Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
6992

I C 87/20

wyrok

Sąd Okręgowy w Gliwicach

Data orzeczenia: 2021-10-12

Data publikacji: 2024-08-20

trafność 28%

Uzasadnili, że zawarli umowę o kredyt hipoteczny nr (...) (...) indeksowany do waluty obcej CHF na kwotę(...)przeliczona zgodnie z kursem kupna franków szwajcarskich wg Tabeli Kursów Walut Obcych obowiązującej w Banku. (...)Pozwany przeliczył kwotę kredytu na walutę szwajcarską po ustalonym przez siebie kursie. (...)Powodowie chcieli kredyt w wysokości około 230.000zł, nie mieli zdolności kredytowej dla kredytu w PLN, wskazano im, że mogą wziąć kredyt indeksowany do CHF. Ofertę przedstawiono jako najkorzystniejszą na rynku. (...)Orzeczenia te zapadły na tle umów kredytu zawartych z konsumentami i zawierających ryzyko walutowe (kredytu indeksowanego, denominowanego lub wprost kredytu walutowego).
Czytaj więcej»

I C 940/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Olsztynie

Data orzeczenia: 2021-10-11

Data publikacji: 2021-12-02

trafność 33%

Istotność:

(...)nadto wyraźne wskazanie tego rodzaju kredytów (denominowanych) w treści art. 69 ust.(...)wartości pozostawać miał kurs waluty szwajcarskiej do waluty polskiej lub innej waluty.(...)trudno uznać, aby konstrukcja umowy kredytu denominowanego w walucie obcej, a realizowanego(...)(...)Powtórzyć zatem wypada, że takie ukształtowanie umowy kredytu należy uznać co do zasady za zgodne z przepisami prawa. (...)Wysokość kredytu wyrażonego w walucie obcej do wypłaty w walucie polskiej, a(...)polskiej, będą zaliczane na spłatę kredytu wyrażonego w walucie obcej, zależą(...)(...)(...)z nagłym wzrostem kursu waluty szwajcarskiej w stosunku do waluty polskiej i trudności, jakie(...)kredytobiorcy zaczęli mieć w spłacie kredytów indeksowanych lub denominowanych do tej waluty, jak również efektem zastrzeżeń co do swobody ustalania kursów wymiany przez(...)
Czytaj więcej»

I C 978/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Olsztynie

Data orzeczenia: 2021-10-11

Data publikacji: 2021-12-02

trafność 35%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

(...)miesięcy rozpoczynając od dnia uruchomienia kredytu (§ 2.2-3 (...) ). 11(...)z § 4 (...) uruchomienie kredytu miało nastąpić w PLN, w(...)§ 1 (...) w przypadku kredytu denominowanego w walucie obcej wypłata następowała(...)(...)(...)potencjalnej nadwyżki na spłatę kapitału kredytu, ale bez wskazania, według jakiego(...)Na wypadek spadku kursu waluty szwajcarskiej kwota kredytu w tej walucie miała pozostać bez zmian, zaś brakującą część na zrealizowanie celu w walucie polskiej kredytobiorca miał pokryć z własnych środków. Wypłata kredytu miała przy tym następować wyłącznie(...)w walucie polskiej lub walucie kredytu. 12 Oznaczałoby to, że o ile walutą zobowiązania kredytowego był frank szwajcarski, o tyle walutą jego wykonania(...)kredytobiorca zobowiązywał się spłacać raty kredytu wyrażone w (...) w tej(...)
Czytaj więcej»

XXV C 2370/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2021-10-11

Data publikacji: 2021-11-17

trafność 39%

Orzeczenie nieprawomocne

Umożliwia bowiem dowolne ustalanie kursu wymiany franka szwajcarskiego na złotówki przez bank. (...)Bowiem przynajmniej w teorii kurs franka szwajcarskiego do złotego może wzrastać aż do nieskończoności, ale spaść nie może poniżej zera. (...)Pozwany podniósł, że na podstawie umowy kredytu udzielił powodom kredytu walutowego we frankach szwajcarskich. (...)Pozwany podkreślił, że skoro pozwany udzielił powodom kredytu we frankach szwajcarskich, objęty umową kredyt nie był kredytem złotowym.
Czytaj więcej»

II C 1789/20

zarządzenie, wyrok, uzasadnienie

Sąd Okręgowy Warszawa-Praga w Warszawie

Data orzeczenia: 2021-10-11

Data publikacji: 2022-05-23

trafność 32%

Umowa miała charakter kredytu indeksowanego walutą franka szwajcarskiego (CHF). (...)Nie mówiono, że będzie stosowany inny kurs do wypłaty kredytu a inny do spłaty. (...)(...)2006 roku bank udzielił powodowi kredytu określonego jako „denominowany (waloryzowany) w walucie CHF” (w rzeczywistości był to kredyt indeksowany do waluty CHF) w kwocie 945.000 zł, a kredytobiorca zobowiązał się do jego wykorzystania i spłaty zgodnie z warunkami umowy. (...)W domu zamieszkał w 2009 roku i mieszka w nim nieprzerwanie do chwili obecnej. (przesłuchanie stron – k. 181-182) W połowie stycznia 2015 roku, w wyniku decyzji Szwajcarskiego Banku (...) o tzw. „uwolnieniu kursu franka szwajcarskiego”, czyli zaprzestaniu polityki polegającej(...)
Czytaj więcej»

I C 688/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Olsztynie

Data orzeczenia: 2021-10-11

Data publikacji: 2021-12-02

trafność 28%

Istotność:

(...)zobowiązania pozostała nieznana, a kwota kredytu oraz wysokość rat spłaty kredytu uzależniona została od mierników wartości nieznanych stronie powodowej, w tym w postaci kursu kupna i sprzedaży franka szwajcarskiego obowiązującego i ustalonego przez pozwanego w sposób arbitralny. (...)Jak wynika z treści zawartej pomiędzy stronami umowy, stosownie do jej postanowień, strony umówiły się, że kwota kapitału kredytu w wysokości 220.000,- zł początkowo(...)drodze indeksacji przeliczona na walutę franka szwajcarskiego i oprocentowana w sposób właściwy dla tej waluty. (...)Jak wynika z wniosku kredytowego, powodowie wnosili o udzielenie im kredytu w PLN, ale określonego w walucie szwajcarskiej. (...)Odnosząc te stwierdzenia do rozpoznawanej sprawy należy na gruncie(...)faktycznych i analizy prawnej umowy kredytu zawartej z konsumentami, opowiedzieć się(...)§ 9 ust. 2 Regulaminu kredytu hipotecznego, z zachowaniem w mocy(...)
Czytaj więcej»

XXV C 2401/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2021-10-11

Data publikacji: 2021-11-17

trafność 33%

Orzeczenie nieprawomocne

Powodowie wskazali, że dnia 14 sierpnia 2012 roku zawarli z pozwanym bankiem aneks do umowy kredytu, na mocy którego zmieniono walutę spłaty kredytu, co umożliwiło im dokonanie spłat bezpośrednio we franku szwajcarskim, co powodowie czynią od sierpnia 2012 roku. (...)Nie można przyjąć, że umowa kredytu jest kredytem złotowym, nie zawierającym w ogóle klauzuli waloryzacyjnej, a jednocześnie oprocentowana na podstawie stóp procentowych franka szwajcarskiego. (...)Do ewentualnego pogorszenia sytuacji ekonomicznej kredytobiorców przyczynił się wzrost kursu franka szwajcarskiego, który był jednak powszechny i miał zasięg globalny. (...)Natomiast wartość franka szwajcarskiego przyjęta jest jedynie jako wskaźnik waloryzacji poszczególnych rat podlegających spłacie.
Czytaj więcej»

I C 2950/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Krakowie

Data orzeczenia: 2021-10-08

Data publikacji: 2023-10-18

trafność 33%

Orzeczenie nieprawomocne

W § 2 umowy wskazano, że powyższa kwota podlega denominacji (waloryzacji) do waluty franka szwajcarskiego ( (...) ). Kwota kredytu denominowanego (waloryzowanego) (...) lub transzy kredytu zostanie określona według kursu kupna dewiz dla wyżej wymienionej waluty zgodnie z tabelą kursów obowiązującą w banku w dniu wykorzystania kredytu lub transzy kredytu. (...)Powódki były zapewniane, że frank szwajcarski jest walutą bardzo stabilną, najbardziej na świecie. (...)W orzecznictwie słusznie wskazuje się, że tzw. kredyty denominowane lub indeksowane do kursu waluty obcej są w istocie kredytami w walucie polskiej (por. np. postanowienie Sądu Najwyższego z 19 października 2018 r., IV CSK 200/18).
Czytaj więcej»

II C 1617/19

zarządzenie, wyrok, uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2021-10-07

Data publikacji: 2024-10-15

trafność 53%

Orzeczenie nieprawomocne

Zmiana kursu franka szwajcarskiego zależała nie tylko od sytuacji w Szwajcarii, ale również w Polsce i na świecie. (...)Kredyt udzielony powodom jest kredytem denominowanym (wyrażonym) w walucie obcej – frankach szwajcarskich. (...)Kredyt udzielony powodom nie jest kredytem w złotych, ale kredytem denominowanym w walucie obcej - franku szwajcarskim. (...)Obowiązek zapłaty raty kredytu w kwocie stanowiącej równowartość pewnej ilości CHF nie jest kontraktem terminowym na franka szwajcarskiego.
Czytaj więcej»

I C 227/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Gdyni

Data orzeczenia: 2021-10-07

Data publikacji: 2023-07-04

trafność 29%

Istotność:

Tymczasem, z samego faktu złożenia przez powoda wniosku o zawarcie umowy kredytu indeksowanego kursem franka szwajcarskiego, dokonania przez niego wyboru oferty(...)(...)Należy przy tym mieć na uwadze, że Szwajcarski Bank (...) ( (...) ) przez wiele lat prowadził politykę obrony minimalnego kursu wymiany euro na franka szwajcarskiego. (...)Mimo tego, zarówno informacje o historycznych kursach danej waluty, jak też informacje o sztucznie utrzymywanym kursie (...) do euro nie była przekazywana konsumentom(...)atrakcyjnego dla potencjalnych kredytobiorców kursu franka szwajcarskiego. (...)Podkreślić bowiem należy, iż w polskim systemie prawnym wykształcił się odrębny podtyp umowy kredytu tj. umowa o kredyt denominowany lub indeksowany do waluty innej niż waluta polska.
Czytaj więcej»