Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4224

V Ca 427/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2013-06-04

Data publikacji: 2014-06-26

trafność 17%

Teza orzeczenia: „Sąd Rejonowy wskazał na różnicę między odpowiedzialnością pracodawcy za wypadek przy pracy na podstawie ustawy z dnia 30 października 2002 roku o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy a jego odpowiedzialnością odszkodowawczą na zasadach prawa cywilnego. Niezależnie od świadczeń z ubezpieczenia społecznego przewidzianych w (...)
Powyższe rozstrzygnięcie zapadło w oparciu o następujące ustalenia faktyczne i rozważania prawne: Dnia 6 lutego 2008 roku W. K. rozpoczął pracę w (...) Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w W. , która zajmuje się m.in. działalnością usługową wspomagającą transport lotniczy. (...)Decyzją z dnia 21 lipca 2008 roku (...) odmówił powodowi prawa do jednorazowego odszkodowania za wypadek przy pracy. (...)Trzeba jednakże mieć na względzie, że pracownik, który uległ wypadkowi przy pracy i otrzymał świadczenia z ustawy wypadkowej – niewyrównujące całej szkody – nie zawsze będzie miał prawo do uzupełniającego odszkodowania na podstawie prawa cywilnego. (...)Mając na uwadze powyższe, Sąd Rejonowy stwierdził, że przedsiębiorstwo prowadzone przez pozwaną Spółkę, którego przedmiotem jest działalność usługowa świadczona na rzecz transportu lotniczego, nie jest podmiotem ponoszącym odpowiedzialność na zasadzie ryzyka na podstawie art. 435 k.c.
Czytaj więcej»

III AUz 45/14

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Gdańsku

Data orzeczenia: 2014-05-21

Data publikacji: 2014-07-01

trafność 14%

Istotność:

Rozważania w przedmiotowej kwestii zacząć należy od stwierdzenia, że przedmiotem zwrotu, w ramach rozliczania poniesionych przez strony kosztów procesu, zgodnie z zasadą ustanowioną w art. 98 § 1 k.p.c. , są koszty niezbędne do celowego dochodzenia praw i celowej obrony. Co do zasady, udział profesjonalnego pełnomocnika w czynnościach procesowych, w tym w rozprawie, jest podejmowany dla celowego dochodzenia praw i celowej obrony reprezentowanej strony. Jeśli więc z tego tytułu powstają koszty związane z dojazdem pełnomocnika do sądu, to z tego już zasadniczego względu są to koszty niezbędne do celowego dochodzenia praw i celowej obrony. (...)Z uwagi na znaczną odległość do siedziby Sądu możliwe jest (nawet) skorzystanie z transportu lotniczego (postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 20 kwietnia 2011 r., I CZ 22/11, LEX nr 846544).
Czytaj więcej»

VII Pa 48/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Gdańsku

Data orzeczenia: 2014-05-09

Data publikacji: 2014-07-03

trafność 6%

Dotyczą one bowiem wszystkich pracowników spółki i związane są z przestrzeganiem przepisów prawa pracy. (...)Kwestia, czy przekazano powodowi zakres jego obowiązków na piśmie również należy do zagadnień związanych z przestrzeganiem prawa pracy. (...)Strona powoda jako przegrywająca jest obowiązana ponieść te koszty jako przegrywająca sprawę, biorąc pod uwagę, iż były one celowe i niezbędne dla obrony praw pozwanego. (...)Nie budzi wątpliwości, iż w sądach polskich językiem urzędowym jest język polski ( art. 5 § 1 prawa o ustroju sądów powszechnych – tj.
Czytaj więcej»

VI Ka 189/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Gliwicach

Data orzeczenia: 2014-06-06

Data publikacji: 2014-07-04

trafność 8%

Te ustanawiały wspólne zasady dla systemów tego prawa w ramach wspólnej polityki rolnej i określone systemy wsparcia dla rolników. (...)Choć nie było to konieczne, albowiem świadkowie nie są od tego, by informować organ procesowy o prawie, kwestię tę w odniesieniu do regulacji dotyczących płatności bezpośrednich należało mieć na względzie. (...)(...)podstawie ortofotomapy, którą stanowią zdjęcia lotnicze z nałożonymi granicami działek (k. 41v, 89v). (...)To o czym rzeczywiście zeznał A. F. , a czego istotnie nie analizował Sąd Rejonowy, choć z przyczyn niżej wskazanych w istocie nie musiał, reguluje art. 37a ust. 1 u.p.s. w.b. i odnośne przepisy prawa unijnego.
Czytaj więcej»

I C 418/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Toruniu

Data orzeczenia: 2014-03-05

Data publikacji: 2014-07-07

trafność 36%

Zgodnie z art. 206.1 prawa lotniczego odpowiedzialność za szkody spowodowane ruchem statków powietrznych podlega przepisom prawa cywilnego o odpowiedzialności za szkody wyrządzone przy posługiwaniu się mechanicznymi środkami komunikacji poruszanymi za pomocą sił przyrody. (...)Za używającą statek powietrzny uważa się osobę, która używa go bądź sama, bądź przez osoby za nią działające, choćby przekroczyły udzielone im uprawnienia (Tak art. 207.1, 3 i 4 prawa lotniczego ). (...)Jak wyżej wskazano odpowiedzialność cywilna za następstwa wypadków lotniczych przewidziana w prawie lotniczym , które odsyła do przepisów(...)W tej sytuacji Aeroklub ponosi odpowiedzialność na zasadzie ryzyka za skutki ewentualnych wypadków lotniczych ( art. 206 i 207 prawa lotniczego w związku z art. 435 i 436 k.c. ).
Czytaj więcej»

III K 142/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie

Data orzeczenia: 2014-05-21

Data publikacji: 2014-07-07

trafność 5%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: oskarżoną uznano za winną i wydano wyrok
Małżeństwo zatrzymało się w hotelu, ze względu na planowany wyjazd na wycieczkę z portu lotniczego im. (...)Bez wątpienia jednak opisane powyżej, sprzeczne z obowiązującym prawem i wewnętrznymi procedurami (...) zachowanie oskarżonej narażało pokrzywdzonego na utratę zdrowia i życia. (...)Należy podkreślić, iż w momencie dokonania przypisanego czynu zabronionego oskarżona miała niczym niezakłóconą możliwość podjęcia decyzji i zachowania się w sposób zgodny z prawem. (...)W ocenie Sądu, pomimo pozytywnej ogólnie prognozy kryminologicznej co do oskarżonej, dalsze zajmowanie przez nią stanowiska dyspozytora medycznego zagraża istotnym dobrom chronionym prawem jakim jest zdrowie i życie człowieka.
Czytaj więcej»

I ACa 1187/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2014-01-24

Data publikacji: 2014-07-08

trafność 29%

Z kolei artykuł 18 ust. 4 Konwencji wskazuje, że jeżeli przewóz lądowy poza portem lotniczym, wykonywany jako wypełnienie umowy przewozu lotniczego w celu załadowania, dostawy lub(...)miało miejsce w czasie przewozu lotniczego. (...)Niezależnie od niezasadności roszczenia o rentę dla J. B. , jego prawo do przyszłych rat rentowych wygasło z chwilą śmierci. Co do zasady prawo do renty z art. 446 § 2 k.c. nie wchodzi w skład spadku po zmarłym ( art. 922 § 2 k.c. ). (...)Dobrem osobistym, którego naruszenie wymaga rekompensaty, jest prawo do życia w rodzinie.
Czytaj więcej»

X K 816/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie

Data orzeczenia: 2014-05-22

Data publikacji: 2014-07-09

trafność 13%

Orzeczenie nieprawomocne

W dniu 08 grudnia 2012 roku R. S. podróżował liniami lotniczymi (...) z W. do B. . (...)We wniosku tym podał informacje o rejsie lotniczym na trasie W. - B. , podczas którego utracił swój bagaż podróżny. (...)Dodał, że jego zdaniem przedkładanie paragonów na rzeczy, które nie znajdowały się w jego walizce, nie jest działaniem zgodnym z prawem (k. 108). (...)Oskarżony oświadczył nadto, że „moim zdaniem przedkładanie paragonów na rzeczy, które nie znajdowały się w walizce, nie jest działaniem zgodnym z prawem (k. 108).
Czytaj więcej»

VI ACa 1476/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2014-05-29

Data publikacji: 2014-07-12

trafność 8%

Stosownie do słownika pojęć użytych w prawie energetycznym obrót oznacza działalność gospodarczą polegającą na handlu hurtowym albo detalicznym paliwami lub energią ( art. 3 pkt 6 Pr. (...)(...)(benzyny silnikowe inne niż benzyny lotnicze, oleje napędowe), których parametry jakościowe są niezgodne z parametrami wynikającymi z zawartych umów i norm określonych obowiązującymi przepisami. (...)Nie można podzielić zawartych w apelacji zarzutów naruszenia prawa procesowego. (...)Bezzasadne są również zarzuty dotyczące naruszenia prawa materialnego.
Czytaj więcej»

IV Ka 206/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Świdnicy

Data orzeczenia: 2014-05-16

Data publikacji: 2014-07-15

trafność 7%

Istotność:

Chodzi tu zatem o taki podmiot, który na mocy ściśle określonej, szczególnej delegacji wynikającej z przepisów prawa, wystawia na rzecz innej osoby(...)(...)szczególnej delegacji wynikającej z przepisów prawa, do wystawiania na rzecz innej osoby dokumentu odnośnie okoliczności mających znaczenie prawne. (...)Straż Graniczna realizuje zadania wynikające z przepisów prawa Unii Europejskiej oraz umów i porozumień międzynarodowych na zasadach i w zakresie w nich określonych. 3. (...)Tak więc skoro w niniejszej sprawie doszło do ewidentnej obrazy prawa materialnego art. 231§ 1 i(...)
Czytaj więcej»