Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4207

III Ca 703/13

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu

Data orzeczenia: 2014-05-30

Data publikacji: 2014-06-23

trafność 9%

Istotność:

B. H. nabył prawo własności po swoim ojcu – W. H. , który w/w działkami władał od lat 60-tych XX w. (...)Korzystanie z działki przez uczestników i inne przypadkowe osoby, jak również fakt, iż o przedmiotowy odcinek nigdy nie było żadnych sporów, a o możliwość przejazdu nikt się nikogo nie pytał, potwierdziły prawie wszystkie przesłuchane w sprawie osoby. (...)Prowadzi to do wniosku, że granice ewidencyjne dotyczące przedmiotu sporu nie oddają rzeczywistego stanu wynikającego z prawa własności, a skoro tak, to należało poddać je korekcie. Granice wynikające z ewidencji nie zawsze są określone w sposób prawidłowy, bowiem należy pamiętać, iż mapy ewidencyjne były tworzone głównie na podstawie zdjęć lotniczych z bardzo rzadkimi przypadkami potwierdzania(...)
Czytaj więcej»

VI P 749/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy Gdańsk-Południe w Gdańsku

Data orzeczenia: 2016-04-29

Data publikacji: 2016-07-25

trafność 7%

Istotność:

Oświadczenie to spełniało wszystkie wymagane przepisami prawa kryteria , w szczególności miało charakter pisemny , jak również zawierało pouczenie o przysługującym pracownikowi prawie odwołania do sądu pracy . (...)Podał, że został zwolniony z firmy ponieważ nie zgadzał się z rozliczaniem delegacji niezgodnie z przepisami prawa i pracował zgodnie z ustawą o czasie pracy kierowców. (...)Prawo do dodatku wyrównawczego nie przysługuje pracownikom, których szczególna ochrona przed wypowiedzeniem umowy o pracę wynika z art. 41 Kodeksu pracy . 5. (...)W uzasadnionych przypadkach pracownik składa pisemne oświadczenie o okolicznościach mających wpływ na prawo do diet, ryczałtów, zwrot innych kosztów podróży lub ich wysokość. § 7. 1.
Czytaj więcej»

IV RC 420/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Rybniku

Data orzeczenia: 2019-12-19

Data publikacji: 2021-06-10

trafność 13%

Istotność:

Teza orzeczenia: zasądzenie alimentów
(...)podzielone na 3); - bilety lotnicze: 311 funtów; - wakacje ok. 22 funtów ( 800 funtów podzielone na 3 i podzielone na 12) ). (...)Nie można zapominać jednak o tym, że dziecko ma prawo do równej stopy życiowej z rodzicem, a rodzic jest zobowiązany dzielić się z dzieckiem nawet najskromniejszym dochodem.
Czytaj więcej»

IV RC 511/20

uzasadnienie

Sąd Rejonowy w Rybniku

Data orzeczenia: 2023-07-25

Data publikacji: 2024-07-29

trafność 11%

Istotność:

Teza orzeczenia: Ustalono wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego.
Wykonywanie władzy rodzicielskiej nad powódką powierzono matce zastrzegając ojcu prawo do współdecydowania o istotnych życiowych sprawach powódki oraz zapewniając mu prawo do osobistych kontaktów. (...)Na koszty utrzymania A. S. składały się wówczas koszty wynajmu pokoju, wyżywienia, dojazdów na uczelnię, biletów lotniczych, odzieży.
Czytaj więcej»

XIII GC 1704/19

zarządzenie, wyrok, uzasadnienie

Sąd Rejonowy dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi

Data orzeczenia: 2019-11-28

Data publikacji: 2020-02-13

trafność 13%

Istotność:

Teza orzeczenia: Brak zainteresowania sprawami spółki nie jest okolicznością wyłączającą odpowiedzialność członka zarządu - art. 299 par. 2 k.s.h. ustanowiony jest w celu ochrony wierzycieli
Wskazać także należy na podstawie załączonych przez pozwaną biletów lotniczych, iż pobyt pozwanej poza granicami kraju (w A. ) nie był stały, bowiem były okresy w których pozwana przebywała w Polsce, a zatem miała możliwość osobistej kontroli nad działalnością spółki. Zauważyć również należy, że bilety lotnicze były rozliczane przez spółkę oraz jak zeznała pozwana przebywając w A. pracowała na rzecz spółki zatem pobyt pozwanej był związany z działalnością spółki. (...)Choć koszty procesu stanowią jeden z nieodłącznych elementów postępowania cywilnego ( art. 98 i nast. ), to niewątpliwie należą do dziedziny prawa publicznego i są normowane w kodeksie postępowania cywilnego - akcie prawa publicznego - w sposób samodzielny, autonomiczny i wyczerpujący. Prawo procesowe (publiczne) określa więc źródło i czas powstania żądania zwrotu kosztów procesu.
Czytaj więcej»

XIII Ga 1278/20

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Łodzi

Data orzeczenia: 2021-04-30

Data publikacji: 2021-05-05

trafność 16%

Istotność:

Teza orzeczenia: Zakład ubezpieczeń nie odpowiada za niewłaściwą organizację procesu naprawczego w tym za wadliwe planowanie i organizację części zamiennych do naprawy.
W zakresie zarzutów odnośnie prawa procesowego mające istotny wpływ na(...)(...)Odnośnie zaś prawa materialnego, apelujący naprowadził na naruszenie:(...)(...)W konsekwencji, należało przewidzieć, że części niedostępne w magazynie centralnym są sprowadzane transportem lotniczym z J. raz w tygodniu. (...)Prawidłowo zaplanowana naprawa powinna rozpocząć się w dzień po nadejściu części zamiennych sprowadzonych drogą lotniczą.
Czytaj więcej»

II C 2709/15

uzasadnienie

Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie

Data orzeczenia: 2016-04-06

Data publikacji: 2016-05-06

trafność 31%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: . Niepodobna akceptować „przerzucania” ciężaru dowodu na pozwanego i dowodzenia przez niego wbrew własnym interesom w sytuacji, gdy notoryjność powszechna uzasadnia konkluzję, że roszczący powodowie – o ile lot w istocie odbyli - dysponowali miarodajnym dokumentem: kartą pokładową lub przynajmniej potwierdzoną rezerwacją, których to dowodów (...)
W uzasadnieniu powód wskazał, że w dniu 10 lipca 2012 roku podróżował liniami lotniczymi pozwanego z Teneryfy do W. . (...)Niemniej takie opóźnienie nie rodzi po stronie pasażerów prawa do odszkodowania, jeżeli przewoźnik lotniczy jest w stanie dowieść, że(...)poza zakresem skutecznej kontroli przewoźnika lotniczego”. (...)Nie można jednak uznać, że inicjatywa dowodowa co do wykazania zaistnienia obu tych wymagań ustawowych – spoczywała na pozwanym, pomimo treści przepisu art. 205b ust. 5 ustawy z dnia 3 lipca 2002 r. - Prawo lotnicze (Dz. (...)S. , S. S. sp.j. z siedzibą w R. i nie wynika z niej nawet nazwa przewoźnika lotniczego.
Czytaj więcej»

I C 2401/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Woli w Warszawie

Data orzeczenia: 2015-11-19

Data publikacji: 2016-02-12

trafność 32%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

(...)których to odwołanie dotyczy, mają prawo do odszkodowania od obsługującego przewoźnika lotniczego zgodnie z art. 7 rozporządzenia, chyba że: jest spełniona jedna z trzech przesłanek egzoneracyjnych wskazanych w podpunktach i, ii oraz iii. (...)Jak wynika z materiału zgromadzonego w sprawie rejs (...) został odwołany z powodu strajku pilotów przewoźnika lotniczego L. . (...)Strajk pracowników przewoźnika stanowi w stosunku do danego przewoźnika lotniczego – pracodawcy zdarzenie o charakterze zewnętrznym, na które przewoźnik lotniczy – pracodawca nie miał wpływu i któremu nie mógł zapobiec. (...)(...)rygorystyczne wymogi przewidziane szczególnymi przepisami prawa w zakresie bezpieczeństwa lotów.
Czytaj więcej»

III APa 9/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Szczecinie

Data orzeczenia: 2017-02-23

Data publikacji: 2017-07-04

trafność 8%

Istotność:

Twierdził, iż pozwana w trakcie podróży służbowych powoda nie zapewniała mu noclegów, jak również nie wypłaciła na jego rzecz diet i ryczałtów za noclegi w wymaganej prawem wysokości. (...)Nadto, w ocenie powoda brak jest podstaw do stwierdzenia przez pozwaną naruszenia prawa materialnego – rozporządzeń Ministra Pracy i Polityki Społecznej, w omawianym zakresie. (...)W ocenie powoda regulamin obowiązujący u pozwanej jest niezgodny z prawem. (...)Ustawodawca pozostawił nadmierną swobodę organom stosującym prawo przy ustalaniu zakresu normowania uprawnień kierowców zatrudnionych w transporcie międzynarodowym i związanych z nimi obowiązków pracodawców.
Czytaj więcej»

I ACa 746/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Katowicach

Data orzeczenia: 2014-12-12

Data publikacji: 2015-01-26

trafność 12%

Istotność:

Niezasadne są zarzuty obu apelacji odnoszące się do naruszenia prawa materialnego. (...)Szkoda określona została następująco: a) zwrot poniesionych kosztów nieprawidłowej usługi (10 570 zł), b) zwrot kosztów zmiany rezerwacji biletu lotniczego (332 zł), c) koszt usługi stomatologicznej w U. (2 310 $). (...)Szkoda w postaci kosztu zmiany rezerwacji biletu lotniczego w wysokości 332 zł pozostaje w adekwatnym związku przyczynowym z nienależytym wykonaniem zobowiązania. (...)Godziłoby to w zasadę równości wobec prawa, a także w powszechne poczucie sprawiedliwości.
Czytaj więcej»