Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4436

III AUa 1912/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Białymstoku

Data orzeczenia: 2014-05-20

Data publikacji: 2014-06-17

trafność 10%

W odwołaniu R. P. domagał się zmiany decyzji i przyznania prawa do wcześniejszej emerytury. (...)Tu nie chodzi o wymóg znajomości przepisów prawa, lecz o przeciętną staranność, jaka powinna towarzyszyć osobie wszczynającej spór. (...)(...)Sądowi pierwszej instancji naruszenia przepisów prawa materialnego, skoro sama uprzednio nie przedstawiła okoliczności faktycznych niezbędnych do odmiennej wykładni prawa. (...)Zgodnie z art. 256 k.p.c. w sądach polskich językiem urzędowym jest język polski ( art. 5 § 1 prawa o ustroju sądów powszechnych ).
Czytaj więcej»

V W 2446/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie

Data orzeczenia: 2014-05-19

Data publikacji: 2014-06-06

trafność 39%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: grzywna 200 zł + koszty 130 zł
W § 5 zarządzenia nr (...) jako sankcję naruszenia wymienionych w nim przepisów porządkowych wskazano art. 210 ust. 1 pkt 5a Ustawy Prawo Lotnicze . (...)W wydanym orzeczeniu Trybunał uznał, iż art. 210 ust. 1 pkt 5 prawa lotniczego jest niezgodny z art. 42 ust. 1 Konstytucji . (...)Zgodność obowiązującego obecnie art. 210 ust. 1 pkt. 5a Ustawy Prawo Lotnicze z Ustawą Zasadniczą była również przedmiotem prac Trybunału Konstytucyjnego. (...)Oznacza to, że art. 210 ust. 1 pkt 5a w zw. z art. 83a ust. 2 Ustawy Prawo Lotnicze jest zgodny z art. 2 Konstytucji w aspekcie wynikającej z niego zasady prawidłowej legislacji.
Czytaj więcej»

I C 1080/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2014-05-19

Data publikacji: 2016-06-01

trafność 13%

Orzeczenie nieprawomocne

(...)art. 129 ust. 2 ustawy Prawo ochrony środowiska można, zgodnie z treścią art. 129 ust. 4 tej ustawy, wystąpić w okresie 2 lat od dnia wejścia w życie rozporządzenia lub aktu prawa miejscowego powodującego ograniczenie sposobu korzystania(...)ust. 1 – 3 ustawy Prawo ochrony środowiska . (...)Rozporządzenie to zostało wydane w oparciu o treść art. 135 ust. 2 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 roku Prawo ochrony środowiska (Dz.U. z 2006 roku, Nr 129, poz. 902 z późn. zm.). (...)Szkoda ma być normalnym następstwem wejścia w życie rozporządzenia lub aktu prawa miejscowego wprowadzającego ograniczenia w sposobie korzystania z nieruchomości. (...)Zgodnie z art. 47 ust. 2 tej ustawy, akty prawa miejscowego wydane na podstawie przepisów(...)do czasu wydania nowych aktów prawa miejscowego przez organy przejmujące zadania i kompetencje ( http://www. (...) ).
Czytaj więcej»

I ACa 1761/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2014-05-16

Data publikacji: 2014-08-29

trafność 8%

Od 27 lutego do 3 marca 2006 r. powódka była hospitalizowana w Klinice (...) Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej. (...)(...)mechanicznego są zobowiązani, na podstawie prawa, do odszkodowania za wyrządzoną w związku z ruchem tego pojazdu szkodę, której następstwem jest śmierć, uszkodzenie ciała, rozstrój zdrowia, bądź też utrata, zniszczenie lub uszkodzenie mienia. (...)Istotne jest również, że opinia biegłego M. K. w żaden sposób nie wyjaśnia dlaczego przez prawie pół roku rzekomo rozwijający się proces zwyrodnieniowo-zapalny nie dawał żadnych objawów, po czym pojawiły się one ze znaczną intensywnością. (...)Należy dodać, że Sąd Okręgowy trafnie zastosował prawo materialne prawidłowo uwzględniając wszystkie wyprowadzane na płaszczyźnie art. 445 k.c. kryteria istotne dla określenia wysokości zadośćuczynienia.
Czytaj więcej»

IV Ka 206/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Świdnicy

Data orzeczenia: 2014-05-16

Data publikacji: 2014-07-15

trafność 7%

Istotność:

Chodzi tu zatem o taki podmiot, który na mocy ściśle określonej, szczególnej delegacji wynikającej z przepisów prawa, wystawia na rzecz innej osoby(...)(...)szczególnej delegacji wynikającej z przepisów prawa, do wystawiania na rzecz innej osoby dokumentu odnośnie okoliczności mających znaczenie prawne. (...)Straż Graniczna realizuje zadania wynikające z przepisów prawa Unii Europejskiej oraz umów i porozumień międzynarodowych na zasadach i w zakresie w nich określonych. 3. (...)Tak więc skoro w niniejszej sprawie doszło do ewidentnej obrazy prawa materialnego art. 231§ 1 i(...)
Czytaj więcej»

I ACa 1650/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2014-05-14

Data publikacji: 2014-09-01

trafność 7%

Charakteryzował się tym, że prawo procesowe nakłada na strony ciężar podania sądowi znanych im faktów, dowodów i zarzutów w określonym terminie pod rygorem utraty prawa ich późniejszego powoływania. (...)Dalsze zarzuty naruszenia prawa materialnego również nie zasługują na uwzględnienie. (...)Biorąc pod uwagę, że rozprawa w Sądzie Apelacyjnym została wyznaczona na godzinę 9.40, zaś pełnomocnik powoda chcąc uczestniczyć w niej musiał dotrzeć do budynku Sądu z K. , Sąd Apelacyjny uznał za zasadne przyznanie zwrotu kosztów tej podróży drogą lotniczą w wysokości 882 zł. (...)Natomiast z uwagi na znaczną odległość do siedziby Sądu (ponad 300km) możliwe jest skorzystanie z transportu lotniczego.
Czytaj więcej»

VII U 2691/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy Warszawa-Praga w Warszawie

Data orzeczenia: 2014-05-13

Data publikacji: 2016-04-01

trafność 10%

Orzeczenie nieprawomocne

W tej mierze należy także uwzględniać podstawowe zasady prawa pracy dotyczące równości praw pracowników oraz ich niedyskryminacji ( art. 11 2, 11 3 i 18 3a -18 3e k.p. ), a także prawo pracownika do godziwego wynagrodzenia ( art. 13 k.p. ). (...)Ochronna funkcja prawa pracy nie zabezpiecza wystarczająco interesu ogólnego chronionego w ramach stosunku ubezpieczenia społecznego i że ocena tych postanowień umowy może być dokonywana także z punktu widzenia prawa ubezpieczeń społecznych. (...)Istnieje w nim znacznie mocniejsza niż w prawie pracy bariera działania w ramach prawa, oparta na wymagającym ochrony interesie publicznym i zasadzie solidarności ubezpieczonych. (...)Uwzględniając powyższe, na podstawie powołanych przepisów prawa materialnego oraz art. 477 14 § 2 k.p.c.
Czytaj więcej»

VII Pa 48/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Gdańsku

Data orzeczenia: 2014-05-09

Data publikacji: 2014-07-03

trafność 6%

Dotyczą one bowiem wszystkich pracowników spółki i związane są z przestrzeganiem przepisów prawa pracy. (...)Kwestia, czy przekazano powodowi zakres jego obowiązków na piśmie również należy do zagadnień związanych z przestrzeganiem prawa pracy. (...)Strona powoda jako przegrywająca jest obowiązana ponieść te koszty jako przegrywająca sprawę, biorąc pod uwagę, iż były one celowe i niezbędne dla obrony praw pozwanego. (...)Nie budzi wątpliwości, iż w sądach polskich językiem urzędowym jest język polski ( art. 5 § 1 prawa o ustroju sądów powszechnych – tj.
Czytaj więcej»

VI Ga 74/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Rzeszowie

Data orzeczenia: 2014-05-08

Data publikacji: 2014-06-02

trafność 15%

Pracodawca ten przekazuje je pracownikom i każdy pracownik ubiega się o otrzymanie wizy z prawem do pracy, tzw. wizy pracowniczej. (...)Świadek M. K. (1) leciał do D. samolotem, na lotnisko jechał busem, leciał z D. do C. , mieszkał tam w hotelu, za bilet lotniczy płaciła firma K (...) . (...)(...)cel umowy utożsamiany z obejściem prawa nie stanowi podstawy dla odstąpienia od niej, ale dla uznania jej nieważności stosownie do treści art. 58 kc i to po stwierdzeniu, iż dana czynność prowadzi do obejścia prawa, a nie jak stwierdził to Sąd Rejonowy, może prowadzić do obejścia prawa. (...)Zważyć również należy, że w kwalifikacji czynności prawnej jako służącej obejściu prawa chodzi o wywołanie skutku sprzecznego z prawem poprzez dokonanie samej czynności, zaś(...)takiego skutku, dopuszczalnym w świetle prawa jest bowiem zarówno zobowiązanie powoda(...)
Czytaj więcej»

I C 2584/13

zarządzenie, wyrok, uzasadnienie

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie

Data orzeczenia: 2014-05-07

Data publikacji: 2015-11-09

trafność 8%

Orzeczenie nieprawomocne

Transport lotniczy stanowił dla powodów jeden z elementów wycieczki decydujących o udanym wypoczynku. (...)Przepis ten nie wskazuje wprawdzie wprost możliwości żądania zadośćuczynienia za utratę przyjemności z wakacji, jednakże zgodnie z unijnym prawem turysta ma prawo żądać od organizatora wyjazdu wynagrodzenia za naruszenie prawa do niezakłóconego wypoczynku. (...)zasadami panującymi w Unii Europejskiej, prawo krajowe powinno być interpretowane zgodnie z celem jaki przyświeca dyrektywie, regulującej dane stosunki prawne, to klientom biur podróży przysługuje prawo do zadośćuczynienia z tytułu zmarnowanego urlopu. (...)Nie ulega więc wątpliwości, iż powodowie którzy mieli prawo oczekiwać w związku z zawarciem(...)odczuwać stres i dyskomfort podczas prawie dwugodzinnego oczekiwania na autokar zastępczy i kilkugodzinnej podróży autokarem do W. .
Czytaj więcej»