Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
11085

XVII AmE 132/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2016-10-10

Data publikacji: 2017-02-08

trafność 8%

Orzeczenie nieprawomocne

(...)i przyłączania, w pierwszej kolejności, instalacji odnawialnego źródła energii, jeżeli istnieją techniczne i ekonomiczne warunki przyłączenia do sieci i dostarczania tych paliw lub energii, a żądający zawarcia umowy spełnia warunki przyłączenia do sieci i odbioru. Jeżeli przedsiębiorstwo energetyczne odmówi zawarcia umowy o przyłączenie do sieci lub przyłączenia w pierwszej kolejności instalacji odnawialnego źródła energii, jest obowiązane(...)(...)(...)lub przyłączenia w pierwszej kolejności instalacji odnawialnego źródła energii, jest obowiązane niezwłocznie pisemnie powiadomić o odmowie Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki i zainteresowany podmiot, podając przyczyny odmowy”. (...)Tymczasem w przedmiotowej koncesji powód był zobowiązany do przestrzegania zasad określonych w prawie energetycznym , zapewnienia wysokiej jakości świadczonych usług oraz zapewnienia niezawodności zaopatrzenia w energię elektryczną przy zachowaniu zasady najniższych możliwych kosztów.
Czytaj więcej»

XVII AmE 136/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2019-02-05

Data publikacji: 2022-06-24

trafność 47%

Orzeczenie nieprawomocne

Spółka (...) po raz pierwszy wytworzył energię elektryczną z instalacji odnawialnego źródła energii przed dniem 1 lipca 2016 r. dowód : okoliczności bezsporne; decyzja nr (...) , k. 21-24 akt admin.; decyzja nr (...) , k. 377-380 akt admin. (...)Spółka (...) zawarła z (...) Sp. z o.o. w W. umowę o oświadczenie usług dystrybucji energii elektrycznej wyprodukowanej w instalacji odnawialnego źródła energii. (...)(...)w życie rozdziału 4; 2) instalacji odnawialnego źródła energii innej niż(...)(...)Park (...) stanowi instalację odnawialnego źródła energii, a energia elektryczna została wytworzona w tym źródle po raz pierwszy przed dniem wejścia w życie rozdziału 4 uoze.
Czytaj więcej»

XVII AmE 135/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2020-11-05

Data publikacji: 2021-04-01

trafność 27%

Orzeczenie nieprawomocne

(...)jest od faktu sprzedaży energii elektrycznej, gazu ziemnego lub ciepła do odbiorców końcowych, a nie od posiadania instalacji danego rodzaju. Zatem każde przedsiębiorstwo energetyczne sprzedające energię elektryczną, ciepło lub gaz ziemny do odbiorców końcowych jest objęte obowiązkiem, o którym mowa w art. 12 Ustawy. (...)Po pojęciem urządzenia potrzeb własnych, zgodnie z zamieszczoną w art. 3 pkt 14 Ustawy definicją należy rozumieć zespół pomocniczych obiektów lub instalacji w rozumieniu art. 3 pkt 10 ustawy Prawo energetyczne , służących do wytwarzania energii elektrycznej lub ciepła. (...)(...)obowiązku od faktu sprzedaży energii elektrycznej, gazu ziemnego lub ciepła do odbiorców końcowych, a nie od posiadania instalacji danego rodzaju.
Czytaj więcej»

XVII AmE 136/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2018-04-05

Data publikacji: 2018-06-11

trafność 42%

Orzeczenie nieprawomocne

Instalacja po jej wykonaniu została odebrana przez właściwe służby energetyczne bez zastrzeżeń. (...)Powodowie odmówili udostępnienia infrastruktury elektrycznej. (...)Stawiając powodów przed faktem dokonanym i pozbawiając ich nieruchomość zasilania, wymusiło wymianę instalacji elektrycznej zasilającej ich posesję. (...)Po pierwsze za instalację w rozumieniu art. 6b ust. 4 p.e. należy uznać instalację elektryczną, gazową lub cieplną, której utrzymanie i eksploatacja należy do obowiązków odbiorcy.
Czytaj więcej»

XVII AmE 133/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2016-05-12

Data publikacji: 2019-05-23

trafność 36%

Orzeczenie nieprawomocne

Zgodnie z § 2 ust. 2 tej Umowy miejscem dostarczania i odbioru energii elektrycznej, stanowiącej jednocześnie granicę własności urządzeń stron są zaciski prądowe na wyjściu przewodów od zabezpieczenia w złączu w kierunku instalacji odbiorcy. (...)(...)przez Przedsiębiorstwo umowy sprzedaży energii elektrycznej i świadczenia usług przesyłowych nr(...)miejscem dostarczania i odbioru energii elektrycznej, stanowiącej jednocześnie granicę własności urządzeń(...)zabezpieczenia w złączu w kierunku instalacji odbiorcy (k. 65 akt adm.). (...)Odnosząc się do kwestii stanu instalacji elektroenergetycznej w obiekcie, to w sytuacji, gdy instalacja ta uniemożliwiała faktyczny pobór energii elektrycznej, za stan ten nie odpowiada(...)(...)Stan instalacji w obiekcie nie był zatem skutkiem działań Przedsiębiorstwa, które z uwagi na nieposiadanie prawa własności do instalacji należącej do odbiorcy nie może w nią ingerować bez jego zlecenia i upoważnienia.
Czytaj więcej»

XVII AmE 133/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2018-09-26

Data publikacji: 2019-01-24

trafność 30%

Orzeczenie nieprawomocne

Pozwany podkreślił, że po nowelizacji ustawy o oze naruszenie przedmiotowego obowiązku przez podmioty wykonujące działalność gospodarczą w formie małych instalacji, jak powód, nadal jest identycznie sankcjonowane. (...)Powołał się na opublikowaną w dniu 12 października 2015 przez Prezesa URE „Informację dla wytwórców energii elektrycznej w malej instalacji o obowiązku złożenia sprawozdania kwartalnego” . (...)(...)gospodarczą w zakresie wytwarzania energii elektrycznej z małej instalacji odnawialnego źródła energii - tj.(...)rejestru wytwórców energii w małej instalacji. tj. rejestru, o którym mowa(...)Zgodnie zaś z przepisem art. 9 ust. 1 pkt 7 w/w ustawy wytwórca wykonujący działalność gospodarczą w zakresie małych instalacji ma obowiązek przedłożenia Prezesowi URE sprawozdania kwartalnego, zawierającego wskazane informacje w terminie 30 dni od zakończenia kwartału.
Czytaj więcej»

XVII AmE 116/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2021-11-23

Data publikacji: 2022-03-22

trafność 30%

Orzeczenie nieprawomocne

Ograniczenia w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej lub ciepła polegają na: 1) ograniczeniu maksymalnego poboru mocy elektrycznej oraz dobowego poboru energii elektrycznej; 2) zmniejszeniu lub przerwaniu dostaw ciepła (art. 11 ust. 3 PE). (...)Szczegółowe zasady i tryb wprowadzania ograniczeń w dostawach i poborze energii elektrycznej określa rozporządzenie Rady Ministrów z(...)w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej lub ciepła . (...)Odnosząc powyższe unormowania prawne do stanu faktycznego niniejszej sprawy stwierdzić należy, że w sierpniu 2015 r. powód był odbiorcą energii elektrycznej, którego dotyczyły ograniczenia w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej. (...)(...)mieliby dysponować możliwościami skutecznego zarządzania instalacjami i sieciami energetycznymi nawet w(...)w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej w taki sposób, aby nie doszło do dysfunkcji całego systemu zaopatrzenia sieciowego (art. 11c ust. 2 pkt 2 w związku z art. 11d ust. 3 PE).
Czytaj więcej»

XVII AmE 120/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2018-03-27

Data publikacji: 2018-06-11

trafność 36%

Orzeczenie nieprawomocne

Stwierdził, że nie można mu odebrać prawa do wytwarzania energii elektrycznej, które uzyskał na mocy decyzji o udzieleniu koncesji. (...)W aktualnym stanie prawnym wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania energii elektrycznej w mikroinstalacji lub w małej instalacji nie wymaga posiadania koncesji ( art. 32 ust. 1 pkt 1 lit. c Prawa energetycznego ). (...)Instalacja wykorzystywana przez powoda do prowadzenia działalności wytwarzania energii elektrycznej spełnia kryteria mikroinstalacji w rozumieniu art. 2 pkt 19 ustawy o odnawialnych źródłach energii. (...)(...)posiadał koncesję na wytwarzanie energii elektrycznej w odnawialnym źródle energii o(...)powoda w prowadzonej działalności gospodarczej instalacja, spełnia kryteria mikroinstalacji.
Czytaj więcej»

XVII AmE 121/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2014-09-09

Data publikacji: 2017-04-04

trafność 22%

Orzeczenie nieprawomocne

(...)zabezpieczeń limitujących pobór mocy w instalacji odbiorczej. Obecnie powód domaga się zmiany zawartej umowy kompleksowej na dostarczanie energii elektrycznej do należącego do niego obiektu, poprzez zmianę kwalifikacji do grupy taryfowej G. (...) S.A. jak i (...) S.A. wielokrotnie uzasadniały swoje stanowisko w przedmiocie odmowy zmiany umowy. (...)Po zrealizowaniu ww. umowy o przyłączenie, pomiędzy (...) S.A. Oddział w W. a R. S. została zawarta w dniu 3 stycznia 2012 r. umowa kompleksowa nr (...) sprzedaży energii elektrycznej oraz świadczenia usług dystrybucyjnych do ww. obiektu. Zgodnie z postanowieniami ww. umów dostawa energii elektrycznej odbywa się na potrzeby zagospodarowania(...)nowej umowy kompleksowej sprzedaży energii elektrycznej i świadczenia usługi dystrybucji.
Czytaj więcej»

XVII AmE 121/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2016-04-08

Data publikacji: 2016-09-19

trafność 37%

Orzeczenie nieprawomocne

(...)uzyskania przez przedsiębiorców wytwarzających energię elektryczną w mikroinstalacji lub w małej instalacji. (...)iż koncesje na wytwarzanie energii elektrycznej udzielone przez Prezesa URE wytwórcom energii elektrycznej w mikroinstalacji przed dniem wejścia(...)(...)Odstąpiono od wymogu uzyskania koncesji przez przedsiębiorców wytwarzających energię elektryczną w mikroinstalacji lub w małej instalacji. Wytwarzając energię elektryczną w odnawialnych źródłach energii, w(...)prowadził zatem działalność za pomocą instalacji spełniającej kryteria uznania ją za mikroinstalację w rozumieniu wprowadzonych przepisów o.z.e.
Czytaj więcej»