Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
6980

I C 2193/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Krakowie

Data orzeczenia: 2022-01-05

Data publikacji: 2022-03-08

trafność 39%

Orzeczenie nieprawomocne

Oczekiwała, że otrzyma kredyt złotowy, ale otrzymała informację, że ma zdolność kredytową tylko do otrzymania kredytu we frankach. (...)W przedmiotowej sprawie została zawarta umowa o kredyt denominowany kursem franka szwajcarskiego (...) . (...)W kontekście powyższego, waluta franka szwajcarskiego miała charakter waloryzacyjny. (...)Powyższe daje podstawy do uznania, że waluta franka szwajcarskiego w tej konkretnej umowie miała charakter waloryzacyjny.
Czytaj więcej»

I C 2297/21

wyrok

Sąd Okręgowy w Krakowie

Data orzeczenia: 2022-07-18

Data publikacji: 2023-11-01

trafność 43%

Orzeczenie nieprawomocne

W niniejszej sprawie kredyt zgodnie z umową musiał być wypłacony w złotych polskich, choć był wyrażony we frankach szwajcarskich. (...)W omawianej sprawie wartość kredytu wyrażona została we franku szwajcarskim, natomiast wypłata kredytu i ustalenie wysokości raty odnosiły się do złotych polskich. (...)Dowolnie bowiem ustalał kurs waluty, od którego zależała wysokość każdej raty kredytu, która wynikała z przemnożenia pewnej sumy wyrażonej we frankach szwajcarskich przez ustalony kurs waluty wskazany w tabeli. (...)Odnośnie kwestii dokonania rozliczeń związanych z nieważnością umowy kredytu, wskazać należy, iż w orzecznictwie wykształciły się dwie teorie dotyczące rozliczenia nieważnej umowy kredytowej indeksowanej do franka szwajcarskiego tj. teoria salda i teoria dwóch kondykcji.
Czytaj więcej»

I C 3942/22

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Krakowie

Data orzeczenia: 2023-11-27

Data publikacji: 2024-01-24

trafność 34%

Orzeczenie nieprawomocne

Bank na podstawie przedmiotowej umowy udzielił pozwanym kredytu denominowanego kursem franka szwajcarskiego w wysokości 342 622,20 CHF zł na okres 30 lat (§ 1 ust. 1 i 2). (...)Dotyczyło to przede wszystkim franka szwajcarskiego (CHF). (...)Umowa kredytu nie mogła być traktowana jako kredyt w walucie obcej, ale w walucie polskiej denominowanej do franka szwajcarskiego. (...)Strony określiły więc wysokość kredytu oraz należnych odsetek we frankach szwajcarskich, we frankach szwajcarskich wyrażono także wysokość hipoteki.
Czytaj więcej»

I C 4034/22

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Krakowie

Data orzeczenia: 2024-01-05

Data publikacji: 2024-10-14

trafność 30%

Orzeczenie nieprawomocne

W przedmiotowej sprawie została zawarta umowa o kredyt waloryzowany kursem franka szwajcarskiego CHF. Konstrukcja kredytu była taka, że kredyt miał zostać faktycznie wypłacony w(...)– która to operacja prowadziła do ustalenia wysokości zobowiązania kredytobiorców –(...)(...)W kontekście powyższego, waluta franka szwajcarskiego miała charakter waloryzacyjny. (...)(...)jasno poinformowany, że podpisując umowę kredytu denominowanego w walucie obcej ponosi pewne(...)okazać się dla niego trudne do udźwignięcia w przypadku spadku wartości waluty, w której otrzymuje wynagrodzenie w stosunku do waluty obcej, w której kredyt został udzielony. (...)C-776/19 , w którym Trybunał wskazał, iż w przypadku kredytów denominowanych walutą obcą obie strony ponoszą ryzyko, z tym, że ryzyko ponoszone przez przedsiębiorcę jest ograniczone , a konsumenta nie.
Czytaj więcej»

I C 6438/23

zarządzenie, wyrok, uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Krakowie

Data orzeczenia: 2024-04-03

Data publikacji: 2024-06-03

trafność 32%

Orzeczenie nieprawomocne

Walutą waloryzacji kredytu był frank szwajcarski (§ 1 ust. 3). (...)(...)wyłącznie bankowi jako stronie umowy kredytu uprawnienia do jednostronnego kształtowania wysokości zobowiązania kredytobiorców (zarówno wysokości kredytu przeliczonego na franki szwajcarskie, jak i rat kredytu waloryzowanych kursem franka szwajcarskiego). Wysokość tych zobowiązań - jak wynika z postanowień umowy kredytu - miała być określana wedle kursu kupna i sprzedaży franka szwajcarskiego ustalanego w tabelach kursowych banku,(...)(...)Taka redakcja postanowień umowy faktycznie pozostawiła bankowi dowolność w zakresie wyboru kryteriów ustalania kursu franka szwajcarskiego w swoich tabelach kursowych, a przez to kształtowania wysokości zobowiązań klientów, których kredyty waloryzowane są kursem walutowym.
Czytaj więcej»

II Ca 281/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Krakowie

Data orzeczenia: 2021-06-11

Data publikacji: 2022-09-06

trafność 34%

Powodowie zdecydowali się na zawarcie Aneksu nr (...) do przedmiotowej umowy, którym wprowadzono klauzule waloryzacyjne oparte na walucie obcej - franku szwajcarskim, motywowani swą sytuacją ekonomiczną. (...)Umowa łącząca strony była tzw. kredytem denominowanym frankiem szwajcarskim. (...)Sprawdzał kursy franka w okresie od momentu przedstawienia symulacji do momentu podpisania aneksu. (...)Ze słyszenia wiedział, że „franki” są popularne i warto korzystać z możliwości korzystania z kredytu we „frankach”.
Czytaj więcej»

I C 3233/21

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Krakowie

Data orzeczenia: 2022-10-26

Data publikacji: 2023-10-18

trafność 32%

Orzeczenie nieprawomocne

W pierwszej kolejności chciała uzyskać kredyt złotowy, jednakże z uwagi na brak wkładu własnego, jedyną możliwością było zawarcie umowy o kredyt we frankach szwajcarskich, który został jej przedstawiony jako korzystny, a sama waluta CHF jako bezpieczna i stabilna. Powódce nie tłumaczono w jaki sposób kształtowane są kursy walut, nie pokazywano jej symulacji, co stanie się z jej kredytem kiedy notowania franka szwajcarskiego hipotetycznie wzrosną. (...)W kontekście powyższego, waluta franka szwajcarskiego miała charakter waloryzacyjny. (...)Waluta franka szwajcarskiego w tej konkretnej umowie miała charakter waloryzacyjny.
Czytaj więcej»

I C 3869/21

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Krakowie

Data orzeczenia: 2023-09-27

Data publikacji: 2023-10-25

trafność 31%

Orzeczenie nieprawomocne

W uzasadnieniu strona powodowa podniosła, że zawarła z pozwanymi umowę kredytu denominowanego do CHF. Przedmiotowa umowa była zgodnie wykonywana do czasu gdy pozwani wytoczyli przeciwko bankowi powództwo o zapłatę, powołując się na jej nieważność. (...)(...)– która to operacja prowadziła do ustalenia wysokości zobowiązania kredytobiorców –(...)CHF miały być liczone odsetki, kredyt miał być zgodnie z umową(...)(...)W kontekście powyższego, waluta franka szwajcarskiego miała charakter waloryzacyjny. (...)Powyższe daje podstawy do uznania, że waluta franka szwajcarskiego w tej konkretnej umowie miała charakter waloryzacyjny.
Czytaj więcej»

I C 2378/22

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Krakowie

Data orzeczenia: 2023-04-12

Data publikacji: 2024-10-09

trafność 26%

Orzeczenie nieprawomocne

(...)– która to operacja prowadziła do ustalenia wysokości zobowiązania kredytobiorców –(...)CHF miały być liczone odsetki, kredyt miał być zgodnie z umową(...)(...)W kontekście powyższego, waluta franka szwajcarskiego miała charakter waloryzacyjny. (...)W kredycie denominowanym kwota kredytu jest wyrażona w walucie obcej, a zostaje wypłacona w walucie krajowej według klauzuli umownej opartej na kursie kupna waluty obcej obowiązującym w dniu uruchomienia kredytu, zaś spłata kredytu następuje w walucie krajowej. (...)Powyższe daje podstawy do uznania, że waluta franka szwajcarskiego w tej konkretnej umowie miała charakter waloryzacyjny.
Czytaj więcej»

I C 2380/22

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Krakowie

Data orzeczenia: 2023-11-03

Data publikacji: 2024-10-09

trafność 30%

Orzeczenie nieprawomocne

W przedmiotowej sprawie została zawarta umowa o kredyt waloryzowany kursem franka szwajcarskiego CHF. Konstrukcja kredytu była taka, że kredyt miał zostać faktycznie wypłacony w(...)– która to operacja prowadziła do ustalenia wysokości zobowiązania kredytobiorców –(...)(...)W kontekście powyższego, waluta franka szwajcarskiego miała charakter waloryzacyjny. (...)W kredycie denominowanym kwota kredytu jest wyrażona w walucie obcej, a zostaje wypłacona w walucie krajowej według klauzuli umownej opartej na kursie kupna waluty obcej obowiązującym w dniu uruchomienia kredytu, zaś spłata kredytu następuje w walucie krajowej. (...)Powyższe daje podstawy do uznania, że waluta franka szwajcarskiego w tej konkretnej umowie miała charakter waloryzacyjny.
Czytaj więcej»