Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
6642

I ACa 969/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Łodzi

Data orzeczenia: 2019-10-22

Data publikacji: 2021-01-15

trafność 36%

(...)w postaci symulacji wysokości rat kredytu, • powód został pouczony, ze(...)pełną świadomość ryzyka związanego z kredytem waloryzowanym oraz że powód M.(...)świadomość, na czym polega waloryzacja kredytu, • pozwany zaciągnął zobowiązanie w(...)(...)Do pozwu zostało załączone jedynie pełnomocnictwo udzielone przez M. O. (k- 21). (...)Pismo to nie zostało wtedy wszyte do akt, zostało odnalezione w kopercie załączonej do akt już po wydaniu wyroku i załączone do akt zgodnie z zarządzeniem z dnia 18 czerwca 2018 roku ( k- 366 akt). (...)W uzasadnieniu wyroku Sąd odniósł się do żądania G. i M. O. .
Czytaj więcej»

I ACa 219/21

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Poznaniu

Data orzeczenia: 2022-03-18

Data publikacji: 2022-05-31

trafność 33%

Z uwagi na fakt, że kredyt zaciągnięty przez powodów był kredytem indeksowanym do waluty obcej - franka szwajcarskiego, wypłata kredytu miała nastąpić w złotych według kursu nie niższego niż kurs kupna zgodnie z Tabelą obowiązującą w momencie wypłaty środków z kredytu. (...)W celu uzyskania kredytu zdecydowali się na skorzystanie z pomocy doradcy finansowego z (...) SA , który po analizie ich sytuacji finansowej ustalił zdolność do zaciągnięcia kredytu indeksowanego do franka szwajcarskiego. (...)Powodom nie pokazywano symulacji wahań kursu franka szwajcarskiego. (...)W ocenie Sądu należy zauważyć, że pozwany nie przedstawił powodom żadnej informacji o kształtowaniu się kursów franka szwajcarskiego w przeszłości, o zakresie wahań kursowych.
Czytaj więcej»

I ACa 218/22

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Poznaniu

Data orzeczenia: 2023-05-10

Data publikacji: 2023-07-04

trafność 35%

Pracownik Banku zaproponował pozwanemu kredyt waloryzowany do franka szwajcarskiego, który był zdaniem pracownika banku bardzo korzystny i popularny wśród kredytobiorców. (...)Pozwany nie miał więc pewności ile wyniesie wysokość jego kredytu wyrażona we franku szwajcarskim na dzień zawierania zobowiązania. (...)Zarówno umowy kredytowe indeksowane do franka szwajcarskiego jak i znajdujące do nich zastosowanie regulaminy winny być dla konsumentów przejrzyste i zrozumiałe. (...)Wbrew potocznemu poglądowi nie można było też przyjmować ani prognozować stabilności kursu franka szwajcarskiego.
Czytaj więcej»

I ACa 1065/21

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Łodzi

Data orzeczenia: 2022-02-09

Data publikacji: 2022-10-26

trafność 40%

Zdecydowali się na ofertę poprzednika prawnego pozwanego, ponieważ pracownik banku, z którym się skontaktowali poinformował ich, że w zasadzie jedyną i najkorzystniejszą ofertą będzie kredyt udzielany przez pozwanego we frankach szwajcarskich. (...)Przy kredycie w złotych polskich powodowie nie mieli zdolności kredytowej, zaś mieli zdolność kredytową aby uzyskać kredyt indeksowany kursem franka szwajcarskiego. (...)(...)inna kwota (należy pamiętać, iż kredyt uruchomiono w złotych, a nie we franku szwajcarskim). (...)Zasady funkcjonowania kredytów indeksowanych do franka szwajcarskiego, w szczególności – zasady ich finansowania przez banki także nie mają znaczenia dla oceny konkretnej umowy pod kątem przesłanek wskazanych w art. 385 1 § 1 kc podobnie, jak sposób liczenia zdolności kredytowej.
Czytaj więcej»

I ACa 1517/21

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Katowicach

Data orzeczenia: 2022-08-17

Data publikacji: 2022-09-06

trafność 29%

Nadto powodowie zostali poinformowani w związku z niepokojem powoda odnośnie możliwego wzrostu kursu franka szwajcarskiego, iż w przypadku wzrostu kursu franka szwajcarskiego powyżej 40% od obecnego kursu franka, będzie można zgodnie z umową przewalutować kredyt na złotówki. Nie wyjaśniono jednak powodom mechanizmu przewalutowania, uznając, iż wzrost kursu franka w stosunku do PLN do takiego poziomu jest wręcz niemożliwy, wirtualny. (...)Wyłączenie mechanizmu waloryzacji i odesłania do ustalanego przez bank kursu kupna franka powoduje niemożliwość ustalenia w walucie obcej równowartości kwoty kredytu wypłaconego w złotych. Z kolei brak mechanizmu waloryzacji i odesłania do kursu sprzedaży franka uniemożliwia ustalenie wysokości płatnych w złotych rat kredytu stanowiących równowartość rat w walucie obcej.
Czytaj więcej»

I ACa 180/22

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Poznaniu

Data orzeczenia: 2023-07-31

Data publikacji: 2024-08-28

trafność 45%

Nie wiedzieli jaka będzie wysokość rat kredytu, w jakiej wysokości będzie kurs franka szwajcarskiego, ani w jaki sposób bank miał ustalać jej wysokość. (...)Raty przy kredycie indeksowanym do franka szwajcarskiego były podawane w walucie (...) . (...)Kredytobiorcy otrzymali harmonogram spłaty kredytu wyrażony we frankach szwajcarskich. (...)Powodom nie przedstawiono symulacji obrazujących wpływ wzrostu kursu franka szwajcarskiego na saldo kredytu i wysokość raty w perspektywie wieloletniej.
Czytaj więcej»

I ACa 192/22

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Poznaniu

Data orzeczenia: 2023-04-18

Data publikacji: 2023-06-01

trafność 34%

Nie uzyskał też informacji, w jaki sposób ustalana będzie kwota kapitału przy zastosowaniu jako przelicznika kursu franka szwajcarskiego. Wobec powoda zaniechano ponadto udzielenia rzetelnej informacji w jaki sposób bank ustalać będzie kurs franka szwajcarskiego na potrzeby przeliczenia wypłaconej kwoty kredytu i rat spłacanych przez kredytobiorców. (...)(...)postanowienia umowy dotyczące indeksowania (denominowania) kredytu do waluty obcej w postaci franka szwajcarskiego stanowiły klauzulę niedozwoloną (abuzywną), a więc niewiążącą powodów z uwagi na treść przepisu art. 385 1 § 1 kc. (...)Wbrew potocznemu poglądowi nie można było też przyjmować ani prognozować stabilności kursu franka szwajcarskiego.
Czytaj więcej»

I ACa 211/22

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Poznaniu

Data orzeczenia: 2023-06-27

Data publikacji: 2023-10-23

trafność 38%

Przekazano im jednak, że istnieje możliwość uzyskania kredytu w walucie franka szwajcarskiego, który jest walutą stabilną. Pracownik pozwanego zapewniał powodów, że kredyt we frankach szwajcarskich jest korzystniejszy. (...)Kwota kredytu wynosiła 240.300 zł, a jako walutę jej waloryzacji wskazano franka szwajcarskiego. (...)Był on sporządzony w walucie franka szwajcarskiego.
Czytaj więcej»

I ACa 434/21

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Białymstoku

Data orzeczenia: 2021-10-15

Data publikacji: 2022-06-07

trafność 53%

Powód miał spłacać kredyt w złotych według ceny sprzedaży franka szwajcarskiego, obowiązującej w Banku w dniu wpłacenia danej raty. Dopiero po zawarciu porozumienia co do płatności wprost we frankach szwajcarskich, powód uiszczał tytułem spłaty kwotę we frankach szwajcarskich, bez zastosowania przeliczenia na złote polskie według Tabeli kursów Banku. (...)Podkreślił, że z uwagi na wyrażenie wartości kredytu we franku szwajcarskim, przy jednoczesnej wypłacie kredytu i ustaleniu wysokości rat w złotych polskich, kredytobiorca nigdy nie spłaca nominalnej wartości kredytu. (...)Odmiennie ocenił jednak żądanie powoda zapłaty uiszczonych przez niego franków szwajcarskich.
Czytaj więcej»

I ACa 447/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Białymstoku

Data orzeczenia: 2017-12-14

Data publikacji: 2018-01-29

trafność 43%

Powyższy wyrok został wydany w oparciu o następujące ustalenia faktyczne: Powód w dniu 2 lipca 2008 r. zawarł z pozwanymi umowę kredytu hipotecznego nr (...) indeksowanego do (...) (franka szwajcarskiego). (...)Wartość ta była ustalana w odniesieniu do ceny kupna franka szwajcarskiego, obowiązującej w banku w dniu udzielenia kredytu. Zgodnie z umową pozwani mieli spłacać powyższy kredyt w złotówkach, według ceny sprzedaży franka szwajcarskiego, obowiązującej w banku w dniu wpłacenia konkretnej raty. Wartość kredytu wyrażona została we franku szwajcarskim, natomiast wypłata kredytu i ustalenie wysokości raty odnosiło się do złotych polskich.
Czytaj więcej»