Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
6092

XXV C 661/17

zarządzenie, wyrok, uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2018-08-13

Data publikacji: 2018-10-25

trafność 40%

Orzeczenie nieprawomocne

Powodowie korzystali bowiem wyłącznie z kwoty 1.752.915,83 zł, a nie tej kwoty zindeksowanej kursem franka szwajcarskiego. (...)Nie można pozwolić, aby w obrocie prawnym funkcjonowała umowa niejako ,,kulejąca”, stanowiąca połączenie umowy kredytu indeksowanego i nieindeksowanego kursem franka szwajcarskiego. (...)Natomiast wartość franka szwajcarskiego przyjęta jest jedynie jako wskaźnik waloryzacji poszczególnych rat podlegających spłacie. (...)Jak już zostało to uprzednio podniesione przez Sąd przedmiotowy kredyt nie został udzielony we frankach szwajcarskich, lecz w złotych.
Czytaj więcej»

II C 881/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2018-08-09

Data publikacji: 2018-12-20

trafność 42%

Orzeczenie nieprawomocne

Powodowie nie udowodnili także by bank stosował nierynkowy kurs franka szwajcarskiego. (...)Pracownik banku poinformował powodów, że kurs franka szwajcarskiego jest w bardzo dobrej cenie i kredyt waloryzowany do CHF będzie korzystny. (...)Powodowie nie sprawdzali kursu franka szwajcarskiego, nie analizowali też historii wahań kursu tej waluty przed zaciągnięciem kredytu. (...)Samo bowiem zakwestionowanie sposobu wyliczenia kursu franka szwajcarskiego na chwilę zapadalności raty kredytu nie oznaczałoby, iż kredyt zawarty przez stronę utraciłby charakter kredytu waloryzowanego kursem franka szwajcarskiego i stałby się kredytem złotowym.
Czytaj więcej»

I ACa 98/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Białymstoku

Data orzeczenia: 2018-08-08

Data publikacji: 2018-10-16

trafność 36%

Istotność:

Podniósł, że na podstawie umowy cesji nabył od Banku (...) S.A. wierzytelność w stosunku do pozwanego z tytułu umowy kredytu denominowanego w walucie szwajcarskiej. (...)Był on denominowany we franku szwajcarskim (§ 2 umowy). (...)Spłata miała następować w złotych według obowiązującego w Banku kursu sprzedaży franka szwajcarskiego, jaki ustalano w tabeli kursów według przesłanek, których nie ujęto w umowie i w o.w.u. (...)(...)w dniu ich płatności kursu franka szwajcarskiego, wskaźnika LIBOR trzymiesięcznego, a także marży (§ 8 ust. 1 – 5 umowy), której wielkość zależała od złożenia przez pozwanego odpisu z księgi wieczystej nieruchomości stanowiącej zabezpieczenie kredytu (§ 8 ust. 1 w zw. z § 11a Umowy).
Czytaj więcej»

XXV C 590/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2018-08-08

Data publikacji: 2018-09-18

trafność 35%

Orzeczenie nieprawomocne

Po dokonaniu obliczeń doradca kredytowy stwierdził, że powodowie nie mają zdolności kredytowej do zaciągnięcia kredytu w złotych polskich, ale posiadają zdolność kredytową do uzyskania kredytu indeksowanego do franka szwajcarskiego. D. Ł. i S. Ł. (1) w dniu 19 marca 2008 r. złożyli wniosek o kredyt hipoteczny indeksowany do franka szwajcarskiego. (...)W związku z rosnącym kursem franka szwajcarskiego i doniesieniami medialnymi o sytuacji kredytobiorców, którzy zawarli umowy indeksowanego kursem franka szwajcarskiego, D. Ł. na początku 2016 r. zwróciła się o poradę prawną do kancelarii prawnej. (...)Indeksacja do franka szwajcarskiego stanowiła jedynie dodatkowe postanowienia umowne, nie zmieniające charakteru kredytu.
Czytaj więcej»

VI Ka 229/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Elblągu

Data orzeczenia: 2018-08-02

Data publikacji: 2018-10-02

trafność 28%

Istotność:

(...)w E. i osobą uprawnioną do wystawiania dokumentów, tj. faktur VAT,(...)E. , w celu uzyskania kredytu gotówkowego na zakup pojazdu marki(...)140.000zł, wystawił poświadczającą nieprawdę co do tych okoliczności Fakturę VAT nr(...)(...)(...)E. , w celu uzyskania kredytu gotówkowego na zakup pojazdu marki(...)wsparcia finansowego i zawarł umowę kredytu denominowanego na zakup pojazdu marki A.(...)w E. i osobą uprawnioną do wystawiania dokumentów, tj. faktur VAT,(...)(...)(...)E. , w celu uzyskania kredytu gotówkowego na zakup pojazdu marki(...)wsparcia finansowego i zawarł umowę kredytu denominowanego na zakup pojazdu marki A.(...)pracowników, przedstawicieli instytucji finansującej co do ceny nabywanego pojazdu i faktycznego(...)(...)Również w rozważaniach co do wymierzonych kar, to Sąd I instancji nawiązał do „przerobienia faktur i CMR-ów” a nie do ich użycia.
Czytaj więcej»

II C 991/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2018-07-31

Data publikacji: 2018-12-21

trafność 44%

Orzeczenie nieprawomocne

A. W. (1) i A. G. zawarli z (...) Bank (...) SA w W. umowę kredytu we franku szwajcarskim. (...)W chwili podpisywania umowy pracownik banku nie wyjaśniał powodowi jak będzie ustalany kurs franka szwajcarskiego. (...)Obowiązek zapłaty raty kredytu w kwocie stanowiącej równowartość pewnej ilości CHF nie jest kontraktem terminowym na franka szwajcarskiego. (...)Samo bowiem zakwestionowanie sposobu wyliczenia kursu franka szwajcarskiego na chwilę zapadalności raty kredytu nie oznaczałoby, iż kredyt zawarty przez stronę utraciłby charakter kredytu waloryzowanego kursem franka szwajcarskiego i stałby się kredytem złotowym.
Czytaj więcej»

XXIV C 241/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2018-07-27

Data publikacji: 2018-09-25

trafność 39%

Orzeczenie nieprawomocne

Umowa przewidywała indeksowanie kredytu do waluty obcej – franka szwajcarskiego (CHF). (...)W okresie przed, a także po zawarciu umowy, dochodziło do znaczących zmian kursu franka szwajcarskiego w relacji do złotego polskiego. (...)W świetle umowy w pierwszej racie kapitałowo-odsetkowej część kapitałowa mogłaby ograniczać się do symbolicznego jednego franka szwajcarskiego. (...)Jeden frank szwajcarski to bowiem 100 centymów, zatem dla zachowania zasady wzrostu każdej kolejnej raty kapitałowej wystarczy różnica 3 franków pomiędzy pierwszą i ostatnią trzechsetną ratą, co oznaczałoby wzrost każdej raty o jeden centym.
Czytaj więcej»

III C 285/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2018-07-27

Data publikacji: 2018-12-21

trafność 29%

Orzeczenie nieprawomocne

Przed złożeniem wniosku o kredyt w pozwanym Banku, powodowie zawarli umowę kredytu z (...) Bankiem (...) S.A. w W. we franku szwajcarskim / tamże /. (...)W literaturze wskazuje się, że tzw. kredytydenominowane” lub indeksowane do kursu waluty obcej są kredytami w walucie polskiej [ zob. (...)W literaturze wskazuje się, że tzw. kredytydenominowane” lub indeksowane do kursu waluty obcej są kredytami w walucie polskiej [ zob. (...)Powodowie mieli również doświadczenie związane z zawarciem kredytu w walucie obcej (we franku szwajcarskim), w związku z zawartą umową kredytu z (...) Bankiem (...) S.A.(...)
Czytaj więcej»

I C 1021/14

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Gdańsku

Data orzeczenia: 2018-07-26

Data publikacji: 2021-05-18

trafność 25%

Orzeczenie nieprawomocne

Pozwana wskazywała, iż strony wiązała umowa, mocą której powód zobowiązał się pobrać kredyt dla pozwanej, zaś ta miała spłacać należności wynikające z umowy kredytu. (...)Pozwana zarzucała wprawdzie, że powód będąc obciążony kredytem mieszkaniowym we frankach szwajcarskich nie byłby na tyle nierozsądny, aby pożyczać kwotę 150.000 zł pozwanej zamiast przeznaczyć te pieniądze na spłatę zadłużenia. (...)Z drugiej zaś strony kurs franka szwajcarskiego wzrósł drastycznie dopiero w styczniu 2015 r., a więc po zawarciu umowy pożyczki. Niskie oprocentowanie kredytów indeksowanych czy denominowanych w walucie CHF powodowało zaś, że nie opłacało się wcześniej spłacać takiego kredytu.
Czytaj więcej»

I C 886/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2018-07-23

Data publikacji: 2018-11-13

trafność 41%

Orzeczenie nieprawomocne

Bezsporne w sprawie było, że powodowie zawarli umowę kredytu mieszkaniowego nr (...) \ (...) denominowanego we franku szwajcarskim jako konsumenci. (...)W odniesieniu do kredytów „złotowych” bank kalkuluje swoje ryzyko kontraktowe i udziela kredytu w złotych polskich, to tym(...)w przypadku, w którym udziela kredytu walutowego lub kredytu złotówkowego indeksowanego do waluty obcej czy kredytu denominowanego w walucie obcej, którą charakteryzują(...)(...)Finalne wypłacenie złotówek po ich przewalutowaniu z franków szwajcarskich stanowi wyłącznie rozbieżność między walutą zobowiązania i walutą wykonania zobowiązania. (...)Dzięki zastosowaniu wskaźnika LIBOR 3M raty kredytu denominowanego we franku szwajcarskim w dacie zawierania umowy przez powodów były znacząco niższe niż kredytu złotowego.
Czytaj więcej»