Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
6979

XXIV C 281/18

zarządzenie, wyrok, uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2021-06-24

Data publikacji: 2022-03-04

trafność 41%

Orzeczenie nieprawomocne

Powód wskazał, że powód podjął decyzję o zawarciu umowy kredytowej w wyniku faktu, że oprocentowanie kredytów denominowanych i indeksowanych we franku szwajcarskim w chwili zawierania umowy i nadal jest znacznie niższe niż oprocentowanie kredytów w polskich złotych. (...)Powód nie został zapoznany z historycznymi kursami franka szwajcarskiego, nie miał również przedstawionych symulacji spłaty kredytu. (...)Powód nie wnioskował o możliwość spłaty kredytu we franku szwajcarskim, jak również nie chciał wypłaty kredytu w walucie CHF, a w polskich złotych ( dowód: protokół przesłuchania powoda, k. 823-825). (...)W oczywisty sposób nie spełnia powyższych wymogów samo pouczenie o możliwości wzrostu kursu franka szwajcarskiego i w efekcie - wzrostu raty kredytu.
Czytaj więcej»

XXV C 2795/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2021-06-24

Data publikacji: 2022-09-28

trafność 28%

Orzeczenie nieprawomocne

W 2008 r. w (...) oferowane były kredyty złotówkowe oraz indeksowane kursem franka szwajcarskiego. (...)(...)brzmieniu: w przypadku umowy o kredyt denominowany lub indeksowany do waluty innej niż waluta polska,(...)w szczególności wyliczana jest kwota kredytu, jego transz i rat kapitałowo-odsetkowych oraz zasad przeliczania na walutę wypłaty albo spłaty kredytu. Po ust. 2 dodano ust. 3 w brzmieniu: w przypadku umowy o kredyt denominowany lub indeksowany do waluty innej niż waluta polska, kredytobiorca może dokonywać spłaty rat kapitałowo-odsetkowych oraz dokonać przedterminowej spłaty pełnej lub częściowej kwoty kredytu bezpośrednio w tej walucie. (...)Sąd dał wiarę zeznaniom świadka A. S. , w których świadek przedstawił zasady ustalania przez pozwany bank kursów franka szwajcarskiego w tabeli kursowej, a także ogólne zasady udzielania przez bank kredytu hipotecznych, gdyż zeznania te cechowały(...)
Czytaj więcej»

XII C 856/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy we Wrocławiu

Data orzeczenia: 2021-06-24

Data publikacji: 2022-08-01

trafność 20%

Istotność:

Pracownik tej instytucji zaproponował im kredyt indeksowany do waluty szwajcarskiej, wskazując, że oferta (...) S.A. jest najbardziej atrakcyjna. (...)215-220/ We wniosku o udzielenie kredytu powodowie wskazali, że wnioskują o(...)kredytowej powodów, bank przychylił się do ich wniosku o udzielenie kredytu i wydał pozytywną decyzję kredytową. (...)Sam sposób waloryzacji szczególnych wątpliwości nie budzi w tym rozumieniu, że jasnym jest odniesienie wartości zobowiązania kredytobiorców do poziomu notowań waluty szwajcarskiej. (...)Zarówno w zestawieniu z innym produktem danego przedsiębiorcy (tu: czystym kredytem złotowym tego samego banku), jak też z analogicznymi produktami innych przedsiębiorców (tu: innymi kredytami indeksowanymi albo denominowanymi innych banków) i innymi ich produktami (kredyty złotowe innych banków).
Czytaj więcej»

I ACa 35/21

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Szczecinie

Data orzeczenia: 2021-06-24

Data publikacji: 2021-09-17

trafność 31%

Istotność:

Zdaniem Sądu Okręgowego, samo ustalenie wysokości świadczenia powodów w odniesieniu do wartości franka szwajcarskiego mieściło się w granicach swobody umów wyrażonych w art.353 1 k.c. (...)Stronę powodową reprezentował profesjonalny pełnomocnik, który w obszernych pismach poruszał liczne aspekty problematyki kredytów denominowanych do CHF, w tym skutki uznania klauzul umownych za niedozwolone. (...)Specyfika niniejszej sprawy (klasyczny kredyt w PLN, przekształcony w kredyt denominowany do CHF w drodze aneksu) sprawia, że stwierdzenie nieważności aneksu powoduje automatyczny powrót do pierwotnej regulacji umownej. (...)Stwierdzenie nieważności umowy kredytu indeksowanego bądź denominowanego do franka szwajcarskiego powoduje konieczność rozstrzygnięcia, na jakich zasadach rozliczyć świadczenia stron spełnione na podstawie tej umowy.
Czytaj więcej»

IV C 649/21

zarządzenie, wyrok, uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2021-06-24

Data publikacji: 2021-09-02

trafność 42%

Orzeczenie nieprawomocne

Kredytobiorca zobowiązany był do spłaty należności związanych z udzielonym kredytem na prowadzone przez bank konto kredytobiorcy w walucie franków szwajcarskich (§ 6 ust. 1 i 2 umowy k. 51). (...)Po pierwsze, zgodnie z treścią umowy, wysokość kredytu została wyrażona we franku szwajcarskim 79.934,04 CHF, którą to kwotę powódka zobowiązała się do wykorzystania i zwrotu wraz z odsetkami zgodnie z warunkami umowy. (...)(...)faktycznie umowa nie przewidywała oddania do dyspozycji kredytobiorcy kwoty we frankach szwajcarskich ani zwrotu kredytu w tej walucie. (...)Natomiast wartość franka szwajcarskiego przyjęta została jedynie jako wskaźnik waloryzacji wypłaconej kwoty kredytu i poszczególnych rat podlegających spłacie.
Czytaj więcej»

XXV C 876/19

zarządzenie, wyrok, uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2021-06-24

Data publikacji: 2021-09-14

trafność 33%

Orzeczenie nieprawomocne

Na podstawie ww. umowy bank udzielił kredytobiorcom kredytu w kwocie 255,00,00 zł denominowanego (waloryzowanego) we franku szwajcarskim na okres 360 miesięcy, do dnia 15 kwietnia 2038 r. (§ 2 ust. 1 umowy). (...)Wprowadzenie „klauzuli waloryzacyjnej” miało na celu zastosowanie oprocentowania ustalonego w oparciu o wskaźniki rynkowe odnoszące się do franka szwajcarskiego, a nie do waluty krajowej. Ustalenie wysokości świadczenia kredytobiorców w odniesieniu do wartości franka szwajcarskiego było skutkiem a nie przyczyną wprowadzenia mechanizmu indeksacji (tą było dążenie do zastosowania niższego oprocentowania i obniżenia przez to odsetkowych kosztów kredytu). (...)(...)1 w części przewidującej udzielenie kredytu denominowanego (waloryzowanego) w walucie CHF, b(...)określenie wysokości rat kapitałowo-odsetkowych we frankach szwajcarskich.
Czytaj więcej»

I C 826/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim

Data orzeczenia: 2021-06-24

Data publikacji: 2021-09-09

trafność 27%

W ocenie pozwanego, gdyby powodowie, przed podpisaniem umowy, dokonali obserwacji kursu (...) , doszliby do wniosku, że kurs franka szwajcarskiego nie był stabilny. (...)Poprzednik prawny pozwanego zaproponował im kredyt we frankach. (...)Zostali poinformowani, że kredyt będzie stabilny z uwagi na stabilność franka. (...)Umowa zawarta przez strony nie zawierała żadnych kryteriów ustalania przez Bank kursu franka szwajcarskiego dla potrzeb przeliczenia kwoty kredytu udzielonego powodom na walutę (...) .
Czytaj więcej»

XXV C 108/19

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2021-06-23

Data publikacji: 2022-01-05

trafność 44%

Orzeczenie nieprawomocne

Powodom przedstawiono ofertę kredytu indeksowanego kursem franka szwajcarskiego. Doradca kredytowy informował powodów o stabilności kursu franka szwajcarskiego w ostatnich latach. (...)Zestawienie transakcji zawartych w serwisie (...) przez R. A. (k. 529-552) wskazuje, że to on nabywał w tym serwisie franki szwajcarskie, co rodzi domniemanie, że on dokonywał spłaty rat kredytowych we frankach szwajcarskich, od 31 marca 2016 r. do 12 kwietnia 2017 r. (...)Indeksacja do franka szwajcarskiego stanowiła jedynie dodatkowe postanowienia umowne, nie zmieniające charakteru kredytu.
Czytaj więcej»

V ACa 573/20

zarządzenie, wyrok, uzasadnienie

Sąd Apelacyjny w Gdańsku

Data orzeczenia: 2021-06-23

Data publikacji: 2021-10-19

trafność 30%

Istotność:

(...)w związku z zawarciem umowy kredytu hipotecznego indeksowanego do franka szwajcarskiego. (...)Z uwagi bowiem na znaczną liczbę zawieranych umów kredytowych indeksowanych do franka szwajcarskiego na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych oraz nagły wzrost kursu tej waluty, ocena tych czynności prawnych jest elementem ważkiego problemu społecznego i ekonomicznego. (...)Powód we własnym zakresie weryfikował historyczny kurs franka. (...)Powodowie zdawali sobie sprawę z tego, że kurs franka może wzrosnąć.
Czytaj więcej»

III C 309/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy Warszawa-Praga w Warszawie

Data orzeczenia: 2021-06-23

Data publikacji: 2023-03-13

trafność 33%

Co do kwestii spłaty kredytu, w § 10 ust 6(...)następować według kursu sprzedaży waluty do której jest indeksowany Kredyt, podanego w Tabeli kursów kupna/sprzedaży dla kredytów hipotecznych udzielanych przez (...) Bank S. A. , obowiązującego w dniu wpływu środków do Banku. (...)Zawarta Umowa była kredytem złotówkowym, zawierającym zapisy dotyczące waloryzacji do CHF. Był to tzw. kredyt indeksowany do waluty franka szwajcarskiego. (...)Powodowie podnosili zarzut zastosowania w umowie niedozwolonych klauzul indeksacyjnych dotyczących przeliczenia kredytu na franki szwajcarskie. (...)Nadal bowiem pozostaną w niej zapisy mówiące o jej indeksowaniu do waluty franka szwajcarskiego.
Czytaj więcej»