Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4290

I ACa 36/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Krakowie

Data orzeczenia: 2018-09-17

Data publikacji: 2018-12-03

trafność 20%

Istotność:

Prawo budowlane i przepisami wykonawczymi. (...)Prawo ochrony środowiska (tekst jednol. (...)Z roszczeniem tym można wystąpić w okresie 2 lat od dnia wejścia w życie rozporządzenia lub aktu prawa miejscowego powodującego ograniczenie sposobu korzystania z nieruchomości. (...)Prawo ochrony środowiska .
Czytaj więcej»

II K 458/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Kaliszu

Data orzeczenia: 2018-09-24

Data publikacji: 2018-12-03

trafność 35%

Świadek podkreślił, iż jeśli doszło do niezapłacenia akcyzy, to był to skutek interpretacji prawa podatkowego, a nie zabieg mający na celu zmniejszenie podstawy opodatkowania. Sąd zweryfikował twierdzenia świadka jakoby firma (...) zwracała się o interpretację prawa podatkowego (choć świadek nie był pewny, czy robiła to drogą urzędową). (...)Niewątpliwie firma (...) nie świadczyła usług lotniczych. (...)Z jego treści wynika, że żegluga powietrzna objęta zakresem zastosowania tego zwolnienia dotyczy wykorzystania paliwa bezpośrednio do świadczenia odpłatnych usług lotniczych.
Czytaj więcej»

XV Ca 1583/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Poznaniu

Data orzeczenia: 2018-04-17

Data publikacji: 2018-12-03

trafność 20%

Istotność:

Regularne krajowe przewozy lotnicze z lotniska P. (...) uruchomione zostały w roku 1921. (...)Rozwój lotniska w kolejnych dziesięcioleciach skutkował wzrostem operacji lotniczych. Przeciętnie w ujęciu dobowym w roku 2009 wykonywanych było ogółem 76 operacji lotniczych. (...)Powodowie nie mogą korzystać ze swojej nieruchomości wolnej od hałasu lotniczego, przekraczającego nadto dopuszczalne przez obowiązujące prawo poziomy emisyjne.
Czytaj więcej»

III Ca 236/18

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu

Data orzeczenia: 2018-10-17

Data publikacji: 2018-12-04

trafność 19%

Istotność:

Na wspomnianej fotografii z 1977r widoczna jest także czarna linia biegnąca w kierunku północno- zachodnim w odległości kilku metrów od drogi, równolegle do niej, która dochodzi prawie do ul. (...) . (...)Tymczasem z kopii zdjęcia lotniczego z 1977r. zawierającego naniesienie na obraz ze zdjęcia lotniczego granic działek ewidencyjnych, którego dokonał geodeta E. Ś. ( k. 132 akt) wynika, że na dolnej części obecnej działki (...) jest widoczna droga. (...)Dla prawidłowego ustalenia stanu faktycznego konieczne byłoby także dołączenie zdjęć lotniczych z innych lat a nie tylko z roku 1977. (...)Również zdjęcie lotnicze z 1977 r. podważa wiarygodność wynikającego z apelacji uczestników twierdzenia, że na całej działce (...) do 1994 r. biegła droga.
Czytaj więcej»

I ACz 1515/17

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Krakowie

Data orzeczenia: 2017-10-25

Data publikacji: 2018-12-04

trafność 18%

Istotność:

Teza orzeczenia: Obywatel państwa obcego nie jest podporządkowany polskiej ustawie zasadniczej, tym bardziej, nie może on - pełniąc rolę świadka - ponosić ciężarów finansowych związanych ze swoim stawiennictwem przed sąd polski, do którego został zobowiązany.
Koszty zakupu biletów lotniczych oraz przejazdu z siedziby Sądu na lotnisko zostały przez świadka należycie wykazane i należało uznać je za celowe – chodzi o koszty przelotu (1801,52 zł) oraz przejazdu taksówką (400) zł. (...)Tymczasem w dniu 1 listopada 2016 r. (dzień przed rozprawą) do K. miały miejsce trzy przyloty z M. liniami lotniczymi L. : o godz. 12:45, 16:30 i 23:25. (...)Sąd wzywający może przy wykonywaniu wniosku zwrócić się do sądu wzywanego z prośbą o wykorzystanie specjalnych procedur przewidzianych przez prawo jego państwa członkowskiego. Sąd wezwany zastosuje się do takich wymogów, chyba że procedura taka byłaby niezgodna z prawem jego państwa lub byłyby inne poważne trudności praktyczne.
Czytaj więcej»

III Ca 877/18

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Łodzi

Data orzeczenia: 2018-10-23

Data publikacji: 2018-12-04

trafność 12%

Istotność:

Ustalony stan faktyczny przedstawiał się jak poniżej: B. J. jako osoba fizyczna prowadziła działalność gospodarczą w zakresie produkcji silników i turbin, z wyłączeniem silników lotniczych, samochodowych i motocyklowych. (...)Postawione względem rozstrzygnięcia zarzuty dotyczyły: ● naruszenia przepisów prawa procesowego, mającego wpływ na treść(...)instancyjnej rozstrzygnięcia Sądu; ● naruszenia prawa materialnego co wyrażało się: 6)(...)takich jak uczciwość postępowania podmiotów prawa i dobre obyczaje kupieckie i(...)(...)Sąd Rejonowy poczynił nieprawidłowe ustalenia faktyczne oraz dokonał błędnej oceny zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego, co wprost przełożyło się na niewłaściwe wnioski i konkluzje w kontekście przepisów prawa materialnego. (...)Zgodnie z zasadą swobody umów, wyrażoną w art. 353 1 k.c. , strony mają prawo ukształtować stosunek prawny według własnego uznania.
Czytaj więcej»

II Ca 60/18

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Szczecinie

Data orzeczenia: 2018-07-27

Data publikacji: 2018-12-04

trafność 7%

(...)być przekonana, że przysługuje jej prawo własności gruntu do odszukanego betonowego punktu bez podcentru, tym bardziej, że jego istnienie nie potwierdzają żadne dokumenty. Istotny w tej sprawie był jednak fakt, że prawo własności nieruchomości działki nr (...) , co do której ewentualnie wchodziłaby w grę kwestia zasiedzeni,a przysługiwało Skarbowi Państwa. (...)Co istotne, tak poczynione ustalenia sąd pierwszej instancji poddał trafnej analizie pod kątem mających zastosowanie w sprawie przepisów prawa materialnego dokonując w sposób prawidłowy ustalenia granic pomiędzy nieruchomościami uczestników. (...)Na spornej nieruchomości takowe ogrodzenie oddzielające sporne nieruchomości istniało, co zresztą zostało uwidocznione na załączonej mapie lotniczej i podług tego ustalono przebieg linii granicznej.
Czytaj więcej»

I C 355/18

uzasadnienie

Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie

Data orzeczenia: 2018-10-15

Data publikacji: 2018-12-04

trafność 17%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

W ocenie Sądu z treści opisywanych dokumentów w żaden sposób nie wynika, że M. C. złożył oświadczenie woli w ramach którego zbył on prawo do dochodzenia odszkodowania za opóźnienie lotu. (...)W ocenie Sądu certyfikat ten nie stanowił dowodu, że M. C. złożył oświadczenie woli o zbyciu prawa do dochodzenia odszkodowania przysługującego mu wobec przewoźnika lotniczego. (...)W ocenie Sądu sposób zredagowania przytoczonego przepisu w sposób jednoznaczny określa, że prawo wyboru waluty w której świadczenie ma być spełnione, przysługuje wyłącznie dłużnikowi (por. np. (...)Brak jest z kolei podstawy prawnej przyznającej prawo do wyboru waluty, w której spełnione ma być zobowiązanie, wierzycielowi.
Czytaj więcej»

I C 3862/17

zarządzenie, uzasadnienie

Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie

Data orzeczenia: 2018-10-15

Data publikacji: 2018-12-04

trafność 40%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

(...)sposób, że do celów stosowania prawa do odszkodowania, pasażerów opóźnionych lotów należy traktować jak pasażerów odwołanych lotów oraz że mogą oni powoływać się na prawo do odszkodowania przewidziane w art.(...)po pierwotnie przewidzianej przez przewoźnika lotniczego godzinie przylotu. (...)(...)jest podniesienie poziomu ochrony pasażerów lotniczych poprzez naprawienie szkód przez nich poniesionych w ramach transportu lotniczego w przypadku „odmowy przyjęcia na pokład i odwołania lub dużego opóźnienia lotów”. (...)Jak zostało już zauważone, opóźnienie w przylocie nie kreuje po stronie pasażerów prawa do odszkodowania, jeżeli przewoźnik lotniczy jest w stanie dowieść, że(...)poza zakresem skutecznej kontroli przewoźnika lotniczego. (...)Poza sporem pozostawało również, że odległość pomiędzy portem lotniczym w W. a lotniskiem w K. wynosi mniej niż 1500 km.
Czytaj więcej»

I C 390/12

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Zielonej Górze

Data orzeczenia: 2018-11-05

Data publikacji: 2018-12-05

trafność 12%

Orzeczenie nieprawomocne

Teza orzeczenia: odstąpienie od umowy o roboty budowlane wobec opóźnienia w wykonaniu prac w stopniu uniemożliwiającym ich dokonanie w terminie umówionym
Zamawiający zastrzegł sobie prawo stosowania instytucji potrącenia z art. 498 i n. k.c. z wynagrodzenia wykonawcy wszelkich należności z tytułu kar umownych i innych odszkodowań (§12 ust. 5 umowy). (...)Zaproponowane zmiany w zakresie wzmocnienia ścian ramami stalowymi nie były rozwiązaniami nietypowymi i skomplikowanymi i nie były istotne w rozumieniu Prawa budowlanego . (...)Na treść niniejszej umowy składają się prawa i obowiązki o charakterze cywilnoprawnym, które wynikają bezpośrednio z przepisów kodeksu cywilnego . (...)Przepis art. 635 k.c. nie uzależnia bowiem możliwości skorzystania przez zamawiającego z tego prawa od braku winy po stronie zamawiającego.
Czytaj więcej»