Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4239

XI Ns 1109/23

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Rzeszowie

Data orzeczenia: 2024-06-27

Data publikacji: 2024-08-29

trafność 26%

Pokwitowanie podpisał przedstawiciel portu lotniczego. (...)Wprost stanowi o tym art. 30 ust. 1 prawa celnego . (...)Z drugiej strony, wnioskodawca starał się wykazać, że zachowane zostały wymogi formalne, gdyż to port lotniczy był zobowiązany do podjęcia określonych czynności wynikających z prawa celnego . (...)(...)wnioskodawcy obciążenia celne dotyczą portu lotniczego (wówczas niezrozumiałym jest podawanie w decyzji S. S. oraz portu lotniczego jako „pośrednika”), albo obowiązki te powinien wykonać podmiot czeski (zatem kierowanie pism do portu lotniczego było nieprawidłowe).
Czytaj więcej»

IV U 883/23

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Elblągu

Data orzeczenia: 2024-06-28

Data publikacji: 2024-09-12

trafność 10%

Istotność:

W konsekwencji ubezpieczona wniosła o zmianę zaskarżonej decyzji i przyznanie jej prawa do rekompensaty oraz o zasądzenie na jej rzecz kosztów zastępstwa procesowego. (...)Decyzjami z dnia 25 lipca 2022r. organ rentowy przyznał ubezpieczonej prawo do okresowej emerytury kapitałowej oraz emerytury z FUS, począwszy od 1 lipca 2022r. (...)(...)nie przysługuje osobie, która nabyła prawo do emerytury na podstawie przepisów(...)Powyższe oznacza, że dla ustalenia prawa do rekompensaty konieczne jest wykazanie(...)przy jednoczesnym braku możliwości uzyskania prawa do emerytury pomostowej lub prawa do emerytury z tytułu pracy(...)(...)(...)odszkodowania za utratę możliwości nabycia prawa do wcześniejszej emerytury z tytułu pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, którzy nie nabędą prawa do emerytury pomostowej.
Czytaj więcej»

XIII Ga 1081/23

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Łodzi

Data orzeczenia: 2024-07-05

Data publikacji: 2024-07-12

trafność 7%

Istotność:

Merytoryczny charakter orzekania Sądu II instancji polega więc na tym, że ma on obowiązek poczynić własne ustalenia i ocenić je samodzielnie z punktu widzenia prawa materialnego, a więc dokonać subsumcji. (...)Nie budzi przy tym wątpliwości, że prawo stron do sądu i do obrony oznacza potrzebę takiego pouczenia, a zatem Sąd I instancji był zobowiązany do takiego pouczenia, którego nie dokonał. (...)Obowiązek ten stanowi realizację prawa strony do przewidywalności rozstrzygnięcia i umożliwienia wszechstronnego zbadania okoliczności sprawy i służy zagwarantowaniu rzeczywistej realizacji prawa do sprawiedliwego rozpoznania sprawy (por.(...)(...)Obowiązek naprawienia szkody powstaje jedynie w razie takiego działania lub zaniechania (zaniedbania), które nosi znamiona naruszenia obowiązków (zakazów i nakazów) określonych w przepisach prawa.
Czytaj więcej»

II Cz 26/24

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Krakowie

Data orzeczenia: 2024-07-08

Data publikacji: 2024-08-20

trafność 32%

Nie można zatem uznać, że podstawą tego prawa i tego obowiązku jest umowa, zawarta w danym wypadku między pasażerem linii lotniczych a danym obsługującym przewoźnikiem lotniczym, aczkolwiek bez istnienia tej umowy nie byłoby mowy o powstaniu tych praw. (...)(...)polegające na zawężeniu dopuszczalności wyboru prawa do prawa państwa miejsca zwykłego pobytu podróżnego, prawa państwa miejsca zwykłego pobytu przewoźnika, prawa państwa siedziby głównego organu zarządzającego przewoźnika, prawa państwa miejsca wyjazdu, prawa państwa miejsca przeznaczenia. (...)Żaden przepis prawa procesowego nie wskazuje na nabycie przez cesjonariusza uprawnień procesowych, w tym prawa do jurysdykcji sądowej. (...)Przewozy lotnicze z samej swej natury polegają na świadczeniu usług w określonym miejscu.
Czytaj więcej»

I C 449/23

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Sieradzu

Data orzeczenia: 2024-07-12

Data publikacji: 2024-08-14

trafność 14%

Istotność:

Budynek powodów przed utworzeniem obszaru ograniczonego użytkowania dla lotniska wojskowego Ł. był dostatecznie wyciszony zgodnie z normami prawa budowalnego, stosującymi się na terenach, na których obowiązują i są spełnione przepisy dotyczące ochrony przed hałasem lotniczym. (...)Sąd Okręgowy zważył, co następuje: Zgodnie z art. 129 ust. 2 ustawy Prawo ochrony środowiska z dnia 27 kwietnia 2001 r. (tekst jedn. (...)(...)w życie rozporządzenia lub aktu prawa miejscowego powodującego ograniczenie sposobu korzystania z nieruchomości, szkoda poniesiona przez właściciela nieruchomości, jej użytkownika wieczystego lub osobę, której przysługuje prawo rzeczowe do nieruchomości i związek(...)(...)Samo już zatem utworzenie obszaru ograniczonego użytkowania wskazuje na negatywne oddziaływanie lotniska na środowisko w stopniu wymagającym wprowadzenia ograniczeń w wykonywaniu prawa własności.
Czytaj więcej»

II AKz 546/24

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Katowicach

Data orzeczenia: 2024-07-16

Data publikacji: 2024-08-06

trafność 9%

Istotność:

(...)art. 6 Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności, art. 45 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej , powiązany z obrazą przepisu prawa procesowego, tj. art. 439 § 1 pkt 2 k.p.k , został uznany za trafny. (...)Podobne stanowisko zajął także w tym zakresie Europejski Trybunał Praw Człowieka (dalej ETPCz) w sprawie Reczkowicz p. (...)(...)Polskiej , art. 47 Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej oraz art. 6 ust. 1 Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności. (...)Gdy mowa o wątku dotyczącym T. G. , na wysokie prawdopodobieństwo popełnienia przez niego zarzucanych mu czynów wskazują opisy zdarzeń i faktów przytoczone przez S. N. i M. R. , dokumentacja bankowa, telekomunikacyjna oraz ta, która została pozyskana od linii lotniczych.
Czytaj więcej»

III AUa 930/23

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Poznaniu

Data orzeczenia: 2024-08-06

Data publikacji: 2024-09-26

trafność 6%

Koszty przejazdu były rozliczane na podstawie kart paliwowych przypisanych do danego samochodu lub biletów lotniczych i także opłacane przez płatnika składek. (...)Podstawowym łącznikiem wskazującym prawo właściwe w zakresie ubezpieczeń społecznych jest miejsce wykonywania pracy, czyli lex loci laboris . (...)Prawidłowo także zastosował prawo materialne. (...)Z art. 77 5 § 1 k.p. wynika bowiem wprost, że podróż służbowa, która jest swoistą konstrukcją prawa pracy, ma charakter incydentalny.
Czytaj więcej»

VII U 1169/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy Warszawa-Praga w Warszawie

Data orzeczenia: 2024-08-16

Data publikacji: 2024-09-13

trafność 8%

Zgodnie natomiast z art. 2 pkt 5 ustawy o emeryturach pomostowych rekompensata stanowi odszkodowanie za utratę możliwości nabycia prawa do wcześniejszej emerytury z tytułu pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze dla osób, które nie nabędą prawa do emerytury pomostowej. (...)(...)system analizy obrazów satelitarnych i lotniczych pracujący w systemie (...) , (...) i (...) (...) Mogący integrować dane rastrowe i wektorowe. (...)Spór w niniejszej sprawie skupił się na kwestii prawa odwołującej do rekompensaty z tytułu utraty możliwości nabycia prawa do emerytury wcześniejszej z tytułu pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. (...)I tak, zgodnie z art. 2 ust. 5 u.e.p. rekompensata stanowi odszkodowanie za utratę możliwości nabycia prawa do wcześniejszej emerytury z tytułu pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze dla osób, które nie nabędą prawa do emerytury pomostowej.
Czytaj więcej»

II Ca 278/24

zarządzenie, postanowienie, uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Kielcach

Data orzeczenia: 2024-09-23

Data publikacji: 2024-10-08

trafność 5%

Istotność:

Prawa do spadku po H. O. zostały stwierdzone prawomocnym postanowieniem Sądu Rejonowego w Sandomierzu z dnia 2.06.2014 roku w sprawie I Ns 146/14. (...)(...)rozgraniczającym w świetle obowiązujących w prawie polskim norm międzyczasowych (intertemporalnych) czasowy zakres zastosowania kolejno obowiązujących norm merytorycznych prawa spadkowego . (...)Dodać także należy, że nieprawdziwe okazały się początkowe tłumaczenia rzekomo dość częstych wizyt H. O. w Polsce do śmierci matki, tym, że miała tanie bilety dzięki pracy jej syna J. w liniach lotniczych. Dokładne przesłuchanie uczestnika na tę okoliczność wykazało, że pracę w liniach lotniczych rozpoczął dopiero w 1972 roku.
Czytaj więcej»