Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4207

III Ca 808/13

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu

Data orzeczenia: 2014-01-29

Data publikacji: 2014-02-26

trafność 8%

Istotność:

Odmowa ujawnienia prawa własności wnioskodawcy na podstawie protokołów przejęcia wskazanych we wniosku dla rozstrzygnięcia niniejszej sprawy jest jednakże obojętna. Należy bowiem podkreślić, że nabycie prawa własności lasów i gruntów leśnych wraz z prawami wymienionymi w § 1 ust. 2 następowało z mocy prawa, a sam wpis do księgi wieczystej miał w tym wypadku charakter deklaratoryjny (uchwała Sądu Najwyższego z 22 kwietnia 1994r., III CZP 50/94). (...)Jak już wyżej podkreślono nie może wnosić o stwierdzenie zasiedzenia prawa własności podmiot, któremu to prawo własności już przysługuje. (...)Jedyna możliwość ewentualnej kontroli twierdzenia wnioskodawcy, że działki objęte wnioskiem o zasiedzenie od kilkudziesięciu lat stanowią las – jest możliwa na podstawie dowodu z odczytu zdjęć lotniczych.
Czytaj więcej»

I ACa 942/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Katowicach

Data orzeczenia: 2014-01-17

Data publikacji: 2014-02-25

trafność 7%

Istotność:

Powódka jest osobą bezrobotną bez prawa do zasiłku. (...)Powódka w chwili śmierci męża była osobą bezrobotną, bez prawa do zasiłku, zmuszona była przez kilka miesięcy do korzystania z pomocy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz zaciągania pożyczki u rodziny i znajomych. (...)Na wysokość należnego powodom świadczenia nie mogły mieć wpływu kwoty zadośćuczynienia przyznane osobom bliskim ofiar katastrofy lotniczej w Smoleńsku, Mirosławcu czy też żołnierzy poległych na misjach w Afganistanie i Iraku do których to przypadków odwołują się powodowie. Zauważyć należy, że podmiotem zobowiązanym do ich wypłaty był Skarb Państwa, a w sprawie niniejszej spółka prawa handlowego, działająca w warunkach wolnorynkowych, ofiary wypadku, w trakcie lotu i pobytu na misjach wojskowych pozostawały zaś w służbie Państwu.
Czytaj więcej»

III AUa 419/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Szczecinie

Data orzeczenia: 2013-11-21

Data publikacji: 2014-02-20

trafność 13%

Wnioskowała o zmianę zaskarżonego wyroku i przyznanie ubezpieczonej I. F. prawa do emerytury oraz zasądzenie od organu rentowego kosztów zastępstwa procesowego za postępowanie przed sądem II instancji. (...)(...)jak też pracę kontrolera ruchu lotniczego, śledzącego na wielu monitorach jednocześnie trasy przelotów samolotów, od którego zależy nie tylko sprawność ruchu lotniczego, ale przed wszystkim bezpieczeństwo wielu(...)(...)O tym czy mamy do czynienia z naruszeniem prawa materialnego można wypowiedzieć się jedynie po odniesieniu zastosowanych przepisów tego prawa do prawidłowo ustalonego stanu faktycznego. (...)Stąd nieuzasadnione są również zarzuty apelacyjne dotyczące naruszenia przepisów prawa materialnego.
Czytaj więcej»

II AKa 441/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Gdańsku

Data orzeczenia: 2014-01-09

Data publikacji: 2014-02-20

trafność 7%

Istotność:

Teza orzeczenia: Stwierdzenie, że "nie udało się doręczyć świadkowi wezwania" nie jest równoznaczne z dokonaniem prawidłowego ustalenia, że "nie można mu było doręczyć wezwania", wymaganego dla możliwości postąpienia w sposób określony w art. 391 § 1 k.p.k. bądź też w art. 391 § 2 k.p.k.
Zaoczne rozliczanie świadka z niekonsekwencji i sprzeczności, w rezultacie czego doszło do stwierdzenia zawinienia oskarżonego T. D. godzi w podstawowe zasady prawa do obrony. (...)(...)zapewnieniu oskarżonemu rzetelnego procesu i prawa do obrony (zob. wyrok SN z dnia 19.11.2009 r., V KO 63/09, LEX nr 550553 oraz wyrok SN z dnia 23.06.2010 r., III KK 265/09, LEX nr 598843). (...)W polskim procesie karnym podstawową gwarancją procesową jest prawo oskarżonego do obrony, wyrażone w art. 6 k.p.k. (...)pkt d Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności, gdyż poprzez uniemożliwienie oskarżonemu zadawania pytań głównemu świadkowi oskarżenia na kontradyktoryjnej rozprawie, został on pozbawiony prawa do rzetelnego i sprawiedliwego procesu.
Czytaj więcej»

II AKa 107/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2013-06-05

Data publikacji: 2014-02-18

trafność 10%

W apelacjach obrońców zawarto zarzuty obrazy przepisów prawa procesowego, prawa materialnego oraz zarzuty błędu w ustaleniach faktycznych. (...)Sąd I instancji nie obraził wskazanych powyżej przepisów prawa procesowego, nie orzekł także naruszając przepisy prawa materialnego i dokonał prawidłowej oceny prawnej oceny zachowania oskarżonych. (...)Powszechnie znane były perturbacje w ruchu lotniczym spowodowane erupcją wulkanu na Islandii, a paraliż ruchu lotniczego w Europie z uwagi na istnienie licznych połączeń międzykontynentalnych między Europą, a resztą świata, nie ograniczył się wyłącznie do terenu Europy. (...)Nie można więc uznać także w aspekcie naruszenia prawa do obrony, że sąd meriti postąpił wadliwie i osądził sprawę nierzetelnie.
Czytaj więcej»

VI ACa 628/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2013-08-07

Data publikacji: 2014-02-16

trafność 14%

Mianowice odnosi się ona do nagród w postaci voucherów uprawniających do: zakupu wycieczki z ofert (...) , wykorzystania na weekendowy pobyt w hotelu (...) w Polsce, otrzymania biletów lotniczych (...) (pkt. (...)W ocenie Sądu Okręgowego pozwany przedsiębiorca w ten sposób ogranicza swoją odpowiedzialność w związku z wykonywaniem umowy w stosunku do zasad wynikających z prawa powszechnie obowiązującego. (...)Zdaniem Sądu Okręgowego odwoływanie się w tym wypadku przez profesjonalistę do jego relacji z podmiotami trzecimi faktycznie pozbawia konsumenta ochrony jego praw, co w rażącym stopniu narusza jego interesy. (...)W ocenie Sądu Okręgowego, zaskarżona klauzula narusza zatem podstawowe kategorie prawa zobowiązań w odniesieniu do działalności gospodarczej.
Czytaj więcej»

III Ca 428/13

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu

Data orzeczenia: 2014-01-15

Data publikacji: 2014-02-14

trafność 20%

Istotność:

Przed Sądem Okręgowym przeprowadzono dowody w postaci zdjęć lotniczych z lat 1977, 1982 i 2013 roku jak też opinii biegłego w zakresie uczytelnienia tych zdjęć. Opinię z zakresu interpretacji zdjęć lotniczych wykonał biegły A. K. . (...)Analiza zdjęć lotniczych z lat 1977 i 1982 pozwala stwierdzić, że z całą pewnością w tym okresie zmienił się sposób użytkowania nieruchomości z rolniczego w teren budowlany. (...)Z fotografii lotniczej przedstawiającej nieruchomość w 1982 roku wynika, że na działce w tym roku prowadzone były prace związane z niwelowaniem terenu, co potwierdza ustalenia poczynione przez Sąd I instancji.
Czytaj więcej»

II AKa 214/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2013-07-18

Data publikacji: 2014-02-13

trafność 5%

Po drugie Sąd Okręgowy niewłaściwie rozumie kwestie możliwości przesłuchania świadka na rozprawie w kontekście prawa do rzetelnego procesu, w tym prawa oskarżonego do udziału w przesłuchaniu świadków oskarżenia. (...)Art. 391 § 1 i 2 k.p.k. nie jest sprzeczny ze standardami prawa międzynarodowego, którym to porównaniom Sąd Okręgowy poświęcił prawie dwukrotnie więcej miejsca niż ocenie dowodów zebranych w sprawie I zarzutu a/o (str. 11 0 16 uzasadniania). (...)Prawo to ulega ograniczeniu z przyczyn naturalnych i prawnych w razie śmierci takiej osoby, zaś przytoczone w uzasadnieniu wyroku Sądu I instancji orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka to potwierdzają. (...)Oznacza to lekceważenie prawa, zwłaszcza że oskarżony nadal je łamał, korzystając z dokumentów innych osób.
Czytaj więcej»

I ACa 809/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Łodzi

Data orzeczenia: 2013-12-18

Data publikacji: 2014-02-13

trafność 26%

Powódka fascynowała się lotnictwem, często bywała w (...) aeroklubie i zamierzała rozpocząć naukę w szkole lotniczej jako kandydat na nawigatora pokładowego. (...)Powódka drugi raz nie próbowała dostać się do szkoły lotniczej, ponieważ uważała, że nie udałoby się jej przejść testów zdrowotnych. (...)Na skutek wypadku i wynikającego z niego pogorszenia stanu zdrowia powódka nie mogła wziąć udziału w teście sprawnościowym dla kandydatów do szkoły lotniczej. (...)Nie zostały też w żaden sposób wyjaśnione kwestie oceny doświadczeń lotniczych, jak również oceny komisji kwalifikacyjnej.
Czytaj więcej»

III Ca 837/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu

Data orzeczenia: 2014-01-16

Data publikacji: 2014-02-11

trafność 12%

Istotność:

(...)mgr inż. (...) wartość rynkowa prawa własności działki nr ewid. (...) obejmującą całą działkę nr ewid. (...) w granicach własności wynosi 832 400zł, natomiast wartość rynkowa prawa własności części działki ewid. nr (...) bez części spornej wynosi 728 500 zł. (...)Tylko w trzech wypadkach właścicielowi, którego prawo zostało naruszone przysługuje roszczenie z art. 151 k.c. o usunięcie budynku lub innego urządzenia. (...)I. M. wartość rynkowa prawa własności działki ewid. (...) bez części spornej różni się o 103 900zł od wartości rynkowej całej działki. (...)Zeznania świadków pozwanego - jako sprzeczne z wynikami opinii biegłego ds. odczytu ze zdjęć lotniczych – muszą zostać ocenione jako niewiarygodne.
Czytaj więcej»