Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
6979

XIV C 980/21

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Poznaniu

Data orzeczenia: 2024-04-15

Data publikacji: 2024-10-02

trafność 51%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

W uzasadnieniu powódka podała, że wraz z R. K. , jako konsument zawarła z poprzednikiem prawnym pozwanego umowę o kredyt hipoteczny denominowany do waluty CHF (franka szwajcarskiego). (...)Oświadczył, że tak gwałtowny wzrost franka nie był możliwy do przewidzenia, a klient mógł negocjować np. marżę kredytu, czy prowizję banku. (...)Trybunał, odnosząc się bezpośrednio do umowy kredytu denominowanego do franka szwajcarskiego, wskazał, że w przypadku takiej umowy dyrektywa 93/13 nakłada na bank dwa obowiązki. (...)Podsumowując, zawarcie umowy kredytu denominowanego do waluty obcej, tj. franka szwajcarskiego było zgodne z polskim prawem(...)miał wpływu, czyli wzrost kursu franka szwajcarskiego, nie mogą być uznane jako sprzeczne z dobrymi obyczajami.
Czytaj więcej»

XIV C 1023/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Poznaniu

Data orzeczenia: 2024-03-13

Data publikacji: 2024-10-02

trafność 47%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Powodom pokazano wahania kursu franka szwajcarskiego na przestrzeni ostatnich lat. Powodowie zdecydowali się na kredyt indeksowany do franka szwajcarskiego, uznając go za najkorzystniejszy, i złożyli wniosek kredytowy. (...)Świadek przedstawiła procedurę udzielania kredytów powiązanych z walutą franka szwajcarskiego. (...)Trybunał, odnosząc się bezpośrednio do umowy kredytu powiązanego z frankiem szwajcarskim (chodziło o kredyt denominowany, ale dla istoty jego stanowiska nie ma to znaczenia), wskazał, że w przypadku takiej umowy dyrektywa 93/13 nakłada na bank dwa obowiązki.
Czytaj więcej»

XIV C 362/22

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Poznaniu

Data orzeczenia: 2024-04-03

Data publikacji: 2024-10-02

trafność 52%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

W konsekwencji, powód zdecydował się na kredyt indeksowany do waluty franka szwajcarskiego i złożył wniosek kredytowy. (...)Trybunał, odnosząc się bezpośrednio do umowy kredytu powiązanego z frankiem szwajcarskim (chodziło o kredyt denominowany, ale dla istoty jego stanowiska nie ma to znaczenia), wskazał, że w przypadku takiej umowy dyrektywa 93/13 nakłada na bank dwa obowiązki. (...)W okresie negocjowania warunków umowy powód wiedział według jakich kryteriów przeliczany będzie kurs franka szwajcarskiego do złotego polskiego. (...)Podsumowując, zawarcie umowy kredytu indeksowanego do waluty obcej, tj. franka szwajcarskiego było zgodne z polskim prawem(...)miał wpływu, czyli wzrost kursu franka szwajcarskiego, nie mogą być uznane jako sprzeczne z dobrymi obyczajami.
Czytaj więcej»

I ACa 395/22

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Krakowie

Data orzeczenia: 2023-12-11

Data publikacji: 2024-10-01

trafność 38%

Powodowie liczyli się ze zmianami kursów średnich waluty frank szwajcarski. (...)Na dzień zawarcia przez strony umowy kredytu w ustawie prawo bankowe nie istniało pojęcie kredytu indeksowanego, ani kredytu denominowanego. (...)Obowiązek zwrotu kwoty wykorzystanego kredytu w oznaczonych terminach spłaty, stanowi(...)natomiast klauzula według której dochodzi do przeliczenia dokonywanych przez nich wpłat rat na walutę obcą (w tym przypadku na franka szwajcarskiego) wpływa na wysokość tego świadczenia. (...)Okoliczności ustalone w sprawie nie pozwalają na potwierdzenie, iż kredytobiorcy zostali przed podpisaniem umowy w sposób jasny, możliwie pełny i zrozumiały poinformowani o ryzyku walutowym, związanym z możliwością niekorzystnych zmian kursu franka szwajcarskiego.
Czytaj więcej»

I ACa 704/22

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Poznaniu

Data orzeczenia: 2023-12-19

Data publikacji: 2024-09-30

trafność 32%

Zapewniał jedynie powodów o stabilności franka szwajcarskiego jako waluty. (...)Niesprecyzowanie w umowie kredytu sposobu ustalania kursu franka szwajcarskiego przekłada się na dowolność banku w doborze kryteriów ustalania tego kursu. (...)Związanie stopy (...) z walutą obcą (frankiem szwajcarskim) przekłada się na to, że po wyeliminowaniu klauzul indeksacyjnych dalsze obowiązywanie umowy kredytu nie jest możliwe. (...)Wbrew potocznemu poglądowi nie można było też przyjmować ani prognozować stabilności kursu franka szwajcarskiego.
Czytaj więcej»

I ACa 421/22

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Poznaniu

Data orzeczenia: 2023-11-27

Data publikacji: 2024-09-30

trafność 32%

Kredyt został udzielony w złotych polskich, w kwocie 530.000 zł przy jednoczesnej waloryzacji jego wartości do waluty obcej - franka szwajcarskiego (§ 1 ust. 2 i 3 umowy kredytu). (...)W odpowiedzi na prośbę powodów pracownik (...) przedstawił im wyłącznie ofertę kredytu powiązanego z walutą obcą - frankiem szwajcarskim. Zapewniał jednocześnie powodów o stabilności franka szwajcarskiego jako waluty. (...)Rezultat przeliczeń odnosi również swój skutek względem odsetek od kapitału kredytu, albowiem te naliczane są od kwoty kapitału wyrażonej we frankach szwajcarskich.
Czytaj więcej»

I ACa 431/22

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Poznaniu

Data orzeczenia: 2024-02-15

Data publikacji: 2024-09-30

trafność 28%

Tego rodzaju kredyt, nazywany „denominowanym”, w swej istocie niczym nie różni się od kredytów tzw. „indeksowanych”, w których kwota kredytu wyrażona jest w złotych polskich, a następnie, dla potrzeb waloryzacji spłat, indeksowana do waluty obcej. (...)Prawidłowo w tej sytuacji uznał sąd I instancji, że już z powyższych przyczyn postanowienia umowy dotyczące denominowania kredytu do waluty obcej w postaci franka szwajcarskiego stanowiły klauzulę niedozwoloną (abuzywną), a więc niewiążącą powódki z uwagi na treść przepisu art. 385 1 § 1 kc. (...)Wbrew stanowisku pozwanego, nie można było w realiach sprawy przyjmować ani prognozować stabilności kursu franka szwajcarskiego. (...)W związku z wprowadzeniem do oferty kredytów hipotecznych czynnika ekonomicznego w postaci franka szwajcarskiego, nie występującego w normalnym obrocie(...)
Czytaj więcej»

I ACa 486/22

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Poznaniu

Data orzeczenia: 2023-10-10

Data publikacji: 2024-09-30

trafność 33%

Kredyt został udzielony w złotych polskich, przy jednoczesnym przeliczeniu jego wartości na walutę obcą – franka szwajcarskiego ( (...) ). (...)Nie poinformował i nie wyjaśnił powódce mechanizmu umowy kredytu waloryzowanego we frankach szwajcarskich, zwłaszcza gdy chodzi o zmienność kursu walut obcych. Przeciwnie, podczas rozmów wskazywał, że kurs franka szwajcarskiego był stabilny na przestrzeni ostatnich lat. (...)W kredycie denominowanym natomiast kwota wyrażona jest w walucie kredytu, na przykład we frankach szwajcarskich.
Czytaj więcej»

I ACa 615/22

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Poznaniu

Data orzeczenia: 2023-12-20

Data publikacji: 2024-09-30

trafność 34%

W niniejszej sprawie 310.000 zł było przeliczone na franki po kursie kupna. W symulacji raty były pokazane we frankach w dalszym przeliczeniu. Przeliczenia były omawiane w odniesieniu do kursów, np. 1 CHF do 2 PLN / 1 CHF do 4 PLN. Ponadto, klientom były(...)dokument w postaci symulacji spłaty kredytu z uwzględnieniem zmiany (...) i kursu franka szwajcarskiego. (...)Powodowi nie przedstawiono oferty kredytu w PLN; Powód na podstawie przedstawionej symulacji kursu waluty (...) doszli do przekonania, że frank szwajcarski jest walutą stabilną; Powód był(...), został, zapewniony o bezpieczeństwie kredytu walutowego - generalnie podkreślano tylko(...)
Czytaj więcej»

I ACa 1086/22

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Szczecinie

Data orzeczenia: 2023-01-19

Data publikacji: 2024-09-30

trafność 17%

Istotność:

(...)E. K. ustalił nieważność umowy kredytu numer (...) i zasądził 85.868,00 złotych i 58.259,14 franków szwajcarskich z ustawowymi odsetkami za opóźnienie liczonymi od dnia 22 grudnia 2020 roku do dnia zapłaty, uwzględniając powództwo w całości. (...)Bank udzielił powodom kredytu denominowanego do waluty obcej wyrażonego kwotą 113.218,00 CHF, na okres spłaty od 16 lipca 2007 r. do 12 lipca 2032 r. (...)Kredyt denominowany i indeksowany zobowiązują Bank do spełnienia świadczenia w PLN, kredytobiorca także jest zobowiązany do zapłaty raty kredytu w PLN (wyjątkowo w CHF, jeśli umowa to przewiduje), więc hipoteza normy art. 358 k.c. nie jest wypełniona. (...)Norma art. 4 ustawy nakazuje stosować do niespłaconych umów kredytu, do części niespłaconej, art. 69 ust.(...)w szczególności wyliczana jest kwota kredytu, jego transz i rat kapitałowo-odsetkowych(...)na walutę wypłaty albo spłaty kredytu.
Czytaj więcej»