Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4224

I C 229/13

uzasadnienie

Sąd Rejonowy w Dzierżoniowie

Data orzeczenia: 2015-01-13

Data publikacji: 2015-04-30

trafność 19%

Istotność:

Teza orzeczenia: zadośćuczynienie i odszkodowanie
Wystąpił również o odszkodowanie w kwocie 670 złotych tytułem zwrotu kosztów zakupu biletu lotniczego, który następnie nie został wykorzystany. (...)Należy bowiem zauważyć, że koniecznym warunkiem pociągnięcia do odpowiedzialności karnej jest wystąpienie winy po stronie oskarżonego, przy czym pojęcie to nie jest w prawie karnym ujmowane tak szeroko jak w prawie cywilnym. (...)Odmienna wykładnia byłaby nieuzasadniona i sprzeczna z ogólnymi zasadami wyrażonymi w przepisach prawa cywilnego. (...)Nie można przy tym podzielić stanowisko pozwanej Spółki, że zmiana terminu lotu była całkowicie nieuzasadniona, gdyż stan zdrowia powoda wykluczał podróż lotniczą.
Czytaj więcej»

VI ACa 99/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2014-11-26

Data publikacji: 2015-05-05

trafność 7%

Istotność:

(...)udział w wysokości 50% w prawie własności budynku mieszkalnego przy ul.(...)) w W. wraz z prawami do gruntu, na którym budynek(...)której A. M. (1) przysługuje prawo do użytkowania pierwszego piętra w(...)od strony drogi gospodarczej z prawem dojścia (§ 7 umowy). (...)Podwórko kamienicy wyłożone wtedy było częściowo dużymi płytami betonowymi, tzw. płytami lotniczymi, a częściowo starą kostką brukową. (...)Dowód ten nie jest objęty domniemaniem prawnym, które musi wynikać z przepisu prawa. (...)Wobec uznania za bezzasadne zarzutów naruszenia prawa procesowego przy ocenie darowizny udziału(...)zarzuty naruszenia przez Sąd Okręgowy prawa materialnego.
Czytaj więcej»

X Ca 299/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Bydgoszczy

Data orzeczenia: 2015-03-06

Data publikacji: 2015-05-06

trafność 8%

Istotność:

Gdyby pozostał dłużej złamałby prawo i nie mógłby już więcej przyjechać do tego kraju. (...)Sąd nie uwzględnił np. tego, że powód ażeby dotrzeć do pracy w (...) zmuszony jest ponieść znaczny wydatek na zakup biletu lotniczego. (...)(...)analizy żądań pozwu i przepisów prawa materialnego stanowiących podstawę rozstrzygnięcia, nie zaś na podstawie ewentualnych wad postępowania wyjaśniającego. (...)W ocenie Sądu Okręgowego powoływanie się na potrzebę spłaty zobowiązań wynikających z wyroku ustalającego alimenty jako argument za ich obniżeniem stanowi nadużycie prawa po stronie powoda.
Czytaj więcej»

I C 91/12

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Sieradzu

Data orzeczenia: 2015-03-30

Data publikacji: 2015-05-08

trafność 9%

Istotność:

Stosownie do treści art. 129 ust. 2 ustawy Prawo ochrony środowiska z 27 kwietnia 2001 r. (Dz. (...)Przesłankami wynikającej z powyższej regulacji odpowiedzialności są: wejście w życie rozporządzenia lub aktu prawa miejscowego powodującego ograniczenie sposobu korzystania(...)wieczystego lub osobę, której przysługuje prawo rzeczowe do nieruchomości i związek(...)(...)Samo już zatem utworzenie obszaru ograniczonego użytkowania wskazuje na negatywne oddziaływanie lotniska na środowisko w stopniu wymagającym wprowadzenia ograniczeń w wykonywaniu prawa własności. (...)Zadania w tym zakresie winny być bowiem realizowane z poszanowaniem prawa własności.
Czytaj więcej»

XVI GC 526/14

zarządzenie, postanowienie, uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2015-03-17

Data publikacji: 2015-05-08

trafność 14%

Orzeczenie nieprawomocne

Prawo ochrony środowiska . (k. 2-59). (...)Sąd, po zbadaniu sprawy uznał, iż brak jest podstaw do stwierdzenia niedopuszczalności cofnięcia pozwu, jak również w ocenie sądu czynność ta nie jest sprzeczna z prawem, zasadami współżycia społecznego ani nie zmierza do obejścia prawa. (...)W związku z powyższym należy wskazać, iż pozwana w zależności od jej konkretnego interesu, prezentowała dwa całkowicie rozbieżne stanowiska odnośnie obowiązywania przepisów dotyczących ustanowienia ograniczonego obszaru użytkowania dla Protów Lotniczych im. (...)Prawo ochrony środowiska .
Czytaj więcej»

XVII GC 658/15

zarządzenie, uzasadnienie

Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie

Data orzeczenia: 2015-03-24

Data publikacji: 2015-05-08

trafność 14%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: Subiektywna odmowa złożenia zeznań przez stronę musi zostać oceniona negatywnie w świetle art. 233 § 2 kpc, o ile dotyczy kwestii istotnych dla rozstrzygnięcia sprawy.
Wskazał, iż podczas wykonywania usługi przewozu osoby odbierające towar posługiwały się dokumentacją oraz pieczęcią pozwanego, co świadczy o tym, iż były umocowane do jego reprezentacji, a nadto wskazał, że odpowiedzialność pozwanego uzasadnia także art. 51 Prawa przewozowego . (...)Prawo przewozowe (Dz. (...)Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy reguluje ona przewóz osób i rzeczy, wykonywany odpłatnie na podstawie umowy, przez uprawnionych do tego przewoźników, z wyjątkiem transportu morskiego, lotniczego i konnego. (...)Regulacja prawa przewozowego przewiduje bowiem odpowiedzialność odbiorcy przesyłki za pokrycie należności związanych z przewozem i powstaje z chwilą przyjęcia przez odbiorcę przesyłki wraz z listem przewozowym.
Czytaj więcej»

I ACa 1734/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Krakowie

Data orzeczenia: 2015-03-03

Data publikacji: 2015-05-11

trafność 7%

Istotność:

Jest to bowiem termin zawity prawa materialnego. (...)Prawo ochrony środowiska i zasadami utylizacji i klasyfikacji odpadów o charakterze budowlanym . (...)U. Nr 141, poz. 1176, z późn. zm.) co nie dotyczy strony powodowej i nie dotyczy nieruchomości (prawa użytkowania wieczystego). (...)Wobec braku zasadności zarzutów naruszenia prawa procesowego i materialnego Sąd drugiej instancji oddalił apelację na podstawie art. 385 k.p.c.
Czytaj więcej»

V ACa 845/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Gdańsku

Data orzeczenia: 2015-02-13

Data publikacji: 2015-05-12

trafność 6%

Istotność:

W pierwszej kolejności należy odnieść się do zarzutów formalnoprawnych, gdyż ewentualne uznanie braku ich wadliwości, daje dopiero podstawę do dokonania oceny zastosowania przez Sąd Okręgowy norm prawa materialnego. Odnosząc się do poniesionego w apelacji pozwanego zarzutu, wskazującego na obrazę przez Sąd Okręgowy przepisów prawa procesowego, tj. art. 232 kpc oraz art. 321 kpc a’contrario w związku z art. 316 § 1 kpc , stwierdzić należy, że jest on chybiony. (...)(...)w niej zarzutami dotyczącymi naruszenia prawa materialnego, wiążą go natomiast zarzuty dotyczące naruszenia prawa procesowego; w granicach zaskarżenia bierze(...)(...)Odnosząc się do podniesionych przez skarżących zarzutów naruszenia prawa materialnego w pierwszej kolejności należało poddać ocenie sformułowany przez powódki M. T. (1) i K. T. (1) zarzut naruszenia art. 446 § 3 kc.
Czytaj więcej»

I ACa 467/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2015-03-18

Data publikacji: 2015-05-13

trafność 5%

W trzecim piśmie z tej daty Ministerstwo Skarbu zostało poinformowane, że partnerzy w zakresie spedycji lotniczej wypowiedzieli umowy łączące ich ze spółką. (...)Nie powoduje to jednak utraty prawa do domagania się zapłaty tej kwoty, wpływa natomiast na określenie terminu jej wymagalności. (...)Nadto zmniejszenie kary umownej kształtuje prawo podmiotowe wierzyciela, przepis art. 5 k.c. chroni zaś przed nadużyciem prawa podmiotowego, nie może natomiast kształtować tego prawa. (...)Nie jest zatem wykluczone uznanie dochodzenia roszczenia o zapłatę kary umownej za nadużycie prawa na podstawie art. 5 k.c.
Czytaj więcej»

I ACa 1486/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Łodzi

Data orzeczenia: 2015-04-09

Data publikacji: 2015-05-14

trafność 8%

Izolacyjność akustyczna wszystkich pokojów jest zbyt mała dla hałasu lotniczego, zwłaszcza o charakterze niskoczęstotliwościowym. (...)Bezzasadne okazały się twierdzenia skarżącego, odnoszące się do naruszenia przez Sąd Okręgowy przepisów prawa procesowego, dotyczących postępowania dowodowego. (...)Jak trafnie zauważył Sąd pierwszej instancji, przepisy ustawy Prawo ochrony środowiska samodzielnie przewidują podstawy odpowiedzialności odszkodowawczej i mają charakter przepisów szczególnych w stosunku do regulacji Kodeksu cywilnego , dotyczącej ochrony prawa własności przed naruszeniami. (...)Definicja szkody nie została zawarta również w ustawie Prawo ochrony środowiska .
Czytaj więcej»