Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4207

XVII AmE 3/19

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2021-02-16

Data publikacji: 2021-07-30

trafność 8%

Orzeczenie nieprawomocne

Kara w wysokości 6.324 zł (stanowiąca iloczyn 3.000 zł i łącznego przekroczenia mocy wynoszącego 2,1083 MW w godzinie), wyliczona według metodologii przyjętej przez regulatora – w pełni zaakceptowanej przez Sąd orzekający w niniejszym składzie – mieści się w granicach wyznaczonych przepisami prawa. (...)(...)i pod rządami relewantnych przepisów prawa, oznacza to brak możliwości oceny(...)obowiązków wynikających z ustawy - Prawo energetyczne , związanych z wprowadzeniem ograniczeń w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej. (...)(...)jak również znajomości obowiązujących przepisów prawa oraz konsekwencji wynikających z niego dla wykonywanej działalności gospodarczej. Powód powinien zatem w taki sposób prowadzić działalność, aby nie naruszać przepisów prawa.
Czytaj więcej»

XVII AmE 5/19

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2020-11-09

Data publikacji: 2022-05-10

trafność 10%

Orzeczenie nieprawomocne

W świetle powyższego należało uznać, że naruszenie ograniczenia wprowadzonego art. 11 c ust. 2 pkt 2 ustawy - Prawo energetyczne nie jest równoznaczne z naruszeniem ograniczenia wprowadzonego na podstawie art. 11d ust. 3 tej ustawy. (...)Kary pieniężne, wymierzane na podstawie ustawy Prawo energetyczne , stanowią rodzaj sankcji administracyjno-karnej. (...)M. Swora, Z. Muras, Prawo energetyczne, tom II, Komentarz do art. 12-72, Warszawa 2016, s. 883). (...)(...)przy egzekwowaniu obowiązku, kształtowanego normą prawa administracyjnego materialnego, za którego naruszenie(...)charakterze restrykcyjnym ukształtowane w dziedzinie prawa karnego, zwłaszcza zasada prymatu wykładni(...)
Czytaj więcej»

V K 83/12

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Gliwicach

Data orzeczenia: 2014-10-09

Data publikacji: 2015-04-30

trafność 5%

Zeznała ona także, iż w 2007 roku była w Anglii razem z synem, dokąd udała się liniami lotniczymi R. . (...)Tymczasem P. S. winien był również zostać pouczony o treści art. 182 § 3 k.p.k. , gdyż przysługiwało mu prawo odmowy zeznań, jako, że w innej toczącej się sprawie był podejrzany o współudział w przestępstwach objętych postępowaniem. (...)Powtórzyć należy, iż zeznania złożone bez uprzedniego pouczenia o przysługującym świadkowi prawie do odmowy składania zeznań nie mogą stanowić podstawy do czynienia ustaleń faktycznych. (...)Z kolei z treści protokołu przesłuchania, które odbyło się już po konfrontacji (k-726-729) wynika, iż podobnie jak i w toku wcześniejszych przesłuchań nie został on pouczony o prawie do odmowy składania zeznań a jedynie o odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania (zapis k-726).
Czytaj więcej»

XII Ga 928/18

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Gdańsku

Data orzeczenia: 2019-01-02

Data publikacji: 2022-02-28

trafność 8%

Odnośnie drugiego projektu świadek zeznał, że prace polegały na budowie wież lotniczych a następnie wyposażeniu ich w urządzenia radiokomunikacyjne i podłączeniu do istniejących sieci telekomunikacyjnych (...) . (...)Z przedstawionych wyżej względów Sąd Okręgowy uznał, że zaskarżone orzeczenie Krajowej Izby Odwoławczej odpowiada przepisom prawa i brak jest podstaw do jego zmiany. Dlatego też, na podstawie art. 198 f ust. 2 ustawy Prawo zamówień publicznych skarga, jako bezzasadna podlegała oddaleniu. (...)Wydatkiem uzasadnionym jest przy tym jedynie kwota 17 zł- do obrony praw przystępującego wystarczające było, bowiem, ustanowienie jednego pełnomocnika.
Czytaj więcej»

XVII AmE 22/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2020-01-13

Data publikacji: 2022-12-15

trafność 10%

Orzeczenie nieprawomocne

Kary pieniężne, wymierzane na podstawie ustawy Prawo energetyczne , stanowią rodzaj sankcji administracyjno-karnej. (...)M. Swora, Z. Muras, Prawo energetyczne, tom II, Komentarz do art. 12-72, Warszawa 2016, s. 883). (...)Zasada ta w demokratycznym państwie prawnym stanowi jeden z filarów ochrony karnoprawnej, która zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego, winna być stosowana także w przypadku odpowiedzialności za delikty administracyjne, w tym także te, które zostały unormowane w ustawie Prawo energetyczne . (...)(...)przy egzekwowaniu obowiązku, kształtowanego normą prawa administracyjnego materialnego, za którego naruszenie(...)charakterze restrykcyjnym ukształtowane w dziedzinie prawa karnego, zwłaszcza zasada prymatu wykładni(...)
Czytaj więcej»

XVII AmE 25/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2020-09-15

Data publikacji: 2022-10-31

trafność 9%

Orzeczenie nieprawomocne

(...)poprzez niewłaściwe zastosowanie podstawowych zasad prawa administracyjnego, w szczególności przepisów art.(...)W oparciu o tak sformułowane zarzuty strona powodowa wniosła o: 1 zmianę zaskarżonej decyzji w całości poprzez uznanie, iż powód nie naruszył wskazanych przepisów ustawy Prawo energetyczne w stopniu uzasadniającym nałożenia(...)(...)(...)jak również znajomości obowiązujących przepisów prawa oraz konsekwencji wynikających z niego dla wykonywanej działalności gospodarczej. Powód powinien zatem w taki sposób prowadzić działalność gospodarczą, aby nie naruszać przepisów prawa.
Czytaj więcej»

XVII AmE 26/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2018-09-21

Data publikacji: 2019-01-22

trafność 10%

Orzeczenie nieprawomocne

W zakresie obrotu benzynami silnikowymi innymi niż benzyny lotnicze będę prowadził działalność za pośrednictwem podmiotów drugich ponieważ moja autocysterna nie posiada świadectwa legalizacji instalacji pomiarowej na ten rodzaj paliw. (...)W związku z powyższym w piśmie do Pani Dyrektor napisałem, że w zakresie obrotu benzynami silnikowymi innymi niż benzyny lotnicze będę prowadził działalność za pośrednictwem podmiotów drugich ponieważ moja autocysterna nie posiada świadectwa legalizacji instalacji pomiarowej na ten rodzaj paliw. (...)Miało to służyć wzmocnieniu roli Prezesa URE jako wykonującego funkcje regulacyjne wynikające z przepisów prawa Unii Europejskiej, co było zaznaczone w dokumentach z negocjacji akcesyjnych P. w sprawie przystąpienia do Wspólnoty. [Komentarz do art. 28 Prawa energetycznego pod red. dr M. K. , wyd. (...)W tej sytuacji powinien znać ciążące na nim obowiązki wynikające z przepisów prawa.
Czytaj więcej»

XVII AmE 9/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2019-01-25

Data publikacji: 2019-06-07

trafność 13%

Orzeczenie nieprawomocne

Zgodnie z przedmiotem działalności koncesja obejmowała prowadzenie obrotu następującymi paliwami ciekłymi: benzynami silnikowymi innymi niż benzyny lotnicze, olejami napędowymi i gazem płynnym przy wykorzystaniu stacji paliw oraz olejami opałowymi przy wykorzystaniu autocystern. (...)(...)benzynami silnikowymi innymi niż benzyny lotnicze, olejami napędowymi i gazem płynnym przy wykorzystaniu stacji paliw praz olejami opałowymi przy wykorzystaniu autocystern. (...)(...)zobowiązał się spełniać określone przepisami prawa wymagania dotyczące wykonywania działalności gospodarczej oraz prowadzić działalność objętą koncesją na zasadach określonych w ustawie Prawo energetyczne oraz wydanych na jej podstawie przepisach wykonawczych. (...)W odniesieniu do podnoszonego w odwołaniu argumentu, że wymierzona kara finansowa jest prawie równa wysokości rocznego zysku Spółki, wskazać należy, że zgodnie z art. 56 ust. 3 Pe, podstawą obliczenia wysokości kary pieniężnej jest wysokość przychodu przedsiębiorcy, nie zaś dochodu czy też zysku.
Czytaj więcej»

XVII AmE 16/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2016-01-11

Data publikacji: 2017-11-17

trafność 12%

Orzeczenie nieprawomocne

Wobec powyższego przyjął, że nie wypełnia on przesłanek określonych w art. 33 ust. 1 pkt 3 ustawy - Prawo energetyczne . (...)Stosownie do art. 32 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne (Dz. (...)Z punktu widzenia przepisów prawa energetycznego cytowanych wyżej, owe wszelkie dostępne powodowi dokumenty nie są wystarczające dla wydania koncesji. (...)Brak wykonania wezwania, wydanego zgodnie z prawem, obligowało zatem organ do pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.
Czytaj więcej»

XVII AmE 32/12

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2014-02-06

Data publikacji: 2016-12-16

trafność 10%

Orzeczenie nieprawomocne

Warunek 1. określa przedmiot koncesji i zakres koncesji stosownie do treści art. 37 ust. 1 pkt 2 ustawy Prawo energetyczne . (...)Natomiast w myśl warunku 2.1.1 Koncesjonariusz był zobowiązany do spełnienia określonych przepisami prawa warunków wykonywania działalności gospodarczej oraz(...)zasadach określonych w ustawie – Prawo energetyczne oraz wydanych na jej podstawie przepisach wykonawczych. Tymczasem Przedsiębiorca dokonywał obrotu olejem napędowym i benzynami silnikowymi innymi niż benzyny lotnicze na stacji paliw, wbrew warunkom posiadanej koncesji, co sam wielokrotnie potwierdził w toku postępowania administracyjnego, jak i przed Sądem. (...)Wobec tego uzasadnionym stało się nałożenie na powoda kary pieniężnej na podstawie art. 56 ust. 1 pkt 12 ustawy – Prawo energetyczne .
Czytaj więcej»