Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4195

VI ACa 628/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2013-08-07

Data publikacji: 2014-02-16

trafność 14%

Mianowice odnosi się ona do nagród w postaci voucherów uprawniających do: zakupu wycieczki z ofert (...) , wykorzystania na weekendowy pobyt w hotelu (...) w Polsce, otrzymania biletów lotniczych (...) (pkt. (...)W ocenie Sądu Okręgowego pozwany przedsiębiorca w ten sposób ogranicza swoją odpowiedzialność w związku z wykonywaniem umowy w stosunku do zasad wynikających z prawa powszechnie obowiązującego. (...)Zdaniem Sądu Okręgowego odwoływanie się w tym wypadku przez profesjonalistę do jego relacji z podmiotami trzecimi faktycznie pozbawia konsumenta ochrony jego praw, co w rażącym stopniu narusza jego interesy. (...)W ocenie Sądu Okręgowego, zaskarżona klauzula narusza zatem podstawowe kategorie prawa zobowiązań w odniesieniu do działalności gospodarczej.
Czytaj więcej»

I ACa 743/12

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2013-08-06

Data publikacji: 2013-11-18

trafność 21%

Prawo zamówień publicznych (par. 20 ust. 1 pkt 1 umowy) nie znajduje uzasadnienia. (...)Sąd uznał, że przyjęty przez stronę pozwaną tryb zakupu biletów lotniczych nie tylko nie utrudnił ale(...)zakresie) polegającym na zorganizowaniu transportu lotniczego, którego realizacji miała dotyczyć pomoc finansowa udzielona przez powoda. (...)Jako takie stanowi nadużycie prawa podmiotowego w rozumieniu art. 5 k.c. i nie korzysta z ochrony. (...)Strona pozwana w zarzutach od nakazu zapłaty odniosła się merytorycznie jedynie do części żądania dotyczącego kwot wydatkowanych na zakup biletów lotniczych oraz związanych ze współpracą z partnerem D. – spółka z o.o.
Czytaj więcej»

I C 37/12

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Słupsku

Data orzeczenia: 2013-08-02

Data publikacji: 2020-05-20

trafność 8%

Po uzyskaniu wydolności oddechowej i krążeniowej, jednak bez kontaktu logicznego, przekazana została transportem lotniczym do (...) Zespołu (...) w S. . (dowód: dokumentacja medyczna SPZOZ w L. k. 121-126). (...)Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, zakład ubezpieczeń jest zobowiązany do przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego w terminie 30 dni od dnia zgłoszenia szkody lub do 14-go dnia od daty wyjaśnienia wszelkich okoliczności w prawie. (...)Zasadą prawa cywilnego jest zaś, że dłużnik popada w opóźnienie, jeżeli nie spełnia świadczenia w terminie, w którym stało się ono wymagalne.
Czytaj więcej»

VI ACa 1536/12

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2013-07-25

Data publikacji: 2013-12-19

trafność 15%

Teza orzeczenia: Wprawdzie zgodnie z art. 385 § 2 k.c. niejednoznaczne postanowienia wzorca umownego tłumaczy się na korzyść konsumenta, jednak zasada ta, jak wynika z art. 385 § 2 zd. 3 k.c., nie ma zastosowania w postępowaniu w sprawach o uznanie postanowień wzorca umowy za niedozwolone.
(...)regulaminów firm przewozowych oraz linii lotniczych, które przewidują, że osoba nietrzeźwa nie może być wpuszczona na pokład samolotu czy autokaru. (...)(...)i zawiera uregulowanie, które przewiduje prawo przedsiębiorcy do odmówienia uczestnikowi imprezy turystycznej prawa wstępu na pokład samolotu/autobusu, jeśli jest on w stanie nietrzeźwości. (...)(...)i prowadzi do nieusprawiedliwionej dysproporcji praw i obowiązków na niekorzyść konsumenta, a tym samym zapis ten kształtuje prawa i obowiązki konsumenta w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami, rażąco naruszając ich interesy. (...)Konstrukcja wzorca umowy sprzeczna z art. 385 § 2 zdanie pierwsze k.c. już sama w sobie powoduje, że kontrahent konsumenta kształtuje jego prawa i obowiązki w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami, rażąco naruszając interes konsumenta.
Czytaj więcej»

III RC 143/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Kędzierzynie Koźlu

Data orzeczenia: 2013-07-23

Data publikacji: 2013-11-30

trafność 10%

Teza orzeczenia: zasądzono w części
Zamieszkuje wspólnie z małżonką J. M. oraz synem M. M. (1) w domu nabytym na zasadzie prawa współwłasności, zajmując piętro budynku. (...)Od tego czasu pozostaje osobą bezrobotną z prawem do zasiłku i prawdopodobnie podejmie niebawem inną działalność gospodarczą. (...)Wskazywał nadto, że syn na wycieczki szkolne za granicę nie mógłby jechać, bo nie stać go na taki wydatek, a wskazywane przez powódkę ceny biletów lotniczych do Anglii są niemal dwukrotnie zawyżone. (...)Rodzice zaś nie mają obowiązku zabezpieczyć wszystkich potrzeb dziecka, nie ma ono bowiem nieograniczonego prawa (roszczenia) do domagania się zaspokojenia wszystkich jego swoich potrzeb.
Czytaj więcej»

II AKa 214/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2013-07-18

Data publikacji: 2014-02-13

trafność 5%

Po drugie Sąd Okręgowy niewłaściwie rozumie kwestie możliwości przesłuchania świadka na rozprawie w kontekście prawa do rzetelnego procesu, w tym prawa oskarżonego do udziału w przesłuchaniu świadków oskarżenia. (...)Art. 391 § 1 i 2 k.p.k. nie jest sprzeczny ze standardami prawa międzynarodowego, którym to porównaniom Sąd Okręgowy poświęcił prawie dwukrotnie więcej miejsca niż ocenie dowodów zebranych w sprawie I zarzutu a/o (str. 11 0 16 uzasadniania). (...)Prawo to ulega ograniczeniu z przyczyn naturalnych i prawnych w razie śmierci takiej osoby, zaś przytoczone w uzasadnieniu wyroku Sądu I instancji orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka to potwierdzają. (...)Oznacza to lekceważenie prawa, zwłaszcza że oskarżony nadal je łamał, korzystając z dokumentów innych osób.
Czytaj więcej»

I ACa 601/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Poznaniu

Data orzeczenia: 2013-07-17

Data publikacji: 2013-09-04

trafność 16%

Od listopada 2006 roku stacjonują na tym lotnisku, startują i lądują samoloty (...) W ostatnich latach liczba operacji lotniczych ulegała intensyfikacji. (...)W tak ustalonym stanie faktycznym Sąd Okręgowy wskazał, że podstawę uwzględnienia powództwa stanowi przepis art. 129 ust. 2 Prawo ochrony środowiska (Dz. (...)Konieczną przesłanką odpowiedzialności odszkodowawczej jest więc szkoda, której źródłem jest rozporządzenie lub akt prawa miejscowego powodujący ograniczenie sposobu korzystania z nieruchomości. Szkoda ma być normalnym następstwem wejścia w życie rozporządzenia lub aktu prawa miejscowego wprowadzającego ograniczenia w sposobie korzystania z nieruchomości.
Czytaj więcej»

I ACa 388/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Poznaniu

Data orzeczenia: 2013-07-17

Data publikacji: 2013-09-07

trafność 14%

Prawo ochrony środowiska (Dz. (...)Sąd nie wydał ponadto postanowienia dopuszczającego dowód z Raportu oddziaływania środowiska w zakresie hałasu lotniczego Lotniska (...) P. - K. dla prognozowanych operacji samolotu (...) wraz z analizą porealizacyjną z 2007 r. (...)I C 166/08, przesłuchania A. M. na okoliczność funkcjonowania lotniska P. - K. , w tym liczbę stacjonujących samolotów i zjawisk lotniczych oraz pisma dowódcy JW. (...) z 11 stycznia 2010 r. (...)Szkoda ma być normalnym następstwem wejścia w życie rozporządzenia lub aktu prawa miejscowego wprowadzającego ograniczenia w sposobie korzystania z nieruchomości.
Czytaj więcej»

I C 1008/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Toruniu

Data orzeczenia: 2013-07-10

Data publikacji: 2013-08-13

trafność 11%

Na skutek operacji noga uległa skróceniu o 4-5 cm, W dalszej części uzasadnienia powódka wskazała na przebieg leczenia w W. i związane z tym komplikacje, trudności w transporcie lotniczym do W. , z W. do G. , leczenia w G. i perspektywie, a raczej jej braku, powrotu do zdrowia. (...)L. M. próbowała bez powodzenia załatwić matce transport lotniczy z W. do G. . (...)Odwoływanie się do braku znajomości prawa bułgarskiego i strachu związanego z ewentualną odpowiedzialnością pozwanego, który opiekował się jej wnuczką nie zasługują na wiarygodność. (...)Zgodnie z dominującym poglądem w nauce prawa cywilnego, stwierdzenie zawinienia osoby dopuszczającej(...)
Czytaj więcej»

V C 143/13

uzasadnienie

Sąd Rejonowy w Trzebnicy

Data orzeczenia: 2013-07-05

Data publikacji: 2013-08-09

trafność 14%

Pozwana wskazała również, że powódka nigdy nie zwracała się o wykonanie zobowiązania w zakresie przeniesienia na nią prawa własności działki. (...)A. P. i D. P. podpisali zobowiązanie dotyczące zwrotu I. W. kwoty 15000,00 zł w terminie 2 lat oraz przeniesienia na nią prawa własności działki położonej w S. przy ul. (...) lub sprzedaży tej działki osobie przez nią wskazanej w podanym przez powódkę terminie. (...)A (...) – k. 45-48, kserokopia biletu lotniczego – k. 63, zeznania świadka E. U. – k. 38v-39, zeznania świadka L. Ś. – k. 39-39v, przesłuchanie pozwanej D. P. – k. 64v-65v. (...)Na podstawie zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego Sąd ustalił, iż I. W. nigdy nie zwracała się ani do D. P. ani do A. P. w celu realizacji postanowień umowy w zakresie przeniesienia prawa własności działki.
Czytaj więcej»