Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4436

III AUa 934/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Białymstoku

Data orzeczenia: 2017-04-04

Data publikacji: 2017-06-12

trafność 7%

Jedynie w incydentalnych przypadkach kwota dofinansowania była mniejsza od kosztu wyjazdu i dotyczyło to dużych sum, np. biletów lotniczych do USA. Przed przyznaniem dofinansowania(...)(...)Sąd Okręgowy wskazał, że zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 2 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych ZUS ma prawo do przeprowadzania kontroli prawidłowości i(...)(...)Odnosząc się do zarzutów naruszenia przepisów prawa procesowego, zwrócić należy uwagę na to, że aby podstawa naruszenia prawa procesowego nadawała się do rozpoznania, skarżąca powinna określić działanie (zaniechanie) sądu, naruszające konkretny przepis postępowania. (...)Tymczasem apelująca zarzucając naruszenie przepisów prawa procesowego - art. 233 § 1 k.p.c. - w istocie nie wskazała na takie działania czy zaniechania Sądu Okręgowego, które miałyby wpływ na rozstrzygnięcie sprawy.
Czytaj więcej»

VI ACa 2011/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2017-04-05

Data publikacji: 2017-06-07

trafność 18%

Istotność:

Teza orzeczenia: 1. Na podstawie art. 129 ust. 2 prawa ochrony środowiska odszkodowanie nie przysługuje, jeżeli nie zmieniają się istniejące już ograniczenia sposobu korzystania z nieruchomości. 2. Generowanie hałasu powinno być postrzegane w kontekście art. 129 prawa ochrony środowiska, a nie art. 322 tej ustawy. Nie jest wyłączona możliwość przypisania (...)
Swoje roszczenie oparł na treści art. 129 ust. 4 ustawy prawo ochrony środowiska . (...)Wartość nieruchomości M. M. uległa zmniejszeniu na skutek ograniczeń w zakresie korzystania z nieruchomości, między innymi związanych z hałasem lotniczym. (...)Powód w pozwie wskazywał, że chodzi mu o przyznanie odszkodowania również w związku z hałasem lotniczym pochodzącym z działalności (...) . (...)Chodzi więc o możliwość oparcia żądania o art. 322 i kolejne prawa ochrony środowiska.
Czytaj więcej»

III Ca 219/16

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu

Data orzeczenia: 2017-04-05

Data publikacji: 2017-05-09

trafność 7%

Istotność:

Sąd Rejonowy wskazał również, że ze zdjęć lotniczych przedmiotowych nieruchomości nie można uzyskać żadnych informacji co do faktycznego przebiegu granicy. (...)Odtworzenie przebiegu granic według stanu prawnego wymaga ustalenia na podstawie dokumentów i innych dowodów, jaki jest zakres prawa własności. (...)Tak więc cofnięcie ogrodzenia nie było jednoznaczne z jakimkolwiek ustępstwem w zakresie przysługującego tym uczestnikom prawa własności. (...)Przede wszystkim oni sami nie przyznają sobie praw do tego obszaru, co wynika już ze wskazań co do przebiegu granicy pomiędzy ich działką, a działką gminną, które w sposób jednoznaczny wskazują, że nie traktują oni spornego obszaru jako nieruchomość, do której przysługuje im prawo własności.
Czytaj więcej»

XXIII Ga 1889/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2017-04-05

Data publikacji: 2017-05-30

trafność 47%

Teza orzeczenia: Strajk mający wpływ na działalność przewoźnika w rozumieniu art. 5 ust. 3 w zw. z motywem 14 Preambuły Rozporządzenia (WE) Nr 261/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 11.02.2004 r. ustanawiającego wspólne zasady odszkodowania i pomocy dla pasażerów w przypadku odmowy przyjęcia na pokład albo odwołania lub dużego opóźnienia lotów (...)
Zarzuty naruszenia prawa materialnego nie mogły odnieść skutku, albowiem zaskarżony wyrok odpowiada prawu. (...)Celem prawa koalicji, rozpoznawanego również na gruncie prawa Unii Europejskiej (art. 28 Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej), jest reprezentacja i obrona praw oraz interesów nie tylko pracowniczych, ale również pracodawczych. (...)W takim bowiem wypadku zagwarantowana prawem obrona praw i interesów także prawodawcy w sporze z pracownikami byłaby iluzoryczna i stawiała przewoźnika lotniczego na z góry przegranej pozycji w sporze z pracownikami. (...)Z drugiej strony przewoźnik lotniczy nie ma instrumentów, aby zakazać pracownikom korzystania w sposób prawnie dozwolony z przysługującego im prawa do koalicji, które przybiera postać strajku.
Czytaj więcej»

XXVII Ca 2856/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2017-04-05

Data publikacji: 2019-06-07

trafność 51%

Skarżące zarzuciły Sądowi Rejonowemu naruszenie przepisów prawa materialnego, tj. art. 5 ust 3 rozporządzenia (WE) 261/2004 oraz art. 7 rozporządzenia (WE) 261/2004. (...)Sąd Okręgowy ograniczył uzasadnienie wyroku do wyjaśnienia jego podstawy prawnej z przytoczeniem przepisów prawa. (...)(...)ustawodawca europejski nie przyznał tego prawa w przypadku każdego nawet najmniejszego(...)lecz niejako wychodząc naprzeciw przewoźnikom lotniczym uwzględnił specyfikę dokonywanych przewozów i(...)Dano tym samym dopuszczalną rezerwę czasową na dokonanie operacji lotniczej.
Czytaj więcej»

I C 3129/16

zarządzenie, uzasadnienie

Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie

Data orzeczenia: 2017-04-05

Data publikacji: 2017-08-28

trafność 36%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

W uzasadnieniu pozwu powód podał, że zawarł umowę transportu lotniczego na lot w dniu 14 lipca 2012 r., którego przewoźnikiem obsługującym była pozwana spółka. (...)Niemniej takie opóźnienie nie rodzi po stronie pasażerów prawa do odszkodowania, jeżeli przewoźnik lotniczy jest w stanie dowieść, że(...)poza zakresem skutecznej kontroli przewoźnika lotniczego”. (...)Wobec powyższego, dla rozstrzygnięcia podniesionego przez pozwanego zarzutu przedawnienia, należy odwołać się do przepisów polskiego prawa cywilnego. (...)Wobec faktu, że ani przepisy prawa Unii Europejskiej, ani przepisy polskiego prawa lotniczego nie regulują kwestii przedawnienia roszczeń odszkodowawczych wobec przewoźnika lotniczego, nie powinno budzić wątpliwości, że(...)
Czytaj więcej»

VI ACa 1351/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2017-04-05

Data publikacji: 2017-07-25

trafność 15%

Istotność:

Wynika to ze złożonego aktu notarialnego nabycia praw jak i z odpisu z księgi wieczystej. (...)Kiedy samoloty przelatują nad nieruchomością można dostrzec na nich napisy dotyczące linii lotniczej, widać okna samolotu, widać wysunięte podwozie. (...)W § 6 uchwały Sejmiku Województwa (...) z dnia 20 czerwca 2011 r. w sprawie utworzenia obszaru ograniczonego użytkowania dla portu lotniczego (...) w W. określone zostały(...)pomieszczeniach, zgodnie z ustawą - Prawo Budowlane i przepisami wykonawczymi do tej ustawy. (...)Pozwany zdaje się jednak w tym miejscu nie dostrzegać, że powodowie szkodę tę udowodnili (wywody apelacyjne w tym zakresie, choć związane z prawem materialnym, zamieszczone zostały w tej części apelacji, która dotyczy naruszenia prawa procesowego).
Czytaj więcej»

III Ca 783/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu

Data orzeczenia: 2017-04-05

Data publikacji: 2017-05-16

trafność 32%

Istotność:

(...)S. przywrócenia stanu zgodnego z prawem oraz zakazanie pozwanemu i osobom prawa jego reprezentującym dalszych naruszeń przysługującego powódce prawa własności działki ewid. nr (...) położonej w S. , dla której prowadzona jest księga wieczysta Nr (...) . (...)(...)dowody - przede wszystkim zdjęcia lotnicze przedmiotu sporu nie pozwalają stwierdzić(...)w latach 1977-1994, II. naruszenie prawa materialnego tj. art. 340 k.c.(...)w konsekwencji błędu i naruszenia prawa opisanych w punktach poprzedzających – naruszenie prawa materialnego w postaci art. 172(...)(...)Nabycie własności w trybie ustawy o uregulowaniu własności gospodarstw rolnych miało charakter nabycia pierwotnego i o zasięgu prawa własności, które powstawało z mocy prawa, decydował zakres samoistnego posiadania w dacie 4 listopada 1971r. (...)Wersję zdarzeń podawaną przez pozwanego potwierdziły nie tylko dowody osobowe ( zwłaszcza świadkowie W. C. , B. K. , S. S. (2) , J. S. ), ale także dowody obiektywne w postaci zdjęć lotniczych.
Czytaj więcej»

XXI Pa 516/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2017-04-06

Data publikacji: 2017-06-28

trafność 12%

Ostatnio na stanowisku mechanika lotniczego obsługi II. W zatrudnieniu u pozwanej (...) powód pozostawał od 14 lipca 2010 r. w związku z przejściem części dotychczasowego zakładu pracy – bazy technicznej – na nowego pracodawcę. (...)Polegał na powstrzymaniu się przez personel naziemny czynności lotniczych, które powinien wykonać, aby samolot mógł otrzymać zgodę na start. (...)W czasie trwania strajku prawie codziennie dochodziło do spotkań pracodawcy z przedstawicielami związków zawodowych. (...)Reasumując zatem, zarzuty pozwanego dotyczące naruszenia przepisów prawa procesowego okazały się w całości nieuzasadnione.
Czytaj więcej»

VI ACa 85/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2017-04-06

Data publikacji: 2017-09-16

trafność 15%

Istotność:

Teza orzeczenia: "(...) instytucja desuetudo nie ma wyraźnych podstaw konstytucyjnych i - jako taka - nie może kształtować systemu prawnego" "(...) rozporządzenie Nr 50 Wojewody Mazowieckiego z dnia 7 sierpnia 2007 roku w sprawie utworzenia obszaru ograniczonego użytkowania dla Portu Lotniczego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (Dz. Urz. Województwa (...)
Powołując się na stanowisko wyrażone w orzecznictwie wskazał, że port lotniczy nie jest przedsiębiorstwem wprawianym w ruch za pomocą sił przyrody, nawet jeżeli poszczególne elementy organizacji takiego przedsiębiorstwa korzystają z sił przyrody. (...)Autor apelacji stawia wreszcie zarzut naruszenia art. 509 k.c. przez błędne przyjęcie, że „powód nie nabył praw” do dochodzenia odszkodowania od pozwanego z uwagi na brak skutecznego przelewu praw i wierzytelności. (...)Województwa (...) Nr (...) ) obowiązywało do dnia wejścia w życie uchwały Nr (...) Sejmiku Województwa (...) z dnia 20 czerwca 2011 roku w sprawie utworzenia obszaru ograniczonego użytkowania dla tegoż portu lotniczego (Dz. (...)Konieczną przesłanką odpowiedzialności odszkodowawczej z art. 129 prawa ochrony środowiska jest szkoda, której źródłem jest rozporządzenie lub akt prawa miejscowego powodujący ograniczenie sposobu korzystania z nieruchomości.
Czytaj więcej»