Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
6380

V ACa 333/22

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Gdańsku

Data orzeczenia: 2022-09-19

Data publikacji: 2024-01-24

trafność 32%

Istotność:

Sąd Okręgowy nie podzielił przy tym zarzutu pozwanego, że powodowie od początku zawarcia umowy kredytowej mogli spłacać kredyt we frankach szwajcarskich poprzez rachunek techniczny. (...)W kredycie walutowym sensu stricte wysokość udzielonego kredytu jest wyrażona w walucie obcej i wypłacana jest także w walucie obcej a zatem w tym przypadku w walucie CHF (frank szwajcarski). (...)Wprawdzie w § 2 ust.1 (...) ( (...) ) (k.116) wskazano, iż „kwota udzielonego kredytu wynosi 153.606,69 CHF”, jednak z poczynionych ustaleń nie wynika, aby kwota oddana do dyspozycji powodów była wyrażona w walucie frank szwajcarski. (...)(...)salda w zależności od kursu franka”.
Czytaj więcej»

I C 1595/21

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Kaliszu

Data orzeczenia: 2022-10-04

Data publikacji: 2024-04-22

trafność 28%

Istotność:

Powód był zainteresowany kredytem we frankach szwajcarskich z uwagi na niskie oprocentowanie i zapewnienia pracownika banku o stabilności waluty. (...)Na podstawie § 8 ust. 1 umowy bank był uprawniony do pobierania odsetek od kredytu w walucie kredytu według zmiennej stopy procentowej. (...)Obecnie frank szwajcarski osiąga historyczny poziom i trzeba za niego zapłacić około 5 zł. ( dowód: zestawienie za okres: 28.05.2008 r.-06.04.2021 r. k. 148-151; historia rachunku k. 153-244; tabele kursów walut k. 246-248) Powód z zawodu jest technologiem piekarstwa, a powódka jest sprzedawcą. (...)(...)literalnie nie przewidywała możliwości udzielania kredytów indeksowanych, nie budzi wątpliwości dopuszczalność(...)dniu wypłaty, jak i umów kredytu denominowanego w walucie obcej, w których wartość kwoty kredytu jest wyrażona w walucie obcej,(...)
Czytaj więcej»

V ACa 83/22

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Gdańsku

Data orzeczenia: 2022-08-03

Data publikacji: 2023-11-23

trafność 41%

Istotność:

Z tego względu, zdecydował się wnioskować o kredyt we frankach. (...)Według umowy ramowej powód mógł kupić od nas 100000 franków i przeznaczyć je na spłatę rat. (...)(...)miał wpływu na wzrost kursu franka szwajcarskiego”, „przyznania, iż Bank nie nakłaniał do zawarcia przedmiotowej umowy kredytu w takim kształcie”, czy „zakwestionowania Umowy kredytu z uwagi na doniesienia medialne”. To, że bank nie miał wpływu na wzrost kursu franka szwajcarskiego nie oznaczał, że zawarte w umowie klauzule przeliczeniowe nie były abuzywne.
Czytaj więcej»

V ACa 132/22

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Gdańsku

Data orzeczenia: 2022-05-30

Data publikacji: 2023-11-06

trafność 38%

Istotność:

Zaproponowano im kredyt „we frankach szwajcarskich”. (...)Powodowie otrzymywali harmonogramy spłaty, w których wysokość raty była wyrażona we frankach szwajcarskich. (...)(...), postanowienia umowy przewidujące przeliczenie kredytu udzielonego we frankach szwajcarskich na złote polskie, w których(...)rat wpłacanych w złotych na franki szwajcarskie według kursu – odpowiednio – kupna i sprzedaży franka szwajcarskiego ustalonego jednostronnie przez bank (§(...)(...)(...)w banku powiedziano nam, że frank to stabilna waluta, że te kredyty we frankach są dużo tańsze… Pracownik banku nie wytłumaczył mi na czym polega zależność tego kredytu od franków szwajcarskich, nie pokazywano i żadnych symulacji”.
Czytaj więcej»

II Ca 157/24

zarządzenie, wyrok, uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Kielcach

Data orzeczenia: 2024-06-20

Data publikacji: 2024-07-17

trafność 37%

Istotność:

Sąd Rejonowy ustalił, że w dniu 24 czerwca 2008 roku powodowie M. T. i J. T. zawarli umowę kredytu hipotecznego nr (...) , indeksowanego kursem franka szwajcarskiego na kwotę 151.755,00 zł, na okres kredytowania 300 miesięcy. (...)Zdaniem Sądu zapisy te jednoznacznie wskazują, że ustalenie wysokości poszczególnych rat i w konsekwencji salda kredytu wymagało odwołania się do kursów franka szwajcarskiego ustalanych w tabeli kursów pozwanego banku. (...)(...)zasadę indeksacji, bowiem powodom przedstawiono do rozważenia zarówno kredyt stricte złotowy (z wyższą ratą), jak i kredyt indeksowany do franka szwajcarskiego, dając możliwość wyboru, choć okoliczności(...)przede wszystkim korzyści płynących z kredytu frankowego. (...)Co istotne, nie było symulacji jak wzrost kursu franka wpłynie na całość kredytu, a nie na jego ratę.
Czytaj więcej»

V ACa 542/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Gdańsku

Data orzeczenia: 2021-01-18

Data publikacji: 2021-09-14

trafność 27%

Istotność:

Odwołując się do judykatury wskazał, że w przypadku kredytów denominowanych walutą kredytu jest waluta obca. (...)Natomiast drugie zdanie tego paragrafu dotyczy wyłącznie zastosowania określonego mechanizmu finansowego przeliczania na walutę obcą tak, aby splata następowała w walucie polskiej, stanowiącej równowartość określonej liczby franków szwajcarskich. (...)Wniosku powyższego nie zmienia okoliczność, iż system bankowości elektronicznej odnosił się zawsze do określonej liczby franków szwajcarskich; jest to bowiem wyłącznie wynik(...)(...)Zgodnie z umową, następować ona miała w walucie polskiej, która przeliczana była na walutę frank szwajcarski po kursie ustalanym przez Bank.
Czytaj więcej»

V ACa 555/22

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Gdańsku

Data orzeczenia: 2022-09-26

Data publikacji: 2024-01-24

trafność 38%

Istotność:

Sygn. akt V ACa 555/22 UZASADNIENIE Powodowie A. K. i I. K. domagali się uznania za nieważne postanowień umowy kredytu hipotecznego nr (...) zawartej dnia(...)waloryzujących zobowiązanie kredytobiorcy w stosunku do waluty obcej (franków szwajcarskich), tj. § 1 oraz(...)(...)Podkreślił, że kredyt został udzielony powodom w złotych polskich, a nie w walucie obcej – franku szwajcarskim. (...)W kredycie walutowym sensu stricte wysokość udzielonego kredytu jest wyrażona w walucie obcej i wypłacana jest także w walucie obcej a zatem w tym przypadku w walucie CHF (frank szwajcarski). (...)(...)przez (...) Bank (...) S.A kredytu mieszkaniowego (...) (OWU, k.111 –(...)(k.25) nie wynika, że walutą kredytu i kwotą oddaną do dyspozycji powodów był frank szwajcarski, a powodowie uprawnieni byli do spłaty kredytu w jego walucie już od samego początku obowiązywania umowy.
Czytaj więcej»

V AGa 203/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Katowicach

Data orzeczenia: 2022-11-21

Data publikacji: 2023-02-27

trafność 47%

Istotność:

Pozwani na poparcie swojego stanowiska przytoczyli poglądy wyrażane w judykaturze na kanwie spraw dotyczących kredytów konsumenckich udzielanych we frankach szwajcarskich. (...)Otrzymywał zawiadomienia o wysokości rat we frankach szwajcarskich. (...)Wskazać należy, że pozwany zawarł z powodem typową umowę o kredyt denominowany do waluty obcej – franka szwajcarskiego. (...)W rozpoznawanej sprawie prawdziwość umowy kredytu nie była podważana, podobnie jak fakt uruchomienia kredytu, którego wysokość wyrażona we frankach szwajcarskich również nie była sporna.
Czytaj więcej»

V ACa 495/22

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Gdańsku

Data orzeczenia: 2022-08-08

Data publikacji: 2023-11-23

trafność 36%

Istotność:

Kredyty we frankach szwajcarskich i w złotych polskich oferowane przez (...) Bank S.A. różniły się marzą i wysokością oprocentowania. (...)Pracownikom banku wówczas wydawało się, że kredyty we frankach są bezpieczne. (...)Arkusz przedstawiał sytuację kredytu udzielonego w czterech walutach: polskich złotych, dolarach amerykańskich, euro oraz frankach szwajcarskich. (...)Bank przyznał sobie prawo do jednostronnego regulowania wysokości rat kredytu indeksowanego kursem franka szwajcarskiego.
Czytaj więcej»

V ACa 573/20

zarządzenie, wyrok, uzasadnienie

Sąd Apelacyjny w Gdańsku

Data orzeczenia: 2021-06-23

Data publikacji: 2021-10-19

trafność 30%

Istotność:

(...)w związku z zawarciem umowy kredytu hipotecznego indeksowanego do franka szwajcarskiego. (...)Z uwagi bowiem na znaczną liczbę zawieranych umów kredytowych indeksowanych do franka szwajcarskiego na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych oraz nagły wzrost kursu tej waluty, ocena tych czynności prawnych jest elementem ważkiego problemu społecznego i ekonomicznego. (...)Powód we własnym zakresie weryfikował historyczny kurs franka. (...)Powodowie zdawali sobie sprawę z tego, że kurs franka może wzrosnąć.
Czytaj więcej»