Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4207

XVII AmE 49/21

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2023-01-30

Data publikacji: 2024-07-02

trafność 10%

Orzeczenie nieprawomocne

(...)benzynami silnikowymi innymi niż benzyny lotnicze, olejami napędowymi, paliwami lotniczymi, estrami stanowiącymi samoistne paliwo ciekle(...)(...)Zgodnie zaś z art. 7 pkt 1 ustawy z dnia 30 listopada 2016 r. o zmianie ustawy - Prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw (Dz. (...)Jak wskazywał w uzasadnieniu odwołania, Spółka nie miała wpływu na działania organów administracji skarbowej, a także organów ścigania, które zabezpieczyły dokumenty niezbędne do potwierdzenia iż Spółka działa zgodnie z prawem. (...)Podobną rolę spełnia art. 189e k.p.a. wyłączający możliwość nałożenia kary pieniężnej w przypadku gdy do naruszenia prawa doszło wskutek działania siły wyższej.
Czytaj więcej»

I C 962/20

zarządzenie, wyrok, uzasadnienie

Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ w Gdańsku

Data orzeczenia: 2023-01-26

Data publikacji: 2023-03-23

trafność 50%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: opóźnienie lotu wynikające z opóźnienia poprzedniego lotu nie spełnia przesłanek nadzwyczajnych okoliczności . Zderzenie z ptakiem może być rozważane jako nadzwyczajna okoliczność, ale wyłącznie w odniesieniu do przedmiotowego lotu, a nie lotu go poprzedzającego.
Uzasadniając żądnie pozwu powód wskazał, że zakupił bilet lotniczy, zawierając umowę, na mocy której pozwany był zobowiązany do przewodu lotniczego powoda na trasie O. – G. . (...)Do przewozu osób drogą lotniczą zastosowanie mają również przepisy ustawy z dnia 3 lipca 2002 r. – Prawo lotnicze oraz przepisy prawa unijnego. (...)W myśl art. 5 ust. 1 lit. c Rozporządzenia w przypadku odwołania lotu, pasażerowie, których to odwołanie dotyczy mają prawo do odszkodowania od obsługującego przewoźnika lotniczego z wyjątkami przewidzianymi w tym przepisie. (...)Planowania rotacji lotów samolotu przez przewoźnika lotniczego nie można uznać za pozostające poza jakąkolwiek kontrolą przewoźnika lotniczego.
Czytaj więcej»

I Ca 591/22

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Sieradzu

Data orzeczenia: 2023-01-25

Data publikacji: 2023-05-12

trafność 10%

Istotność:

Sąd uznał powództwo za zasadne w oparciu o art. 129 ust 2 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 roku – Prawo ochrony środowiska i stwierdził, że(...)zamknięty, aby chronić przed hałasem lotniczym. (...)W związku z powyższym nie naruszono w sprawie przepisów prawa materialnego art. 129 ust. 2 ustawy - prawo ochrony środowiska i art. 361 § 2 k.c. w sposób opisany w apelacji. (...)(...)w prawdzie nie jest aktem prawa miejscowego, ale jego postanowienia są(...)cele zgodne ze studium mają prawo mieć pełne zaufanie i ekspektatywę, że cele te będą przeniesione do planu miejscowego (Komentarz do ustawy prawo ochrony środowiska Wyd. (...)Przepisy prawa nie powinny być interpretowane w sposób skutkujący utratą zaufania w racjonalność ustawodawcy.
Czytaj więcej»

XXVII Ca 486/22

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2023-01-24

Data publikacji: 2023-04-04

trafność 26%

Sąd Okręgowy zważył, co następuje: Apelacja wywiedziona przez powoda jako bezzasadna podlegała oddaleniu, albowiem wydany wyrok w pełni odpowiada prawu. (...)Przewoźnik lotniczy w planie lotu (...) wyznacza planowe godziny lotu. Plan lotu natomiast składany jest następnie służbom kontroli ruchu lotniczego, w tym Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. (...)Przewoźnik lotniczy wskazuje planowe godziny rejsu według operacyjnego czasu lotu - jest to tzw. rozkład handlowy rejsu.
Czytaj więcej»

I ACa 1535/22

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Łodzi

Data orzeczenia: 2023-01-23

Data publikacji: 2023-04-24

trafność 9%

Z uwagi na powyższe obrażenia po udzieleniu pierwszej pomocy przewieziono powódkę lotniczym pogotowiem ratunkowym do Instytutu Centrum (...) w Ł. i tam została przyjęta w trybie nagłym. (...)Powódka w odpowiedzi na apelację wniosła o jej oddalenie w całości oraz zasądzenie od pozwanego kosztów postępowania apelacyjnego, w tym kosztów zastępstwa procesowego według norm prawem przepisanych. (...)Obciążenie tylko jednej strony obowiązkiem zwrotu kosztów procesu mimo częściowego uwzględnienia powództwa może mieć miejsce również wówczas, gdy przepisy prawa materialnego nie określają ściśle kryterium do określenia wysokości żądania (post.
Czytaj więcej»

I Ca 598/22

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Sieradzu

Data orzeczenia: 2023-01-23

Data publikacji: 2023-05-12

trafność 15%

Istotność:

Przed utworzeniem obszaru ograniczonego użytkowania dla lotniska wojskowego Ł. budynek był dostatecznie wyciszony zgodnie z normami prawa budowlanego , stosującymi się na terenach, na których obowiązują i są spełnione przepisy dotyczące ochrony przed hałasem lotniczym. (...)W celu skompensowania braku możliwości otwierania okien podczas występowania hałasu lotniczego, wynikającego z utworzenia (...) , należy zainstalować łącznie dziewięć wentylatorów sufitowych. (...)Kontrola instancyjna nie wykazała uchybień przepisom prawa. (...)Nie można zatem zgodzić się z twierdzeniem, że naruszono w sprawie przepisy prawa materialnego art. 129 ust. 2 ustawy - prawo ochrony środowiska i art. 361 § 2 k.c. w sposób opisany w apelacji.
Czytaj więcej»

II Ca 1439/21

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Poznaniu

Data orzeczenia: 2023-01-19

Data publikacji: 2023-03-13

trafność 17%

Istotność:

W tym zakresie apelujący zarzucił sądowi rejonowemu: 1 naruszenie przepisów prawa materialnego tj.: 1.1 art. 129 ust. 2 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 roku Prawo ochrony środowiska (t.j. (...)Prawo ochrony środowiska (Dz. (...)W odbiorze potencjalnych nabywców, akt prawa miejscowego o utworzeniu takiego obszaru, otwierający, przynajmniej potencjalnie, legalną drogę do zwiększenia operacji lotniczych, wpływa na zmniejszenie wartości nieruchomości. (...)K. Gruszecki, Komentarz do art.136 ustawy – Prawo ochrony środowiska , SIP LEX).
Czytaj więcej»

IX P 607/20

zarządzenie, uzasadnienie

Sąd Rejonowy Szczecin-Centrum w Szczecinie

Data orzeczenia: 2023-01-18

Data publikacji: 2023-01-26

trafność 12%

Z uwagi na obrażenia, T. P. został zabrany do szpitala pogotowiem lotniczym. (...)Powód domagał się w niej zasądzenia od pozwanego odszkodowania w wysokości 1.625 zł za niezgodne z prawem rozwiązanie z nim umowy o pracę bez wypowiedzenia. (...)W razie nieuwzględnienia wniosku pracownikowi przysługuje, w ciągu 7 dni od zawiadomienia o odmowie sprostowania świadectwa pracy, prawo wystąpienia z żądaniem jego sprostowania do sądu pracy. (...)Powód domagał się w niej zasądzenia od pozwanego odszkodowania w wysokości 1.625 zł za niezgodne z prawem rozwiązanie z nim umowy o pracę bez wypowiedzenia.
Czytaj więcej»

I Ca 590/22

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Sieradzu

Data orzeczenia: 2023-01-17

Data publikacji: 2023-05-12

trafność 17%

Istotność:

Przed utworzeniem obszaru ograniczonego użytkowania dla lotniska wojskowego Ł. budynek był dostatecznie wyciszony zgodnie z normami prawa budowlanego , stosującymi się na terenach, na których obowiązują i są spełnione przepisy dotyczące ochrony przed hałasem lotniczym. (...)W celu skompensowania braku możliwości otwierania okien podczas występowania hałasu lotniczego, wynikającego z utworzenia (...) , należy zainstalować łącznie dwa wentylatory sufitowe. (...)Prawo ochrony środowiska (Dz. (...)Prawo ochrony środowiska .
Czytaj więcej»

I Ca 600/22

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Sieradzu

Data orzeczenia: 2023-01-17

Data publikacji: 2023-05-12

trafność 15%

Istotność:

Nieruchomość strony powodowej znajduje się w podobszarze A i stwierdzono, że na nieruchomości strony powodowej dochodzi do przekroczeń dopuszczalnego poziomu hałasu lotniczego w środowisku. Przed utworzeniem obszaru ograniczonego użytkowania dla lotniska wojskowego Ł. budynek był dostatecznie wyciszony zgodnie z normami prawa budowlanego , stosującymi się na terenach, na których obowiązują i są spełnione przepisy dotyczące ochrony przed hałasem lotniczym. (...)W celu skompensowania braku możliwości otwierania okien podczas występowania hałasu lotniczego, wynikającego z utworzenia (...) , należy zainstalować łącznie cztery wentylatory sufitowe. (...)W związku z powyższym nie naruszono w sprawie przepisów prawa materialnego art. 129 ust. 2 ustawy - prawo ochrony środowiska i art. 361 § 2 k.c. w sposób opisany w apelacji.
Czytaj więcej»