Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4436

II Ca 1194/14

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Krakowie

Data orzeczenia: 2014-10-01

Data publikacji: 2014-10-31

trafność 23%

Mało tego, dość wiarygodne dowody, jakimi są zdjęcia lotnicze, do których zresztą apelacja się odwołuje, zdają się takiemu twierdzeniu zadawać kłam. (...)Ponadto, jak wyjaśnił Sąd Najwyższy, wpisy w księdze wieczystej danych geodezyjnych ustalających stan prawny nieruchomości mają znaczenie ujawniające (deklaratoryjne) i same nie tworzą prawa ani nie sanują jego braku, chyba że co innego wynika z wyraźnych przepisów prawa. (...)Słusznie Sąd Rejonowy wywiódł, że nabycie własności nieruchomości na podstawie (...) jest tzw. nabyciem pierwotnym prawa podmiotowego, tj. takim, przy którym nabyte prawo podmiotowe nie jest uzależnione od jakiegokolwiek z już istniejących praw podmiotowych. (...)Konsekwencją pierwotnego nabycia prawa własności jest brak potrzeby wykazywania następstwa prawnego.
Czytaj więcej»

V W 1630/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie

Data orzeczenia: 2014-09-30

Data publikacji: 2014-10-31

trafność 12%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

E. K. skorzystała z przysługującego jej prawa i odmówiła przyjęcia zaproponowanego jej mandatu. (...)Podkreślić należało jednak, iż informacje w sprawie limitu ilości papierosów, które można przywieźć przyjeżdżając do P. spoza krajów Unii Europejskiej, można uzyskać na terenie (...) im. (...) w W. oraz na stronach internetowych L. i linii lotniczych. (...)Żaden z przeprowadzonych dowodów nie wskazuje, aby nie można było wymagać od oskarżonej zachowań zgodnych z prawem w tej konkretnej sytuacji. (...)(...)utwierdzanie jego prawidłowych postaw wobec prawa.
Czytaj więcej»

I C 159/12

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Lublinie

Data orzeczenia: 2014-08-29

Data publikacji: 2014-11-04

trafność 10%

Orzeczenie nieprawomocne

W dacie zawierania umowy sprzedaży, mocą której J. P. nabył prawo własności działki nr (...) , na działce tej znajdowała się już sieć energetyczna, która przechodziła również przez działkę o nr (...) . (...)Ponadto decyzja ta została wydana na wniosek (...) (...) Oddziału (...) o ''ograniczenie praw rzeczowych na rzecz Państwa na budowę linii energetycznej''. (...)W tym miejscu należy wskazać, że w dobrej wierze jest taki posiadacz samoistny, który ma uzasadnione okolicznościami przekonanie, że służy mu prawo własności, które faktycznie wykonuje. (...)W tych okolicznościach posiadacz miał usprawiedliwione podstawy do przekonania, że przysługuje mu takie prawo do władania nieruchomością jakie wykonuje, tj. prawo do władania nią w zakresie przysługującej mu ustawowo służebności przesyłu.
Czytaj więcej»

III Ca 474/14

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu

Data orzeczenia: 2014-10-15

Data publikacji: 2014-11-05

trafność 18%

Istotność:

Z kolei ta ostatnia zbyła przedmiotowe prawo na rzecz C. i J. W. , a ich następcy prawni H. S. i B. S. , aktem notarialnym (...) z dnia 15.07.2005r. przenieśli powyższe prawo na rzecz wnioskodawcy M. D.(...)z dnia 30.03.2007r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. (...)Na powyższej parceli zostało ustanowione prawo użytkowania wieczystego na rzecz J. K. aktem notarialnym (...) z dnia 07.09.1963r., która następnie przedmiotowe prawo zbyła w dniu 08.09.1964r. na rzecz H. W. - matki wnioskodawcy. (...)Powyższe prawo zostało przekształcone w prawo własności na mocy decyzji Burmistrza Miasta Z. z dnia 04.04.2000r. (...)W związku z tym zdaniem Sądu Okręgowego, poniesione przez uczestnika koszty sporządzenia dokumentacji fotograficznej lotniczej i koszt opinii biegłego powinny zostać zwrócone uczestnikowi na podstawie art. 520 § 2 k.p.c.
Czytaj więcej»

I C 133/11

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Sieradzu

Data orzeczenia: 2014-10-16

Data publikacji: 2014-11-05

trafność 17%

Istotność:

Aktualnie izolacyjność akustyczna wszystkich pomieszczeń, tj. trzech pokojów i kuchni jest zbyt mała, szczególnie dla hałasu lotniczego o charakterze niskoczęstotliwościowym. (...)Stosownie do treści art. 129 ust. 2 ustawy Prawo ochrony środowiska z 27 kwietnia 2001r. (Dz. (...)Przesłankami wynikającej z powyższej regulacji odpowiedzialności są: wejście w życie rozporządzenia lub aktu prawa miejscowego powodującego ograniczenie sposobu korzystania(...)wieczystego lub osobę, której przysługuje prawo rzeczowe do nieruchomości i związek(...)(...)Trzeba pamiętać, że ogólnie obowiązujące przepisy prawa budowlanego nie przewidują wobec inwestorów żadnych obowiązków i sankcji w razie niezapewnienia właściwego klimatu akustycznego budynku mieszkalnego.
Czytaj więcej»

I C 7/12

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Sieradzu

Data orzeczenia: 2014-10-16

Data publikacji: 2014-11-05

trafność 10%

Istotność:

Aktualnie izolacyjność akustyczna wszystkich pokojów jest zbyt mała, szczególnie dla hałasu lotniczego o charakterze niskoczęstotliwościowym. (...)Stosownie do treści art. 129 ust. 2 ustawy Prawo ochrony środowiska z 27 kwietnia 2001r. (Dz. (...)Przesłankami wynikającej z powyższej regulacji odpowiedzialności są: wejście w życie rozporządzenia lub aktu prawa miejscowego powodującego ograniczenie sposobu korzystania(...)wieczystego lub osobę, której przysługuje prawo rzeczowe do nieruchomości i związek(...)(...)Trzeba pamiętać, że ogólnie obowiązujące przepisy prawa budowlanego nie przewidują wobec inwestorów żadnych obowiązków i sankcji w razie niezapewnienia właściwego klimatu akustycznego budynku mieszkalnego.
Czytaj więcej»

III Ca 541/14

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu

Data orzeczenia: 2014-10-22

Data publikacji: 2014-11-12

trafność 12%

Istotność:

Jeśli prawo własności do gruntów podlegających rozgraniczeniu powstało na mocy ustawy uwłaszczeniowej (Dz. U. z dnia 4.11.1971 roku, nr 27,poz. 250), sąd w sprawie o rozgraniczenie ma obowiązek ustalić w jakich granicach prawo to powstało. (...)Aby bowiem mówić o zasiedzeniu jakiejś części gruntu niezbędne jest najpierw ustalenie dokąd faktycznie sięgało prawo własności wnioskodawczyni i uczestniczki by następnie móc ustalić na kim ciąży ciężar dowodu, iż doszło do zasiedzenia przygranicznych pasów gruntu. (...)Gdyby takich dokumentów nie było stan posiadania należy ustalić na podstawie innych dowodów, w szczególności stron, świadków bądź zdjęć lotniczych.
Czytaj więcej»

III K 241/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie

Data orzeczenia: 2014-10-29

Data publikacji: 2014-11-17

trafność 14%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: oskarżeni zostali uniewinnieni od dokonania zarzucanych im czynów
(...)po dokonaniu dalszych, wymaganych miejscowym prawem formalności, zabite zwierzęta każdy z nich pozostawił osobie zajmującej się preparowaniem takich okazów w celu ich późniejszej ekspozycji jako wystroju pomieszczeń. (...)Odpowiedni organ administracji (...) na terenie U. wystawił zezwolenia eksportowe na oba okazy i zostały one nadane w jednej przesyłce drogą lotniczą.
Czytaj więcej»

X GC 171/14

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Łodzi

Data orzeczenia: 2014-11-04

Data publikacji: 2014-11-18

trafność 9%

Istotność:

Po wniesieniu zarzutów od nakazu zapłaty wydanego na podstawie weksla gwarancyjnego, spór z płaszczyzny stosunku prawa wekslowego przenosi się na ogólną płaszczyznę stosunku prawa cywilnego. (...)Zgodnie z art. 10 ustawy z dnia 28 kwietnia 1936 roku Prawo wekslowe (Dz. (...)Przepis ten – na podstawie art. 103 Prawa wekslowego – znajduje zastosowanie do weksla własnego. (...)Szeroka skuteczność umownego ograniczenia zbywalności prawa wynika z art. 509 § 1 k.c.
Czytaj więcej»

II C 913/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2014-10-06

Data publikacji: 2014-11-20

trafność 15%

Orzeczenie nieprawomocne

W ocenie pozwanego, hałas lotniczy w żadnym stopniu nie wpływa na wartość nieruchomości powodów. Jest ona bowiem w większym stopniu poddana oddziaływaniu hałasu drogowego niż lotniczego. (...)Małżonkowie wskazywali, że powodem wystąpienia na drogę postępowania sądowego było uchwalenie przez Sejmik Województwa (...) w dniu 20 czerwca 2011 roku uchwały nr 76/11 w sprawie utworzenia obszaru ograniczonego użytkowania dla portu Lotniczego im. (...)Przepis ten stosuje się przy tym odpowiednio, na podstawie § 143 wspomnianego rozporządzenia, do aktów prawa miejscowego.
Czytaj więcej»