Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4224

I C 236/20

zarządzenie, uzasadnienie, protokół

Sąd Rejonowy w Nowym Sączu

Data orzeczenia: 2021-10-18

Data publikacji: 2022-08-16

trafność 14%

Orzeczenie nieprawomocne

(...)F. P. o zaniechanie naruszeń prawa własności i przywrócenie stanu zgodnego z prawem Posiedzenie rozpoczęto o godz. 11.00 zakończono o godz. 11.30 Strony na posiedzenie nie stawiły się – niezawiadomione. (...)(...)F. P. o zaniechanie naruszeń prawa własności i przywrócenie stanu zgodnego z prawem I nakazuje pozwanym M. K. , Ł. K. (1) i F. P. , aby zaprzestali naruszeń prawa własności nieruchomości powodów składającej się z działki ew. nr (...) położonej w Z. obj. (...)(...)zakresu nanoszenia i interpretacji zdjęć lotniczych na okoliczność naniesienia stanu faktycznego uwidocznionego na zdjęciach lotniczych na mapę ewidencyjną. (...)Dla osób trzecich płynie stąd obowiązek biernego poszanowania cudzego prawa własności.
Czytaj więcej»

XVII AmE 121/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2021-10-18

Data publikacji: 2023-01-13

trafność 8%

Orzeczenie nieprawomocne

(...)oraz art. 11d ust. 3 Prawa energetycznego , poprzez ich błędną(...)11c ust. 2 pkt 2 Prawa Energetycznego , który to artykuł(...)nie art. 11d ust. 3 Prawa Energetycznego na który powołuje się(...)56 ust. 1 pkt 3a Prawa Energetycznego , w sytuacji, w(...)(...)Kary pieniężne, wymierzane na podstawie ustawy Prawo energetyczne , stanowią rodzaj sankcji administracyjno-karnej. (...)M. Swora, Z. Muras, Prawo energetyczne, tom II, Komentarz do art. 12-72, Warszawa 2016, s. 883). (...)W ocenie Sądu brak jest zatem podstaw do nałożenia na powoda kary na podstawie art. 56 ust. 3a ustawy Prawo energetyczne za naruszenia ograniczenia wprowadzone na innej podstawie niż wymienione w niniejszym przepisie.
Czytaj więcej»

XVII AmE 213/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2021-10-19

Data publikacji: 2022-03-21

trafność 7%

Orzeczenie nieprawomocne

Administracyjna kara pieniężna nie może zostać nałożona, jeżeli upłynęło pięć lat od dnia naruszenia prawa albo wystąpienia skutków naruszenia prawa. § 2. (...)M. Swora, Z. Muras, Prawo energetyczne. (...)Zasada ta obowiązuje zarówno w prawie karnym (istnieje kategoria czynów, które nie podlegają przedawnieniu), jak również w prawie administracyjnym. (...)Natomiast przedawnienie jest instytucją prawa materialnego.
Czytaj więcej»

XVII AmE 19/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2021-10-19

Data publikacji: 2022-03-14

trafność 8%

Orzeczenie nieprawomocne

W każdym przypadku strona wniosła także o zasądzenie od pozwanego na rzecz powoda kosztów postępowania wg norm przepisanych prawem, w tym kosztów zastępstwa prawnego. (...)(...)się w granicach wyznaczonych przepisami prawa. (...)(...)i pod rządami relewantnych przepisów prawa, oznacza to brak możliwości oceny(...)obowiązków wynikających z ustawy - Prawo energetyczne , związanych z wprowadzeniem ograniczeń w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej. (...)Powód powinien zatem w taki sposób prowadzić działalność, aby nie naruszać przepisów prawa.
Czytaj więcej»

V Ca 1535/21

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2021-10-20

Data publikacji: 2022-05-31

trafność 45%

(...)z uznaniem reklamacji przez przewoźnika lotniczego; b) art. 123 § 1(...)art. 205c ust. 8 ustawy Prawo lotnicze poprzez pominięcie okoliczności, że na(...)co zgodnie z ustawą o prawach konsumenta i ustawą Prawo lotnicze oznacza, iż Pozwana reklamację uznała;(...)(...)Prawo lotnicze znowelizowane ustawą z dnia 14 grudnia 2018r. o zmianie ustawy- Prawo lotnicze oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2019.235). (...)(...)lub ze skargą do Rzecznika Praw Pasażera inicjującą postępowanie w sprawie pozasądowego rozwiązywania sporu pasażerskiego przewoźnik lotniczy, organizator turystyki albo sprzedawca biletów(...)(...)Pozwana udzieliła odpowiedzi na reklamację wiadomością mailową dopiero w dniu 13 czerwca 2020 r., zatem już po wniesieniu powództwa i po upływie terminu na podjęcie postępowania reklamacyjnego przez przewoźnika lotniczego ( art. 205c ust. 6 ustawy Prawo lotnicze ).
Czytaj więcej»

I1 C 3479/19

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Gdyni

Data orzeczenia: 2021-10-21

Data publikacji: 2023-01-19

trafność 7%

Teza orzeczenia: brak
Po drugie – były wykonane przy otwartym oknie budynku, co oznacza, że nie jest to hałas miarodajny dla ocen naruszenia prawa do prywatności (w czasie chłodnej pory roku w czasie wichury okna pomieszczeń się zamyka i krótko przebywa na posesji). (...)Społeczno-gospodarcze przeznaczenie nieruchomości jest zjawiskiem dynamicznym i może ulegać zmianom w czasie w zależności od zgodnego z prawem jej przeznaczenia w danym momencie. (...)To nie inwestor wyrażał zgodę na sposób przeznaczenie jego nieruchomości na cele budowlane i nie ponosi winy za to, że uzyskał prawo do zabudowy swojej nieruchomości. (...)Reasumując, zdaniem Sądu prawo do utrzymania dotychczasowego status quo okolicy miejsca zamieszkania (z sensie zakazu urbanizacji, zabudowy) nie jest dobrem osobistym.
Czytaj więcej»

V ACa 156/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2021-10-21

Data publikacji: 2021-12-02

trafność 16%

Sąd Okręgowy też ustalił, że Rozporządzeniem Wojewody Mazowieckiego z dnia 7 sierpnia 2007 r. utworzono obszar ograniczonego użytkowania dla Portu Lotniczego im. (...)Prawo ochrony środowiska . (...)Sejmik Województwa Mazowieckiego w dniu 20 czerwca 2011 r. podjął Uchwałę nr 76/11 w sprawie utworzenia obszaru ograniczonego użytkowania dla Portu Lotniczego im. (...)Prawo ochrony środowiska , Sąd Okręgowy uznał żądanie za uzasadnione w zakresie odszkodowania za obniżenie wartości nieruchomości powódki o 21 %, czyli w zakresie kwoty 197 863,00 zł.
Czytaj więcej»

XVII AmE 115/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2021-10-22

Data publikacji: 2023-03-24

trafność 17%

Orzeczenie nieprawomocne

Prezes URE udzielił powodowi koncesji na obrót benzynami silnikowymi innymi niż benzyny lotnicze oraz olejami napędowymi w formie pośrednictwa handlowego bez wykorzystywania infrastruktury eksploatowanej przez powoda. (...)Zastępcy Komendanta Komisariatu Policji w Z. poinformował, że powód prowadzi obrót benzynami silnikowymi innymi niż benzyny lotnicze oraz olejami napędowymi na stacji paliw ciekłych położonej w Z. przy ul. (...) . (...)Prawo energetyczne (tj. (...)Jak dotąd prowadził on działalność koncesyjną zgodnie z przepisami prawa i warunkami koncesji.
Czytaj więcej»

III Ca 449/20

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Łodzi

Data orzeczenia: 2021-10-25

Data publikacji: 2022-03-23

trafność 9%

Istotność:

W czasie trwania umowy najmu z pozwanymi oraz prowadzonego przeciwko nim postępowania karnego powódka przyjeżdżała do Polski, ponosząc koszty związane z kupnem biletów lotniczych i zakwaterowaniem. (...)Przepisy Kodeksu cywilnego to przepisy prawa materialnego, a nie procesowego wobec czego ewentualne naruszenie ich nie stanowi naruszenia prawa procesowego lecz materialnego. (...)Zarzuca się tu w apelacji naruszenie poprzez niewzięcie pod uwagę nadużycia prawa podmiotowego i naruszenia zasad współżycia społecznego. (...)Przepisy prawa materialnego dzielą się, generalnie rzecz biorąc – na ogólne i szczególne.
Czytaj więcej»

V Ca 1354/21

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2021-10-26

Data publikacji: 2022-05-31

trafność 46%

W sprzeciwie od wydanego w sprawie nakazu zapłaty pozwany wniósł o oddalenie powództwa w całości oraz zasądzenie na swoją rzecz kosztów postepowania w tym kosztów zastępstwa procesowego według norm prawem przepisanych. (...)W myśl art. 5 ust. 1 lit. c Rozporządzenia w przypadku odwołania lotu, pasażerowie, których to odwołanie dotyczy mają prawo do odszkodowania od obsługującego przewoźnika lotniczego z wyjątkami przewidzianymi w tym przepisie, które nie znajdują zastosowania w niniejszej sprawie. (...)(...)sposób, że do celów stosowania prawa do odszkodowania, pasażerów opóźnionych lotów należy traktować jak pasażerów odwołanych lotów oraz że mogą oni powoływać się na prawo do odszkodowania przewidziane w art.(...)po pierwotnie przewidzianej przez przewoźnika lotniczego godzinie przylotu. Niemniej, takie opóźnienie nie rodzi po stronie pasażerów prawa do odszkodowania, jeżeli przewoźnik lotniczy jest w stanie dowieść, że(...)poza zakresem skutecznej kontroli przewoźnika lotniczego (tak Europejski Trybunał Sprawiedliwości w(...)
Czytaj więcej»