Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4222

XIV C 377/24

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Bydgoszczy

Data orzeczenia: 2024-06-14

Data publikacji: 2024-08-22

trafność 23%

Istotność:

(...)to odwołanie dotyczy, mają m.in. prawo do odszkodowania od obsługującego ich przewoźnika lotniczego. (...)Okoliczności zwalniające przewoźnika od odpowiedzialności odszkodowawczej określa przede wszystkim art. 5 ust. 1 lit. „c” rozporządzenia, zgodnie z którym pasażerowie mają prawo do odszkodowania od obsługującego lot(...)(...)(...)przyjęta i zarejestrowana przez przewoźnika lotniczego lub organizatora wycieczek, natomiast zgodnie z art. 2 lit. l "odwołanie" oznacza nieodbycie się lotu, który był uprzednio planowany i na który zostało zarezerwowane przynajmniej jedno miejsce. (...)I i art. 5 ust. 1 rozporządzenia 261/2004 należy interpretować w ten sposób, że lot jest uznany za "odwołany", gdy obsługujący przewoźnik lotniczy przyśpiesza go o ponad godzinę.
Czytaj więcej»

III AUa 742/22

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Szczecinie

Data orzeczenia: 2023-12-29

Data publikacji: 2024-08-23

trafność 6%

Istotność:

Z powyższych przyczyn nie można uznać, że ubezpieczony nie naruszał praw i wolności obywatelskich pełniąc służbę w organach państwa totalitarnego. (...)Zdaniem Trybunału zasada ochrony praw nabytych zakazuje arbitralnego znoszenia lub ograniczenia praw podmiotowych przysługujących jednostce lub innym podmiotom prywatnym występującym w obrocie prawnym. Ochrona praw nabytych nie oznacza przy tym nienaruszalności tych praw i nie wyklucza stanowienia regulacji mniej korzystnych, jeżeli przemawiają za tym inne zasady, normy lub wartości konstytucyjne. Zgodnie ze stanowiskiem Trybunału Konstytucyjnego zasada ochrony praw nabytych nie ma zastosowania do praw nabytych niesłusznie lub niegodziwie, a także praw nie mających oparcia w założeniach obowiązującego w dacie orzekania porządku konstytucyjnego.
Czytaj więcej»

III AUa 787/22

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Szczecinie

Data orzeczenia: 2023-12-11

Data publikacji: 2024-08-23

trafność 8%

Istotność:

W sporządzonej w dniu 29 lipca 1985 r. opinii służbowej wskazano, że ubezpieczony na stanowisku inspektora Inspektoratu Ochrony (...) z obowiązków służbowych, mając przydzielone pod nadzór zakłady przemysłu chemicznego oraz transportu lotniczego i kolejowego, wywiązuje się dobrze. (...)Komenda Wojewódzka Policji w S. przyznała ubezpieczonemu prawo do emerytury policyjnej od 30 września 1994 r. (...)Jeśli potraktować prawo do określonej wysokości emerytury w kategorii „prawa do własności”, co wydaje się uzasadnione, to wskazany efekt art. 15c ust. 3 ustawy zaopatrzeniowej godzi również w art. 64 ust. 1, 2 i 3 Konstytucji RP . (...)Z tej racji ma prawo do wypracowanych przez siebie świadczeń,(...)Konstytucji , jak też ma prawo majątkowe w postaci realizowanej emerytury policyjnej, która mogła być ograniczone tylko w zakresie, w jakim nie narusza istoty tego prawa, art. 64 ust.1 i 3 Konstytucji .
Czytaj więcej»

XXIII Zs 96/23

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2023-11-16

Data publikacji: 2024-08-23

trafność 13%

Orzeczenie nieprawomocne

Prawo budowlane . (...)Prawo budowlane . (...)Zasada pewności prawa zaś wywodzona z zasady demokratycznego państwa prawa Zasada zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa jest zasadą konstytucyjną, która z(...)jako dyrektywa wykładni przepisów cywilnego prawa procesowego. (...)Nieuzasadniona rozbieżność w orzecznictwie może naruszać zasadę pewności prawa wyrażoną w art. 2 Konstytucji oraz zasadę równości wobec prawa poprzez traktowanie różnych podmiotów w odmienny sposób w takiej samej sytuacji faktycznej.
Czytaj więcej»

XVII AmE 264/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2019-09-17

Data publikacji: 2024-08-23

trafność 11%

Orzeczenie nieprawomocne

Prawo energetyczne . (...)Kary pieniężne, wymierzane na podstawie ustawy Prawo energetyczne , stanowią rodzaj sankcji administracyjnokarnej. (...)M. Swora, Z. Muras, Prawo energetyczne, tom II, Komentarz do art. 12-72, Warszawa 2016, s. 883). (...)Powód powinien zatem w taki sposób prowadzić działalność gospodarczą, aby nie naruszać przepisów prawa.
Czytaj więcej»

VIII AKa 216/23

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2024-05-06

Data publikacji: 2024-08-28

trafność 14%

Zarzut 1 I/ Pełnomocnika Skarbu Państwa – Komendanta P. Straży Granicznej W. - O. pkt 1-3: 1/ obrazy przepisów prawa procesowego tj. art. 552 §(...)czy też zmiany rezerwacji biletu lotniczego, hotelu i przejazdów kolejowych, a(...)(...)Zatem zarzut dotyczy naruszenia prawa materialnego a nie przepisów prawa procesowego. (...)(...)czy też zmiany rezerwacji biletów lotniczych, hotelu i przejazdów kolejowych w łącznej kwocie 4.205,12 zł, a co wpłynęło na zasądzenie całej żądanej kwoty odszkodowania. (...)Jego negatywne odczucia są oczywiste w zestawieniu z dotychczasowym brakiem konfliktów z prawem, ustabilizowanym trybem życia, wyższym wykształceniem i zawodem wykładowcy wyższej uczelni.
Czytaj więcej»

XI Ns 1109/23

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Rzeszowie

Data orzeczenia: 2024-06-27

Data publikacji: 2024-08-29

trafność 26%

Pokwitowanie podpisał przedstawiciel portu lotniczego. (...)Wprost stanowi o tym art. 30 ust. 1 prawa celnego . (...)Z drugiej strony, wnioskodawca starał się wykazać, że zachowane zostały wymogi formalne, gdyż to port lotniczy był zobowiązany do podjęcia określonych czynności wynikających z prawa celnego . (...)(...)wnioskodawcy obciążenia celne dotyczą portu lotniczego (wówczas niezrozumiałym jest podawanie w decyzji S. S. oraz portu lotniczego jako „pośrednika”), albo obowiązki te powinien wykonać podmiot czeski (zatem kierowanie pism do portu lotniczego było nieprawidłowe).
Czytaj więcej»

III AUa 92/22

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Poznaniu

Data orzeczenia: 2024-02-21

Data publikacji: 2024-08-29

trafność 10%

Teza orzeczenia: Brak pozorności umowy o pracę i nie wykazanie przez pozwanego nieważności tej umowy jako czynności prawnej sprzecznej z zasadami współżycia społecznego lub zmierzającej do obejścia prawa i do wykorzystania systemu ubezpieczeń społecznych, skutkuje uznaniem podlegania przez ubezpieczonego obowiązkowo ubezpieczeniom: emerytalnemu, rentowym (...)
W odniesieniu do norm prawa materialnego, klaryfikacja cech z art. 22 § 1 k.p. odbywa się metodą typologiczną. (...)Postanowienia umowne stron stosunku pracy podlegają ocenie z perspektywy zgodności z prawem, zasadami współżycia społecznego oraz w kontekście obejścia prawa ( art. 58 k.c. ). (...)Oznacza to, że strony z góry zakładają, że nie będą realizowały swoich praw i obowiązków wynikających z umowy. (...)Wbrew stanowisku apelującego Sąd I instancji wydając zaskarżony wyrok nie naruszył ani przepisów prawa materialnego ani też przepisów prawa procesowego.
Czytaj więcej»

I C 387/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Sieradzu

Data orzeczenia: 2024-05-29

Data publikacji: 2024-08-29

trafność 8%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Zgodnie z art. 3 pkt 34 Prawo ochrony środowiska (tekst jedn., Dz. (...)Zatem mają ograniczoną możliwość wykonywania swojego prawa własności poprzez podejmowanie działań ochronnych. Zalegalizowanie możliwości przekraczania na (...) dopuszczalnych poziomów hałasu wywołanego ruchem lotniczym powoduje, że immisja hałasu przestaje być bezprawna. (...)Zgodnie z treścią art. 129 ust. 2 ustawy z 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska (tekst jedn., Dz.
Czytaj więcej»

I C 155/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Zakopanem

Data orzeczenia: 2017-06-23

Data publikacji: 2024-08-30

trafność 10%

Teza orzeczenia: Ocena roszczenia windykacyjnego w kategoriach nadużycia prawa jest możliwa wówczas, kiedy dochodzone roszczenie narusza zasady współżycia społecznego w sposób rażący.
Natomiast w dniu 20 lipca 1962r Minister Gospodarki Komunalnej stwierdził przejście w/w przedsiębiorstwa pensjonatowego z mocy prawa na własność Państwa z dniem 8 marca 1958r. (...)Zgodnie z art. 5 k.c. nie można czynić ze swego prawa użytku, który byłby sprzeczny ze społeczno – gospodarczym przeznaczeniem tego prawa lub z zasadami współżycia społecznego; takie działanie lub zaniechanie uprawnionego nie jest uważane za wykonywanie prawa i nie korzysta z ochrony. (...)Prawo powódki do przedmiotowych nieruchomości nie mogło zatem w tych konkretnych okolicznościach znaleźć ochrony, co skutkowało oddaleniem pozwu. (...)Biegły wskazał również, że pierworys w/w mapy wykonany został w oparciu o zdjęcia lotnicze i pomiar uzupełniający z 1973 r.
Czytaj więcej»