Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4290

I C 1554/17

zarządzenie, wyrok, uzasadnienie

Sąd Rejonowy w Kielcach

Data orzeczenia: 2018-10-30

Data publikacji: 2019-02-18

trafność 27%

Istotność:

Uzasadniając swoje żądanie powód podniósł, że w związku ze zmianą, a następnie z anulowaniem zarezerwowanych biletów lotniczych strona pozwana zwróciła powodowi tylko część wpłaconej zaliczki. (...)Z powyższego wynika zatem, że określone postanowienie umowy może zostać uznane za niedozwolone postanowienie umowne w przypadku, gdy kształtuje prawa i obowiązki konsumenta w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami i gdy wskutek takiego właśnie układu praw i obowiązków dochodzi do rażącego(...)(...)Z relacji powoda, która pozostaje zbieżna ze zgromadzonymi w sprawie dowodami tj. umową o świadczenie usług turystycznych, wynika że przedmiotem tejże umowy był tylko zakup biletów lotniczych. (...)O kosztach procesu Sąd orzekł na podstawie art. 98 § 1 k.p.c. , stosownie do którego strona przegrywająca sprawę obowiązana jest zwrócić przeciwnikowi na jego żądanie koszty niezbędne do celowego dochodzenia praw i celowej obronny.
Czytaj więcej»

VI P 251/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy Gdańsk-Południe w Gdańsku

Data orzeczenia: 2018-11-26

Data publikacji: 2019-02-18

trafność 10%

Istotność:

Kwestią sporną pozostawało ustalenie, czy pozwany wymierzył powodowi karę upominania w sposób zgodny z przepisami prawa, jak również czy istniały uzasadnione podstawy do wymierzenia przedmiotowej kary porządkowej. W pierwszej kolejności należało zbadać, czy pozwany nałożył na powoda karę upomnienia w sposób zgodny z przepisami prawa. (...)Wynikające z art. 108 k.p. środki, jakie pracodawca może zastosować wobec pracownika stanowią zamknięty katalog kar w prawie pracy. (...)Jeśli zastosowanie kary nastąpi z naruszeniem przepisów prawa, pracownik może w ciągu 7 dni od zawiadomienia go o nałożeniu kary złożyć sprzeciw.
Czytaj więcej»

IV W 5/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy Szczecin-Prawobrzeże i Zachód w Szczecinie

Data orzeczenia: 2018-12-18

Data publikacji: 2019-02-11

trafność 11%

Wyroby akcyzowe nie mogą wystąpić w obrocie bez ich uprzedniego prawidłowego oznaczenia odpowiednimi znakami akcyzy lub z uszkodzonymi znakami, chyba że z takiego obowiązku są zwolnione na podstawie przepisów prawa ( vide art. 36 ustawy o podatku akcyzowym ). (...)Zgodnie bowiem z art. 36 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym zwalnia się od akcyzy import m.in. wyrobów tytoniowych w przypadku podróżnych w transporcie lotniczym lub morskim: papierosów do 200 sztuk, a w przypadku podróżnych w innym transporcie papierosy do 40 sztuk. (...)Jednocześnie kara taka przyczyniłaby się do umacniania poszanowania prawa i zasad współżycia społecznego przez oskarżonego.
Czytaj więcej»

VII AGa 441/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2018-09-19

Data publikacji: 2019-02-07

trafność 16%

W takim przypadku ci pracownicy i te inne osoby nie mają prawa korzystania w zakresie ich osobistej odpowiedzialności z postanowień niniejszego rozdziału, wymienionych w ustępie 1. (...)O takim charakterze współuczestnictwa świadczy wspólność praw i obowiązków wynikających ze współwłasności łącznej, wymagająca łącznego występowania w sprawie wszystkich uprawnionych. (...)W konsekwencji Sąd ten bezpodstawnie zastosował prawo materialne. (...)(...)Belgii do Polski, to numer lotniczego listu przewozowego (znajdujące się na(...)-2/ (...) mają być numerami lotniczego listu przewozowego (...) air way(...)piątej palety pochodzi również z lotniczego listu przewozowego na trasie z(...)
Czytaj więcej»

VII AGa 1510/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2018-11-15

Data publikacji: 2019-02-07

trafność 16%

Teza orzeczenia: Legitymacja czynna przysługuje nie tylko osobie, która była właścicielem nieruchomości w dniu wejścia w życie rozporządzenia lub aktu prawa miejscowego powodującego ograniczenia w korzystaniu z nieruchomości, ale także podmiotowi, który jest aktualnym właścicielem i doznaje szkody z tytułu objęcia nieruchomości obszarem ograniczonego (...)
Z tych samych powodów niezasadny okazał się zarzut naruszenia art. 129 ust. 2 i 3 ustawy Prawo ochrony środowiska . (...)Za niezasadny uznać należy zarzut naruszenia prawa procesowego, odnoszący się do art. 233 § 1 k.p.c. (...)Sąd I instancji zasadnie przyjął, iż na skutek utworzenia obszaru ograniczonego użytkowania dla portu Lotniczego im. (...)Ponadto apelujący stwierdził, że biegły nie odróżnia zmiany wartości spowodowanej obszarem ograniczonego użytkowania od zmiany wartości spowodowanej hałasem lotniczym i jednocześnie podkreślił, że jego zdaniem, liczba operacji lotniczych zmniejszyła się w porównaniu z latami 2007 – 2008.
Czytaj więcej»

VII AGa 37/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2018-04-24

Data publikacji: 2019-02-07

trafność 7%

Miała to być spółka lotnicza, o dużych perspektywach, która miała przynosić inwestorom duże zyski. (...)Nie uregulowano zaś sposobu przeniesienia praw z akcji na okaziciela, a(...), zgodnie z którym przeniesienie praw z papierów wartościowych na okaziciela opiewających na prawa inne niż wierzytelności wymaga wydania tego dokumentu. (...)Sąd I instancji nie uznał tego poglądu za prawidłowy w odniesieniu do przeniesienia praw z akcji na okaziciela. (...)Zatem wystawienie przedmiotowego zaświadczenia stanowiło czyn bezprawny (sprzeczny z prawem) i stanowiło źródło powstania szkody.
Czytaj więcej»

XII C 2227/14

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Poznaniu

Data orzeczenia: 2019-01-16

Data publikacji: 2019-02-07

trafność 12%

Istotność:

Jako podstawę prawną swoich roszczeń wskazywali art. 129 ustawy Prawo o ochronie środowiska, oraz art. 135 ust. 1 i nast. ustawy Prawo o ochronie środowiska /k. 5 i 6/. (...)Sąd ustalił następujący stan faktyczny: Powodowie są współwłaścicielami, na prawach ustawowej wspólności majątkowej małżeńskiej, nieruchomości(...)(...)Ze względu na hałas emitowany przez pozwane lotnisko wyżej opisany budynek nie spełnia wymogów prawidłowej ochrony pomieszczeń przed dźwiękami hałasu lotniczego dochodzącymi z zewnątrz w myśl przepisów prawa budowlanego i wymogów Polskiej Normy(...)(...)Nr 68, poz. 449) - stają się aktami prawa miejscowego.
Czytaj więcej»

III APa 12/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2018-09-11

Data publikacji: 2019-02-06

trafność 15%

(...)(...) ), 1 sprzedaży usług lotniczych ( (...) ) – w ramach, którego operowały dwa zespoły: obsługi sprzedaży usług lotniczych ( (...) ) oraz analizy i rozwoju sprzedaży usług lotniczych ( (...) ), 2 controllingu sprzedaży ( (...) ). (...)(...)sprzedaży usług pozalotniczych), sprzedaży usług lotniczych (podzielony na dwa zespoły: obsługi sprzedaży usług lotniczych oraz analizy i rozwoju sprzedaży usług lotniczych), a także controllingu sprzedaży. (...)(...)sprzedaży usług pozalotniczych), sprzedaży usług lotniczych (z dwoma zespołami: obsługi sprzedaży usług lotniczych oraz analizy i rozwoju sprzedaży usług lotniczych), a także dział controllingu sprzedaży. (...)W niniejszej prawie takie okoliczności nie wystąpiły.
Czytaj więcej»

XXVII Ca 2024/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2018-04-04

Data publikacji: 2019-02-04

trafność 14%

Niewątpliwie roszczenie odszkodowawcze powodów jest wierzytelnością stanowiącą prawo majątkowe. (...)(...)związku z niewykonaniem umowy przewozu lotniczego). (...)Taki mieszany charakter roszczeń w prawie wspólnotowym przy odpowiedzialności kontraktowej nie jest odosobniony i stosowany jest również w porządku krajowym. (...)Umowa miała na celu zleceniem windykacji należności, z przeniesieniem na spółkę dokonującą windykacji praw przysługujących wierzycielowi, a więc podobnie jak w przelewie powierniczym.
Czytaj więcej»

XXVII Ca 1827/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2018-07-19

Data publikacji: 2019-02-04

trafność 14%

SSO Ewa Cylc Sygn. akt XXVII Ca 1827/117 UZASADNIENIE Z uwagi, że niniejsza sprawa podlega rozpoznaniu według przepisów o postępowaniu uproszczonym stosownie do art. 505 13 § 2 k.p.c. , ograniczono uzasadnienie wyroku do wyjaśnienia jego podstawy prawnej z przytoczeniem przepisów prawa. (...)Za zasadny, w ocenie Sądu Okręgowego, należy uznać zarzut naruszenia przez Sąd Rejonowy art. 233 k.p.c. i przepisów prawa materialnego wskazanych szczegółowo w apelacji. (...)Ma zatem obowiązek ocenić ustalony stan faktyczny oraz prawidłowość zastosowania właściwych przepisów prawa materialnego (nawet, gdyby to nie było przedmiotem zarzutów apelacji). (...)W kontekście powyższego uprawnione jest stanowisko, że uznając, iż wolą stron nie było dokonanie przelewu wierzytelności, Sąd I instancji dopuścił się naruszenia prawa materialnego w postaci art. 65 § 2 k.c.
Czytaj więcej»