Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
6992

I C 205/21

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim

Data orzeczenia: 2021-10-18

Data publikacji: 2021-12-27

trafność 40%

Istotność:

W banku obowiązywała procedura pokazywania wykresów kursu franka 10 lat wstecz. (...)Raty kredytu w (...) były mniejsze, a pracownik Banku informował kredytobiorców o stabilności kursu franka. (...)Powodowie nie mieli wiedzy o możliwości spłacania kredytu we frankach. (...)Mechanizm ustalania przez pozwanego kursu franka szwajcarskiego przewidziany w umowie kredytu hipotecznego zawartej między stronami pozostawiał pozwanemu swobodę w ustalaniu tego kursu dla potrzeb przeliczenia zarówno kwoty kredytu jak i rat kapitałowo –odsetkowych z waluty obcej na walutę polską.
Czytaj więcej»

I C 191/21

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim

Data orzeczenia: 2021-12-21

Data publikacji: 2022-04-05

trafność 25%

Istotność:

Uzgodniona między stronami kwota kredytu wynosiła 205.884,20 zł i była indeksowanego do franka szwajcarskiego ( (...) ), była przeznaczona na pokrycie części kosztów budowy domu należącego do powodów w R. . (...)Powodom nie została zaprezentowana symulacja wzrostu raty w przypadku wzrostu kursu franka szwajcarskiego, ani na czym polega spread walutowy. /dowód: zeznania powodów –k. 299 verte-300 verte/ Kredyt wypłacony został w czterech transzach. (...)Sięgnięcie do takich informacji oznaczałoby co najmniej wskazanie kredytobiorcy, że w ciągu kilku lat przed zawarciem umowy kurs franka szwajcarskiego nie był tak stabilny jak zapewniał pracownik banku. (...)(...)miał swobodę w ustalaniu kursu franka szwajcarskiego dla potrzeb przeliczenia kwoty kredytu na walutę (...) oraz kwoty rat na walutę polską, niedozwolony charakter tej części klauzuli indeksacyjnej jest wystarczający do wyeliminowania z umowy całości mechanizmu indeksacji.
Czytaj więcej»

I C 842/21

zarządzenie, wyrok, uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim

Data orzeczenia: 2022-03-29

Data publikacji: 2022-11-25

trafność 39%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Bank finansował kredyty denominowane w (...) poprzez zaciąganie pożyczek na rynku międzybankowym we frankach szwajcarskich od innych banków, aby udzielić kredytu w (...) musiał posiadać franki na rachunku Banku. (...)Strona powodowa miała zdolność kredytową, zarówno w złotówkach, jak i we frankach szwajcarskich. (...)Po jakimś czasie pojawiła się możliwości spłaty we franku, ale nie chciał spłacać rat we frankach. (...)Stanowi jedną z wielu spraw wniesionych do sądu w związku z klauzulami niedozwolonymi w umowach kredytu indeksowanych/denominowanych do franka szwajcarskiego i nie jest od nich bardziej skomplikowana pod względem faktycznym bądź prawnym.
Czytaj więcej»

X C 390/22

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Toruniu

Data orzeczenia: 2022-11-24

Data publikacji: 2023-02-16

trafność 31%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: roszczenie banku powstaje z chwilą prawomocnego orzeczenia Sądu o nieważności umowy kredytowej
(...)O. roszczenia z umów bankowych denominowanych/indeksowanych do franka szwajcarskiego I oddala powództwo; II zasądza(...)od dnia uprawomocnienia się orzeczenia do dnia zapłaty, tytułem zwrotu kosztów(...)22 grudnia 2021 r. wniósł do Sądu Okręgowego w Toruniu powództwo(...)(...)Sąd ustalił, co następuje Dnia 8 sierpnia 2008 r. pozwani zawarli z powodem umowę na (...) o pożyczkę hipoteczną dla osób fizycznych (...) waloryzowaną kursem franka szwajcarskiego. (...)W tej sytuacji zastosowanie winna mieć do nich sankcja tzw. kredytu darmowego. (...)Wraz z wniesieniem odpowiedzi na pozew strona pozwana wystosowała do Banku ponowne, tym razem wyraźne oświadczenie o skorzystaniu z sankcji kredytu darmowego.
Czytaj więcej»

I Ca 46/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Sieradzu

Data orzeczenia: 2020-03-04

Data publikacji: 2020-04-28

trafność 41%

Istotność:

Spośród dostępnych opcji waluty kredytu (PLN, CHF, USD, EUR i GBP) wnioskujący wskazali franka szwajcarskiego. (...)Od lutego 2015 roku do stycznia 2018 roku E. M. i R. M. dokonywali spłat kredytu bezpośrednio we franku szwajcarskim. (...)Powodowie skorzystali z takiej możliwości i od litego 2015 roku spłacają miesięczne raty kredytu bezpośrednio we franku szwajcarskim. (...)Wysokość kursu waluty obcej wynikała zaś z ilorazu złotych polskich przeznaczonych na zakup franka szwajcarskiego oraz faktycznie nabytej ilości franków szwajcarskich.
Czytaj więcej»

I Ca 71/23

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Sieradzu

Data orzeczenia: 2023-03-15

Data publikacji: 2023-05-11

trafność 49%

Istotność:

Pracownik przedstawił im od razu ofertę zawarcia umowy kredytu indeksowanego kursem franka szwajcarskiego (...) . Powodowie mieli otrzymać środki w walucie polskiej i spłacać raty kredytu w walucie polskiej, nie rozumieli na czym polega indeksowanie do kursu franka szwajcarskiego. (...)Nie przedstawił on powodom symulacji pokazującej jak zmiana kursu franka szwajcarskiego wpłynie na wysokość ich zobowiązania. Nie przedstawiał im też informacji historycznej wskazującej jak w poprzednich latach kształtował się kurs franka szwajcarskiego.
Czytaj więcej»

I C 7/22

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Sieradzu

Data orzeczenia: 2023-01-23

Data publikacji: 2023-06-02

trafność 54%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Zapewniano ich nadto, że kurs walutowy franka szwajcarskiego jest bardzo stabilny. (...)Natomiast w niniejszej sprawie kredyt zgodnie z umową musiał być wypłacony w złotych polskich, choć był wyrażony we frankach szwajcarskich. (...)W przypadku kredytu złotowego denominowanego do franka szwajcarskiego, o jednoznaczności można byłoby mówić jedynie wówczas, gdyby umowa określała wysokość udzielonego kredytu w dniu jej zawarcia. (...)Po wyeliminowaniu postanowień o waloryzacji kredytu, w tym postanowień o sposobie przeliczania kwoty kredytu wyrażonej we frankach szwajcarskich na złote polskie, a następnie salda kredytu wyrażonego we frankach szwajcarskich na złote polskie celem ustalenia(...)
Czytaj więcej»

I ACa 10/22

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Szczecinie

Data orzeczenia: 2022-05-18

Data publikacji: 2022-11-21

trafność 48%

Istotność:

Raty miesięczne w kredycie złotowym były większe od rat miesięcznych w kredycie indeksowanym do franka szwajcarskiego, co wynikało z ich wyższego oprocentowania. Powódka była również w innych bankach w sprawie kredytu, gdzie także przedstawiano jej symulacje porównawcze kredytu złotowego i indeksowanego do franka szwajcarskiego. (...)W okresie spłaty kredytu kurs franka szwajcarskiego wzrósł w stosunku do złotego prawie dwukrotnie. (...)Ustalona we frankach szwajcarskich kwota podlegająca zwrotowi stanowi punkt wyjścia dla określenia harmonogramu rat kredytu w walucie indeksacji (franku szwajcarskim).
Czytaj więcej»

I ACa 26/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Szczecinie

Data orzeczenia: 2018-05-25

Data publikacji: 2018-09-14

trafność 24%

Istotność:

Powodowie wskazali, że w 2009 powód utracił zatrudnienie, co spowodowało, że nie uiścili kilku kolejnych rat zaciągniętego w pozwanym banku kredytu hipotecznego na remont domu w kwocie 114.797,00 CH, waloryzowanego we frankach szwajcarskich. (...)Pozwany bank redagując w ten sposób wskazane postanowienie umowy przyznał sobie prawo do jednostronnego regulowania wysokości rat kredytu waloryzowanego kursem CHF poprzez wyznaczanie w tabelach kursu sprzedaży franka szwajcarskiego oraz wartości spreadu walutowego (różnicy(...)Na mocy tego postanowienia pozwanemu zostało przyznane uprawnienie do określania wysokości kursu sprzedaży (kupna) franka, które nie doznawało żadnych ograniczeń. (...)Wskazane powyżej zapisy dotyczyły kwestii odesłania do tabeli kursowej pozwanego jako podstawy do przeliczenia wysokości poszczególnych rat udzielonego powodom kredytu we frankach szwajcarskich na walutę polską.
Czytaj więcej»

I ACa 197/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Szczecinie

Data orzeczenia: 2016-02-25

Data publikacji: 2016-09-08

trafność 40%

Istotność:

Na podstawie tej umowy Bank udzielił powodom, na ich wniosek z dnia 21 maja 2001r., pożyczki we frankach szwajcarskich, nominowanej w złotych polskich, na okres 84 miesięcy, z ostatecznym terminem spłaty w dniu 31 maja 2008 r., w kwocie 272.000 franków szwajcarskich (§ 1 ust. 1). (...)Końcowe zadłużenie zostało ustalone we frankach szwajcarskich, ponieważ nie był podstaw do jego przewalutowania na złoty polski. (...)Bank udzielił powodom na ich wniosek pożyczki we frankach szwajcarskich, nominowanej w złotych polskich, na okres 84 miesięcy, z ostatecznym terminem spłaty w dniu 31 maja 2008 r., w kwocie 272.000 franków szwajcarskich (§ 1 ust. 1). Bank wydaje (udostępnia) kredytobiorcom określoną sumę kredytową we frankach szwajcarskich (CHF), przy czym kwota przekazana na „złotówkowe” konto zostaje przewalutowana według kursu kupna franka szwajcarskiego ustalonego w dniu wydania (§ 3).
Czytaj więcej»