Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4436

II AKa 397/19

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2021-03-16

Data publikacji: 2021-06-25

trafność 9%

Istotność:

Zarzut Obrazy prawa procesowego i dokonania błędnych ustaleń faktycznych ☐ zasadny ☐ częściowo zasadny ☒ niezasadny Zwięźle o powodach uznania zarzutu za zasadny, częściowo zasadny albo niezasadny Na wstępie stwierdzić należy brak spójności pomiędzy zarzutami odwoławczymi, a wnioskiem. (...)Świadek podobnie jak inni stała się starannie wybranym obiektem przy pomocy nieświadomego swej roli P. R. , który znał oskarżoną jako osobę nabywającą za jego pośrednictwem drogie bilety lotnicze, posiadającą pliki pieniędzy dla rzekomego bezpieczeństwa po złych doświadczeniach z kartą płatniczą. (...)Do posłużenia się prawem jazdy podczas kontroli drogowej oskarżona przyznała się, a ponadto zeznania M. I. wykluczają, by podpis o brzmieniu A. B. złożyła na mandacie inna osoba niż kierująca pojazdem. (...)(...)1 k.p.k. – obraza przepisów prawa materialnego w zakresie kwalifikacji prawnej czynu przypisanego oskarżonemu ☐ art. 438 pkt 1a k.p.k. – obraza przepisów prawa materialnego w innym wypadku niż(...)błędnej podstawy prawnej orzeczenie odpowiada prawu ☒ art. 438 pkt 2(...)
Czytaj więcej»

XVII AmE 167/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2019-03-20

Data publikacji: 2021-06-25

trafność 15%

Orzeczenie nieprawomocne

Zaskarżonej Decyzji zarzuciła naruszenie prawa materialnego, w tym w szczególności: 1 naruszenie art. 32 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne (Dz. (...)W wyniku przeprowadzenia pierwszej transakcji, dokonanej bez udziału Spółki, ww. paliwo lotnicze było przemieszczane pomiędzy wysyłającą spółką litewską (...) z siedzibą w W. a angielską spółką (...) z siedzibą w L. . (...)Stosownie do faktur dokumentujących sprzedaż, paliwo lotnicze było sprzedawane przez firmę (...) Ltd .
Czytaj więcej»

XVII AmE 369/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2020-10-13

Data publikacji: 2021-06-23

trafność 8%

Orzeczenie nieprawomocne

(...)się w granicach wyznaczonych przepisami prawa. (...)(...)i pod rządami relewantnych przepisów prawa, oznacza to brak możliwości oceny(...)obowiązków wynikających z ustawy - Prawo energetyczne , związanych z wprowadzeniem ograniczeń w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej. (...)(...)jak również znajomości obowiązujących przepisów prawa oraz konsekwencji wynikających z niego dla wykonywanej działalności gospodarczej. Powód powinien zatem w taki sposób prowadzić działalność, aby nie naruszać przepisów prawa.
Czytaj więcej»

XVII AmE 37/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2018-05-21

Data publikacji: 2021-06-23

trafność 9%

Orzeczenie nieprawomocne

(...)jedynie gazem płynnym oraz benzyną lotniczą w ww. skali), obowiązany jest posiadać stosowną koncesję Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. (...)Prezes URE zwrócił uwagę, że jedną z form umowy kupna-sprzedaży paliw ciekłych jest faktura VAT. Do skutecznego zawarcia umowy (poza enumeratywnie wskazanymi w przepisach prawa przypadkami) nie jest wymagana forma pisemna. (...)W przypadku, gdy przedmiotem transakcji jest rzecz, to umowa dotyczy przeniesienia prawa własności tej rzeczy ze zbywcy na nabywcę. (...)Prawo energetyczne (t.j.
Czytaj więcej»

XVII AmE 38/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2019-02-14

Data publikacji: 2021-06-23

trafność 8%

Orzeczenie nieprawomocne

Nr (...) Prezes Urzędu Regulacji Energetyki ( dalej Prezes URE ), na podstawie art 56 ust. 2 w związku art 56 ust. 1 pkt 3a w zw. z art. 11 i art. 11d ust. 3 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne (Dz. (...)(...)i ma oparcie w przepisach prawa a podnoszone przez powódkę zarzuty nie są trafne, stąd nie mogą skutkować uchyleniem, czy też zmianą Decyzji. (...)Ponadto, według ust. 6a Prezes URE może odstąpić od wymierzenia kary, jeżeli stopień szkodliwości czynu jest znikomy, a podmiot zaprzestał naruszania prawa lub zrealizował obowiązek. (...)(...)do podejmowania działań niezgodnych z prawem.
Czytaj więcej»

V ACa 518/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Gdańsku

Data orzeczenia: 2021-01-04

Data publikacji: 2021-06-22

trafność 15%

Istotność:

Biegły ma prawo żądać wynagrodzenia za wykonaną pracę. (...)Prawo ochrony środowiska (t. jedn. (...)Prawo budowlane i przepisami wykonawczymi do tej ustawy. (...)Z tych też względów, nie podzielając zarzutów apelacji, zarówno związanych z naruszeniem prawa procesowego, jak i prawa materialnego, Sąd Apelacyjny na podstawie wyżej cytowanych przepisów oraz art. 385 k.p.c. oddalił apelację.
Czytaj więcej»

XXIII Ga 1634/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2021-05-26

Data publikacji: 2021-06-21

trafność 9%

Zaskarżonemu wyrokowi pozwany zarzucił: 1) Brak pozytywnego rozpatrzenia jego wniosku dotyczącego odroczenia rozprawy wyterminowanej na 21 stycznia 2020 r. pomimo dostarczonego uzasadnienia wraz z kopią biletu lotniczego. 2) Naruszenie przepisów postępowania, a(...)(...)Wykreślenie spółki przejmowanej z Rejestru powoduje, że traci ona byt prawny i co oczywiste zdolność sądową, ponieważ przestaje być podmiotem praw i obowiązków. (...)Można także rozważać, czy nieważność postępowania nie wynika z pozbawienia możności obrony swych praw ( art. 379 pkt 5(...)
Czytaj więcej»

III K 42/21

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim

Data orzeczenia: 2021-05-21

Data publikacji: 2021-06-21

trafność 9%

Istotność:

(...)naboju kaliber (...) 5 naboi lotniczych i 15 naboi kaliber (...) , łącznie 15.053 sztuk amunicji, przy czym czynu dopuścił się działając w warunkach zorganizowanej grupy przestępczej opisanej w pkt I , to jest o przestępstwo z art. 263 § 2 k.k. w zw. z art. 65 § 1 k.k. (...)(...)dlaczego nie zastosował określonej instytucji prawa karnego, zwłaszcza w przypadku wnioskowania orzeczenia takiej instytucji przez stronę 7 KOszty procesu Punkt rozstrzygnięcia z wyroku Przytoczyć okoliczności 7.Podpis
Czytaj więcej»

I C 182/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2020-08-21

Data publikacji: 2021-06-18

trafność 5%

Orzeczenie nieprawomocne

Wysokość obiektów kubaturowych wymagała potwierdzenia przez władze lotnicze. (...)Jakkolwiek samo prawo jest traktowane jako pośrednie pomiędzy prawem własności a ograniczonym prawem rzeczowym , to nadal jest ono prawem na rzeczy cudzej, co oznacza, że w relacji z prawem własności pozostaje w stosunku podrzędności(...)Ta relacja reflektuje na stan faktyczny odzwierciedlający prawo – posiadanie. (...)Z kolei w złej wierze jest ten, kto powołując się na przysługujące mu prawo wie, że prawo to mu nie przysługuje albo też ten, kto wprawdzie nie ma świadomości co do nieprzysługiwania mu określonego prawa, jednakże jego niewiedza nie jest usprawiedliwiona w świetle okoliczności danej sprawy.
Czytaj więcej»

I ACa 864/19

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Lublinie

Data orzeczenia: 2021-05-13

Data publikacji: 2021-06-18

trafność 10%

Istotność:

Wyrok Sądu Okręgowego odpowiada prawu jednakże nie z przyczyn wskazanych w uzasadnieniu wyroku przez Sąd I instancji. (...)Dopiero z chwilą zapoznania się obdarowanego z treścią oświadczenia woli o odwołaniu darowizny powstaje po jego stronie obowiązek świadczenia, polegający na zwrotnym przeniesieniu prawa własności rzeczy bądź prawa, które było przedmiotem darowizny. Jeżeli obdarowany nie chce tego uczynić, darczyńca ma roszczenie o zobowiązanie obdarowanego do złożenia oświadczenia woli o zwrotnym przeniesieniu prawa własności przedmiotu darowizny. (...)Z tych względów apelacja powódki została oddalona na podstawie art. 385 kpc , gdyż wyrok Sądu pierwszej instancji oddalający powództwo odpowiada prawu.
Czytaj więcej»