Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4290

III Ca 304/17

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu

Data orzeczenia: 2018-09-25

Data publikacji: 2018-11-13

trafność 10%

Istotność:

W toku postępowania apelacyjnego Sąd Okręgowy przeprowadził dodatkowo dowody w postaci zdjęć lotniczych spornego obszaru obejmującego działki nr (...) z okresu sprzed i po 1971 r. (...)W pozostałym zakresie sposób użytkowania jest podobny jak na zdjęciu lotniczym z 1977 r. (...)Niewątpliwie jest to cecha fizyczna nieruchomości pozwalająca określić, jak daleko na gruncie mają zasięg prawa należące do jej właściciela. (...)W treści definicji dotyczącej granicy ewidencyjnej brak jest odniesienia do zakresu prawa.
Czytaj więcej»

XVII AmE 81/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2018-07-27

Data publikacji: 2018-11-13

trafność 10%

Orzeczenie nieprawomocne

Powód wskazał, że Prezes URE w decyzji powołał się na art. 33 ust. 1 pkt 3 Prawa energetycznego wskazujący, że powód nie ma infrastruktury technicznej. (...)Analizując przedstawione przez powoda informacje i dokumenty dotyczące jego sytuacji finansowej Prezes URE doszedł do wniosku, że powód nie spełnia kryterium przewidzianego w art. 33 ust. 1 pkt 2 Prawa energetycznego . (...)Działalność ta polegałaby na pośrednictwie sprzedaży następujących paliw: benzyny silnikowe inne niż benzyny lotnicze, oleje napędowe, oleje opałowe, gazy płynne oraz estry stanowiące samoistne paliwo. (...)Podkreślił, że przedsiębiorca ubiegając się o wydanie koncesji powinien wykazać, że spełnia wszystkie przesłanki pozytywne, przesłanki ustawowe zawarte w art. 33 ust. 1 Prawa energetycznego i nie zachodzą wobec niego przesłanki negatywne z art. 33 ust. 3 Prawa energetycznego .
Czytaj więcej»

XVII AmE 67/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2018-06-19

Data publikacji: 2018-11-13

trafność 9%

Orzeczenie nieprawomocne

Prawo energetyczne (Dz. (...)W koncesji nałożono na powoda obowiązek spełnienia określonych przepisami prawa warunków wykonywania działalności gospodarczej oraz wykonywania działalności na zasadach określonych w ustawie Prawo energetyczne . (...)Zgodnie z art. 33 ust. pkt. 3 ustawy Prawo energetyczne Prezes URE udziela koncesji wnioskodawcy, który ma możliwości techniczne gwarantujące prawidłowe wykonywanie działalności. (...)Oznacza to, że powód dwukrotnie zlekceważył spoczywający na nim z mocy prawa obowiązek.
Czytaj więcej»

I C 814/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2018-05-22

Data publikacji: 2018-11-13

trafność 6%

Orzeczenie nieprawomocne

Powódka zajmowała się m.in. dokonywaniem księgowych rozliczeń linii lotniczych zarówno w walutach (...) , jak również walutach obcych. (...)Prawo bankowe (dalej: prawo bankowe ). (...)Elementów konstrukcyjnych tej umowy poszukiwać należy w art. 69 ust 1 prawa bankowego . (...)Podpisana przez strony umowa kredytu hipotecznego spełnia przywołane powyżej ustawowe wymogi, prawa bankowego .
Czytaj więcej»

XVII AmE 87/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2018-08-08

Data publikacji: 2018-11-13

trafność 16%

Orzeczenie nieprawomocne

Zaskarżonej decyzji powód zarzucił obrazę prawa materialnego tj. art.56 ust.6 Pe(...)płaszczyźnie realizacji obowiązków wynikających z prawa energetycznego , d) niewłaściwej ocenie stopnia szkodliwości czynu. (...)(...)zobowiązał się spełniać określone przepisami prawa wymagania dotyczące wykonywania działalności gospodarczej oraz prowadzić działalność objętą koncesją na zasadach określonych w ustawie Prawo energetyczne oraz wydanych na jej podstawie przepisach wykonawczych. (...)Określona w zaskarżonej decyzji kara pieniężna stanowi sankcję z tytułu naruszenia warunków udzielonej powodowi koncesji i została nałożona na Spółkę podstawie przepisów Prawa energetycznego . (...)W polskim systemie prawa karnego obowiązuje reguła jednokrotnego skazania sprawcy za popełnienie czynu zabronionego. ( ne bis in idem ).
Czytaj więcej»

XVII AmE 83/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2018-06-25

Data publikacji: 2018-11-14

trafność 10%

Orzeczenie nieprawomocne

(...)dnia 10 kwietnia 1997r. – Prawo energetyczne (zwane dalej: Pe), w(...)1 pkt 4 ustawy - Prawo energetyczne , polegającej na obrocie paliwami ciekłymi. (...)Przedsiębiorca wskazał we wniosku, że zamierza prowadzić działalność gospodarczą polegającą na obrocie paliwami ciekłymi w postaci: benzyny silnikowe inne niż benzyny lotnicze, oleje napędowe, przy wykorzystaniu infrastruktury technicznej innych przedsiębiorców. (...)Zgodnie z art. 35 ust. 3 Pe Prezes URE odmawia udzielenia koncesji, gdy wnioskodawca nie spełnia wymaganych przepisami prawa warunków. (...)Wprawdzie przepisy prawa nie określają, wysokości środków finansowych gwarantu­jących prawidłowe wykonywanie działalności gospodarczej, lecz słusznie przyjął pozwany, iż należy je oceniać pod kątem zakresu i rodzaju wzmiankowanej działalności koncesjonowanej.
Czytaj więcej»

II Ca 2234/17

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Krakowie

Data orzeczenia: 2018-02-08

Data publikacji: 2018-11-15

trafność 16%

Umową z dnia 21 lutego 2014 r. osoby te reprezentowane przez A. B. zbyły prawo własności (...) (Rep. (...) ). (...)Uczestnik zarzucił także, że zdjęcia lotnicze, w tym te obejmujące 1982 roku nie wykazują istnienia ogrodzenia, o którym mowa w uzasadnieniu zaskarżonego postanowienia. (...)Nie wynika to z przedłożonych zdjęć lotniczych. W szczególności ogrodzenie to nie jest widoczne na zdjęciu lotniczym z 1982 r., jak przyjął to Sąd Rejonowy.
Czytaj więcej»

IV Ka 89/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Legnicy

Data orzeczenia: 2018-09-27

Data publikacji: 2018-11-16

trafność 9%

Teza orzeczenia: Dla bytu przestępstwa z art. 160 § 2 kk konieczne jest także wykazanie, że ewentualne pożądane zachowanie alternatywne polegające na wykonaniu przez gwaranta ciążącego na nim obowiązku zapobiegłoby realnemu i znacznemu wzrostowi stopnia narażenia na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia pacjenta. Nie jest zatem możliwe obiektywne (...)
Prokurator, stawiając zarzut obrazy prawa procesowego tj. art. 366 §(...)Pełnomocnik oskarżycielki posiłkowej, stawiając zarzuty obrazy przepisów prawa procesowego, tj. art. 4 kpk(...)(...)Próbowała zamówić transport lotniczy.
Czytaj więcej»

VIII P 776/17

zarządzenie, uzasadnienie

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie

Data orzeczenia: 2018-04-24

Data publikacji: 2018-11-16

trafność 12%

Orzeczenie nieprawomocne

W tej sytuacji bez znaczenia pozostaje to, że bilet lotniczy S. P. (1) zarezerwował w dniu 29 grudnia 2017 r. (...)Pracownik ma prawo do wytłumaczenia swego postępowania i do obrony przed zarzutami. (...)Instytucja wysłuchania pracownika ma na celu realizację funkcji ochronnej prawa pracy i nie może być sprowadzana wyłącznie do formalności. (...)Zgodnie z art. 98 § 1 k.p.c. strona przegrywająca sprawę obowiązana jest zwrócić przeciwnikowi na jego żądanie koszty niezbędne do celowego dochodzenia praw i celowej obrony (koszty procesu).
Czytaj więcej»

I ACa 1625/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Krakowie

Data orzeczenia: 2018-07-25

Data publikacji: 2018-11-19

trafność 6%

Przedmiotem działalności spółki były m.in. transport usług technicznych do Niemiec, świadczenie usług spawalniczych, prowadzenie na własny rachunek najmu bazy magazynowej, sprzedaż usług turystycznych oraz biletów lotniczych. (...)(...)umowa ta była nieważna mocy prawa i to od pozwanego na rzecz spółki (...) należna jest kwota zasadzona w tym rozstrzygnięciu. (...)Na jego podstawie mogli również uchylić skutki przedawnienia roszczenia z tego tytułu wobec spółki , [ które jako argument przeciwko istnieniu tej wierzytelności wobec powódki , Sąd Okręgowy powołał jako dodatkowy ], - naruszenia prawa procesowego , w sposób mający(...)(...)(...), w zakresie zastosowania norm prawa materialnego, powołane przez skarżącego, nie są usprawiedliwione , ustalenia te Sąd II instancji aprobuje i przyjmuje za własne.
Czytaj więcej»