Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
6389

I C 280/21

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Sieradzu

Data orzeczenia: 2022-07-12

Data publikacji: 2022-08-08

trafność 48%

Istotność:

Uzyskali oni informację od pracownika banku, iż najkorzystniejszym dla nich rozwiązaniem będzie zaciągnięcie kredytu denominowanego do franka szwajcarskiego z uwagi na ich zdolność kredytową i wysokość rat. Przedstawiono im też symulację rat kredytu, jaki chcieli zaciągnąć, przy zaciągnięciu go w złotówkach albo przy denominowaniu kredytu do walut CHF, EURO i USD.(...)przez pracownika banku, iż kurs franka szwajcarskiego waha się jedynie nieznacznie a stopa procentowa kredytu jest zmienna. (...)Strony umowy uzgodniły, że zawierają umowę kredytu denominowanego do waluty obcej – franka szwajcarskiego. (...)Pozwany udzielił powodom kredytu denominowanego do waluty obcej – franka szwajcarskiego.
Czytaj więcej»

I C 348/22

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Sieradzu

Data orzeczenia: 2023-02-03

Data publikacji: 2023-03-22

trafność 45%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Powodowie nie byli wówczas informowani o ryzyku kursowym ani o skutkach wzrostu kursu franka szwajcarskiego. Nie przedstawiono im też informacji historycznej wskazującej jak zmieniał się kurs franka szwajcarskiego w poprzednich latach. (...)Powodowie nie byli wówczas informowani o ryzyku kursowym ani o skutkach wzrostu kursu franka szwajcarskiego. Nie przedstawiono im też informacji wskazującej jak historycznie zmieniał się kurs franka szwajcarskiego w poprzednich latach.
Czytaj więcej»

I Ca 419/22

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Sieradzu

Data orzeczenia: 2022-09-30

Data publikacji: 2024-04-08

trafność 47%

Istotność:

Powodom zaproponowano wyłącznie zaciągnięcia kredytu we franku szwajcarskim. (...)W chwili zawarcia umowy kredytu, powodowie wiedzieli, że mogą wystąpić małe wahania kursu franka. Nie zostali jednak poinformowani, że w przypadku zmiany kursu franka szwajcarskiego, zmianie ulegnie saldo kredytu. (...)Powodowie nie weryfikowali wahań kursu franka szwajcarskiego we własnym zakresie.
Czytaj więcej»

I C 481/22

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Sieradzu

Data orzeczenia: 2023-03-10

Data publikacji: 2023-06-23

trafność 35%

Istotność:

W pozwanym banku (...) Spółka Akcyjna z siedzibą we W. także poinformowano ich że nie mają zdolności kredytowej do zawarcia umowy kredytu złotówkowego i nie przedstawiano im oferty zawarcia takiej umowy ale przedstawiono im ofertę zawarcia umowy kredytu indeksowanego kursem franka szwajcarskiego. (...)Nie przedstawiał im też symulacji pokazującej jak zmiana kursu franka szwajcarskiego wpłynie na wysokość ich zobowiązania. (...)(...)kształtowaniu wysokości zobowiązania powodów, których kredyt indeksowany był kursem CHF. Postanowienia(...)ustalaniu wysokości wymaganej spłaty z franka szwajcarskiego na złotówki. (...)Ponadto naruszyły one dobre obyczaje, ponieważ doszło do wykorzystania przewagi kontraktowej banku, który dokonując wcześniej fachowej oceny ryzyka kursowego zabezpieczył swoje interesy, a nie interesy powodów, których informowano jedynie o stabilności franka szwajcarskiego.
Czytaj więcej»

I C 63/23

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Sieradzu

Data orzeczenia: 2024-02-26

Data publikacji: 2024-04-18

trafność 44%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Ryzyko kursowe zrozumieli w ten sposób, że wahania kursu franka szwajcarskiego miały być niewielkie. (...)Dowolnie bowiem ustalał kurs waluty, od którego zależała wysokość każdej raty kredytu, która wynikała z przemnożenia pewnej sumy wyrażonej we frankach szwajcarskich przez ustalony kurs waluty wskazany w tabeli. (...)W przypadku kredytu złotowego denominowanego do franka szwajcarskiego, o jednoznaczności można byłoby mówić jedynie wówczas, gdyby umowa określała wysokość udzielonego kredytu w dniu jej zawarcia. (...)Po wyeliminowaniu postanowień o denominacji kredytu, w tym postanowień o sposobie przeliczania kwoty kredytu wyrażonej we frankach szwajcarskich na złote polskie, a następnie salda kredytu wyrażonego we frankach szwajcarskich na złote polskie celem ustalenia(...)
Czytaj więcej»

I C 172/23

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Sieradzu

Data orzeczenia: 2023-09-08

Data publikacji: 2023-11-07

trafność 46%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

W pozwanym banku przedstawiono jej ofertę kredytu złotówkowego i kredytu indeksowanego kursem franka szwajcarskiego. (...)Przedstawił on powódce symulację jak zmieni się jej zobowiązanie, gdy kurs franka szwajcarskiego wzrośnie. Nie informował on natomiast powódki o żadnych zagrożeniach wynikających z zawarcia umowy kredytu indeksowanego kursem franka szwajcarskiego. Powódka nie miała świadomości, że w przypadku zmiany kursu franka szwajcarskiego będzie się zmieniał kapitał kredytu.
Czytaj więcej»

I C 147/12

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Sieradzu

Data orzeczenia: 2014-09-04

Data publikacji: 2014-11-07

trafność 36%

Istotność:

(...)działkę (...) obciążała hipoteka kaucyjna do kwoty najwyższej 360 000 zł(...)(...) wpisana była hipoteka kaucyjna do kwoty najwyższej 360 000 zł(...)Przy akcie G. G. (1) okazał zaświadczenie wydane przez (...) Bank w dniu 22 września 2005 roku wskazujące, że zadłużenie z tytułu udzielonego mu kredytu mieszkaniowego wynosi na dzień 22 września 2005 roku 70 953,08 franka szwajcarskiego, w przeliczeniu – 181 278,02 zł. (...)Suma kredytu wynosiła 157 260 franków szwajcarskich. (...)Spłata kredytu została określona w miesięcznych ratach kapitałowo-odsetkowych do 1 września 2035 roku.
Czytaj więcej»

I C 1975/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2022-03-16

Data publikacji: 2022-07-04

trafność 36%

Istotność:

Teza orzeczenia: Klauzule indeksacyjne (waloryzacyjne) mają charakter abuzywny, bowiem kształtują prawa i obowiązki konsumenta w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami, rażąco naruszając jego interesy. Sprzeczność z dobrymi obyczajami i naruszenie interesów konsumenta polega w tym przypadku na uzależnieniu wysokości świadczenia banku oraz wysokości świadczenia (...)
Kredyt został udzielony i wykorzystany w PLN, ale był indeksowany do franka szwajcarskiego. (...)Tam zaoferowano jej kredyt powiązany z walutą franka szwajcarskiego, bowiem na kredyt w złotych polskich w potrzebnej jej kwocie nie posiadała zdolności kredytowej, w przeciwieństwie do tzw. kredytu frankowego. (...)W umowie wprost wskazano kwotę kredytu wyrażoną w złotówkach, która miała być następnie indeksowana kursem franka szwajcarskiego na dzień uruchomienia kredytu, w celu określenia wysokości kredytu wyrażonej w (...) . (...)Innymi słowy powódka znała wysokość kredytu wyrażoną w złotówkach, ale nie znała wysokości kredytu we frankach szwajcarskich, według, której to waluty kredyt miał być spłacany.
Czytaj więcej»

I C 587/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Wieluniu

Data orzeczenia: 2017-11-15

Data publikacji: 2018-01-15

trafność 29%

Istotność:

Jeżeli klient przychodzi do oddziału banku i chce dokonać wpłaty, a ma kilka kredytów, doradca winien zapytać go, który kredyt chce spłacić. (dowód: zeznania świadków Ł. B. , A. C. , I. D. , D. K. , M. G. - protokół rozprawy z 23 sierpnia 2017 r. – k.56odwr.-57) Wyrokiem tut. (...)Przy prawie konsumenta do dokonywania nadpłat na poczet kredytu oraz przy zmiennej stopie oprocentowania, nie jest niczym niezwykłym, że wysokość wpłat nie odpowiada dokładnie ratom określonym w harmonogramie. (...)Prowadził w tym czasie działalność gospodarczą, miał w tym Banku inne kredyty, w tym denominowany do franka szwajcarskiego (wskazuje na to oznaczenie umowy nr (...) , na poczet której dokonał 6 czerwca 2007 r. wpłaty kwoty 800 zł), a więc wysokość rat była podobna. (...)Świadkowie wyrażając swój pogląd co do świadomości klienta banku, który dokonuje spłaty „cudzego kredytu”, odwołują się do miernika staranności właściwego pracownikom instytucji finansowych, konkretnie banków ( art. 355 k.c. ), którym powód niewątpliwie nie jest.
Czytaj więcej»

I ACa 33/21

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Szczecinie

Data orzeczenia: 2021-05-27

Data publikacji: 2021-09-27

trafność 31%

Istotność:

Kredytobiorca zobowiązany jest więc spłacić kredyt we frankach z czym związane jest ryzyko wzrostu kursu waluty obcej. W sytuacji franka szwajcarskiego w zależności od bieżącego kursu walutowego CHF/PLN wartość pożyczki w złotych może być wyższa lub niższa niż wartość pierwotnie wypłaconej w złotych pożyczki. (...)(...)kredytodawcą w dniu uruchomienia całości kredytu lub jego poszczególnych transz. (...)Pozwany w sposób wadliwie odwołuje się w tej mierze do przewidzianego w umowie kursu sprzedaży(...)wyłącznie dla potrzeb przeliczania raty kredytu ustalonej uprzednio we frankach szwajcarskich, na walutę polską, w której miało dojść do wpłaty przez powodów.
Czytaj więcej»