Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4240

VII U 1193/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy Warszawa-Praga w Warszawie

Data orzeczenia: 2021-11-22

Data publikacji: 2022-01-18

trafność 14%

(...)2020 r. w przedmiocie odmowy prawa do zasiłku opiekuńczego. (...)Bilet lotniczy z A. do W. nie jest wystarczający do uznania świadczenia pracy przez ubezpieczonego, a jedynie potwierdza zakup biletu dla odwołującego. (...)W tym ujęciu stosunek pracy to relacja prawna łącząca pracodawcę i pracownika, na której treść składają się wzajemne prawa i obowiązki. (...)Odbycie podróży służbowej potwierdza załączony do akt rentowych dokument w postaci biletu lotniczego.
Czytaj więcej»

I C 181/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Rybniku

Data orzeczenia: 2020-07-15

Data publikacji: 2022-01-18

trafność 9%

Orzeczenie nieprawomocne

W odpowiedzi na pozew (...) Spółka Akcyjna w W. wniósł o oddalenie powództwa i o zasądzenie od powódki na rzecz pozwanej kosztów procesu według norm prawem przewidzianych. (...)Po udzieleniu pierwszej pomocy przez Zespół (...) , powódka M. H. została przetransportowana Lotniczym Pogotowiem (...) do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Wojewódzkiego Szpitala (...) . (...)Powód wykazał, że w wyniku wypadku doznał krzywdy w postaci uszkodzenia ciała, uszczerbku na zdrowiu i doszło do naruszenia jego dóbr osobistych w postaci zdrowia, prawa do uczestnictwa w życiu rodzinnym, prowadzenia ulubionych aktywności życiowych, życia pozbawionego bólu.
Czytaj więcej»

III Ca 1070/20

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Łodzi

Data orzeczenia: 2020-12-15

Data publikacji: 2022-01-17

trafność 41%

Istotność:

Wywody te nawiązują do sposobu zastosowania prawa materialnego i w taki sposób będą analizowane. (...)Wadę konstrukcyjną silnika ujawniono już w kwietniu 2018 roku, prawie pół roku przed realizacją spornego lotu. (...)Nie ma przecież wątpliwości, że takie usterki przewoźnicy lotniczy muszą eliminować w granicach wręcz rutynowej działalności. (...)W konsekwencji należało przyjąć, że skarżący skutecznie zarzucił w apelacji błędy w ocenie prawa materialnego związane z pominięciem okoliczności zwalniających przewoźnika od odpowiedzialności.
Czytaj więcej»

XII C 2235/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Poznaniu

Data orzeczenia: 2021-11-17

Data publikacji: 2022-01-17

trafność 28%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Regularne krajowe przewozy lotnicze z lotniska P. Ł. uruchomione zostały w roku 1921. (...)Opisany wyżej rozwój lotniska skutkował wzrostem operacji lotniczych. (...)Zadania w tym zakresie niewątpliwie muszą być realizowane z poszanowaniem prawa własności innych podmiotów. (...)Nie sposób również pominąć faktu, że porty lotnicze – w tym także pozwany(...)udostępnienia przewoźnikowi miejsca w porcie lotniczym.
Czytaj więcej»

III Ca 104/20

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Łodzi

Data orzeczenia: 2020-11-24

Data publikacji: 2022-01-13

trafność 27%

Istotność:

Zaskarżonemu wyrokowi zarzucono: Naruszenie prawa materialnego: 1 art. 65 §(...)sytuacji otrzymania świadczenia od linii lotniczych, a tym samym otrzymanie przez(...)powoływać się na oświadczenie linii lotniczych o przyznaniu odszkodowania i uznaniu(...)(...)Natomiast w ust. 2 zastrzeżono, że „ponadto w zakresie Opóźnienia Bagażu/ Opóźnienia Odlotu należy dołączyć kopię oświadczenia o opóźnieniu odlotu złożonego przez linię lotniczą zawierającego przyczynę opóźnienia, ilość godzin(...)(...)(...)płacenia kartą kredytową za bilety lotnicze stanowi interpretację wtórną powódki dokonaną na potrzeby niniejszego postępowania.
Czytaj więcej»

II C 801/19

zarządzenie, wyrok, uzasadnienie

Sąd Okręgowy Warszawa-Praga w Warszawie

Data orzeczenia: 2021-02-08

Data publikacji: 2022-01-04

trafność 6%

Pozwany Towarzystwo (...) S.A. z siedzibą w W. wniósł o oddalenie powództwa w całości oraz o zasądzenie od każdego z powodów na rzecz strony pozwanej zwrotu kosztów procesu, w tym zwrotu kosztów zastępstwa procesowego według norm prawem przepisanych. (...)Utrzymywaniem rodziny zajmował się wówczas R. G. (1) , który prowadził firmę zajmującą się sprzedażą biletów lotniczych i obsługą podróży korporacyjnych, osiągając z tego tytułu dochody rzędu 12.500 zł miesięcznie. (...)Należy za Sądem Apelacyjnym w Łodzi powtórzyć, że z uwagi na ciężar gatunkowy dobra osobistego w postaci prawa do życia w rodzinie, powinno ono w hierarchii wartości zasługiwać na wzmożoną w porównaniu z innymi dobrami ochronę.
Czytaj więcej»

I C 471/21

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Koninie

Data orzeczenia: 2021-09-20

Data publikacji: 2021-12-30

trafność 7%

Wszelkie działania Sądu z urzędu mogłyby być poczytane jako naruszające zasadę równych praw stron, gdyż w istocie rzeczy prowadziłyby do faworyzowania jednej ze stron procesu na niekorzyść drugiej. (...)W związku z powyższym, zmiana danej umowy - także z mocą wsteczną - będzie dopuszczalna o tyle, o ile zmiana taka nie będzie sprzeczna z ustawą (tj. przepisami prawa powszechnie obowiązującego), właściwością (naturą) łączącego strony stosunku, ani też zasadami współżycia społecznego. W przypadku oceny dopuszczalności aneksowania umowy z mocą wsteczną przez pryzmat braku sprzeczności z przepisami prawa (ustawą) należy uznać taki zabieg za dopuszczalny, jeżeli przepisy regulujące dany stosunek prawny nie zakazują dokonywania określonej zmiany umowy z mocą wsteczną. (...)V ACa 842/15; Infor.pl, Prawo spółek – dr Mariusz Rypina).
Czytaj więcej»

V ACa 575/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2021-10-28

Data publikacji: 2021-12-29

trafność 21%

Bez znaczenia dla prawdziwości powyższego rozumowania pozostawała okoliczność, że hałas lotniczy nie pojawił się w następstwie ustanowienia obszaru. (...)Dodatkowo punkty pomiarowe zlokalizowane są na wysokości 5 m, dzięki czemu wyniki monitoringu hałasu lotniczego dokonane w tych punktach dobrze odzwierciedlają poziom ekspozycji na hałas lotniczy, jakiemu podlega zabudowa niska i(...)(...)Dopuszczalne wartości dźwięku w pomieszczeniach” nie może być stosowana w celu badania wpływu hałasu lotniczego na klimat akustyczny w budynkach. (...)W tym zakresie Sąd I instancji prawidłowo zastosował prawo materialne.
Czytaj więcej»

I ACa 992/19

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Poznaniu

Data orzeczenia: 2020-12-04

Data publikacji: 2021-12-29

trafność 17%

Prawo ochrony środowiska (Dz. (...)Prawo ochrony środowiska (Dz. (...)Służy ochronie interesu publicznego przez zapewnienie jednolitości wykładni i stosowania prawa oraz wkład Sądu Najwyższego w rozwój prawa i jurysprudencji (por. post. (...)Działalność zarządzającego lotniskiem – (...) sp. z o.o. w P. polega na obsłudze operacji startu, lądowania, postoju statków powietrznych, obsłudze pasażerów i ładunków, statków powietrznych i ich załóg (art. 2 ust. 4, 7 ustawy prawo lotnicze z dnia 3 lipca 2020 r.
Czytaj więcej»

I ACa 692/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Poznaniu

Data orzeczenia: 2021-09-27

Data publikacji: 2021-12-29

trafność 15%

W kilku ostatnich latach wzrosło zapotrzebowanie na usługi lotnicze obsługiwane przez (...) . W 2000 r. z portu skorzystało 227.847 pasażerów i zanotowano wówczas 13.225 operacji lotniczych, natomiast w 2008 r. liczba pasażerów wyniosła już 1.274.679 przy 23.609 operacjach lotniczych. (...)Na podstawie opinii biegłego akustyka, Sąd Okręgowy ustalił, iż wartość poziomu hałasu w środowisku od ruchu lotniczego dla przedmiotowej nieruchomości wynosi 62 dB. Biegła T. W. ustaliła, iż w pomieszczeniach chronionych dochodzi do przekroczenia dopuszczalnych norm hałasu. (...)W pierwszej kolejności rozważeniu podlegały zarzuty naruszenia przepisów kodeksu postępowania cywilnego , jako odnoszące się zasadności ustalonych faktów podlegających subsumpcji pod przepisy prawa materialnego.
Czytaj więcej»