Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4436

III K 129/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy we Wrocławiu

Data orzeczenia: 2014-08-01

Data publikacji: 2023-09-20

trafność 4%

Orzeczenie nieprawomocne

Prawo o adwokaturze w zw. z(...)(...)Za realizację wypłat otrzymał w sumie 10.000 zł oraz pieniądze na zakup biletów lotniczych. (...)Dokumentem – w rozumieniu kodeksu karnego – jest każdy przedmiot lub inny zapisany nośnik informacji, z którym jest związane określone prawo, albo, który ze względu na zawartą w nim treść stanowi dowód prawa, stosunku prawnego lub okoliczności mającej znaczenie prawne” ( art. 115 § 14 k.k. ). (...)Prawo o adwokaturze w zw. z(...)
Czytaj więcej»

II Ca 1988/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy we Wrocławiu

Data orzeczenia: 2017-06-30

Data publikacji: 2017-12-04

trafność 14%

Strony konsumowały wpływy z czynszu na bieżące potrzeby min. bilety lotnicze, prezenty, zakupy, ubezpieczenia, doładowania telefonu. (...)Strony wydatkowały środki uzyskane z czynszu najmu za mieszkanie na zakup biletów lotniczych, zakupy papierosów, alkoholu i żywności, ubezpieczenia, doładowanie telefonów, prezenty, zakupy na (...) . (...)I dopiero, gdyby dłużnik wybrał inną walutę niż nominalna waluta kredytu, wierzyciel ma prawo wyboru dnia według którego mógłby być przeliczony kurs. (...)Z powyższych już zatem przyczyn, wyrok Sądu Rejonowego podlegał zmianie z powodu naruszenia przepisów prawa materialnego, gdyż powództwo podlegało oddaleniu.
Czytaj więcej»

II Ca 1335/15

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy we Wrocławiu

Data orzeczenia: 2017-01-20

Data publikacji: 2017-04-11

trafność 11%

Własność i inne prawa rzeczowe. (...)W tym miejscu należy wskazać, że prawo własności jest najsilniejszym prawem majątkowym. (...)Z dążenia ustrojodawcy do umacniania prawa własności i ochrony tego prawa nie można wyprowadzać wniosku, iż chodzi tu o chęć przekształcania tego prawa w prawo absolutne (ius infinitum). (...)Taki stan rzeczy mógłby prowadzić do nieuzasadnionego prawem osłabienia ochrony gwarantowanego konstytucyjnie prawa własności.
Czytaj więcej»

III K 254/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy we Wrocławiu

Data orzeczenia: 2019-02-27

Data publikacji: 2019-03-26

trafność 10%

Znajduje to również potwierdzenie w biletach lotniczych oskarżonego. (...)Oskarżony nie wszedł w konflikt z prawem. (...)Porządek publiczny i ochrona przed przestępczością zorganizowaną są jednym z istotniejszych dóbr chronionych prawem, które zostało naruszone umyślnym działaniem oskarżonego. (...)Z uwagi na udział w sprawie obrońcy oskarżonego działającego z urzędu Sąd, w oparciu o art. 29 ustawy Prawo o adwokaturze zasądził od Skarbu Państwa na rzecz adw.
Czytaj więcej»

I Ca 531/19

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Sieradzu

Data orzeczenia: 2020-01-22

Data publikacji: 2020-02-27

trafność 10%

Nie pojechała do ojca w wakacje, mimo tego, że matka kupiła bilety lotnicze i zarezerwowała hotel, ponieważ K. C. nie uiścił na rzecz małoletniej alimentów zasądzonych w trybie zabezpieczenia w terminie. (...)Pieniądze wydane na bilety lotnicze straciła. (...)Przy takich ustaleniach faktycznych Sąd Rejonowy skonstatował, że L. C. ma obecnie prawie 5 lat, nie ma własnego majątku ani dochodów, nie jest w stanie utrzymać się samodzielnie, a zatem obowiązek jej utrzymania spoczywa na jej obojgu rodzicach. (...)Sąd I instancji nie uchybił również wskazanemu przepisowi prawa procesowego przyjmując, że pozwany posiada zdecydowanie większe możliwości zarobkowe w stosunku do A. S. .
Czytaj więcej»

I Ca 349/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Sieradzu

Data orzeczenia: 2013-10-02

Data publikacji: 2020-05-20

trafność 13%

Uchwała ta przewiduje, że budynki znajdujące się w obszarze ograniczonego użytkowania powinny odpowiadać wymogom wynikającym z prawa budowlanego i z Polskich Norm. (...)Uchwała ta jako akt prawa miejscowego jest wiążąca i może być kwestionowana tylko w trybie przewidzianym w ustawie z 05 czerwca 1998 roku o samorządzie wojewódzkim. W tak ustalonym stanie faktycznym, Sąd pierwszej instancji rozstrzygając kwestię zasadności roszczenia powodów wskazał, iż zgodnie z treścią art. 129 ust. 2 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 roku Prawo ochrony środowiska (Dz. (...)Obecnie zatem realia w porcie lotniczym w Ł. znacząco różnią się od tych przewidywanych w 2007 roku tj. w dacie sporządzania opracowania przez Biuro (...) .
Czytaj więcej»

I Ca 203/19

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Sieradzu

Data orzeczenia: 2019-12-18

Data publikacji: 2020-01-30

trafność 10%

Spadek wartość prawa własności do przedmiotowej nieruchomości, w związku z jej położeniem na obszarze ograniczonego użytkowania lotniska wojskowego, zdaniem sądu pierwszej instancji wynosi 3000 zł. (...)Przy takim stanie faktów w sprawie, sąd rejonowy powołał się na art.129 ust.2 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 roku Prawo ochrony środowiska ( Dz. (...)Apelację od powyższego wyroku w ustawowym terminie wywiódł pełnomocnik powódki R. D. , który zaskarżył wyrok w części oddalającej powództwo i zarzucił mu: 1 . naruszenie prawa materialnego: a poprzez błędną wykładnię art. 129 ust. 2 ustawy prawo ochrony środowiska z dnia 27 kwietnia 2001 r. [Dz. (...)Jest to odzwierciedleniem szkody obejmującej ograniczenie prawa własności.
Czytaj więcej»

I C 32/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Świdnicy

Data orzeczenia: 2015-01-14

Data publikacji: 2015-03-09

trafność 9%

Na podstawie zdjęć lotniczych z okresu lat 30-tych XX w. (...)Prawo o ruchu drogowym (j.t. (...)W Kotowski, Komentarz do art. 2 ustawy prawo o ruchu drogowym, LEX 2015 ). (...) zamieszkania z kolei jest obszarem obejmującym drogi publiczne lub inne drogi, na którym obowiązują szczególne zasady ruchu drogowego, a wjazdy i wyjazdy oznaczone są odpowiednimi znakami drogowymi. W strefie zamieszkania ruch jest całkowicie podporządkowany pieszemu, który ma prawo korzystania z całej szerokości jezdni oraz ma pierwszeństwo przed kierującymi (art. 11 ust. 5 p.r.d.).
Czytaj więcej»

VII U 1715/21

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy Warszawa-Praga w Warszawie

Data orzeczenia: 2022-11-02

Data publikacji: 2022-11-28

trafność 9%

(...)czasu pracy, na stanowisku kasjer lotniczy-sprzedawca (świadectwo pracy z dnia 3 grudnia 1997r., zaświadczenia o zatrudnieniu i wynagrodzeniu – akta organu rentowego, kopia stron 23-24 legitymacji ubezpieczeniowej, k. 28 a.s.). (...)W myśl art. 175 ust. 1 zd. 2 ustawy emerytalnej, postępowanie w sprawie ustalenia kapitału początkowego przebiega według zasad dotyczących ustalania prawa do świadczeń przewidzianych w ustawie(...)(...)Według art. 473 § 1 k.p.c. w postępowaniu w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych nie stosuje się przed sądem przepisów ograniczających dopuszczalność dowodu z zeznań świadków i z przesłuchania stron. (...)Pogląd wyrażony w cytowanym wyżej orzecznictwie jest uzasadniony tym, że z uwagi na upływ lat ubezpieczeni wnioskujący o przyznanie im prawa do świadczenia emerytalnego lub jego(...)
Czytaj więcej»

VII U 1896/15

zarządzenie, wyrok, uzasadnienie

Sąd Okręgowy Warszawa-Praga w Warszawie

Data orzeczenia: 2017-05-10

Data publikacji: 2017-10-27

trafność 7%

Orzeczenie nieprawomocne

Powyższe skutkowało odmową przyznania na rzecz ubezpieczonej prawa do zasiłku chorobowego za wskazany powyżej okres czasu. (...)Przedmiotem działalności (...) Sp. z o.o. z siedzibą w W. , zgodnie z (...) , jest działalność usługowa w zakresie organizowania transportu ładunków drobnicowych, jak i całokontenerowych (lotniczego, morskiego i drogowego), przygotowywania dokumentów oraz obsługi celnej i magazynowania. (...)Tak, więc według zasady wynikającej z regulacji prawa handlowego zarząd spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest głównym reprezentantem tej spółki nie tylko w odniesieniu do czynności z zakresu prawa materialnego, ale też w postępowaniach sądowych. (...)W takiej sytuacji niewątpliwie posiadała status pracownika, zaś zawarta w dniu 8 stycznia 2014 r. pomiędzy stronami umowa o pracę nie może być uznana za czyn-ność prawną pozorną, bądź też sprzeczną z prawem lub mającą na celu obejście prawa, co w konsekwencji powodowałoby jej nieważność.
Czytaj więcej»