Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4224

I ACa 1549/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Łodzi

Data orzeczenia: 2015-04-22

Data publikacji: 2015-05-20

trafność 16%

Obecnie nie jest możliwe ustalenie parametrów hałasu lotniczego, występującego na nieruchomości w latach 1966 - 1967, w których budynek został wzniesiony. (...)Aktualnie izolacyjność akustyczna obydwu pokojów jest zbyt mała, szczególnie dla hałasu lotniczego o charakterze niskoczęstotliwościowym. (...)Ostatecznie Sąd Okręgowy uznał, powołując się na treść art. 129 ust. 2 ustawy Prawo ochrony środowiska z dnia 27 kwietnia 2001 r. (Dz. (...)Biegły określił poziom hałasu w budynku powoda nawiązując do danych na temat aktywności lotniczej na lotnisku w Ł. uzyskanych na podstawie informacji opisanych w pkt. 5.3.1. opinii zasadniczej.
Czytaj więcej»

VI P 458/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi-Południe w Warszawie

Data orzeczenia: 2015-03-16

Data publikacji: 2015-05-20

trafność 8%

Istotność:

(...)kosztów zastępstwa procesowego według norm prawem przewidzianych. (...)Były to sale pilotów, gdzie odbywały się odprawy pilotów eskadr lotniczych. (...)(...)poszukiwania przez Sąd innych przepisów prawa, które mogłyby być wzięte pod uwagę. (...)Rozstrzygnięcie o kosztach znalazło oparcie w art. 98 § 1 k.p.c. który stanowi, że strona przegrywająca sprawę obowiązana jest zwrócić przeciwnikowi na jego żądanie koszty niezbędne do celowego dochodzenia praw i celowej obrony (koszty procesu).
Czytaj więcej»

II Ca 15/15

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Lublinie

Data orzeczenia: 2015-03-31

Data publikacji: 2015-05-19

trafność 6%

W dniu 4 listopada 1971 roku w trybie wymienionej ustawy z dnia z dnia 26 października 1971 roku B. M. (1) , syn W. i jego małżonka P. M. nabyli prawo własności nieruchomości rolnej składającej się m.in. z działki nr (...) , położonej w C. , powiat O. . (...)W dniu 4 listopada 1971 roku w trybie powołanej wyżej ustawy S. S. (2) , syn A. i jego małżonka S. S. (3) nabyli prawo własności nieruchomości rolnej składającej się z działek oznaczonych w ewidencji nr (...) , położonych w C. powiat O. . (...)Umową darowizny z dnia 17 września 2001 roku zawartą w formie aktu notarialnego K. S. (1) z powrotem przeniósł na rzecz ojca M. S. (1) prawo własności powyższych nieruchomości. (...)W 1965 roku dla obszaru C. została założona ewidencja gruntów na podkładzie fotogrametrycznym, w ramach którego odtworzono kształty, rozmiary i wzajemne położenie obiektów, w tym działek w oparciu o uczytelnione zdjęcia lotnicze.
Czytaj więcej»

V W 3532/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie

Data orzeczenia: 2015-04-20

Data publikacji: 2015-05-18

trafność 9%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: uznanie winy
Z nie budzących żadnych wątpliwości okoliczności sprawy oraz przepisów obowiązującego prawa wynika wprost, że oskarżona nie przemieszczała posiadanych rzeczy w ramach procedury tranzytu. (...)(...)tych towarów w przypadku transportu lotniczego i morskiego nie przekracza kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 430 euro. (...)(...)i utrwalania prawidłowych postaw wobec prawa.
Czytaj więcej»

I ACa 1486/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Łodzi

Data orzeczenia: 2015-04-09

Data publikacji: 2015-05-14

trafność 8%

Izolacyjność akustyczna wszystkich pokojów jest zbyt mała dla hałasu lotniczego, zwłaszcza o charakterze niskoczęstotliwościowym. (...)Bezzasadne okazały się twierdzenia skarżącego, odnoszące się do naruszenia przez Sąd Okręgowy przepisów prawa procesowego, dotyczących postępowania dowodowego. (...)Jak trafnie zauważył Sąd pierwszej instancji, przepisy ustawy Prawo ochrony środowiska samodzielnie przewidują podstawy odpowiedzialności odszkodowawczej i mają charakter przepisów szczególnych w stosunku do regulacji Kodeksu cywilnego , dotyczącej ochrony prawa własności przed naruszeniami. (...)Definicja szkody nie została zawarta również w ustawie Prawo ochrony środowiska .
Czytaj więcej»

I ACa 467/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2015-03-18

Data publikacji: 2015-05-13

trafność 5%

W trzecim piśmie z tej daty Ministerstwo Skarbu zostało poinformowane, że partnerzy w zakresie spedycji lotniczej wypowiedzieli umowy łączące ich ze spółką. (...)Nie powoduje to jednak utraty prawa do domagania się zapłaty tej kwoty, wpływa natomiast na określenie terminu jej wymagalności. (...)Nadto zmniejszenie kary umownej kształtuje prawo podmiotowe wierzyciela, przepis art. 5 k.c. chroni zaś przed nadużyciem prawa podmiotowego, nie może natomiast kształtować tego prawa. (...)Nie jest zatem wykluczone uznanie dochodzenia roszczenia o zapłatę kary umownej za nadużycie prawa na podstawie art. 5 k.c.
Czytaj więcej»

V ACa 845/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Gdańsku

Data orzeczenia: 2015-02-13

Data publikacji: 2015-05-12

trafność 6%

Istotność:

W pierwszej kolejności należy odnieść się do zarzutów formalnoprawnych, gdyż ewentualne uznanie braku ich wadliwości, daje dopiero podstawę do dokonania oceny zastosowania przez Sąd Okręgowy norm prawa materialnego. Odnosząc się do poniesionego w apelacji pozwanego zarzutu, wskazującego na obrazę przez Sąd Okręgowy przepisów prawa procesowego, tj. art. 232 kpc oraz art. 321 kpc a’contrario w związku z art. 316 § 1 kpc , stwierdzić należy, że jest on chybiony. (...)(...)w niej zarzutami dotyczącymi naruszenia prawa materialnego, wiążą go natomiast zarzuty dotyczące naruszenia prawa procesowego; w granicach zaskarżenia bierze(...)(...)Odnosząc się do podniesionych przez skarżących zarzutów naruszenia prawa materialnego w pierwszej kolejności należało poddać ocenie sformułowany przez powódki M. T. (1) i K. T. (1) zarzut naruszenia art. 446 § 3 kc.
Czytaj więcej»

I ACa 1734/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Krakowie

Data orzeczenia: 2015-03-03

Data publikacji: 2015-05-11

trafność 7%

Istotność:

Jest to bowiem termin zawity prawa materialnego. (...)Prawo ochrony środowiska i zasadami utylizacji i klasyfikacji odpadów o charakterze budowlanym . (...)U. Nr 141, poz. 1176, z późn. zm.) co nie dotyczy strony powodowej i nie dotyczy nieruchomości (prawa użytkowania wieczystego). (...)Wobec braku zasadności zarzutów naruszenia prawa procesowego i materialnego Sąd drugiej instancji oddalił apelację na podstawie art. 385 k.p.c.
Czytaj więcej»

XVI GC 526/14

zarządzenie, postanowienie, uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2015-03-17

Data publikacji: 2015-05-08

trafność 14%

Orzeczenie nieprawomocne

Prawo ochrony środowiska . (k. 2-59). (...)Sąd, po zbadaniu sprawy uznał, iż brak jest podstaw do stwierdzenia niedopuszczalności cofnięcia pozwu, jak również w ocenie sądu czynność ta nie jest sprzeczna z prawem, zasadami współżycia społecznego ani nie zmierza do obejścia prawa. (...)W związku z powyższym należy wskazać, iż pozwana w zależności od jej konkretnego interesu, prezentowała dwa całkowicie rozbieżne stanowiska odnośnie obowiązywania przepisów dotyczących ustanowienia ograniczonego obszaru użytkowania dla Protów Lotniczych im. (...)Prawo ochrony środowiska .
Czytaj więcej»

XVII GC 658/15

zarządzenie, uzasadnienie

Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie

Data orzeczenia: 2015-03-24

Data publikacji: 2015-05-08

trafność 14%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: Subiektywna odmowa złożenia zeznań przez stronę musi zostać oceniona negatywnie w świetle art. 233 § 2 kpc, o ile dotyczy kwestii istotnych dla rozstrzygnięcia sprawy.
Wskazał, iż podczas wykonywania usługi przewozu osoby odbierające towar posługiwały się dokumentacją oraz pieczęcią pozwanego, co świadczy o tym, iż były umocowane do jego reprezentacji, a nadto wskazał, że odpowiedzialność pozwanego uzasadnia także art. 51 Prawa przewozowego . (...)Prawo przewozowe (Dz. (...)Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy reguluje ona przewóz osób i rzeczy, wykonywany odpłatnie na podstawie umowy, przez uprawnionych do tego przewoźników, z wyjątkiem transportu morskiego, lotniczego i konnego. (...)Regulacja prawa przewozowego przewiduje bowiem odpowiedzialność odbiorcy przesyłki za pokrycie należności związanych z przewozem i powstaje z chwilą przyjęcia przez odbiorcę przesyłki wraz z listem przewozowym.
Czytaj więcej»