Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4240

II AKa 61/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2017-06-06

Data publikacji: 2017-08-21

trafność 3%

Istotność:

Po utrwaleniu w prawie instytucji świadków koronnych bardzo rzadko zdarza się, by oskarżenie opierało na tym jednym dowodzie. (...)Obudowanie go art. 6 ust. 1 Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności świadczy o niezrozumieniu tworzenia tak istotnych i zasadniczych aktów prawa międzynarodowego, które mają być tarczą(...)(...)Pominięcie tych dwóch faktów przez apelującego jest dyskwalifikujące dla jego argumentów o naruszeniu prawa procesowego, praw człowieka i błędu w ustaleniach faktycznych. (...)Założenie wychowawczego oddziaływania orzeczonej kary jest prawem Sądu orzekającego.
Czytaj więcej»

II AKa 354/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2017-11-29

Data publikacji: 2018-03-01

trafność 12%

Istotność:

(...)skutków aresztowania; 3 obrazę przepisów prawa materialnego tj. art. 552 §(...)(...)(...)orzeczenia Sądów nie są źródłem prawa i nie mają wiążącego wpływu na orzeczenia w innych sprawach. Tym bardziej takiego wpływu nie mogą mieć wypłacane przez Prokuratorię Generalną inne zadośćuczynienia np. rodzinom ofiar katastrof lotniczych. (...)Dla wykładni pojęcia "zadośćuczynienie" miarodajne są przepisy prawa cywilnego materialnego, zwłaszcza art. 445§1 i 2 k.c. , z którego wynika, że zadośćuczynienie winno być "odpowiednie".
Czytaj więcej»

I C 543/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Kaliszu

Data orzeczenia: 2024-03-21

Data publikacji: 2024-07-17

trafność 6%

Istotność:

Kierujący pojazdem V. w wyniku naruszenia przepisów prawa drogowego uderzył w samochód F. (...) . (...)Na miejsce zdarzenia drogowego przybyło pogotowie ratunkowe oraz lotnicze pogotowie ratunkowe, które udzieliło pomocy osobom poszkodowanym, których przetransportowano do pobliskich szpitali. (...)Dobrem osobistym, którego naruszenie wymaga kompensaty, jest zatem prawo do życia w rodzinie wspólnie z dzieckiem, także dorosłym. (...)Rodzina jako związek najbliższych osób, które łączy szczególna więź wynikająca najczęściej z pokrewieństwa podlega ochronie prawa.
Czytaj więcej»

III K 49/18

zarządzenie

Sąd Okręgowy w Poznaniu

Data orzeczenia: 2022-06-03

Data publikacji: 2022-11-30

trafność 5%

Istotność:

W. I. podjął się sfinansowania całego przedsięwzięcia - wyłożył środki finansowe na zakup biletów lotniczych, pobyt „kurierów” przemycających narkotyki w hotelu oraz na zakup kokainy, a A. S. uzgodnił kwestię dostawy kokainy kurierom na samej już wyspie. (...)M. Bojarski, W. Radecki, Przewodnik po pozakodeksowym prawie karnym, Wrocław 1998, s. 240; T. L. Chruściel, M. Preiss-Mysłowska, Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii. (...)Sprawcą przestępstwa polegającego na wprowadzeniu do obrotu środków odurzających lub substancji psychotropowych będzie np. ten kto je wytworzył wbrew przepisom ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii , jak również ten, kto w sposób sprzeczny z prawem wszedł w posiadanie tych środków lub substancji. (...)Wymienieni oskarżeni w sposób sprzeczny z prawem wchodzili w posiadanie tych środków(...)
Czytaj więcej»

II C 193/16

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Łodzi

Data orzeczenia: 2018-11-20

Data publikacji: 2019-01-21

trafność 9%

Istotność:

(...)zdarzenia powód został przetransportowany przez Lotnicze Pogotowie (...) do Instytutu Centrum (...) w Ł. . (...)Powodowi zdjęto wówczas gips i wdrożono leczenie usprawniające. (dokumentacja medyczna Lotniczego Pogotowia (...) , k.29, karty(...)(...)Poruszający się rowerem powód, w momencie zdarzenia naruszył art. 17 pkt. 2 Prawa o ruchu drogowym mówiący o tym, że „kierujący pojazdem, włączając się do ruchu, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz ustąpić pierwszeństwa innemu pojazdowi lub uczestnikowi ruchu”. (...)Zgodnie z art.2 pkt. 18 Prawa o ruchu drogowym osoba w wieku do 10 lat kierująca rowerem pod opieką osoby dorosłej jest pieszym.
Czytaj więcej»

I C 455/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Częstochowie

Data orzeczenia: 2019-03-25

Data publikacji: 2020-12-30

trafność 15%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

U pozwanej znajdują się także biblioteka dębowa, którą podarował jej powód i stanowi jej własność, to samo dotyczy komody dębowej, zdjęć lotniczych w ramkach, postumentu pod maszynę do szycia, ławki z jabłoni. (...)Tym bardziej, że do maja 2013 r., pozwana nigdy nie kwestionowała tytułu powoda do wykonywania władztwa nad ww. rzeczami, wynikającego z prawa własności. Co do zasady zatem ustalono, że powód wykazał w sposób wystarczający, iż może żądać wydania rzeczy wywodząc swoje uprawnienie z prawa własności. (...)Nie może także domagać się od pozwanej odszkodowania, bowiem utracił własność ww. rzeczy zgodnie z prawem.
Czytaj więcej»

IV Ka 428/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Poznaniu

Data orzeczenia: 2015-05-29

Data publikacji: 2015-06-30

trafność 9%

Istotność:

(...)negatywnie odbić się na ich prawach procesowych oraz doprowadzić do wydania nietrafnego rozstrzygnięcia przez Sąd I instancji. (...)Poza tym, co trafnie zaakcentował Sąd Rejonowy, oprócz pocisków zabezpieczonych u oskarżonego zostało zdetonowanych jeszcze kilkadziesiąt innych pocisków i kilkaset zapalników, w tym bomby lotnicze, które mogły zawierać materiał wybuchowy.
Czytaj więcej»

I C 536/15

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Łodzi

Data orzeczenia: 2021-04-02

Data publikacji: 2021-06-10

trafność 6%

Istotność:

(...)kosztów zastępstwa procesowego w/g norm prawem przepisanych. (...)(...)A. F. została przetransportowana helikopterem Lotniczego Pogotowia (...) do Wojewódzkiego Szpitala (...) im.
Czytaj więcej»

VI ACa 319/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2013-11-07

Data publikacji: 2014-07-22

trafność 10%

Istotność:

Nadto w klauzuli nr 18 w pkt 5.12 określono, że „ (...) nie odpowiada za szkody spowodowane przez produkt wykorzystywany w przemyśle motoryzacyjnym, lotniczym lub kosmicznym”. (...) sp. z o. o. na podstawie zlecenia warsztatowego na polecenie (...) wykonał wymianę piasty koła tylnego mostu. (...)Tym razem dodatkowo powołał się na treść klauzuli nr 18 pkt 12 stanowiącej załącznik do owu, które to postanowienie zdaniem pozwanego wyłączało odpowiedzialność (...) S.A. za szkody spowodowane przez produkt wykorzystywany w przemyśle motoryzacyjnym, lotniczym lub kosmicznym. (...)W świetle powyższych ustaleń oraz treści polisy Sąd Apelacyjny uznał, iż zaskarżony wyrok odpowiada prawu. (...)W świetle powyższych ustaleń trafnie należało uznać, iż orzeczenie Sądu Okręgowego odpowiada prawu.
Czytaj więcej»

I C 2538/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Kielcach

Data orzeczenia: 2018-02-12

Data publikacji: 2018-08-20

trafność 17%

Istotność:

(...)bezpośrednio przed zderzeniem skręcał w prawo, w stronę drogi prowadzącej do (...) . (...)Koszt biletów lotniczych zakupionych przez powoda dla niego, jego partnerki i dziecka wynosił 513 zł. (...)Zagrożenie kolizyjne pomiędzy powodami spowodował S. K. kierujący samochodem B. (...) o nr rej. (...) skręcając w prawo i nie ustępując pierwszeństwa przejazdu pojazdowi F. (...) o nr rej. (...) kierowanemu przez M. S. (1) . (...)Jednocześnie uwadze Sądu nie może umknąć, że S. K. wykonując na skrzyżowaniu manewr skrętu w prawo również przecinał tą samą wyłączoną z ruchu jezdnię drogi głównej.
Czytaj więcej»