Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
6092

I ACa 713/21

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Szczecinie

Data orzeczenia: 2022-05-19

Data publikacji: 2022-11-21

trafność 31%

Istotność:

Z uwagi na większą atrakcyjność produktu zaoferowanego w walucie franka szwajcarskiego, powodowie zdecydowali się na kredyt denominowany do tej waluty. (...)Ponadto nie wyjaśniono kredytobiorcom, jakie skutki dla wysokości ich zobowiązania wystąpią w sytuacji, gdy dojdzie do znacznej zmiany kursu franka szwajcarskiego. (...)Przeliczenie następuje według kursu franka szwajcarskiego określanego przez Bank. Ustalona we frankach szwajcarskich kwota podlegająca zwrotowi stanowi punkt wyjścia dla określenia rat kredytu w walucie indeksacji (franku szwajcarskim).
Czytaj więcej»

I ACa 674/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Białymstoku

Data orzeczenia: 2018-01-17

Data publikacji: 2018-02-26

trafność 60%

Istotność:

Zgodnie z umową strona pozwana miała spłacać kredyt w złotych według ceny sprzedaży franka szwajcarskiego obowiązującej w banku w dniu wpłacenia konkretnej raty. (...)W omawianej sprawie wartość kredytu wyrażona została we franku szwajcarskim, natomiast wypłata kredytu i ustalenie wysokości raty odnosiły się do złotych polskich. (...)Bank przyznał sobie prawo do jednostronnego regulowania wysokości rat kredytu waloryzowanego kursem franka. (...)Co istotne, umowa nie przewidywała w ogóle możliwości wypłaty (oddania do dyspozycji) kredytobiorcy, wskazanej w umowie kwoty kredytu we frankach szwajcarskich, wskazanych jako waluta kredytu ani też możliwości spłaty (zwrotu) kredytu w walucie kredytu czyli frankach szwajcarskich.
Czytaj więcej»

I C 1438/18

zarządzenie, uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Łodzi

Data orzeczenia: 2020-07-23

Data publikacji: 2020-12-15

trafność 33%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Taka konstrukcja nie występuje w obrocie i jest sprzeczna z prawem oraz elementarnymi zasadami ekonomii i bankowości – LIBOR 3M (...) to „cena” franka szwajcarskiego, podczas gdy WIBOR 3M to „cena” waluty polskiej (i tylko tej waluty). (...)(...)24 maja 2007 roku o kredyt hipoteczny dla osób fizycznych (...)(...)z którą pozwany udzielił powodom kredytu w kwocie 307.000 złotych, który(...)ich przeliczeniu według kursu sprzedaży franka szwajcarskiego z tabeli (...) Banku. (...)Prawdą jest, że regulacje dotyczące kredytu denominowanego / indeksowanego do waluty obcej zostały wprowadzone do art. 69 ust. 2 pkt 4a i ust. 3. (...)Bank przyznał sobie prawo do jednostronnego regulowania wysokości rat kredytu indeksowanego kursem franka.
Czytaj więcej»

X C 1277/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Olsztynie

Data orzeczenia: 2017-02-01

Data publikacji: 2017-08-04

trafność 40%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Oznacza to, że powód dokonał przeliczenia spłat rat kredytu z franka szwajcarskiego na złotówki po kursie sprzedaży tej waluty, ustalonym przez siebie na dzień spłaty tej raty. (...)Agent Banku zaproponował pozwanej kredyt we frankach szwajcarskich i zapewniał o preferencyjnych jego warunkach. (...)(...)spłaty ustalana była w odniesieniu do kursu wymiany walut, publikowanego przez(...)związanych ze spłatą, bowiem kurs franka szwajcarskiego wzrósł również w przypadku kursu(...)wyrażonych w złotych polskich, kurs franka szwajcarskiego chociażby w ostatnim kwartale 2011 r. przekraczał 3,5 zł. Zarzuty pozwanej w istocie związane są ze wzrostem kursu franka szwajcarskiego, który spowodował istotne zwiększenie obciążeń w spłacie kredytu.
Czytaj więcej»

I C 597/21

uzasadnienie

Sąd Rejonowy dla Krakowa-Podgórza w Krakowie

Data orzeczenia: 2023-10-04

Data publikacji: 2023-11-06

trafność 33%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Powodowie podali, że w dniu 27.04.2005 roku zawarli z Bankiem (...) S.A. w K. umowę kredytu konsolidacyjnego na spłatę zobowiązań finansowych zaciągniętych w Banku (...) S.A. na dowolny cel konsumpcyjny na kwotę (...) franków szwajcarskich na okres kredytowania do 10.04.2025 roku. (...)W przedmiotowej sprawie została zawarta umowa o kredyt waloryzowany kursem franka szwajcarskiego (...) . (...)W kontekście powyższego, waluta franka szwajcarskiego miała charakter waloryzacyjny. (...)Powyższe daje podstawy do uznania, że waluta franka szwajcarskiego w tej konkretnej umowie miała charakter waloryzacyjny.
Czytaj więcej»

I C 709/23

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Suwałkach

Data orzeczenia: 2023-09-29

Data publikacji: 2024-01-19

trafność 27%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

(...)oprocentowania niższego w porównaniu z kredytem złotowym i spłaca miesięcznie niższą ratę kredytu – dotyczy to przede wszystkim kredytów we frankach szwajcarskich, a wynika ze znacznej różnicy w wysokości stawek referencyjnych, które są podstawą do ustalenia oprocentowania kredytu. (...)Przed zawarciem przedmiotowej umowy kredytu doradca finansowy nie przedstawił kredytobiorcy symulacji kształtowania się kursu franka szwajcarskiego za okres wstecz, ani symulacji(...)Doradca finansowy nie wytłumaczył również kredytobiorcy mechanizmu ustalania kursu (...) przez pozwany Bank (w tym stosowania dwóch rodzajów kursów: kupna i sprzedaży (...) ), ani też roli franka szwajcarskiego w umowie kredytu. (...)Czytamy tam bowiem „Należy zauważyć, że kredyt w walucie polskiej „denominowany lub indeksowany” w innej walucie niż polska jest kredytem w złotych.
Czytaj więcej»

I C 810/22

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Suwałkach

Data orzeczenia: 2022-11-02

Data publikacji: 2022-11-07

trafność 27%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Stanowiła ona bowiem kredyt walutowy (denominowany do kursu CHF), który był dopuszczalny w świetle prawa. (...)W dniu 18 maja 2022 r. powódka skierowała pozwanemu przedsądowe wezwanie do zapłaty w związku z nieważnością umowy kredytu z dnia 14 sierpnia 2007 r. następującej kwoty 214.520,87 zł – w terminie do dnia 03 czerwca 2022 r. (dowód: przedsądowe wezwanie do zapłaty k. 32-33). (...)Pracownik Banku wskazywał kredytobiorcom, że kredyty waloryzowane walutą CHF są bezpieczne(...)(...)Kredytobiorcom nie wyjaśniono również ewentualnego ryzyka kursowego związanego z kredytami waloryzowanymi do waluty obcej.
Czytaj więcej»

I C 836/22

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Suwałkach

Data orzeczenia: 2022-12-30

Data publikacji: 2023-03-23

trafność 35%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

(...)umowie mechanizm denominacji, kiedy kurs franka szwajcarskiego pozostawał niski i przysparzał im korzyści, zaś pomimo umocnienia się kursu (...) nie zdecydowali się oni chociażby na przewalutowanie kredytu i bez uzasadnionego powodu czekali(...)(...)Przed zawarciem umowy kredytu, o której mowa powyżej, pracownicy poprzednika prawnego pozwanego Banku nie przedstawili małżonkom M. i A. H. symulacji kształtowania się kursu franka szwajcarskiego za okres wstecz przed zawarciem(...)(...)Wobec tego strony umówiły się na zawarcie umowy kredytu złotowego, w których frank szwajcarski stanowił miernik wartości i służył do określenia wysokości kwot, do których wypłaty bądź spłaty były zobowiązane strony umowy. (...)Na pełną ocenę uczciwości wspomnianego produktu (kredytu denominowanego) nie pozwalał też, w przekonaniu Sądu, fakt, że powodom nie przedstawiono ani symulacji kształtowania się kursu franka szwajcarskiego za okres wstecz przed zawarciem(...)
Czytaj więcej»

I C 231/22

zarządzenie, uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Suwałkach

Data orzeczenia: 2022-07-15

Data publikacji: 2022-09-15

trafność 30%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Przy zawarciu umowy kredytu nadto nie tłumaczono kredytobiorcom jak Bank ustala kurs franka szwajcarskiego, ani też jak są tworzone tabele kursów (tj. powodowie zakładali, że kurs franka szwajcarskiego ustalany jest w oparciu o kurs NBP). (...)(...)w okresie od 20.06.2007 r. do 19.01.2022 r., uiścił łącznie 47(...)oraz 11 575,35 CHF tytułem kredytu i 918,58 CHF tytułem odsetek(...)k. 40 i 42, historia kredytu k. 43-46). (...)Na pełną ocenę uczciwości wspomnianego produktu (kredytu indeksowanego) nie pozwalał też, w przekonaniu Sądu, fakt, że stronie powodowej nie przedstawiono ani symulacji kształtowania się kursu franka szwajcarskiego, ani też związanych z tym(...)(...)Czytamy tam bowiem „Należy zauważyć, że kredyt w walucie polskiej „denominowany lub indeksowany” w innej walucie niż polska jest kredytem w złotych.
Czytaj więcej»

I C 269/23

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Suwałkach

Data orzeczenia: 2023-10-26

Data publikacji: 2023-12-14

trafność 28%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Pracownik poprzednika prawnego pozwanego Banku zaproponował im kredyt waloryzowany do waluty obcej franka szwajcarskiego (nie posiadali oni wystarczającej zdolności kredytowej, aby zawrzeć umowę kredytu „czysto” złotówkowego) jako najkorzystniejszą ofertę występującą wówczas na rynku bankowym. (...)Przed zawarciem umowy kredytu, pracownik Banku nie przedstawił ww. kredytobiorcom symulacji kształtowania się kursu franka szwajcarskiego za okres wstecz, ani symulacji(...)(...)Na pełną ocenę uczciwości wspomnianego produktu (kredytu indeksowanego) nie pozwalał też, w przekonaniu Sądu, fakt, że powodom nie przedstawiono ani symulacji kształtowania się kursu franka szwajcarskiego za okres wstecz przed zawarciem(...)(...)Czytamy tam bowiem „Należy zauważyć, że kredyt w walucie polskiej „denominowany lub indeksowany” w innej walucie niż polska jest kredytem w złotych.
Czytaj więcej»