Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4436

II Ca 1426/21

uzasadnienie

Sąd Okręgowy we Wrocławiu

Data orzeczenia: 2022-03-15

Data publikacji: 2022-04-05

trafność 31%

(...)zastosowania art. 205c ust. 7 Prawa lotniczego , przewidującego roczny termin przedawnienia dla roszczeń majątkowych pasażerów z tytułu przewozu lotniczego, który to wszedł w życie(...)2018 r. o zmianie ustawy Prawo lotnicze oraz niektórych innych ustaw. (...)W pkt 2.4. jako prawo, według którego powinna być interpretowana umowa, regulamin – określono prawo irlandzkie; z drugiej jednak strony(...)roszczeń z tytułu umowy przewozu lotniczego wskazać na zastosowanie przepisów tych państw, w których sprawa miałaby się toczyć. (...)Takie zachowanie stanowi nadużycie prawa i wobec przytoczonych już powyżej przepisów, a także stosownie do art. 5 k.c. nie powinno korzystać z ochrony także przy zastosowaniu prawa polskiego na które powołuje się sama strona pozwana. (...)Ocena Sądu Rejonowego uwzględnia w tym względzie wyjaśnienia skarżącego przewoźnika lotniczego wyrażone w pismach procesowych i dowody złożone na jego poparcie- a ściślej ewidentny deficyt w tym zakresie.
Czytaj więcej»

IV P 66/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Inowrocławiu

Data orzeczenia: 2022-01-10

Data publikacji: 2022-04-05

trafność 6%

Istotność:

Pierwsza grupa przyczyn, obejmując takie zdarzenia jak powódź, pożar, trzęsienie ziemi, katastrofy ekologiczne, drogowe, kolejowe lub lotnicze, a także wszelkiego rodzaju awarie maszyn i urządzeń, nie budzi wątpliwości. (...)Sąd nie mógł jednak uwzględnić tego powództwa z przyczyn wyżej zaprezentowanych, a dodatkowo także dlatego, że pozostawało ono w sprzeczność z zasadami współżycia społecznego, w szczególności z prawem do uczciwego wynagrodzenia za wykonaną pracę. (...)(...)tym zakresie uznał za dopuszczalny prawem. (...)Koszty celowe pozwanego związane z obroną swoich praw w części dotyczącej ustalenia i(...)
Czytaj więcej»

I C 681/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Tczewie

Data orzeczenia: 2021-04-16

Data publikacji: 2022-04-05

trafność 9%

Istotność:

Teza orzeczenia: Początkiem dowodu na piśmie, czyli dokumentem wykazującym, iż czynność została dokonana, może być każdy dokument, którego treść bezpośrednio lub pośrednio wskazuje na fakt dokonania czynności. Nie jest konieczne, aby pismo to pochodziło od strony, przeciwko której taki dowód będzie prowadzony, ani też aby było podpisane przez jedną ze stron. (...)
To również powódka kupiła pozwanemu w 2006 r. bilet lotniczy do W. B. aby mógł zacząć nowy etap w życiu. (...)To również powódka zaproponowała, by przekazać prawo własności działki nr (...) jednemu członkowi rodziny, tak aby łatwiej ją sprzedać. (...)Regułą, jaka obowiązuje w dziedzinie prawa kontraktowego, jest zasada pacta sunt servanda . (...)Pozwanego zaś obciąża dowód wykazania okoliczności niweczących prawo powoda, a więc m.in. tego, że pożyczkę zwrócił (por. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 11 czerwca 1999 r., sygn.
Czytaj więcej»

IV P 43/21

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy Wrocław Śródmieście we Wrocławiu

Data orzeczenia: 2022-03-02

Data publikacji: 2022-04-05

trafność 7%

Tylko powód miał prawo do takiej premii. (...)W razie nieuwzględnienia wniosku pracownikowi przysługuje, w ciągu 7 dni od zawiadomienia o odmowie sprostowania świadectwa pracy, prawo wystąpienia z żądaniem jego sprostowania do sądu pracy. (...)Pierwsza grupa przyczyn nie budzi wątpliwości, obejmując takie zdarzenia jak powódź, pożar, trzęsienie ziemi, katastrofy ekologiczne, drogowe, kolejowe lub lotnicze, a także wszelkiego rodzaju awarie maszyn i urządzeń. (...)Poza tym w ocenie Sądu, gdyby nawet było tak jak twierdzi strona pozwana, to mało prawdopodobne jest, aby owa premia wyniosła prawie 4.000,00 zł brutto.
Czytaj więcej»

VI RC 173/21

uzasadnienie

Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie

Data orzeczenia: 2022-02-24

Data publikacji: 2022-03-24

trafność 9%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: 1) podwyższa alimenty od pozwanego D.J. na rzecz jego małoletniego syna T.J. ur. (...) roku z kwoty 2000 złotych miesięcznie ustalonej wyrokiem tutejszego Sądu z dnia 15 czerwca 2018 r. sygn. akt VI RC 51/18 do kwoty po 2300 ( dwa tysiące trzysta ) złotych miesięcznie płatne z góry do 10 dnia każdego miesiąca do rąk matki I.J. z (...)
Jest uczniem drugiej klasy technikum lotniczego na kierunku technik informatyk. (...)Zgodnie z utrwaloną doktryną dzieci mają prawo do równej stopy życiowej z rodzicami, i to zarówno wtedy, gdy żyją z nimi wspólnie jak i wtedy, gdy żyją oddzielnie.
Czytaj więcej»

I C 1636/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Krakowie

Data orzeczenia: 2015-10-01

Data publikacji: 2022-03-24

trafność 6%

Orzeczenie nieprawomocne

Pozwany podniósł, że wskazana w pozwie data naliczania odsetek ustawowych od stycznia 2014 r. została określona w sposób arbitralny i nie znajduje uzasadnienia w przepisach prawa. (...)Prawo geologiczne, ustawy z dnia 13 października 1995 r. Prawo łowieckie , ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. (...)Kolejno Wojewoda (...) w sierpniu 2012 r. otrzymał od Ministra Spraw Wewnętrznych kwotę na przejścia graniczne w wysokości 2.710.000 zł na wydatki bieżące jednostek budżetowych z przeznaczeniem na bieżące utrzymanie lotniczego przejścia granicznego w K. .
Czytaj więcej»

I C 3488/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie

Data orzeczenia: 2021-11-12

Data publikacji: 2022-03-24

trafność 20%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: Myli się pozwana, twierdząc, że wystarczające jest wykazanie, że nie mogła mimo wszelkich środków uniknąć zderzenia z ptakiem, a już nie musi wykazywać, że nie mogła – mimo zderzenia z ptakiem – uniknąć opóźnienia mimo podjęcia wszelkich możliwych i racjonalnych środków (por. pkt. 8. uzasadnienia sprzeciwu). Przeciwny wniosek wypływa już (...)
Taką podjęła decyzję biznesową, do której miała prawo. (...)A taki jest obowiązek przewoźników w świetle prawa unijnego, żeby nie szczędząc środków, doprowadzić do uniknięcia dużych opóźnień. (...)Wszystkie te okoliczności musi bezwzględnie wykazać przewoźnik lotniczy, które chce się zwolnić z rekompensaty pasażerom odszkodowania za niedogodności w podróży, których doznali. (...)Jak wiadomo – wykładnia przepisów prawa unijnego dokonywana przez (...) jest wiążąca dla wszystkich sądów państw członkowskich rozpatrujących sprawy oparte na prawie unijnym, a więc w szczególności dla sądu w niniejszej sprawie.
Czytaj więcej»

III Ca 449/20

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Łodzi

Data orzeczenia: 2021-10-25

Data publikacji: 2022-03-23

trafność 9%

Istotność:

W czasie trwania umowy najmu z pozwanymi oraz prowadzonego przeciwko nim postępowania karnego powódka przyjeżdżała do Polski, ponosząc koszty związane z kupnem biletów lotniczych i zakwaterowaniem. (...)Przepisy Kodeksu cywilnego to przepisy prawa materialnego, a nie procesowego wobec czego ewentualne naruszenie ich nie stanowi naruszenia prawa procesowego lecz materialnego. (...)Zarzuca się tu w apelacji naruszenie poprzez niewzięcie pod uwagę nadużycia prawa podmiotowego i naruszenia zasad współżycia społecznego. (...)Przepisy prawa materialnego dzielą się, generalnie rzecz biorąc – na ogólne i szczególne.
Czytaj więcej»

I ACa 296/19

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Poznaniu

Data orzeczenia: 2019-12-11

Data publikacji: 2022-03-23

trafność 9%

Z opinii biegłej A. K. (1) wynika, że oddziaływane hałasów lotniczych wymaga dostosowania warunków akustycznych do obowiązujących norm budowlanych. (...)Pozwany zaskarżonemu wyrokowi zarzucał naruszenie przepisów prawa materialnego tj.: - art. 129 ust. 2 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. (...)Nie doszło natomiast do naruszenia wskazywanych w apelacji przepisów prawa materialnego (punkt 1 zarzutów apelacyjnych). (...)Z tych przyczyn na podstawie art. 385 kpc oraz powołanych wyżej przepisów prawa materialnego Sąd Apelacyjny orzekł jak w punkcie III sentencji wyroku.
Czytaj więcej»

XVII AmE 116/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2021-11-23

Data publikacji: 2022-03-22

trafność 8%

Orzeczenie nieprawomocne

Prawo energetyczne przepisami wykonawczymi. ( dowód : umowa z załącznikami, k. 65-68 akt admin.). (...)(...)się w granicach wyznaczonych przepisami prawa. (...)(...)i pod rządami relewantnych przepisów prawa, oznacza to brak możliwości oceny(...)obowiązków wynikających z ustawy - Prawo energetyczne , związanych z wprowadzeniem ograniczeń w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej. (...)Powód powinien zatem w taki sposób prowadzić działalność, aby nie naruszać przepisów prawa.
Czytaj więcej»