Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4240

IV C 1126/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2015-02-16

Data publikacji: 2016-12-15

trafność 13%

Orzeczenie nieprawomocne

(...)jest z […] immisją hałasu lotniczego i związanymi z hałasem uciążliwościami, co przekłada się na większy spadek cen nieruchomości na rynku lokalnym w strefie OOU […]” (k.253). (...)W dacie pozwu art. 129 Prawa ochrony środowiska stanowił, co następuje: „1. (...)W dacie pozwu art. 136 Prawa ochrony środowiska stanowił, co następuje: „ 1. (...)Szkoda może powstać tylko wówczas, gdy akt prawa miejscowego wprowadza nowe lub zwiększa dotychczasowe ograniczenia.
Czytaj więcej»

VI ACa 682/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2015-02-17

Data publikacji: 2015-03-29

trafność 12%

Istotność:

We wniosku wskazała, że głównym przedmiotem działalności będzie hurtowa sprzedaż paliw płynnych takich jak: benzyn silnikowych innych niż lotnicze, olei napędowych, estrów stanowiących samoistne paliwa, olei opałowych, gazu płynnego propan – butan do napędzania pojazdów mechanicznych. (...)Prawo energetyczne (t.j Dz.U. z 2012r. (...)W przypadku, gdy organ ma wątpliwości, co do tego czy przedsiębiorca dysponuje wystarczającymi środkami lub możliwością ich pozyskania, w myśl art. 38 prawa energetycznego ma możliwość uzależnienie udzielenia koncesji od złożenia przez wnioskodawcę zabezpieczenia majątkowego. (...)Korzystanie z uznania administracyjnego jest ograniczone treścią art. 6 i 7 k.p.a. , co oznacza, że organ obowiązany jest uwzględnić przepisy prawa, podjąć wszelkie czynności niezbędne do dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego oraz uwzględnić m.in. słuszny interes strony i ogólne zasady k.p.a.
Czytaj więcej»

XX GC 919/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2015-02-17

Data publikacji: 2018-01-09

trafność 9%

Orzeczenie nieprawomocne

Podnieśli, że w ostatnich latach wzrósł ruch lotniczy co spowodowało zwiększenie emisji hałasu powodującego powstanie szkody użytkownikom. (...)Powołując się na treść art. 129 ust. 2 ustawy Prawa ochrony środowiska pozwany wskazał, że termin do wytoczenia takiego powództwa upływa w okresie 2 lat od dnia wejścia w życie rozporządzenia lub aktu prawa miejscowego powodującego ograniczenie sposobu korzystania z nieruchomości. (...)Pierwszy z powołanych przepisów stanowi, że akty prawa miejscowego wydane na podstawie przepisów(...)do czasu wydania nowych aktów prawa miejscowego przez organy przejmujące zadania i kompetencje. (...)Zdaniem Sądu analiza treści obu powołanych aktów prawa miejscowego, w kontekście okoliczności niniejszej sprawy, przeczy takiemu stanowisku.
Czytaj więcej»

II C 2099/14

uzasadnienie

Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie

Data orzeczenia: 2015-02-17

Data publikacji: 2015-04-29

trafność 32%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

W uzasadnieniu pełnomocnik wskazał, iż powódka w dniu 23 grudnia 2013 r. podróżowała między (...) ( (...) ) do portu lotniczego im. (...)Do uprawnień tych należy prawo do pomocy polegającej na zapewnieniu pasażerowi zwrotu kosztów biletu lub zmiany planu podróży, zapewnienia posiłków i napojów i środków komunikacji oraz w niektórych przypadkach zakwaterowania. (...)Artykuł 8 stanowi natomiast o przysługującym podróżnemu prawie do zwrotu należności lub zmiany planu podróży. (...)(...)na które powołuje się przewoźnik lotniczy będący stroną postępowania przed sądem krajowym, są następstwem zdarzeń, które nie wpisują się w ramy normalnego wykonywania działalności danego przewoźnika lotniczego i nie pozwalają mu na skuteczne nad nimi panowanie”.
Czytaj więcej»

III RC 209/14

uzasadnienie

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie

Data orzeczenia: 2015-02-17

Data publikacji: 2015-03-31

trafność 7%

Orzeczenie nieprawomocne

Teza orzeczenia: uwzględniono powództwo
Ponosił opłaty za bilety lotnicze w kwocie 123,51 euro. (...)Jednocześnie mocą w/w wyroku wykonywanie władzy rodzicielskiej nad małoletnią córką stron A. M. powierzono matce zapewniając ojcu prawo współdecydowania w istotnych sprawach małoletniej. (...)Sąd zważył, co następuje: Zgodnie z przepisem art. 445 § 3 kpc , po prawomocnym zakończeniu sprawy o rozwód zawieszone postępowanie podejmuje się z mocy prawa, orzeczenia zaś, których wykonanie było(...)W pozostałym zakresie postępowanie ulega z mocy prawa umorzeniu.
Czytaj więcej»

I C 292/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie

Data orzeczenia: 2015-02-24

Data publikacji: 2015-03-31

trafność 10%

Orzeczenie nieprawomocne

(...)a członkami rodzin ofiar katastrofy lotniczej. (...)(...)1. kwoty nie pozbawia Wnioskodawcy prawa dochodzenia przed sądami powszechnymi z(...)ugody, 3 Wnioskodawca zrzeka się prawa do żądania zwrotu wszelkich kosztów, wydatków i opłat poniesionych w postępowaniu pojednawczym, jak i poza nim w związku z zawarciem niniejszej ugody. (...)P. Machnikowski (w:) System... , s. 537; G. Tracz, Pojęcie wykonania i niewykonania zobowiązań w polskim prawie cywilnym , KPP 2009, z. 1, s. 169). (...)Zgodnie z art. 98 § 1 k.c. strona przegrywająca jest obowiązana zwrócić przeciwnikowi na jego żądanie koszty niezbędne do celowego dochodzenia praw i celowej obrony.
Czytaj więcej»

I Ns 134/13

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Legionowie

Data orzeczenia: 2015-02-24

Data publikacji: 2017-03-06

trafność 8%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Wskazani uczestnicy nie są natomiast spadkobiercami dziedziczącymi gospodarstwo rolne, a zatem przedmiotowe postępowanie nie dotyczy ich praw. (...)(...)wyżej wymienionych oraz brak wykonywania prawa własności przez spadkobierczynie J. T. (1) i B. T. , tj. (...)Zdaniem Sądu zeznania uczestniczki nie są prawdziwe i mają na celu zdyskredytowanie zeznań wnioskodawczyni i jej męża, a to ze względu na fakt, iż rości ona sobie prawo do spornej nieruchomości. (...)Odnośnie „opinii” B. B. dotyczącej interpretacji sytuacji sfotografowanej na zdjęciach lotniczych obejmujących swym zasięgiem przedmiotową nieruchomość(...)
Czytaj więcej»

XXV C 1455/13

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2015-02-24

Data publikacji: 2015-03-27

trafność 10%

Orzeczenie nieprawomocne

Prawo budowlane (Dz. (...)Prawo budowlane (Dz. (...)Prawo ochrony środowiska, jest terminem zawitym, a nie terminem przedawnienia. (...)Zgodnie z treścią art. 5 k.c. nie można czynić ze swego prawa użytku, który by był sprzeczny ze społeczno – gospodarczym przeznaczeniem tego prawa lub z zasadami współżycia społecznego.
Czytaj więcej»

XXIV C 454/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2015-02-25

Data publikacji: 2018-05-15

trafność 9%

Orzeczenie nieprawomocne

(...)zakresie rozwoju i eksploatacji portów lotniczych w Polsce służących do obsługi krajowego i międzynarodowego ruchu lotniczego i działa na podstawie ustawy o przedsiębiorstwie państwowym (...) z 23 października 1987 roku (Dz. (...)Prawo do wniesienia skargi, pisma mającego spowodować podjęcie działań nadzorczych nie oznacza jednak, ze automatycznie każda treść zawarta w takim piśmie jest działaniem zgodnym z prawem. (...)Skarga często zawiera zarzuty naruszenia prawa. (...)Gdyby wypowiedzenia te były oczywiście zgodne z prawem, spory ich dotyczące zapewne zostałyby dawno zakończone.
Czytaj więcej»

XVII AmE 64/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2015-02-26

Data publikacji: 2018-01-18

trafność 13%

Orzeczenie nieprawomocne

Zdaniem powoda przepisy Prawa energetycznego nie przyznają Prezesowi URE uprawnienia do ograniczenia obszaru wykonywania działalności koncesjonowanej w taki sposób, jak zostało to sformułowane w przepisach prawa górniczego i prawa lotniczego . (...)W opinii powoda stosowana przez Prezesa URE interpretacja prowadziłaby do naruszenia przez przedsiębiorstwo energetyczne przepisów prawa i nie mieści się w granicach reguł obowiązujących w demokratycznym państwie prawa. (...)Podkreślił, że przepisy ustawy Prawo energetyczne mają charakter lex specialis w stosunku do przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej . Zdaniem pozwanego argumenty powoda dotyczące obowiązku określenia w koncesji obszaru wykonywanej działalności, oparte na przepisach ustawy Prawo geologiczne i górnicze oraz ustawy Prawo lotnicze nie powinny mieć zastosowanie dla(...)
Czytaj więcej»