Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4436

I C 388/23

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Sieradzu

Data orzeczenia: 2024-12-20

Data publikacji: 2025-02-06

trafność 20%

Istotność:

Prawo ochrony środowiska (Dz.U.2022.2556 tj.). (...)Prawo ochrony środowiska , żądanie od pozwanego kwoty odpowiadającej szacowanym kosztom tych prac. (...)Szkoda powstaje bowiem w momencie utraty przez budynek cech pozwalających chronić domowników przez hałasem lotniczym w dotychczasowy sposób. (...)Wyrok ten nie ma bowiem charakteru prawo-kształtującego tj. kreującego nowe, nieistniejące wcześniej zobowiązanie, lecz charakter deklaratoryjny – potwierdzający stan rzeczy wynikający z prawa materialnego.
Czytaj więcej»

I C 133/11

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Sieradzu

Data orzeczenia: 2014-10-16

Data publikacji: 2014-11-05

trafność 17%

Istotność:

Aktualnie izolacyjność akustyczna wszystkich pomieszczeń, tj. trzech pokojów i kuchni jest zbyt mała, szczególnie dla hałasu lotniczego o charakterze niskoczęstotliwościowym. (...)Stosownie do treści art. 129 ust. 2 ustawy Prawo ochrony środowiska z 27 kwietnia 2001r. (Dz. (...)Przesłankami wynikającej z powyższej regulacji odpowiedzialności są: wejście w życie rozporządzenia lub aktu prawa miejscowego powodującego ograniczenie sposobu korzystania(...)wieczystego lub osobę, której przysługuje prawo rzeczowe do nieruchomości i związek(...)(...)Trzeba pamiętać, że ogólnie obowiązujące przepisy prawa budowlanego nie przewidują wobec inwestorów żadnych obowiązków i sankcji w razie niezapewnienia właściwego klimatu akustycznego budynku mieszkalnego.
Czytaj więcej»

I Ca 598/22

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Sieradzu

Data orzeczenia: 2023-01-23

Data publikacji: 2023-05-12

trafność 15%

Istotność:

Przed utworzeniem obszaru ograniczonego użytkowania dla lotniska wojskowego Ł. budynek był dostatecznie wyciszony zgodnie z normami prawa budowlanego , stosującymi się na terenach, na których obowiązują i są spełnione przepisy dotyczące ochrony przed hałasem lotniczym. (...)W celu skompensowania braku możliwości otwierania okien podczas występowania hałasu lotniczego, wynikającego z utworzenia (...) , należy zainstalować łącznie dziewięć wentylatorów sufitowych. (...)Kontrola instancyjna nie wykazała uchybień przepisom prawa. (...)Nie można zatem zgodzić się z twierdzeniem, że naruszono w sprawie przepisy prawa materialnego art. 129 ust. 2 ustawy - prawo ochrony środowiska i art. 361 § 2 k.c. w sposób opisany w apelacji.
Czytaj więcej»

I C 229/13

uzasadnienie

Sąd Rejonowy w Dzierżoniowie

Data orzeczenia: 2015-01-13

Data publikacji: 2015-04-30

trafność 20%

Istotność:

Teza orzeczenia: zadośćuczynienie i odszkodowanie
Wystąpił również o odszkodowanie w kwocie 670 złotych tytułem zwrotu kosztów zakupu biletu lotniczego, który następnie nie został wykorzystany. (...)Należy bowiem zauważyć, że koniecznym warunkiem pociągnięcia do odpowiedzialności karnej jest wystąpienie winy po stronie oskarżonego, przy czym pojęcie to nie jest w prawie karnym ujmowane tak szeroko jak w prawie cywilnym. (...)Odmienna wykładnia byłaby nieuzasadniona i sprzeczna z ogólnymi zasadami wyrażonymi w przepisach prawa cywilnego. (...)Nie można przy tym podzielić stanowisko pozwanej Spółki, że zmiana terminu lotu była całkowicie nieuzasadniona, gdyż stan zdrowia powoda wykluczał podróż lotniczą.
Czytaj więcej»

II K 928/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Wołominie

Data orzeczenia: 2017-11-22

Data publikacji: 2018-01-11

trafność 8%

Istotność:

W okolicznościach niniejszej sprawy stwierdzić należy, że A. D. swoim zachowaniem naruszył zasady ruchu drogowego wskazane w art. 3 ust. 1, art. 25 ust. 1 i art. 45 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku - Prawo o ruchu drogowym . (...)Oskarżony naruszył także określoną w art. 45 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku - Prawo o ruchu drogowym zasadę, która bezwzględnie zabrania kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości. (...)Sąd wziął przy tym pod uwagę, że - jak wynika z dokumentacji medycznej - pokrzywdzony w stanie początkowo określonym jako ciężki został przetransportowany pogotowiem lotniczym do Szpitala (...) na ul. (...) w W. , gdzie przebywał na oddziale intensywnej terapii w stanie śpiączki farmakologicznej. (...)Na niekorzyść oskarżonego Sąd uwzględnił znaczny stopień nietrzeźwości, który prawie trzykrotnie przewyższał dopuszczalny przez ustawodawcę limit.
Czytaj więcej»

II W 318/18

wyrok

Sąd Rejonowy w Nowym Dworze Mazowieckim

Data orzeczenia: 2019-05-14

Data publikacji: 2019-10-11

trafność 55%

Istotność:

(...)3 lipca 2002 r. - Prawo lotnicze o r z e k(...)Prawo lotnicze , za który na podstawie art. 210 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 3 lipca 2002 r. Prawo lotnicze wymierza mu karę grzywny w wysokości 500 (pięćset) złotych; II. na podstawie art. 119 § 1 kpw zasądza od obwinionego na rzecz Skarbu Państwa kwotę 120 (sto dwadzieścia) złotych tytułem zryczałtowanych wydatków postępowania i kwotę 50 (pięćdziesiąt) złotych tytułem opłaty.
Czytaj więcej»

I Ns 113/22

zarządzenie, postanowienie, uzasadnienie

Sąd Rejonowy w Wąbrzeźnie

Data orzeczenia: 2023-09-29

Data publikacji: 2024-10-30

trafność 17%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: Dla możliwości skutecznego zasiedzenia służebności drogi koniecznej nie ma znaczenia, jaki podmiot wykonał trwałe urządzenie na drodze: właściciel nieruchomości korzystającej ze służebności, czy osoba trzecia.
Z kolei (...) SA w W. (k.53-55) i (...) w B. (k.134-136) byli przeciwni ustanowieniu służebności drogi koniecznej na działce nr (...) jako rozwiązaniu sprzecznemu z prawem. (...)Sąd stoi bowiem na stanowisku, że przy ustanawianiu służebności drogi koniecznej Sąd nie jest związany ani przepisami ustawy o drogach publicznych, ani przepisami ustawy Prawo o ruchu drogowym . (...)Droga o takim przebiegu jest widoczna na zdjęciach lotniczych od (...) (k.1092-1097). (...)Z kolei, decyzja Wojewody (...) z (...) (...) stwierdziła nabycie z mocy prawa przez (...) z dniem (...) prawa użytkowania wieczystego na 99 lat(...)różnym podmiotom przysługują dwa różne prawa (własność i użytkowanie wieczyste).
Czytaj więcej»

I C 1493/12

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy we Wrocławiu

Data orzeczenia: 2014-10-23

Data publikacji: 2014-11-28

trafność 28%

Istotność:

Z uprawnień tych może skorzystać jedynie właściciel albo użytkownik wieczysty legitymujący się takim prawem w dacie uchwalenia lub zmiany planu miejscowego”. (...)W planie tym działka nr (...) położona była na terenie oznaczonym symbolem (...) - teren portu lotniczego z przeznaczeniem podstawowym jako komunikacja lotnicza z urządzeniami towarzyszącymi obiektom budowlanym(...)zagospodarowania przestrzennego dla nowego portu lotniczego we W. (Dz. (...)Na terenie o którym mowa w ust. 1 jako przeznaczenie podstawowe, wraz z urządzeniami towarzyszącymi obiektom budowlanym, ustala się komunikacje lotniczą. (...)Natomiast, skoro dotyczy prawa żądania od gminy odszkodowania, to ma zastosowanie również art. 37 ust. 3 ustawy, który nie pozostawia wątpliwości od jakiej daty można takie roszczenie zgłaszać.
Czytaj więcej»

I C 661/12

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy we Wrocławiu

Data orzeczenia: 2015-01-30

Data publikacji: 2015-10-19

trafność 7%

Istotność:

Pełnomocnik pozwanej podniósł, iż P. C. nie mógł dotrzeć na rozprawę z uwagi na pobyt za granicą i niemożność zakupu biletu lotniczego. (...)Pozwany (...) sp. z o.o. uzyskał tym samym korzyść majątkową nabywając prawo podmiotowe w postaci akcji (...) S.A. Korzyścią majątkową w rozumieniu art. 527 kc jest bowiem nabycie przez osobę trzecią prawa majątkowego przedstawiającego pewną wartość, przy czym drugorzędne znaczenie ma cena nabycia. (...)Komornik dokonał zajęcia tego prawa, jednakże nie mogło ono odnieść skutku. (...)Samo uzyskanie przez dłużnika prawa do świadczenia wzajemnego nie usuwa stanu pokrzywdzenia wierzyciela (por. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 01.12.2006 r., I CSK 360/06).
Czytaj więcej»

I C 1423/12

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy we Wrocławiu

Data orzeczenia: 2014-01-29

Data publikacji: 2014-03-31

trafność 9%

Istotność:

Powód podniósł, że dopiero po podpisaniu umowy darowizny zorientował się, że nie zawiera ona postanowień dotyczących prawa dożywotniego użytkowania przez niego pokoju w tym lokalu. (...)Następnie K. N. zatelefonował do pozwanego i wręczył telefon powodowi W rozmowie telefonicznej z powodem pozwany stwierdził, iż jeżeli ten nie wyprowadzi się z lokalu, to poświęci 1000zł na zakup biletu lotniczego i sam zmusi powoda do opuszczenia mieszkania. (...)Zasadność takiego powództwa podlegałaby ocenie na podstawie przepisów ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego lokatorem ( art. 2 ust. 1 powołanej). (...)Nie bez znaczenia jest i ta okoliczność, iż rozpoznając żądanie eksmisji z lokalu uprzednio darowanego pozwanemu przez powoda, sąd rozważałby zapewne zasadność takiego powództwa w kontekście nadużycia prawa podmiotowego ( art. 5 kc ).
Czytaj więcej»