Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
15452

VIII U 848/22

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Łodzi

Data orzeczenia: 2022-09-16

Data publikacji: 2022-10-07

trafność 11%

Istotność:

Sąd rozpoznający odwołania ma obowiązek samodzielnie dokonać oceny zgodności zastosowanych przez organ rentowy przepisów z prawem międzynarodowym, a tego nie dotyczy pytanie kierowane do TK, a na co zwrócił uwagę SA w Ł. , uchylając postanowienie o zwieszeniu postępowania. (...)Należy wskazać, iż termin "godność człowieka" ujęto w wielu aktach prawa międzynarodowego, m.in. w Karcie Narodów Zjednoczonych (preambuła), w (...) Deklaracji Praw Człowieka z 1948, (art. 1), w Międzynarodowych Paktach Praw Człowieka (1966), a także w Karcie Praw Podstawowych Unii Europejskiej. (...)W ten sposób Karta nawiązuje do wspólnych tradycji konstytucyjnych państw członkowskich, w tym również Polski, oraz międzynarodowego prawa praw człowieka, w świetle których nienaruszalna godność człowieka stanowi podstawę aksjologiczną systemu ochrony praw człowieka. (...)Nikt zaś nie może być pozbawiony swojej własności, chyba że w interesie publicznym i na warunkach przewidzianych przez ustawę oraz zgodnie z zasadami prawa międzynarodowego.
Czytaj więcej»

VI U 197/22

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Bydgoszczy

Data orzeczenia: 2022-07-11

Data publikacji: 2022-10-10

trafność 10%

Teza orzeczenia: ustalenie okoliczności, za które zakład ubezpieczeń społecznych ponosi odpowiedzialność w związku z nie ustaleniem prawa do świadczenia lub nie wypłacenia świadczenia, jest podstawą do przyznania prawa do ustawowych odsetek
(...)mocy odrębnych przepisów albo umów międzynarodowych – nie ustalił prawa do świadczenia lub nie wypłacił tego świadczenia, jest obowiązany do wypłaty odsetek od tego świadczenia w wysokości odsetek ustawowych za opóźnienie określonych przepisami prawa cywilnego. (...)(...)świadczeń określonych na mocy umów międzynarodowych.
Czytaj więcej»

VIII GC 141/22

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Bydgoszczy

Data orzeczenia: 2022-07-11

Data publikacji: 2022-10-10

trafność 9%

W uzasadnieniu pozwu wskazano, że powód prowadzi działalność gospodarczą w zakresie transportu krajowego i międzynarodowego przesyłek transportowych za wynagrodzeniem. (...)(...)zawarcia umowy przewozu o charakterze międzynarodowym, a zatem do oceny stosunku prawnego łączącego strony winno się w pierwszej kolejności stosować przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu towarów (CMR) z dnia 19 maja 1956 r. (Dz.
Czytaj więcej»

IV Pa 96/21

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Częstochowie

Data orzeczenia: 2022-02-17

Data publikacji: 2022-10-10

trafność 19%

Istotność:

Teza orzeczenia: Zgodnie z art. 9 i art. 91 Konstytucji oraz art. 4 ust. 3 i art. 6 Traktatu o Unii Europejskiej (TUE) prawa podstawowe Unii Europejskiej mają charakter praw bezpośrednio stosowalnych. Prawo strony do sądu bezstronnego jest takim prawem. Każdy sędzia krajowy z powołaniem się na zasadę efektywnej kontroli sądowej ma nie tylko prawo, ale (...)
Zgodnie z art. 178ust.1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej , sędzia podlega Konstytucji i ustawom, zaś zgodnie z art. 9 Konstytucji sędzia podlega też wiążącym Rzeczpospolitą Polską traktatom międzynarodowym. (...)Sądy zatem mają bowiem obowiązek (wyrażony w art. 178 w związku z art. 8 , stosowania tu również konstytucji (obok ustaw regulujących bezpośrednio materię sporu), a także obowiązującego w Polsce prawa międzynarodowego. (...)Sądy powszechne w rezultacie wyraźniejszego zaakcentowania potrzeby i możliwości bezpośredniego stosowania konstytucji i prawa międzynarodowego zyskują pozycję strażnika konstytucyjnego porządku prawnego. Mogą ten porządek oceniać z punktu widzenia pryncypiów konstytucyjnych i prawa międzynarodowego Jest to w przypadku sądów powszechnych kontrola pośrednia, nie abstrakcyjna, dokonywana ad casum.
Czytaj więcej»

VIII U 2898/20

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Łodzi

Data orzeczenia: 2022-08-01

Data publikacji: 2022-10-10

trafność 23%

Istotność:

Przy ustalaniu prawa i wysokości świadczeń emerytalno-rentowych uwzględniane są okresy ubezpieczenia za granicą, jeżeli tak stanowią umowy międzynarodowe (art. 8 ustawy emerytalnej). (...)Zgodnie z art. 8 ustawy emerytalnej przy ustalaniu prawa do emerytury i renty oraz przy obliczaniu ich wysokości uwzględnia się okresy ubezpieczenia za granicą, jeżeli tak stanowią umowy międzynarodowe. W odniesieniu do sytuacji uregulowanych stosownymi umowami międzynarodowymi przepis ten nakazuje uwzględnianie zagranicznych okresów ubezpieczenia, mimo że okresy te przypadały za granicą (w ramach systemów zagranicznych), a składka była odprowadzana na rzecz instytucji zagranicznej. (...)Przepis ten dotyczy w pierwszym rzędzie rozporządzenia (EWG) nr 1408/71, a dla państw przystępujących do UE ma on to znaczenie, że skutkuje zastąpieniem dotychczasowych umów międzynarodowych przepisami wspólnotowej koordynacji. (por.
Czytaj więcej»

I Ns 455/14

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi

Data orzeczenia: 2020-03-19

Data publikacji: 2022-10-10

trafność 7%

Istotność:

Tym samym niezbędnym pozostawało odwołanie się do treści ustawy z dnia 12 listopada 1965 roku Prawo Prywatne Międzynarodowe (Dz.U. 1965, Nr 46, poz. 290 z późń. zm.) w brzmieniu obowiązującym na datę otwarcia spadku (17 września 1989 roku). (...)Uwzględniając fakt, że testament został sporządzony w Izraelu Sąd odwołał się w zakresie oceny jego ważności ponownie do przepisów ustawy z dnia 12 listopada 1965 roku Prawo Prywatne Międzynarodowe . (...)(...)art. 35 ustawy prawo prywatne międzynarodowe ) odwołanie się do regulacji obowiązującej w Izraelu (państwo dokonania czynności), której treść została załączona do akt niniejszej sprawy (k.159 – 182).
Czytaj więcej»

II W 640/22

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Tomaszowie Lubelskim

Data orzeczenia: 2022-09-30

Data publikacji: 2022-10-11

trafność 10%

Przy czym przez środki polityki handlowej rozumie się jak wynika z art. 5 pkt 36 UKC środki pozataryfowe, przyjęte w ramach wspólnej polityki handlowej, w formie unijnych przepisów regulujących międzynarodową wymianę towarową. Wydaje się zatem, że podstawą reglamentacji pozataryfowej są przepisy unijne oraz dotyczyć muszą wspólnej polityki handlowej oraz regulować międzynarodową wymianę handlową. (...)Zdaniem sądu przepis powyższy nie jest przepisem regulującym międzynarodową wymianę towarową w rozumieniu art.(...)
Czytaj więcej»

V AGa 415/19

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Katowicach

Data orzeczenia: 2022-03-08

Data publikacji: 2022-10-11

trafność 15%

Istotność:

Pozwany ubezpieczyciel był ubezpieczycielem (...) jako przewoźnika zarówno w ruchu krajowym jak i międzynarodowym i odpowiada za zaistniałe zdarzenie na podstawie art. 822 § 1 k.c. (...)Tej liście załadunkowej towarzyszyło wystawienie międzynarodowych listów przewozowych CMR, które powódka przedłożyła w odniesieniu do pozycji dwa i trzy. (...)Wypada dodać i to, że w umowach międzynarodowego przewozu, a z takim przypadkiem mamy do czynienia w analizowanej sprawie, dla oceny treści łączącej strony umowy nie ma znaczenia fakt, iż powódka nie posiada uprawnień do wykonywania międzynarodowego przewozu towarów. (...)Jedność umowy, o której mowa w postanowieniu art. 34 Konwencji CMR, oznacza przede wszystkim to, że cała trasa przewozu obsługiwana przez poszczególnych przewoźników musi być objęta pierwotną umową przewozu międzynarodowego.
Czytaj więcej»

VI C 51/22

uzasadnienie

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie

Data orzeczenia: 2022-05-12

Data publikacji: 2022-10-11

trafność 3%

Orzeczenie nieprawomocne

W ust. 2 lit c) wskazano, że nie dotyczy to m. in. umowy kupna lub sprzedaży walut obcych, czeków podróżnych lub międzynarodowych przekazów pieniężnych wystawionych w walucie obcej.
Czytaj więcej»

XVII AmE 83/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2020-09-01

Data publikacji: 2022-10-11

trafność 7%

Orzeczenie nieprawomocne

(...)3 porty lotnicze; 4 obiekty międzynarodowej komunikacji kolejowej; 5 obiekty wojskowe,(...)
Czytaj więcej»