Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4436

V Ca 2265/19

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2020-01-31

Data publikacji: 2022-09-21

trafność 17%

Biegły wskazał, iż oba dokumenty wprowadzają OOU dla Portu Lotniczego (...) , spowodowały znaczne ograniczenia funkcji wycenianej nieruchomości. (...)Prawo budowlane (t.j. (...)Jest to termin zawity, po upływie którego prawo wytoczenia powództwa wygasa. (...)Przepisy powyższe określają, kto nabywa prawo do roszczeń, lecz nie zakazują zbywania takich wierzytelności, jako praw majątkowych.
Czytaj więcej»

I ACa 395/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Gdańsku

Data orzeczenia: 2020-12-30

Data publikacji: 2022-09-21

trafność 32%

Istotność:

Każdego dnia może być inna intensywność ruchu lotniczego. (...)W przypadku działalności lotniska nie mamy do czynienia z czynem niedozwolonym, sprzecznym z prawem. (...)W odbiorze bowiem potencjalnych nabywców, akt prawa miejscowego otwierający, przynajmniej potencjalnie, legalną drogę do zwiększenia operacji lotniczych, wpływa na zmniejszenie wartości nieruchomości. (...)Akt prawa miejscowego prawnie sankcjonuje niekorzystną sytuację powodów otwierając jednocześnie pozwanemu drogę do legalnego, godzącego w ich prawa rozwoju ruchu lotniczego, a nieruchomości położone w okolicy lotniska są trwale dotknięte związanymi z tym niedogodnościami.
Czytaj więcej»

VI C 924/19

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie

Data orzeczenia: 2021-09-22

Data publikacji: 2022-09-19

trafność 9%

Sąd zważył, co następuje: Powodowie M. M. (1) i T. M. (1) domagali się ustalenia, że wstąpili z mocy prawa w stosunek najmu lokalu mieszkalnego oznaczonego numerem (...) położonego przy ul. (...) w K. z dniem 26 stycznia 2019 roku. (...)Dla ustalenia więc czy powodowie wstąpili z mocy prawa w stosunek najmu konieczne jest spełnienie przez nich łącznie dwóch przesłanek tj. wykazania stopnia pokrewieństwa z najemcą lokalu oraz faktu zamieszkiwania z najemcą w chwili jego śmierci. (...)dla ustalenia wstąpienia z mocy prawa w stosunek najmu. (...)Zgodnie ze wskazanym przepisem strona przegrywająca sprawę obowiązana jest zwrócić przeciwnikowi na jego żądanie koszty niezbędne do celowego dochodzenia praw i celowej obrony (koszty procesu).
Czytaj więcej»

V U 820/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Kaliszu

Data orzeczenia: 2020-10-27

Data publikacji: 2022-09-16

trafność 14%

Zakazane zostały zgromadzenia powyżej 50 osób, zalecano było pozostawanie w domu i maksymalne ograniczenie kontaktu z innymi osobami, zamknięto szkoły, instytucje kultury, obiekty sportowe, zawieszony został międzynarodowy ruch pasażerski (lotniczy i lądowy). (...)W ocenie Sądu fakt podjęcia zatrudnienia z dniem 1 czerwca 2020r. nie może pozbawiać odwołującego się prawa do świadczenia co do sytuacji za czas poprzedzający uzyskanie drugiego tytułu ubezpieczenia. (...)(...)tytułu ubezpieczenia, nie może eliminować prawa tych osób do świadczenia postojowego, albowiem pozbawia te osoby prawa do zrekompensowania utraty przychodu z czasu zanim ten inny tytuł uzyskały, choć wynikało to z sytuacji od nich niezależnej, a narzuconej decyzją władz państwa. (...)Mając powyższe na uwadze, Sąd na podstawie art. 477 14 § 2 k.p.c. zmienił zaskarżoną decyzję i przyznał odwołującemu się A. U. prawo do świadczenia postojowego zgodnie z jego wnioskiem.
Czytaj więcej»

II Ca 1926/19

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Krakowie

Data orzeczenia: 2020-06-09

Data publikacji: 2022-09-08

trafność 7%

W wyniku tego postępowania został wydany akt własności ziemi nr (...) , stwierdzający, że B. P. (1) stał się z mocy prawa właścicielem nieruchomości położonych w B. , oznaczonych numerami działek: (...) , (...) , (...) , (...) i (...) . (...)Jeżeli dobra wiara występuje wówczas, gdy ktoś wykonuje prawo (w tym wypadku własności) nie dysponując nim, ale żywiąc uzasadnione okolicznościami przekonanie, że prawo mu przysługuje, to jest posiadaczem(...)W sprawie nie przedstawiono żadnego dowodu, który niewiedzę o braku prawa by usprawiedliwiał. (...)O ile z opinii tej, która analizuje zdjęcia lotnicze z lat 1957 – 1992,(...)
Czytaj więcej»

XXVII Ca 1588/21

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2022-01-27

Data publikacji: 2022-09-06

trafność 41%

Sąd Okręgowy ograniczył uzasadnienie wyroku do wyjaśnienia jego podstawy prawnej z przytoczeniem przepisów prawa. (...)Uzasadnienie wyroku Sądu II instancji zawiera zatem jedynie wyjaśnienie podstawy prawnej wyroku z przytoczeniem przepisów prawa ( art. 387 § 2 1 k.p.c. ). (...)Podobnie należało ocenić zarzut naruszenia art. 327 1 k.p.c. , bowiem art. 205c ust. 6 ustawy prawo lotnicze determinuje tylko skutek dowodowy i stanowi domniemanie nie tyle uznania reklamacji, co faktów wskazanych przez wnoszącego reklamację. (...)Niemniej, takie opóźnienie nie rodzi po stronie pasażerów prawa do odszkodowania, jeżeli przewoźnik lotniczy jest w stanie dowieść, że(...)poza zakresem skutecznej kontroli przewoźnika lotniczego (zob.
Czytaj więcej»

XXVII Ca 2390/21

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2021-12-01

Data publikacji: 2022-09-06

trafność 28%

Sąd Okręgowy ograniczył uzasadnienie wyroku do wyjaśnienia jego podstawy prawnej z przytoczeniem przepisów prawa. (...)Ocenie poddać należało przyczyny opóźnienia lotu z F. do A. , które zostały wskazane przez apelującego w jednoznaczny w sposób poprzez przedstawiony raport (...) oraz załączony dowód z publikacji wyciągu z instrukcji zarządzania przepływem i przepustowością ruchu lotniczego. (...)Opóźnienie w przylocie nie kreuje po stronie pasażerów prawa do odszkodowania, jeżeli przewoźnik lotniczy jest w stanie dowieść, że(...)(...)W realiach tej sprawy opóźnienie lotu było wynikiem ograniczenia czasu slotów na realizację przewozów lotniczych w wyniku natężenia ruchu samolotów.
Czytaj więcej»

XXVII Ca 2569/21

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2022-03-24

Data publikacji: 2022-09-06

trafność 39%

Zaskarżony wyrok w pełni odpowiada prawu. (...)(...)ust. 1 pkt 1 ustawy prawo lotnicze , dochodzenie roszczeń majątkowych wynikających(...)wyczerpane w przypadku, gdy przewoźnik lotniczy, organizator turystyki albo sprzedawca biletów rozpatrzył reklamację albo upłynął termin do jej rozpatrzenia. (...)Skarżący podnosił, iż przed wniesieniem powództwa nie został wyczerpany obligatoryjny tryb reklamacji wynikający z przepisów ustawy prawo lotnicze , a zatem zachodzi czasowa niedopuszczalność drogi sądowej, a tym samym konieczność odrzucenia pozwu zgodnie z przepisem art. 199 § 1 pkt 1 k.p.c. (...)O niewniesieniu reklamacji nie może przesądzać zatytułowanie tego pisma „Ostateczne przedsądowe wezwanie do zapłaty” zamiast „Reklamacja”, tym bardziej, iż termin zapłaty został w nim wskazany na 30 dni, a 30- dniowy termin rozpoznania reklamacji wynika z przepisów ustawy prawo lotnicze .
Czytaj więcej»

XXVII Ca 2181/21

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2022-03-03

Data publikacji: 2022-09-06

trafność 45%

Sąd Okręgowy ograniczył uzasadnienie wyroku do wyjaśnienia jego podstawy prawnej z przytoczeniem przepisów prawa. (...)W rozpoznawanej sprawie, w ocenie pozwanego przewoźnika lotniczego, zdarzeniem nadzwyczajnym było zderzenie samolotu z ptakiem, do którego doszło podczas rejsu bezpośrednio poprzedzającego opóźniony lot pozwanego wyznaczony na ten sam dzień. W przedmiotowej sprawie w takich okolicznościach faktycznych, ocenie sądu podlegało nie tyle samo zdarzenie, zderzenia maszyny lotniczej z ptakiem, a działania pozwanego , które nastąpiły później i pozwoliłoby na wykonanie spornego lotu bez opóźnienia. (...)Przerzucenie ciężaru dowodu w opisanym wyżej zakresie na przewoźnika lotniczego powoduje, że jeśli przewoźnik lotniczy nie przedstawi dowodów, z których(...)
Czytaj więcej»

XXVII Ca 2511/21

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2022-02-25

Data publikacji: 2022-09-06

trafność 22%

(...)podstawy prawnej z przytoczeniem przepisów prawa. (...)(...)przesłanek prowadzących do zwolnienia przewoźnika lotniczego z obowiązku wypłaty rekompensaty ( art. 7 Rozporządzenia) została przez Sąd I instancji dokonana w sposób prawidłowy.
Czytaj więcej»