Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4290

II C 294/14

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Łodzi

Data orzeczenia: 2018-05-14

Data publikacji: 2018-08-02

trafność 13%

Istotność:

Jako podstawę roszczeń wskazali art. 129 ust. 2 i art. 136 ust. 1 i 3 ustawy Prawo Ochrony Środowiska . Powodowie wnieśli także o zasądzenie od pozwanego kosztów postępowania według norm prawem przepisanych. (...)Wytoczenie powództwa, bez wątpienia, jest formą realizacji prawa do wystąpienia z roszczeniem i dla realizacji tego prawa nie jest wymagane uprzednie zgłoszenie roszczenia drugiej stronie. (...)Tymczasem, dane z 2009 roku są już „historyczne” i wymagają przeskanowania izolinii równoważnego poziomu dźwięku z uwzględnieniem faktycznych pór i ilości operacji lotniczych, a także trajektorii lotów.
Czytaj więcej»

III RC 501/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Pruszkowie

Data orzeczenia: 2018-05-11

Data publikacji: 2018-07-18

trafność 21%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Podniósł, iż małoletni nie jest już uczniem liceum lotniczego w D. , a szkoły średniej w W. . (...)Za bilety lotnicze w kwocie 390 zł i wyżywienie za 2 tygodnie w kwocie 1000 zł zapłaciła matka. (...)Posiada mieszkanie położone w W. , nabyte na kredyt udzielony na 25 lat i samochód w leasingu bez prawa wykupu. (...)Zgodnie z art. 213 § 2 kpc sąd jest związany uznaniem powództwa, chyba że uznanie jest sprzeczne z prawem lub zasadami współżycia społecznego albo zmierza do obejścia prawa.
Czytaj więcej»

I ACa 1215/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Poznaniu

Data orzeczenia: 2018-05-10

Data publikacji: 2018-11-26

trafność 18%

Sąd jest obowiązany poddać całościowej analizie rozmiar ingerencji lotniska w prawo własności sąsiednich nieruchomości. (...)Przytoczone ograniczenie chroni interesy okolicznych mieszkańców, jednak nie zmierza do odwrócenia ogólnego negatywnego dla nich trendu rozwoju portu lotniczego. W ostatecznym rozrachunku liczba operacji lotniczych w ciągu dwudziestu czterech lat ma zwiększyć się o ponad 70%, co niewątpliwie wpływa na ograniczenie prawa własności sąsiednich nieruchomości, a co za tym idzie, na ich wartość. (...)W odbiorze potencjalnych nabywców, akt prawa miejscowego o utworzeniu o.o.u., otwierający, przynajmniej potencjalnie, legalną drogę do zwiększenia operacji lotniczych, wpływa na zmniejszenie wartości nieruchomości.
Czytaj więcej»

V ACa 1317/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2018-05-10

Data publikacji: 2018-06-15

trafność 7%

W wielu miejscach w domu ma porozstawiane zdjęcia syna, prawie codziennie jest na cmentarzu. (...)Odszkodowania ustalone dla rodzin ofiar katastrofy lotniczej w wysokości 250 000 złotych nie stworzyły warunków dla przyjęcia, że w przypadku zgonu człowieka, jest to standardowo określona wartość zerwanych więzi rodzinnych. (...)W pierwszej kolejności ocenić należy zarzut naruszenia prawa procesowego. (...)Sąd szczegółowo wskazał naruszenia prawa, jakich dopuścił się pieszy poszkodowany i wyjaśnił szczegółowo, dlaczego uznał, że naruszenie przepisów prawa o ruchu drogowym skłoniło Sąd do ustalenia 25% przyczynienia się poszkodowanego do wypadku.
Czytaj więcej»

VI Pa 30/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Bydgoszczy

Data orzeczenia: 2018-05-10

Data publikacji: 2018-08-27

trafność 8%

Istotność:

W tej sytuacji bezwładu organizacyjnego i braku decyzji osób , które nie tylko miały prawo, ale powinny ją podjąć w(...)przejęciu zadań związanych z portem lotniczym wynika z niezrozumienia przez pracodawcę swej roli . (...)Powódka sprzeciwiała się przejęciu obowiązków związanych z portem lotniczym. (...)Konkretnie dowiedziałam się od dyrektora B. , iż powódka odmówiła przejęcia obowiązków związanych z portem lotniczym". (...)Nie zajmowała się też sprawami związanymi z utrzymaniem przejścia granicznego w porcie lotniczym.
Czytaj więcej»

III Ca 34/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu

Data orzeczenia: 2018-05-09

Data publikacji: 2018-06-01

trafność 19%

Istotność:

Z kolei w myśl art. 4 przeciwko domniemaniu prawa wynikającemu z wpisu w księdze wieczystej nie można powoływać się na domniemanie prawa wynikające z posiadania. (...)Sąd Rejonowy w Nowym Sączu orzekł, że S. i M. P. nabyli z mocy prawa przez zasiedzenie z dniem 1 stycznia 2006r. własność nieruchomości stanowiących działki ewidencyjnej numer(...) , opisane w punkcie I. postanowienia na prawach wspólności ustawowej małżeńskiej. (...)Jak wykazano wyżej powodowie nie dysponują tytułem własności do przedmiotu sporu a przeciwko domniemaniu prawa wynikającemu z wpisu w księdze wieczystej nie można powoływać się na domniemanie prawa wynikające z posiadania. (...)Po drugie zdjęcia lotnicze nie wskazują wprost na osobę posiadacza.
Czytaj więcej»

VII AGa 277/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2018-05-09

Data publikacji: 2018-09-17

trafność 9%

Roszczenie formułowane na podstawie art. 129 ust. 2 ustawy prawo ochrony środowiska podlega poważnym ograniczeniom. (...)Nie można mówić o takiej szkodzie wówczas, gdy właścicielowi nieruchomości przysługuje roszczenie negatoryjne umożliwiające przywrócenie stanu zgodnego z prawem. (...)W odbiorze potencjalnych nabywców akt prawa miejscowego niweczy perspektywę zmniejszenia się oddziaływania czy nawet utrzymania się immisji na dotychczasowym poziomie. (...)Sąd I instancji nie naruszył również prawa materialnego t.j. art. 129 ust. 1 i 2 ustawy- Prawo ochrony środowiska (dalej jako: „POŚ”) w zw. z art. 361 § 1 k.c.
Czytaj więcej»

V ACa 1190/17

wyrok

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2018-05-02

Data publikacji: 2018-06-06

trafność 37%

Własność i inne prawa rzeczowe , LexisNexis, 2013).”. (...)Nie sposób wykluczyć, że mieszczący się w granicach normatywnych hałas lotniczy może być uciążliwy dla mieszkańców okolicy portu lotniczego, tym niemniej jednak ma to charakter zjawiska powszechnego na tym terenie i jest nie do uniknięcia. (...)(...)inne uciążliwości związane z działalnością lotniczą, wywołujące szkody, a które nie są efektem postanowień zawartych w aktach prawa miejscowego, wprowadzających obszar ograniczonego użytkowania. (...)Oddziaływanie hałasu lotniczego związanego z działalnością pobliskiego portu lotniczego na nieruchomość powodów nie zostało zaprezentowane jako samodzielna podstawa faktyczna powództwa.
Czytaj więcej»

VIII Pa 181/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Gliwicach

Data orzeczenia: 2018-05-02

Data publikacji: 2018-09-06

trafność 9%

Tezy tej nie podważa również fakt, że strona pozwana zdołała odnaleźć w wyszukiwarce połączeń lotniczych lot relacji H. – W. z przesiadką w S. . (...)Sąd Rejonowy prawidłowo zastosował także przepisy prawa. (...)Nie jest zasadny zarzut naruszenia prawa materialnego. (...)Tymczasem powód takiego prawa nie utracił z powodu niezgodnego z prawem rozwiązania umowy o pracę.
Czytaj więcej»

I C 112/18

uzasadnienie

Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie

Data orzeczenia: 2018-04-27

Data publikacji: 2018-06-19

trafność 20%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: Nietezowane.
Transport lotniczy organizowała (...) spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w W. . (...)Z treści tego dokumentu wynika, że N. R. oświadczył, że w stosunku do linii lotniczej oznaczonej na bilecie stanowiącym załącznik do umowy, zwanej dalej „Dłużnikiem”, przysługuje mu wolna od praw osób trzecich i wad prawnych,(...)(...)Podmiotami posiadającymi legitymację procesową są np. podmioty posiadające interes prawny w ustaleniu istnienia albo nieistnienia prawa lub stosunku prawnego, którego nie są podmiotem. Legitymacja procesowa jest więc zawsze powiązana z normami prawa materialnego.
Czytaj więcej»