następujący stan faktyczny: J. G. , urodzony (...) , z zawodu jest mechanikiem lotniczym. Pracował w (...) jako uczeń w zawodzie mechanik lotniczy w okresie od 1 września 1975r. do 25 maja 1978r. (...)W ww. okresie zatrudnienia J. G. wykonywał pracę jako mechanik lotniczy płatowcowy, kierownik zmiany, specjalista ds. rozliczeń sita, specjalista ds. rozliczeń atraxis I sita, specjalista ds. rozliczeń, mechanik lotniczych urządzeń naziemnych, specjalista ds. planowania,(...)(...)W orzecznictwie wskazuje się, że skutkiem związania prawa do świadczeń z ubezpieczeniem jest utrata tego prawa po ustaniu ubezpieczenia.
Czytaj więcej»

VII U 965/21

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy Warszawa-Praga w Warszawie

Data orzeczenia: 2021-09-21

Data publikacji: 2021-10-19

trafność 28%

Rekompensata nie przysługuje osobie, która nabyła prawo do emerytury na podstawie przepisów ustawy o emeryturach i rentach z FUS ( ust. 2 ). (...)Przesłankę negatywną przyznania prawa do rekompensaty stanowi jedynie nabycie prawa do wcześniejszej emerytury, natomiast nabycie prawa do emerytury na zasadach ogólnych(...)(...)Zdaniem sądu, G. K. spełnił przesłanki konieczne do tego, aby uzyskać prawo do rekompensaty z tytułu pracy w warunkach szczególnych. (...)W niniejszej sprawie z przeprowadzonych przez sąd dowodów jednoznacznie wynika, że G. K. w spornym okresie zatrudnienia pracował na stanowisku mechanika lotniczego i pokładowego.
Czytaj więcej»

XI C 451/19

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy Wrocław Fabryczna we Wrocławiu

Data orzeczenia: 2020-03-20

Data publikacji: 2021-05-18

trafność 27%

UZASADNIENIE Na podstawie przeprowadzonych dowodów Sąd ustalił następujący stan faktyczny: M. K. nabyła bilet lotniczy, na podstawie którego miała zostać przewieziona przez (...) na trasie P. - W. w dniu 28 lipca 2018 r. (...)Uznać za przyznany należy również fakt, że odległość między tymi dwoma portami lotniczymi wynosi nie mniej niż 1500 km i nie więcej niż 3500 km. (...)Zdaniem jednak Sądu takie wyłączenie możliwości występowania do przewoźnika poprzez pełnomocnika („osobę trzecią”) nie znajduje oparcia ani w prawie europejskim, ani w polskim i nie może spotkać się z aprobatą Sądu. (...)Innymi słowy nie mogło dojść do skutecznego zawarcia umowy ustanawiającej wyłączną jurysdykcję sądów irlandzkich w sytuacji, gdy polskie prawo wyklucza taką możliwość.
Czytaj więcej»

VII U 474/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy Warszawa-Praga w Warszawie

Data orzeczenia: 2023-05-12

Data publikacji: 2023-08-29

trafność 21%

J. T. złożył wniosek o przyznanie prawa do emerytury. (...)Biegły podniósł, że (...) był i jest stowarzyszeniem działającym w zakresie sportu lotniczego. (...)W (...) nie obowiązywały i nie obowiązują przepisy zatrudniania personelu latającego żeglugi powietrznej, co nie zmienia faktu, obowiązku posiadania właściwych licencji sportowych przewidzianych ustawą Prawo lotnicze . (...)Nabycie prawa do takiego tylko świadczenia stanowi przesłankę negatywną przyznania prawa do rekompensaty.
Czytaj więcej»

VII U 353/22

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy Warszawa-Praga w Warszawie

Data orzeczenia: 2022-11-14

Data publikacji: 2022-12-26

trafność 7%

Pracowała również w hiszpańskich liniach lotniczych, gdzie przyjmowała pracowników, wystawiała oferty, brała udział w organizacji eventów, zajmowała się zamawianiem różnych materiałów do biura (zeznania I. K. – k. 222 a.s.). (...)O tym jednak, czy dany stosunek prawny łączący dwa podmioty może być uznany za stosunek pracy, rozstrzygają przepisy prawa pracy. (...)Pojęcie obejścia prawa i pozorności są sobie znaczeniowo bliskie i niejednokrotnie pokrywają się. (...)Z. Radwański (w:) System prawa prywatnego, t. 2, 2002, s. 240 i n.; M. Safjan (w:) K. Pietrzykowski, Komentarz, t.
Czytaj więcej»

XI W 5222/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie

Data orzeczenia: 2018-09-18

Data publikacji: 2019-02-21

trafność 8%

Orzeczenie nieprawomocne

Teza orzeczenia: wolność słowa a przeszkadzanie w przebiegu niezakazanego zgromadzenia. Ogrodzenie terenu zgromadzenia a ogólna dostępność do zgromadzenia. Pojęcie niebezpiecznego narzędzia (przedmiotu)
Takie same gwarancje wynikają także z Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych – art. 19 oraz Karty Praw Podstawowych UE - art. 11. (...)Prawo do pokojowego gromadzenia się i wyrażania poglądów nie zakłada bowiem, iż przy korzystaniu z tych praw inni nie mogliby prezentować poglądów odmiennych. Z prawem do demonstracji związane jest ściśle w każdym demokratycznym porządku prawnym prawo do kontrdemonstracji, której uczestnicy polemizują z poglądami swoich oponentów. (...)Jego uczestnikom, jak wszystkim osobom organizującym się, aby wspólnie przedstawić swoje stanowisko (w tym wypadku oddać hołd ofiarom katastrofy lotniczej w S. ), przysługiwało, co oczywiste, prawo do wyrażania swoich poglądów, a po stronie organów państwa istniał obowiązek, aby to prawo chronić.
Czytaj więcej»